AnasayfaBlogAlmanca Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Almanca Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

10 Mayıs 2021
Almanca Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Öğretmenlik çok eski yıllardan beri en çok tercih edilen meslekler arasında yer alır. Birçok farklı alanı bulunan öğretmenlikte yabancı dil öğretmenliklerinin iş imkanlarının oldukça geniş olduğu bilinir. İngilizceden sonra en çok tercih edilen yabancı dil Almancadır. Bu da Almanca öğretmenliğinin önemini arttırır. Hem Almancanın yapısı gereği hem de yabancı dil olması bakımından biraz zor öğrenilebilir. Özel bir çaba, beceri ve dile yatkınlık gerektirir. Tabii öğretmenlik yapabilmek için sadece Almanca bilmek yetmez. Öğretme becerisine de sahip olmak gerekir. Genel kültür, meslek bilgisi ve alan bilgisini birlikte barındırmak önemlidir.

Mesleğin gerektirdiği yetkinlikler nelerdir? Almanca öğretmenleri ne iş yaparlar? Nerelerde çalışabilirler? Almanca öğretmeni olabilmek için hangi eğitimleri almak gerekir? Merak edilen tüm ayrıntıları yazdım. Almanca öğretmenliğinin ne olduğuyla başlayalım.

Almanca Öğretmeni Nedir?

Okullarda, özel kurs merkezlerinde, dil eğitimi merkezlerinde ve bireysel derslerde Almanca öğreten kişilere Almanca öğretmeni denir. Almanca öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlikle ilgili iyi bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Mesleki yeterliliği üst düzeyde olmalıdır. Genel kültür düzeyi yüksek olmalıdır. Yabancı dile ve yabancı ülke kültürlerine ilgi duymalıdır.

Bir alanla ilgili iyi derecede bilgi sahibi olmak onu öğretebilmek için yeterli olmayabilir. Bu nedenle Almanca öğretmeni bildiklerini karşısındakilere aktarabilmelidir. İletişim becerileri gelişmiş olmalıdır. Anlatacaklarını her yaş seviyesine göre düzenleyebilmelidir. Kendini sürekli yenilemelidir. Yaşam boyu öğrenmeyi kendine ilke edinmelidir. Empati becerisine sahip olmalıdır. İyi gözlem yapabilmelidir. Öğrencileri arasındaki bireysel farklılıklara saygı göstermelidir. Her öğrenci aynı süre içinde öğrenemeyebilir. Bu nedenle onlara yeterli zamanı tanımalı ve sabırlı olmalıdır.

Planlı ve programlı olmalıdır. Zaman yönetimi becerisine sahip olmalıdır. En az bir yabancı dili daha (Bu dil genellikle İngilizce olur.) iyi derecede konuşabilmelidir. Sorumluluk sahibi olmalıdır. Hoşgörülü olmalıdır. Ön yargılı olmamalıdır. Düşündüklerini kolayca aktarabilmelidir. Özenli ve dikkatli olmalıdır. Öğrenmeyi öğretme becerisine sahip olmalıdır. Araştırma yapmayı sevmelidir. Yaratıcı düşünme becerisine sahip olmalıdır. Öğrenme öğretme yöntemlerini bilmelidir. Problem çözme becerisine sahip olmalıdır. Teknolojik aletleri kullanabilmelidir. İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmelidir. Bütün bu özelliklere sahip olan bireyler hem mesleklerinde daha başarılı olurlar hem de kendilerini ve derslerini öğrencilere kolaylıkla sevdirebilirler.

Almanca Öğretmeni Ne İş Yapar?

Almanca öğretmenleri hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda istihdam edilebilirler. Turizm sektöründe ve yurt dışında iş bulabilirler. Almanca öğretmeni olarak çalışabilecekleri gibi tercüman olarak da görev yapabilirler. Yayınevlerinde ve hava yolu şirketlerinde istihdam edilebilirler. Almanya ile işbirliği olan şirketlerde görev alabilirler. Halk eğitim merkezlerinde, çeviri ofislerinde ve konsolosluklarda çalışabilirler.

Üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirler. Dış İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışabilirler. İkinci ya da üçüncü bir yabancı dili iyi derecede bilenlerin yurt dışında da kolay iş bulabilme imkanı vardır. Çalışma ortamı genellikle gürültülüdür. Ayrıca işlerini sürekli konuşarak yaptıkları için sürekli ses kısılması ve faranjit gibi hastalıklara yakalanabilirler. Bu nedenle dikkatli olmaları gerekir. Almanca öğretmenleri derslerini müfredata göre işlerler. Çalışırken bilgisayar, defter, kitap, akıllı tahta, cetvel gibi aletler kullanırlar. Belli başlı görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Müfredata uygun ders planı yapar.

 • Öğrencilere Almancayı tanıtır.

 • Almancayı sevdirmeye çalışır.

 • Sınıf içinde disiplini sağlar.

 • Sınav yapar.

 • Sınav sonuçlarını ilan eder.

 • Öğrencilere performans görevleri verir.

 • Yeni projeler geliştirilmesini sağlar.

 • Rehberlik ettiği sınıf grubundaki öğrencilerin her şeyiyle ilgilenir.

 • İdare tarafından verilen görevleri yerine getirir.

 • Kulüp çalışmaları yürütür.

 • Öğrencilerin seviyelerine göre konu anlatır.

