AnasayfaBlogBilet Satış Yetkilisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bilet Satış Yetkilisi Nedir? Ne İş Yapar?

05 Ağustos 2021
Bilet Satış Yetkilisi Nedir? Ne İş Yapar?

Bilet satış yetkilisi ulaşım araçları, sinema, tiyatro gibi hizmetler için bilet rezervasyonu ve satış işlemlerini yapan kişiye verilen mesleki unvandır. Gişeyi ya da bankoyu açar, satış ve rezervasyon listesini kontrol etmekten sorumludur. Bilet üzerini kaşeler, yer kuponlarını hazır hale getirir. Müşteri isteklerini tespit eder ve müşteriyi bilgilendirir. Bilet keser, bilet iptali yapar, açık bilet verir, bilet iade fişi keser. Misafir ve serbest giriş listelerini hazır hale getirir. Günlük satış tutanağı hazırlar ve kasanın gün sonu kontrolünü yapar. Kasa hesabı yaptıktan sonra bilgileri muhasebeye teslim eder. Mesleği ile ilgili gerekli eğitimlere katılır ve gelişimini sürdürür. Bu alanda yaşanan yenilikleri takip eder.

Yazımızda bilet satış yetkilisi ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Bilet satış yetkilisi nedir? Bilet satış yetkilisi ne iş yapar? Bilet satış yetkilisi maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Bilet Satış Yetkilisi Nedir?

Bilet satış yetkilisi, eğlence merkezleri, müze, sergi ya da ulaşım araçları için bilet hizmeti alınan yerlerde müşterilerin sorularını cevaplamak üzere ve bilet satışı gerçekleştirmek üzere görev alan kişidir. Bu alanda faaliyette bulunmak isteyen kişiler, bir eğitim ihtiyacı olup olmadığını araştırır.

Bilet satış yetkilisi olmak için resmi bir eğitim şartı aranmaz. Bu meslekle ilgili eğitim yeterli müracaat olması halinde halk eğitim merkezlerinde verilir. Eğitimi başarıyla tamamlayıp, sertifika sahibi olan adaylar iş başvurusunda bulunabilir.

Bilet satış elemanı olmak isteyen kişilerin bazı önemli nitelikleri de taşıması gerekir. Ayrıntılara özen gösteren, güler yüzlü ve sabırlı olan kişiler için oldukça uygun bir meslektir. Temiz olmaya özen gösteren, ikna kabiliyeti yüksek ve insanlarla iletişimde başarılı olan kişiler bu alanda kendini geliştirebilir.

Bilet Satış Yetkilisi Ne İş Yapar?

Bilet satış yetkililerinin çalıştıkları kuruma göre aldıkları sorumluluklar değişiklik gösterebilir. İş bulma aşamasında çok zorlandıkları söylenemez. Özellikle bu alanda sertifika sahibi olan kişiler daha hızlı iş bulma imkanına sahiptir. Bilet satış yetkilisinin temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Talep edilen hizmet ya da bilet politikaları ile ilgili müşterileri bilgilendirmesi gerekir.

 • Müşteri şikayetlerini dinlemeli, etkili çözümler sunmak ve problemin tekrarlanmamasını sağlamak için ilgili departmanları bilgilendirmesi gerekir.

 • Telefon aracılığıyla ya da gişede rezervasyon işlemlerini tamamlar.

 • İlgi çekici olan tüm program, rota ve etkinlikler hakkında müşteriye bilgi verir.

 • Nakit para ve satılan biletlerin günlük olarak, düzenli bir şekilde kaydını tutar.

 • Satış öncesi ve sonrasında müşteri hizmetleri sunar.

 • Firmanın bilet satışı ile alakalı değişen politikalarından haberdar olması gerekir.

 • Düzenli, titiz bir çalışma ortamı oluşturmalı ve çalışmalarını buna göre yönetmelidir.

 • İş güvenliği ve sağlığı prosedürlerine uygun bir şekilde çalışmalıdır.

