AnasayfaBlogDilsiz Konuşma Yöntemi
İletişim

Dilsiz Konuşma Yöntemi

23 Eylül 2021
Dilsiz Konuşma Yöntemi

Toplum içinde en önemli unsurlardan biri şüphesiz ki insanlar arası iletişimdir. Bireyler için olmazsa olmazlardandır. Beden diliyle desteklenen, karşılıklı etkileşim ve konuşma yöntemleri ile kurulabilen iletişim bazı bireyler için maalesef konuşma yoluyla mümkün olmamaktadır. Özellikle işitme engelli bireyler için konuşma kanallı iletişim en büyük zorluklardan biridir. Ancak bu konu çözümsüz değildir. Uzun yıllar içinde her toplumda farklı formlarla dilsiz konuşma yöntemi geliştirilmiştir.

18. Yüzyılda Filozof Condillac esas olarak işaretleşerek oluşan iletişimin birtakım jestlerden türediği fikrini ortaya koymuştur. 1700’lü yıllarda kullanılmakta olan işaretleşme sistemi ise bir dil olarak kabul edilmiş ve işaret dili olarak müfredatlarda yerini almıştır. Peki, işaret dili nedir? Dilsel ve işitsel olarak yetilerini kullanamayan işitme ve konuşma engelli kişilerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketleri, jestler ve mimikler yardımıyla ortaya çıkan işaretlerin tümüne işaret dili adı verilmektedir. İşaret dilini öğrenerek sizde çevrenizde yer alan işitme ve konuşma engelli bireyleri anlamak ve onlarla kusursuz bir iletişim kurmak istemez misiniz?

Dilsiz Konuşma Yöntemi: İşaret Dili

Hastanede, bankada, noterde, okulda, mağazada, restoranda, otelde kısacası her yerde dilsiz konuşma gerektiren bir iletişime ihtiyaç duyabiliriz. Dolayısıyla konuşma engelli kişilerle iletişim kurmak için işaret dili bilen insanlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, işaret dilinin genel özellikleri nelerdir?

  • Belli bir gramer yapısına sahiptir.

  • Soyut kavramlar için ortak işaretler kullanılmaktadır

  • Soyut kavramları ifade edebilmek için beden dili daha çok işe yarayan bir yöntemdir.

  • Her toplum kendi içinde farklı bir işaret diline sahiptir.

İşaret Dili Öğrenmek Kolay Mı?

Konuşma engelli bireyler için uzun yıllardır örgün eğitim veren kurumlar eğitim çalışmaları yürütmektedir. Peki, işitme ya da konuşma engeli olmayan ancak herhangi bir ihtiyaç sebebiyle ya da özel bir nedenle öğrenmek isteyen kişiler için işaret dilini öğrenmek kolay mıdır? İşaret dilini öğrenmenin zor bir süreç olduğu söylenemez. İşaret dilini bir anlamda yabancı bir dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca günümüzde işaret dilini öğrenmeyi kolaylaştıran birçok teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler birebir katılabileceğiniz kurs programları olabilir. Hatta günümüzde online eğitim programları sayesinde oluşturulan işaret dili eğitimleri öğrenmeyi gittikçe kolay hale getirmiştir.

Online eğitim için sadece bilgisayar ve mobil cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında aktif bir internet bağlantısı öğrenme süreci için yeterlidir. Eğitim süresinin toplamda 10 gün gibi kısa bir süre olduğu düşünüldüğünde siz de gerçekten öğrenmek istiyorsanız işaret dilini temel düzeyde kavramak oldukça kolaydır. Enstitü aracılığı ile alacağınız İşaret Dili Eğitimi sayesinde temel düzeyde işaret dili ile iletişim kurma imkanı elde edersiniz. İşaret dili, çeşitli hareketler, el işaretleri ve jest ve mimiklerden oluşan yüz ifadeleri kullanılan görsel bir dildir. Eğitim, kendine has gramer ve cümle yapısı olan bir dili temel düzeyde öğretmeyi hedeflemektedir. Ayrıca yine enstitü tarafından sunulan İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi ile temel düzeyde bilgi sahibi olduğunuz işaret dilini, ileri düzeylere taşıma imkanına sahip olursunuz.

İşaret Dili Ne Sürede Öğrenilir?

Özellikle uzaktan eğitim modelini tercih eden kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri ne sürede dilsiz konuşma yöntemi öğrenebilecekleridir. Öncelikle programların bireysel öğrenme hızının hesaba katılarak tasarlandığını unutmayalım. Eğitim programlarının ortalama olarak 5 ila 10 gün sürdüğü görülmektedir. Eğitim programlarına katılmak için ilgili olduğunuz kurumun eğitim tarihlerini takip etmelisiniz. İşaret dili eğitimine, dilsiz konuşma yöntemi ile ilgili araştırma yapan kişiler, işitme engelli bireylerle iletişim kurmak isteyen tüm bireyler katılabilir.

