AnasayfaBlogÇoklu Zeka Bize Ne Anlatıyor?
Nedir?

Çoklu Zeka Bize Ne Anlatıyor?

25 Mayıs 2021
Bu, siyah arka plan üzerinde beyin şeklinde renkli bir devre kartıdır. Kart, çok renkli teller ve noktalar da dahil olmak üzere karmaşık ayrıntılarla doludur. Devre kartı daireler, üçgenler ve kareler dahil olmak üzere çeşitli şekillerden oluşur. Ayrıca panonun ortasında Beyin yazan büyük, beyaz bir metin kutusu bulunmaktadır. Tüm pano canlı mavi bir kenarlıkla çevrelenmiştir. Parlak renkler panoya dinamik ve modern bir hava katıyor. Yaratıcılığa ve yeniliğe ilham vereceği kesin olan bu pano, her türlü çalışma alanına mükemmel bir katkı sağlar.
Zeka TürüAçıklamaUygun Meslekler
Sözel - Dilsel ZekaSözel zeka baskın olduğu kişiler yüksek ifade yeteneğine sahiptir ve soyut ifadeleri kolaylıkla algılar. Kelime oyunlarından ve kitap okumaktan hoşlanır.Avukat, komedyen, editör, gazeteci, şair, politikacı, psikoterapist ve çevirmen
Mantıksal - Matematiksel ZekaSayılar, şifreler ve soyut kavramları ilginç bulan kişilerin baskın olduğu zeka türüdür. Zeka oyunlarında başarılı olurlar.Bilim insanı, muhasebeci, bankacı, bilgisayar programcısı, mühendis, yatırımcı.
Bedensel - Kinestetik ZekaBu kişiler fiziksel varlıklarıyla zekaları arasında uyum sağlarlar. Hareketli olmaları ve eyleme dökerek başarılı olmaları özelliğiyle bilinirler.Dansçı, oyuncu, marangoz, heykeltıraş, beden eğitimi öğretmeni
Görsel - Uzamsal ZekaÇabuk algılama ve görsel yaratıcılık bu zeka türünün özelliğidir. Düşüncelerini görselleştirmek onlar için çocuk oyuncağıdır.Fotoğrafçı, grafik tasarımcı, film editörü, reklamcı, yönetmen, tur rehberi, terzi.
Müziksel - Ritmik ZekaDoğa seslerine, özellikle müziğe karşı duyarlılık gösterirler. Kendi kendilerine bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirler.Besteci, orkestra şefi, dansçı, müzisyen, şarkı sözü yazarı, ses mühendisi.
Kişilerarası - Sosyal ZekaSosyal iletişim becerileri kuvvetli olan bu kişiler, başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilirler ve genellikle liderlik yetenekleri bulunur.Öğretmen, psikolog, danışman, politikacı
Doğasal - Naturalist ZekaDoğayla ve çevreyle olan bağı güçlü olan kişilerin baskın olduğu zeka türüdür. Doğada gözlem yapmayı, bitkileri ve hayvanları tanımayı severler.Biolog, çiftçi, doğa fotoğrafçısı, çevre mühendisi
Kişisel - İçsel ZekaKendi duygularını, düşüncelerini anlama ve ifade etme becerisi bu zeka türünün özelliğidir. Kendi hedeflerini belirlemekte ve motivasyonlarını yönetmekte başarılıdırlar.Psikolog, danışman, filozof, yazar, terapist

Hepimiz eğitim yaşantımız boyunca en az bir kere başarısız olduğumuz dersler yüzünden aptal olmakla suçlanmışızdır. Ne kadar çalışırsak çalışalım başarısız olmaktan kaçamamışızdır. Özellikle matematik dersi için. Gelişim psikoloğu olan Howard Gardner 1983 yılında “Çoklu Zeka” adında bir kuram geliştirdi. Gardner zekanın çok yönlü olduğunu ve 8 farklı türde incelenmesi gerektiğini söyledi. Kuram bu yönüyle de IQ testlerinin kişinin zeka seviyesini ölçmekte yetersiz olduğunu söylemekte. Gardner’a göre eğitimcinin görevi öğrencide baskın olan zeka türünü desteklerken azınlıkta kalan türlerin gelişimine destek olmaktır. “Çoklu zeka” birçok eğitim kurumunda dikkate alınır. Gelin bu konuyu beraber inceleyelim.