Bilet Satış Yetkilisi Maaşları

Bilet satış yetkilisi; toplu taşımanın yanı sıra konser, tiyatro ve sinema gibi hizmetler için bankoda bilet ve rezervasyon işlemlerini yapan kişidir. Kendine verilen işi kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisi göstermesi gereken kişidir. Bilet satış yetkilisinin çalışma ortamı genellikle temiz ve aydınlıktır. Çalışmalarında birinci derecede insanlarla iletişim halinde olurlar. Ayrıca çalışma ortamı özel günlere ve mevsimlere bağlı olarak farklı yoğunluklar içerebilir.

Bilet satış yetkilisi olmak; kamu alanında ve özel sektörde geniş iş olanaklarına sahip bir meslek olarak değerlendirilir. Yaptığı mesleğinin gerekliliği olarak toplumun bütün kesimlerinden, farklı sayıda ve farklı yapıdaki insana bilet satışı yapması gerekir. Bunun yanı sıra, bir tür danışma hizmeti de verdiği söylenebilir. İşlerinin telefonla ya da yüz yüze yapabilirler. Meslek mensuplarının mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriler sahip olmalarının yanı sıra dış görünüş ve temizliğe de özen göstermeleri gerekir. Çalıştıkları kuruma bağlı olarak aldıkları maaşlar da değişiklik gösterir. Kişinin zamanla tecrübe kazanması maaşına da yansır. Bir bilet satış yetkilisi ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Kamu alanında ya da özel sektörde yeni işe başlayan bir bilet satış yetkilisi en düşük 2.950 TL maaş kazanır.

 • Zamanla tecrübe sahibi olduktan sonra en düşük kazançları 3.500 TL olarak görülmektedir.

 • Bu alanda uzun yıllardır çalışmakta olan bilet satış yetkilisinin en yüksek 6.000 TL kazandıkları bilinmektedir.

Bilet Satış Yetkilisi Nasıl Olunur?

Bu meslek için zorunlu bir eğitim yoktur ancak yeterli müracaat olması durumunda (en az 15 kişinin katılımı) Halk eğitim Merkezlerinde bu alanda eğitim verilmektedir. Mesleğin eğitimine katılmak için; en az ilkokul mezunu olmak ve yeterli sayıda katılımcının bulunması gerekir. Mesleğin eğitim süresi toplam 80 saatten oluşmaktadır. Gişe ve banko açma, bilet satışı ve rezervasyon yapma, günlük satış tutanağı hazırlama gibi konularında eğitim verilir. Bu meslekte bir yükselme söz konusu değildir. Meslek eğitimi süresince kazanç elde edilmez.

Eğitim tamamlandıktan sonra sertifika sahibi olan kişiler, kamuya ait kurumlarda görev aldıklarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında belirlenen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre maaş alır. Özel sektörde ilk işe başlayan bilet satış yetkilileri asgari ücret üzerinden gelir elde eder. Hizmet süreleri arttıkça yabancı dil bilgisi, bilgisayar kullanma gibi etkenler göz önünde bulundurularak, ücretleri artabilir. Müşterilerin kuruma geldiklerinde ya da telefonla aradıklarında ilk karşılaştıkları kişi olan bilet satış yetkilisinin temsil yeteneğinin güçlü olması gerekir. Müşteri merkezli hizmet vermesi gerekir. İşverenlerin bilet satış yetkilisinde aradığı nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Telefon çağrılarıyla gelen müşteri sorularına nazik ve profesyonel bir şekilde cevap vermelidir.

 • Temel bilgisayar kullanım bilgisine ve matematik bilgisine sahip olmaları gerekir.

 • Farklı müşteri profillerine karşı sabırlı ve güler yüzlü bir şekilde muamele yapabilmeleri gerekir.

 • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermeleri gerekir.

 • Müşteri hizmetleri konusunda yetkinliğe sahip olmaları gerekir.

 • Dış görünüşüne özen göstermeleri gerekir.

 • Mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması gerekir.

Bilet Satış Yetkilisi Bilet Satış Yetkilisi nedir Bilet Satış Yetkilisi ne iş yapar Bilet Satış Yetkilisi maaşları Bilet Satış Yetkilisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
15070
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
12065
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat