Dr. Gülaçtı Şen

Academician

During her master's and doctorate studies, she conducted research in the fields of 'Entrepreneurship, Entrepreneurship Culture, Internal Entrepreneurship' and focused especially on the entrepreneurial behavior of employees, career and talent. Having been in the professional business world since 2008, Dr. Gülaçtı ŞEN has been teaching at a foundation university since 2016 and continues her academic studies in various fields.

Academic Publications

Published Books

  • Career in Civil Aviation Kanon Book, Istanbul (2019)
  • A Day at the Terminal Kanon Kitap, Istanbul (2021)

Articles Published in National and International Refereed Journals

  • The Effect of Entrepreneurship and Culture on the Employee Commitment in Turkey American Journal of Economics and Business Administration, Volume 9, Issue 1, Pages 13-26 (2015)
  • Analysis of the Factors Influencing the Vocational Choice of Students Studying in Aviation Departments at the University Journal of Aviation 3 (2): 122-131 (2019), Doi No: 10.30518/ jav.637794 (2019)
  • The Future of the Gig Economy in the Aviation Industry Journal of Aviation Research, Volume 2, Issue 1 (2020)
  • Impact of Covid-19 Pandemic on Aviation Industry: The Gig Economy Alternative Journal of Aviation Research, February 2021.

National and International Published Abstract / Full Text Papers

  • Redefining Entrepreneurship in Turkish Aviation and Entrepreneurial Aviation Women Istanbul University International Conference on Contemporary Women's Studies, Istanbul (2019)
  • Transforming Academic Studies into Innovation: An Academic Study Example Muğla Sıtkı Koçman University, Muğla (2019)
  • The Impact of Airport Passenger Services Operations on Flight Operations Pearson Journal Of Social Sciences & Humanities (2021)
Evaluations(1)
Average Rating 5,0
Fatma Kaya
29 August 2021
5.0

Gülaçtı hocanın anlatımıyla yetenek inovasyonu eğitimi kesinlikle büyük farkındaklık yarattı. Geleceği, beklentileri, şirket yapısı ve işçi beklentilerin bütünleşmesini bunlar arasındaki farklılıkları, olması ve geliştirilmesi gereken süreçleri paylaşan mükemmel bir eğitim. Bildiklerim üzerine bütüncül farkındalıklar kattı. Daha fazla istifade edebilmek adına, kapsamının biraz daha genişletilerek bu eğitimin farklı içeriklerle genişletilmesi isterim. Hep doğru baktığımı, kalıp düzen yüzünden bugüne kadar bastırıldığımı asla mutlu olarak çalışamadığımı bir kez daha farkettim. Artık sorumluluk alanın farkedildiği çöplerin elendiği yeni bir iş sürümü düzeni geliyor. Herkes alın teri akıtacak ve patronların kazanç uğruna kılını kıpırdatmadığı düzen tersine dönecek. Umuyoruz. Emeklerinize sağlık hocam.