Close
Mobil Menu Bars

Daha İyi Sen İçin Kişisel Gelişim

30 Eylül 2019, 1155 defa okundu.
Daha İyi Sen İçin Kişisel Gelişim
kişisel gelişim, kariyer, iyi oluş, kişisel gelişim eğitimleri, online ders, sertifika, eğitim

Kişisel gelişim, günlük hayattaki sorumluluklarımızın ötesinde anlamlar taşır. Kişisel gelişim, bakış açımızı olgunlaştıran, yaşamımızdaki rollerin değişimidir. Hayata daha iyi uyum sağlamak ve hem insan ilişkilerini hem olayları ele alma biçimimizi geliştirmektir. Kişisel farkındalığı derinleştirme ve bireysel yetenekleri zamanla daha iyi hale getirme çabasıdır. 

Kişisel gelişim, aslında küçük yaşlarda başlayan, fakat genelde aile, öğretmenler gibi dış çevre tarafından şekillendirilmeye başlanan bir süreçtir. Bu süreçten maksimum düzeyde faydalanmak için, bunun ne olduğunu bilmemiz, içinde bulunduğumuz evrenin farkında olmamız gerekir. Tüm bunların yanında kendimizi büyütmek ve geliştirmek için doğru adımları atmamız gerekir.

kişisel gelişim, kariyer, iyi oluş, kişisel gelişim eğitimleri, online ders, sertifika, eğitim

Kişisel Gelişim Süreçleri Neler?

Kişisel gelişim, bir anda başlayan ve biten bir şey değildir. Erken yaşlardan başlayan, farkındalık sayesinde anlam kazanan ve ömür boyu süren devamlılıktır. Başarılı bir kişisel gelişim için; daha iyi olma arzusu, motivasyon, değişiklik yapmak için çabalamaya istekli olmak gerekir.

Hayatınızda değişiklikler yapmak başta zor gelebilir ya da gereken motivasyonu bulamayabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki hayat her zaman sandığımız kadar kolay olmayacak. Zorluklarla karşılaştığımız zaman olaylara vereceğimiz tepkileri, öz-farkındalığımızı anlamak, hangi durumlarda neler yapmamız gerekeceğini öğrenmemiz gerekir.

“Ruhunuzdaki yaralarla gurur duyun; çünkü onlar size yardım edecek ve sizi eğitecektir.” -Paulo Coelho

Hepimiz hayatımızın belli evrelerinde hatalar yapmış ya da yapılan hatalara maruz kalmış olabiliriz. Kimse kusursuz değildir bunu hepimiz biliriz. Çünkü önemli olan artılarımızı eksilerimizi ele almak ve hatalarımızın üzerine gitmektir. Nerede ne yanlış yaptığımızı, bundan sonraki hayatımızda neleri yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini anlamak gerekir. Kişisel gelişim konusunda en temel nokta budur: Kendini tanımak. 

“Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır.” -Sigmund Freud

Kendi artı ve eksilerinizi değerlendirdikten sonra nasıl daha iyi olabileceğinizi düşünün. Birçoğumuzun gıpta ettiği, iyi ve başarılı bulduğu, ilham aldığı, topluma mâl olmuş insanlar vardır. Onlar kendilerini nasıl geliştirmiş-geliştiriyor? Zamanlarını nasıl değerlendiriyorlar? Tüm bunları göz önünde bulundurarak kendimize mesajlar çıkarabiliriz. 

Herkes birbirinden farklı yaratılmıştır. Herkesin alışkanlıkları farklıdır ancak başarıya ulaştıran alışkanlıklar çoğunlukla ortaktır! Başarılı ve size ilham kaynağı olan insanların ortak özellikleri neler? Bunları analiz edip kendimize yeni bakış açıları ve iyi alışkanlıklar katabiliriz. 

“Bir insan ile hayattan ne istediği arasında duran tek şey, genellikle onu denemek ve mümkün olduğuna inanma inancıdır.” -Richard M. DeVos

Kişisel gelişim aşamasında davranışlarınıza, yaşamınıza açık ve objektif bir zihin ile bakmak gerekir. Ancak bu şekilde kendinizde ve yaşamınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. 

kişisel gelişim, kariyer, iyi oluş, kişisel gelişim eğitimleri, online ders, sertifika, eğitim

Kişisel Gelişim Süreci Neler Kazandırır?

Kişisel gelişim, duygusal, fiziksel, ruhsal, entelektüel ve sosyal açıdan yaptığınız dönüşüm ve iyi oluşu kapsar. Bu süreç içerisinde bulunduğunuz yeri keşfedersiniz. Kişisel gelişim sürecinin katkıları hayatımızı daha güzel bir yere çevirir. Kendimizle ve insanlar ile olan ilişkilerimiz iyileşir, daha anlaşılabilir ve olumlu ilişkiler geliştiririz.

 • Kendimizi sevmeyi, 
 • Öz farkındalığımızı,
 • Öfkemizi kontrol etmeyi, 
 • Olumsuz yönlerimizi iyileştirmeyi,
 • Ruhsal ve kişisel anlamda iyi oluşu,
 • İsteksizlik ve tembellikten kurtulmayı,
 • Sorumluluklarımızın bilincine varmayı,
 • Düşünce tarzımızı ve bakış açımızı geliştirmeyi,
 • Önceliklerimizi belirleme ve zamanında yapmayı,
 • Daha olumlu ve iyimser bakış açısına sahip olmayı,
 • Yeni bilgi ve beceriler edinmeyle mutlu olmayı öğreniriz. 

kişisel gelişim, kariyer, iyi oluş, kişisel gelişim eğitimleri, online ders, sertifika, eğitim

Kişisel gelişimde asıl önemli olan nedir?

Kişisel gelişim sürecinde asıl önemli olan, yeniliklere ve değişime açık olmaktır. Kişisel Gelişim Eğitimleri sayesinde pek çok yeni şey öğrenebilir, kendimize ve insan ilişkilerimizi geliştirmeye yönelik yatırımlar yapabiliriz.

Etkili ve farkındalıklı bir kişisel gelişim süreci sizi, daha başarılı insan ilişkileri kurabilen, iş hayatında daha başarılı olan birine dönüştürür. 

Değişim, seninle başlar :)

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!