Close
Mobil Menu Bars

CRM Nedir? İşletmelere Faydaları Nelerdir?

23 Ocak 2019, 3206 defa okundu.
CRM Nedir? İşletmelere Faydaları Nelerdir?
müşteri ilişkileri, crm, müşteri ilişkileri yönetimi, satış, pazarlama, ii enstitu, enstitu blog, istanbul işletme enstitüsü

CRM yani "Customer Relations Management" Türkcesi "Müşteri İlişkileri Yönetimi" firma yada işletmelerin var olan ya da potansiyel müşterileri ile kurdukları iletişimi kuvvetlendirmek, verimli ve etkili kullanmak için yürüttükleri çalışmadır. Bu iletişimler bütünü sayesinde ilişkilerden maksimum kazanım sağlamayı amaçlarlar. Özellikle üretim maliyetlerinin yükselmesi birçok firmayı bireysel satışa yönlendirmiş bunun sonucunda daha etkili pazarlama çalışmaları yapmak zorunlu bir hale gelmiştir. Bu pazarlama çalışmaları yapılırken yönetimin firmanın gidişatını, hatalarını ya da nerede durakladığını görebilmesi gerekmektedir. Bunu etkin bir şekilde yapmak için CRM'in katkısı büyüktür.

CRM aslında bir yöntemler bütünü olsa da bu yöntemler içinde en büyük payı CRM yazılımları aldığı için CRM denilince insanların aklına CRM programları gelmektedir. Günümüzde de bir çok işletme ve şirket CRM yazılımlarını kullanmakta ve daha etkin kullanım için çalışmalar yapmaktadır.

crm, müşteri ilişkileri, müşteri ilişkileri yönetimi, iienstitu, enstitu blog

CRM Çalışmasının Şirketlere 5 Faydası Nedir?

Zaman kazandırır, profesyonelliği kanıtlar, kolaylık sağlar, daha hızlı potansiyel müşteri oluşturur, güvenlidir.

CRM programları çok uzun süredir piyasada ve kullanımda. Ancak bir çok şirket bu yazılımları etkili kullanmada ve geliştirmekte sorunlar yaşamakta. Pazarlamanın bu denli önem kazandığı bir zamanda CRM'i incelemek en taktiksel hareket olacaktır. Hatta şirketinize CRM Eğitimi aldırmak da yapabilecekleriniz arasında. CRM yönetiminizi geliştirerek hem yönetim hem de satış ekibinizi rahatlatabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. CRM yardımıyla etkili satış teknikleri geliştirmeniz çok kolay bir hal alacaktır.  İşte CRM çalışmasının şirketinize sağlayacağı kolaylıkları sıraladık.

Zaman Kazandırır

Etkili bir CRM çalışması istihdam ettiğiniz satışçıyı oyalayan daha az gerekli işleri otomatikleştirir. Bu sayede asıl işi olan satışa konsantre olması için gerekli zamanı açığa çıkarır. Hem müşterilere zaman ayırabilir hem de potansiyel müşteriler için sarf edecek zamana sahip olur. Bu sayede şirketler için önemli olan zaman yönetimi ve planlama konusunda ilerleme kaydedersiniz.

Profesyonelliğinizi Kanıtlar

Sizce hangisi müşterilerinize ya da potansiyel müşterilerinize daha hoş gözükür, bütün bilgileri bilgisayar veri tabanında barındıran ve hayati detayları anında veri tabanında çekebilen bir eleman mı? Yoksa bilgileri kağıtlar arasından çıkarmaya çalışan bunu yaparken vakit kaybeden bir satış elemanı mı? Günümüzde bir çok CRM yazılımına cep telefonlarınızla ulaşmanız mümkün bu da müşterileriniz üzerinde daha profesyonel bir izlenim bırakacaktır.

crm, crm yönetimi, müşteri ilişkileri, iienstitu, enstitu blog

Kolaylık Sağlar

Eğer bütün satış ekibiniz CRM kullanıyorsa, bir bilgi lazım olduğunda paylaşması çok kolay olacaktır. CRM programları bir çok yazı ya da mail için otomatik taslak geliştirmenizi sağlar tüm takımla aynı anda paylaşmanıza yardımcı olur. Ve bütün bunları yalnızca bir akıllı telefonla yapabilirsiniz.

Güvenlidir

Gece çalışan temizlik elemanlarından biri yanlışlıkla masanızdaki bir kağıda çöpe atarsa ne olur? ancak CRM ile bilgi ya merkez veri tabanında ya da CRM sağlayıcısının sisteminde kayıt olur. Bu sayede hiç bir bilginiz kaybolma riski yaşamaz. 

Daha Hızlı Potansiyel Müşteri Oluşturur

İyi yönetilen bir CRM potansiyel müşteri bulmanıza yardım eder. Örneğin bir çok CRM programı web sitelerine ya da sosyal medyaya entegre edilebilir. Bu kaynaklardan direk olarak uygun müşterileri filtreleyebilir. Bu da satış ekibinizin geleneksel yöntemlerle müşteri aramasından daha kısa ve daha etkili bir yöntemdir. Hem de her satışçının aktivitelerini inceleyerek potansiyel müşteri listelerini ayrı ayrı tutabilir bu da her satışçının aynı müşteriyi aramasını engeller.

Satışlarımı Nasıl Arttırabilirim?

CRM'in faydalarını yukarıda saydık. Artan rekabet ortamında işletmelerin diğer işletmeler arasında fark yaratması kaçınılmazdır. Bu da etkili satış taktikleriyle mümkündür. Siz de satışınızı artırmak istiyorsanız CRM yazılımlarını araştırabilir ve çalışanlarınızın kullanımı için geliştirebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(4)
Ortalama Değerlendirme 3,8

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Mansur Akkum
13 Aralık 2019
5.0

CRM profesyonel kurumlarda önemli 

Şule Paköz
25 Ocak 2019
.0

Müşterinizin neyi isteyip istemediğini denetleyebilmek cok büyük bir avantajdır.

Ceren Lal
24 Ocak 2019
5.0

zaten artık iş ilanlarında CRM bilmeyen satışcıyı satışcı saymıyorlar.

Bilge Köksal
23 Ocak 2019
5.0

CRM ARTIK SATIŞ YAPAN ŞİRKET YA DA İŞLETMELERİN VAZGEÇİLMEZİ OLMALI. ÇÜNKÜ GÜNÜMÜZDE VAKİTTE ÇOK ÖNEMLİ NAKİTTE.

Tüm Yorumlar