İşaret Dili Evrensel Midir?

İşitme ve konuşma engelli kişiler tarafından kendi aralarında iletişimi oluştururken el hareketleri, jest ve mimikleri kullanmaları işaret dilinin ifade eder. Herkes tarafından merak edilen bir soru da işaret dilinin evrensel olup olmadığıdır. İşaret dili evrensel değildir. Toplumlara göre değişiklik gösterir. Her ülkeye hatta bazı bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Dünyada 100’den fazla işaret dili çeşidi kullanıldığı bilinmektedir. 

İşaret Dili Kursu Faydalı Mıdır?

İşaret dili kişinin tek başına çalışarak öğrenmekte zorlanacağı bir dildir. Sonuçta işaret dilinin kendine ait kuralları ve gramer yapısı vardır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda dilsiz konuşma yöntemi için bir kurs desteği almak büyük kolaylık sağlayacaktır. Eğer öğrenmek istiyor ve zamanım yok diyorsanız. Online eğitimler tam size göre. İşaret dili kursu eğitim sonunda sertifika almanızı sağlar. İşaret dili kullanımı ile işitme engelli olmayanlar ile işitme engelli olanlar arasında bir köprü kurulduğunu düşünebiliriz. Böylece kendinizi geliştirmek ya da ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu eğitimlerden faydalanmak, gelişiminize katkı sağlar. Eğitim sayesinde el işaretleri ve yüz hareketlerinden oluşan birçok ifade ile iletişim kurulması sağlanır. İşaret dilini öğrenmek yukarıda da bahsettiğimiz gibi zor değildir. İş yaşamında işaret dili de kullanabilen çalışanların diğer rakiplerine göre her zaman bir adım önde olduğu bilinmektedir. Bu dili öğrenmek ve anlamak yalnız işitme engeli olan bireyler için değil, işitme engellilerle birlikte yaşamak durumunda olan bireyler için de çok önemlidir.

İşaret Dili Sertifikası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İşaret dili sertifikası sahibi olmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk olarak uluslararası kamusal ve özel alanlarda geçerli kabul edilen bir sertifikaya sahip olmaktır. Bunun için dilsiz konuşma yöntemi hakkında öncelikle araştırma yapmak gerekir. Bu kurslar örgün eğitim verebileceği gibi uzaktan eğitim veren kurslar da olabilir. Zaman sorunu yaşayan kişiler uzaktan eğitim programlarını tercih edebilir. Uzaktan eğitim modeli ile eğitim sunan kurumlarda ders katılım sayısı genellikle en fazla 10 gündür. Bu eğitimde canlı dersler, videolar ve tekrar yapabilmeniz için ders notları yer alır. Ayrıca deneme sınavlarıyla öğrendiklerinin pekiştirme imkanı vardır. Bu eğitim programını tamamladıktan sonra işitme engellilerle kolayca iletişim kurabilmeniz hedeflenmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra eğitim süresince öğrendikleriniz ışığında bir sınava tabii tutulursunuz. Bu sınavdan başarılı olmanız halinde sertifika almaya hak kazanırsınız. Bu sertifikayı dilerseniz elden dilerseniz kargo aracılığıyla kurumun göndermesini isteyebilirsiniz. Kazandığını işaret dili sertifikası ile birçok alanda iş bulma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca sosyal yaşamınızda işitme ve konuşma engelli bireylerle özgürce iletişim kurabilmenin de mutluluğunu yaşarsınız.

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar?

İşaret dili eğitiminin tamamlanmasının ardından eğitim süresi içinde öğrenmiş olduğunuz bilgiler ışığında bir sınav uygulanır. Sınav sonucunda başarılı olduğunuz takdirde tüm uluslararası özel ve resmi kurumlarda geçerli olan bir sertifika almaya hak kazanırsınız. Kişisel gelişiminiz ve iş yaşamınızda önemli bir yere sahip olan bu sertifika size bazı avantajlar sağlar. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında iş imkanı sağlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda, Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarında ve Diyanet İşleri Başkanlığında işaret dili tercümanı ve eğitmeni olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunlar dışında; Dernek ve Spor Kulüplerinde, Adliyede, Noter, Tapu daireleri, Hastaneler, basın organları ve bankalar gibi birçok alanda çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

beden dilidilsiz konuşmailetişimişaret dilijest ve mimikler
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sözsüz İletişim Becerileri
Beden Dili

Sözsüz İletişim Becerileri

09 Mart 2018
İletişim Türleri Nelerdir?
İletişim

İletişim Türleri Nelerdir?

03 Aralık 2019
İletişimde Vücut Dilini Çözmek
Beden Dili

İletişimde Vücut Dilini Çözmek

05 Ağustos 2019