Zeka Türleri Nelerdir?

Zeka türleri; kişilerarası - sosyal zeka, müziksel -ritmik zeka, görsel - uzamsal zeka, bedensel - kinestetik zeka, mantıksal - matematiksel zeka, doğasal - naturalist zeka, kişisel - içsel zeka, ve sözel - dilsel zeka. Bu zeka türlerini daha yakından öğrenelim.

  • Sözel - Dilsel Zeka

Sözel zeka baskın olduğu için bu bireyler yüksek bir ifade yeteneğine sahiplerdir. Aynı zamanda soyut ve sembolik ifadeleri rahatlıkla algılamaktadırlar. Okuduklarını kolaylıkla kavrarlar. Hatırlamakta ustadırlar. Kelime oyunlarından ve kitap okumaktan hoşlanırlar. Yabancı bir lisanı kolayca öğrenebilirler.

Uygun meslekler; avukat, komedyen, editör, gazeteci, şair, politikacı, psikoterapist ve çevirmenlikte başarılı olurlar. 

Sözel zekayı geliştirmek için; bulmaca çözmek, yazı yazmak ve çok okumak etkilidir. 

Kimdir o? Kelimeleri eğip bükme yeteneğine sahip yürüyen bir sözlüktür o. Size de tanıdık geldi mi?

  • Mantıksal - Matematiksel Zeka

Sayılar ve şifreler ilgisini çeker. Soyut kavramlardan sayısal veriler elde etmekten hoşlanır. Zeka oyunlarında başarılı olurlar. Eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısına sahiptirler.

Uygun meslekler; bilim insanı, muhasebeci, bankacı, bilgisayar programcısı, mühendis, yatırımcı gibi alanlarda başarılı olurlar.

Mantıksal zekayı geliştirmek için; satranç gibi strateji ve sayısal veriler içeren oyunlar oynamak etkili olacaktır.

Kimdir o? Zor bir matematik problemini sınıfta ilk çözen çocuk olabilir!

  • Bedensel - Kinestetik Zeka

Bedensel bir kavrayışa sahiptirler. Dolayısıyla onlar için fiziksel varlıkları önemlidir. Zeka ve beden arasında bir uyum söz konusudur. Oldukça hareketlidirler. Okuyarak veya dinleyerek değil eyleme dökerek başarılı olabilirler.

Uygun meslekler; dansçı, oyuncu, marangoz, heykeltıraş, beden eğitimi öğretmeni gibi mesleklerde başarılı olurlar.

Bedensel zekayı geliştirmek için; diksiyon ve beden dili alanında eğitim alabilirsiniz. yüz ve vücut kaslarını harekete geçiren egzersizler yapmalısınız. böylece beden, işlemeye başlayacaktır. 

İlgili eğitim: Online Diksiyon Kursu

Kimdir o? Sınıfta birden fazla sporla ilgilenen hareketli bir tip mutlaka olmuştur. 

  • Görsel - Uzamsal Zeka

Yüksek bir görsel zekaya sahip oldukları için düşüncelerini görselleştirmek onlar için çocuk oyuncağıdır. Hayal dünyalarında bir gezegen bile tasarlayabilirler. Cisimlerin boyutlarını algılayıp zihinlerinde canlandırabilirler.

Uygun meslekler; fotoğrafçı, grafik tasarımcı, film editörü, reklamcı, yönetmen, tur rehberi, terzi gibi meslekler bu zeka türü için en uygun mesleklerden sayılabilir. 

Görsel zekayı geliştirmenin yolları; dışarıda dikkatli bir gözlem yapmanız ve gördüklerinizi zihninizde canlandırmaya çalışmanızdır. Bunun için meditatif yogayı kullanabilirsiniz. Görme duyunuzu faal hale getirecek bir başka şey ise fotoğraf çekmektir. Bir fotoğraf eğitimi alabilirsiniz. Bunların yanında dikkat ve hafıza çalışmaları yapmanız da etkili olacaktır. 

Kimdir o? Siz hiç yüzünüzü veya çevreyi x ray tarayıcısı misali dikkatle süzen birini gördünüz mü?