 • Bütün öğrencileri derse dahil eder.

 • Öğrencilerin kendini ifade etmesine ve geliştirmesine yardımcı olur.

 • Akademik çalışmalar yapar.

 • Öğrencinin gelişim durumunu ailesiyle paylaşır.

 • Farklı öğretim yöntem ve tekniklerini uygular.

 • Öğrencileri sınavlara hazırlar.

 • Öğrencilerin okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmesini sağlar.

 • Dil hakkındaki ön yargıların giderilmesine yardımcı olur.

 • Alanıyla ilgili seminerlere ve eğitimlere katılır.

 • Almanca eğlenceler ve yarışmalar düzenler.

 • Danışmanlık yapabilir.

 • Derslerini müfredatta belirlenen zamanlarda bitirir.

 • Ek öğretim uygulamaları yapar.

 • Ödevlendirmeler yapar.

Almanca Öğretmeni Maaşları

Almanca öğretmenleri kamu kurumlarında ve özel kurumlarda farklı ücretler alırlar. Kamu kurumunda çalışabilmeleri için atanmaları gerekir. Yeni atanmış bir Almanca öğretmeni ek dersler ve aldığı diğer ek ücretler haricinde 15 saat ders karşılığında 4600 lira ile başlar. Bunun dışındaki ders ücretleri ek ders olarak verilir. Derece ve kademe yükseldikçe alınan maaş da artar. Yabancı dil öğretmenleri devletten dil tazminatı adı altında her ay belli bir ücret de alırlar. Bunun için yabancı dil sınavına girerek yüksek puan almaları gerekir.

Özel eğitim kurumlarında genellikle devlet kurumlarına göre daha az maaş alınır. Özel okullarda 3000 lira civarında maaşla başlanır. Üst sınır okulun büyüklüğüne ve öğretmenin tecrübesine göre değişir. Ancak dil kurslarında bu maaşlar 10000 liraya kadar ulaşabilir. Maaşları evli olup olmamak ve çocuk sayısı etkiler. Almanca öğretmenleri özel ders vererek de oldukça fazla kazanır. Bir ders saatinin ücreti 50 lira ile 300 lira arasında değişir. Tercümanlık yapanlar çeviri başına ücret alırlar.

Almanca Öğretmeni Nasıl Olunur?

Almanca öğretmeni olabilmek için üniversitelerin eğitim fakültelerinin Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekir. Liselerin dil bölümlerinden mezun olanlar üniversite sınavını kazanmada daha avantajlı olurlar. Bölüme girebilmek için öncelikle Yks’ye girmek gerekir. Birinci bölüm olan Tyt’yi geçenler Ayt’nin dil alanı puan türü olan Ydt’den yüksek puan alarak tercih yapabilirler. Almanca öğretmenliği 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Mezun olanlara Almanca öğretmeni unvanı verilir. Bölümde bir yıl zorunlu hazırlık sınıfı okutulur. Önceden Almanca bilenler hazırlık sınıfını, sınava girerek atlayıp 1.sınıftan başlayabilirler. Bölümde teorik ve uygulama dersleri bir arada gösterilir. Eğitim sırasında Almancanın yapısı, okuma becerileri, yazma becerileri, sözlü iletişim becerileri, Alman edebiyatı, dilbilimi, ileri Almanca gibi dersler öğretilir.

Bunun dışında fen edebiyat fakültelerinin Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olarak formasyon eğitimini tamamlayanlar da Almanca öğretmenliği yapabilir. Ayrıca filolog (dilbilimci) olarak da çalışabilirler. Alman dili ve edebiyatı bölümünün öğrenim süresi 4 yıldır. Bölümü bitirenler filolog/Germanist unvanına sahip olurlar. Bölümde Alman edebiyatı, Alman kültürü, Alman siyaseti, dilbilim, gramer, edebi metinler ve çeviri teknikleri gibi dersler öğretilir. Hem Almanca öğretmenliği hem de Alman dili ve edebiyatı bölümü hemen hemen her üniversitede bulunur. Öğretim sırasında bütün dersler Almanca olarak yapılır. Okurken staj yapma zorunluluğu vardır. Stajda okulda öğrenilen teorik bilgileri uygulama imkanı bulunur. Almanca gırtlaktan konuşulan ve oldukça kaba telaffuzu olan bir dil olduğu için okurken zorlanılabilir.

Mezun olanlar özel okullara ya da dil kursu gibi özel kurumlara başvurarak hemen çalışmaya başvurabilir. Kamuda çalışmak isteyenlerin kamu personeli seçme sınavına girerek yeterli puanı almaları gerekir. Atanabilmek için genel kültür genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan bilgisi testine girilerek en az 73 puan almak gerekir. Almanca öğretmenleri ALES’e girerek yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayıp akademisyen olabilirler. Ayrıca Almanca öğretmenleri üniversitede en az 40 saat İngilizce eğitimi alırlarsa İngilizce öğretmeni olarak da çalışabilirler.

Almanca Öğretmeni Almanca Öğretmeni nedir Almanca Öğretmeni ne iş yapar Almanca Öğretmeni maaşları Almanca Öğretmeni nasıl olunur Almanca
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu

01 Temmuz 2021
Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans
Yurt Dışında Eğitim

Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans

01 Mart 2022
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
369219
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
289149
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
315169