  • Müziksel - Ritmik Zeka

İnsan sesi başta olmak üzere doğadaki seslere duyarlıdır. Doğuştan gelen müzikal yetenekleri sayesinde kendi kendilerine bir müzik aletini çalmayı öğrenebilirler. Duydukları herhangi bir sesi notaya veya ritme dönüştürebilirler.

Uygun meslekler; besteci, orkestra şefi, dansçı, müzisyen, şarkı sözü yazarı, ses mühendisi olarak çalışmak ritmik zeka için uygundur. 

Müziksel zekayı geliştirmek için; bir müzik aleti çalmak (tek başınıza yapamıyorsanız bununla ilgili birçok eğitim mevcut) ve ritim çalışmak işe yarayabilir. Müziksel zeka gelişimi için her şeyden önce dikkatli bir dinleyici olmak gerekir.

Kimdir o? Kapı gıcırtısından esinlenendir o.

  • Kişilerarası - Sosyal Zeka

Sözlü ve sözsüz iletişimleri kuvvetlidir. Yardımsever bir yapıları vardır. Bu zeka türündeki insanlar her ortama ve kültüre kolaylıkla adapte olurlar. Liderlik vasfına sahip oldukları için bir topluluğu organize etmekten hoşlanırlar.

İlgili eğitim: Etkili Liderlik Eğitimi

Uygun meslekler; öğretmen, psikolog, danışman, politikacı gibi branşlar onlar için uygundur. 

Sosyal zekayı geliştirmek için; insanlarla bir arada bulunabileceğiniz bir kulüp veya projede yer almak iyi bir yoldur. Özellikle sosyal sorumluluk projeleri kişilerin empati duygularını harekete geçirir ve yardım etme duygularını giderir.

Kimdir o: Kulüplerde popülarite sağlamış bir okul başkanıdır o.

  • Kişisel - İçsel Zeka

Hayata karşı farkındalık seviyeleri yüksektir. Anlam aramak hedefleri arasındadır. İç motivasyonlarını kendileri belirlemektedir. Kişisel olarak yaşadıkları her olayı önemseyip onlardan ders çıkartırlar. Hayat, onlar için bir eğitim kurumudur. İç dünyalarına odaklıdırlar içsel zeka grubundakiler.

Uygun meslekler; girişimci, danışman, yaratıcı yazar, psikolog, araştırmacı yazar olarak çalışmak onlar için uygundur.

İçsel zekayı geliştirmek için; iç sesinizi duymanızı sağlayacak meditasyonlar yapmak ve kişisel gelişim eğitim programlarına katılmak iyi gelir. Ayrıca kendinize hayatla ilgili hedefler koymak iyi bir yol olabilir. 

Kimdir o? Şartlar uygun değilken bile kendini uygun hale getiren birileri vardır.

  • Doğasal - Naturalist Zeka

İnsan ve doğanın arasındaki bağın farkındadır. Canlı türlerinin birbirleri ile olan ilişki ilgisini çeker. Özellikle belgesel izlemekten hoşlanır. Çevre konusunda oldukça duyarlı hareket eder.

Uygun meslekler; zoolog, veterinerlik, çevre bilimci, turist rehberi gibi doğayla bağlantılı branşlar doğasal zeka için daha uygundur. 

Doğasal zekayı geliştirmek için; doğayı gözleyebilmek için belgesel kanallarından yararlanmak veya doğa yürüyüşlerine katılmak alternatifler arasındadır. Öncelik doğaya ilgi duymak olmalıdır. Bir sivil toplum örgütünün eğitim amaçlı düzenlediği seminerlere gitmek ilk adımı atmanızı sağlayacaktır.

Kimdir o? Doğayla ilgili yeni duyduğu bilgiyi anlatıp çevresindekileri bilinçlendirmeye çalışandır o. 

Görüldüğü üzere Gardner’ın çoklu zeka kuramı cesaret veren teorisi klasik eğitim modelinin aksine bir tutum sergiler. Hepimizin doğasında bulunan bu 8 türün oranları her birimiz için farklılık gösteriyor. Dolayısıyla bu durum kendine has zihinler ortaya çıkmasını sağlıyor. Sanılanın aksine matematik dersinden aldığınız kırık not sizin bütünsel zekanızı değil matematiksel zekanızı kapsar. Aynı zamanda eğitim aracılığıyla potansiyelimizi yükseltebiliriz. Peki siz bunlardan hangisine ya da hangilerine kendinizi yakın buldunuz?

Gelelim yazının özeti olan soru ve cevaplarımıza.

Sözel - Dilsel Zeka, Sözel zeka baskın olduğu kişiler yüksek ifade yeteneğine sahiptir ve soyut ifadeleri kolaylıkla algılar Kelime oyunlarından ve kitap okumaktan hoşlanır, Avukat, komedyen, editör, gazeteci, şair, politikacı, psikoterapist ve çevirmen, Mantıksal - Matematiksel Zeka, Sayılar, şifreler ve soyut kavramları ilginç bulan kişilerin baskın olduğu zeka türüdür Zeka oyunlarında başarılı olurlar, Bilim insanı, muhasebeci, bankacı, bilgisayar programcısı, mühendis, yatırımcı, Bedensel - Kinestetik Zeka, Bu kişiler fiziksel varlıklarıyla zekaları arasında uyum sağlarlar Hareketli olmaları ve eyleme dökerek başarılı olmaları özelliğiyle bilinirler, Dansçı, oyuncu, marangoz, heykeltıraş, beden eğitimi öğretmeni, Görsel - Uzamsal Zeka, Çabuk algılama ve görsel yaratıcılık bu zeka türünün özelliğidir Düşüncelerini görselleştirmek onlar için çocuk oyuncağıdır, Fotoğrafçı, grafik tasarımcı, film editörü, reklamcı, yönetmen, tur rehberi, terzi, Müziksel - Ritmik Zeka, Doğa seslerine, özellikle müziğe karşı duyarlılık gösterirler Kendi kendilerine bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirler, Besteci, orkestra şefi, dansçı, müzisyen, şarkı sözü yazarı, ses mühendisi, Kişilerarası - Sosyal Zeka, Sosyal iletişim becerileri kuvvetli olan bu kişiler, başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilirler ve genellikle liderlik yetenekleri bulunur, Öğretmen, psikolog, danışman, politikacı, Doğasal - Naturalist Zeka, Doğayla ve çevreyle olan bağı güçlü olan kişilerin baskın olduğu zeka türüdür Doğada gözlem yapmayı, bitkileri ve hayvanları tanımayı severler, Biolog, çiftçi, doğa fotoğrafçısı, çevre mühendisi, Kişisel - İçsel Zeka, Kendi duygularını, düşüncelerini anlama ve ifade etme becerisi bu zeka türünün özelliğidir Kendi hedeflerini belirlemekte ve motivasyonlarını yönetmekte başarılıdırlar, Psikolog, danışman, filozof, yazar, terapist
Çoklu Zeka Bize Ne Anlatıyor Çoklu Zeka Çoklu Zeka kuramı zeka türleri kişilerarası - sosyal zeka müziksel -ritmik zeka görsel - uzamsal zeka bedensel - kinestetik zeka mantıksal - matematiksel zeka doğasal - naturalist zeka kişisel - içsel zeka ve sözel - dilsel zeka
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu siyah beyaz çizimde, etrafında karmaşık detaylara sahip dişliler bulunan bir beyin yer almaktadır. Dişliler birbirine bağlı ve dairesel bir hareketle hareket ediyor. Resmin merkezinde büyük siyah bir daire beyaz çizgilerle çevrelenmiştir. Resmin solunda, etrafında beyaz bir çizgi dolanan küçük siyah beyaz bir dişli görülüyor. Görüntünün sağ tarafında, bir dizi beyaz çizgi ile daha büyük bir siyah beyaz dişli vardır. Görüntünün üst kısmında, birkaç eğri çizgi ile bir logo görülmektedir.
Nedir?

Çoklu Zeka Kuramı Nedir?

25 Şubat 2021
Arkasında siyah bir arka plan olan bir kişi yandan görülüyor. Elleri profillerini koruyacak şekilde önlerine doğru uzatılmıştır. Ellerinde beyaz eldivenler var ve eldivenlerin arasında okunaksız bir şeyler yazan siyah bir işaret tutuluyor. Resmin sol alt tarafında, siyah arka plan üzerinde beyaz bir nesne görülüyor. Çerçevenin sağ tarafında şapka ve takım elbise giymiş bir kişi görülüyor. Parmaklarının arasında beyaz bir simge tutan kişinin boynunun yakın çekimi görülüyor. Kişinin elleri, profilini izleyiciden koruyarak çerçevenin sağ tarafında görülebiliyor.
Kişisel Gelişim

Gardner ve Çoklu Zeka Kuramı

16 Mart 2018
Bir kadın çerçevenin ortasındaki büyük beyaz bir beynin önünde duruyor. Açık renkli bir bluz ve koyu renk bir pantolon giymiş olan kadın ellerini göğsünün önünde kavuşturmuş. Geniş gülümsemesi ve parlak gözleri rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Uzun siyah saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve siyah bir fonun önünde duruyor. Beyin beyaz ve ebruli bir dokuya sahip. Çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor ve ince siyah bir kenarlıkla çevreleniyor. Beynin detayları çok net ve kadın ön planda hayranlık dolu bir bakışla duruyor.
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Bu, çevrimiçi bir Scratch kursunun görüntüsüdür. Bir dizüstü bilgisayarın önünde duran, neşeli bir ifadeye sahip takım elbiseli bir adam görülüyor. Kurs, kullanıcıların Scratch ile kod ve bilgisayar programlamanın temellerini öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kodlama ve programlamanın temellerini öğrenmek için kolay ve sezgisel bir yol sağlar. Kurs sayesinde kullanıcılar kodlamanın arkasındaki kavramları daha iyi anlayabilir ve kendi interaktif hikayelerini, oyunlarını ve animasyonlarını oluşturabilirler. Bu kurs, kodlama ve programlamaya başlamak ya da becerilerini geliştirmek isteyenler için idealdir. Hem eğlenirken hem de kodlama ve bilgisayar programlamayı daha iyi anlamanın harika bir yoludur.
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Yüzünde geniş bir gülümseme olan genç bir adam kameranın önünde duruyor. Kısa, siyah saçları ve parlak, mavi gözleri var. Beyaz bir tişört ve kahverengi kemerli siyah bir kot pantolon giyiyor. Kolları iki yanında ve başı hafifçe sola doğru eğik. Rahat bir duruşu var ve anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Gülümsemesi sıcak ve davetkâr, gözleri ise neşe dolu. Dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor.Erkan Varol
11020
Bu görsel, Akıl ve Zeka Oyunları üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Siyah gömlekli bir adam, gri zemin üzerinde mor bir sekizgen, beyaz zemin üzerinde kırmızı bir daire ve beyaz zemin üzerinde yeşil bir elmas gibi renkli şekillerin bulunduğu bir duvarın önünde oturuyor. Kameraya gülümseyerek kursun ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu ima ediyor. Kurs, katılımcıların zihinsel ve analitik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Problem çözme, eleştirel düşünme, hafıza, odaklanma ve yaratıcılık gibi konuları incelemektedir. Kurs ayrıca bu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olacak simülasyonlar, bulmacalar ve diğer aktiviteleri de içermektedir. Doğru rehberlik ve uygulama ile kişi daha zeki ve yaratıcı olma yolunda önemli ilerleme kaydedebilir.
Beyaz bir duvarın önünde siyah pamuklu bir gömlek giymiş bir adam duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve kollarını kavuşturmuş. Koyu renk saçları alnına dökülmüş ve bakışlarını hafifçe kaçırmış. Soluk bir teni ve ışığı yansıtıyor gibi görünen gözlükleri var. Gömleği hafifçe kırışmış ve ince bedeninin üzerine dökülüyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor.Erdem Turan
9130
Bir kişi bir robot üzerinde çalışıyor ve makineyi hassas hareketlerle inşa ediyor. Robot çeşitli otomobil parçaları ve LEGO parçalarından oluşuyor ve kişi her bir bileşeni dikkatlice monte ediyor. Ön planda, bir tür cihaz tutan bir elin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Aynı elin yakın çekimi, bir tür kart tuttuğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak, bilinmeyen bir nesneyi tutan bir kişinin elinin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Son olarak, bulanık bir el, üzerinde ekran olan bir cihaz tutuyor. Sonuç olarak, bu görüntü çeşitli parçalardan bir robot inşa etme sürecindeki bir kişiyi göstermektedir.
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
11020