Bilal Şentürk

Human Resources Professional

HR Consultant - Performance Evaluation Specialist - Instructors

He completed his undergraduate studies at Celal Bayar University, Anadolu University and Istanbul University, and a Master's degree with thesis on Human Resources Management at Yıldız Technical University and Business Management at Beykent University. He is currently writing a doctoral thesis on human resources and consulting businesses on human resources.

Career Life

He met the human resources field at the labor court, where he was appointed as a civil servant. After deciding to study in the field of Human Resources with his observations in cases related to labor disputes, he completed his master's degree in the same field. In this process, he looked at many files as an expert in labor cases in Istanbul Justice Palace and Anatolian Justice Palace, and 92% of the files were approved by the relevant law office of the Supreme Court. He worked as a founding member, chairman of the board of directors (2010-2012) and human resources consultant at the Career and Education Association. Since 2010, he has been giving training in the field of human resources in various educational institutions. HR Office has established the training and human resources consultancy services company and continues its consultancy activities on this company.

Subjects of Consultancy

  • Personnel selection and placement,
  • Competency-based personnel selection,
  • Performance evaluation,
  • Competency-based performance evaluation,
  • Establishing and managing a 360-degree performance evaluation system, troubleshooting and taking precautions for possible problems.
  • Reporting of errors made in the e-performance evaluation system.

Research and publications

  • Judicial remedy against disciplinary penalties in the workplace.
  • Halo effect in e-performance evaluation.
  • Mobbing and solution suggestions in business life.
  • Errors in dismissal.
Evaluations(55)
Average Rating 4,9
Erkan Akbulut
17 October 2021
1.0

Sn. Bilal Hocam, öncelikle saygılar sunarım, verdiğiniz kritik bilgiler, için teşekkürlerimizi sunarız. Fakat; Anlatmadıklarınız sınav sorularına eklenmiştir. Videolar tekrar tekrar dinlense dahi, sorular ve seçenekler çağrıştırmamakta ve sunumlarda da bulunmamakta ve sunumlar yeterli değildir (anlatılanlar sunumda detayları olmadığından, sadece videolar yeterli değildir). Diğer eğitmenlerimiz gibi sunumların (detaylı) ve videolarda olanların sorulmasını anlatılmayanların sınavlara konulmamasını istirham eder, saygılar sunarım. Eleştirim için özür dilerim.

Support team

Merhaba,

Derste anlatılan ve sunumda yer alan konularla birlikte, deneme sınavında karşınıza çıkan tüm soru ve konulardan derlenerek sertifika sınavı hazırlanmaktadır. Sınav soruları belli periyotlarla güncellenmektedir. Eğitim sınav soruları da belli periyotlarla yenileniyor. Yalnızca eğitimin içeriğinden sorumlu olmaktasınız.

Bahsetmiş olduğunuz hangi eğitimdir, bize mail olarak iletebilir misiniz? [email protected] mail adresine iletmenizi rica ederiz.

 

Fulya Uludağ
Fulya Uludağ
13 May 2021
5.0

Bilal Bey'den Blog Yazarlığı Eğitimi aldım. Bana çok katkısı oldu. Kursiyeri hiç sıkmadan, eğlenceli anlatım tarzı ve üstün iletişim yeteneği ile gerçekten iyi bir eğitmen. Anlayarak öğrendim. Teşekkürler.

Didem Aras
01 May 2021
5.0

Bilal Hoca'dan yetkinlik bazlı mülakat teknikleri eğitimi aldım. Bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak güzel bir eğitim deneyimi oldu. Teşekkürler.

Figen Arslan
Figen Arslan
06 April 2021
5.0

Bilal Hoca'dan Blog Yazarlığı Eğitimi'ni aldım. Çok memnun kaldım. Blog yazmak isteyen herkese bu kursu takip etmelerini ve Bilal Hoca'dan ders almalarını tavsiye ederim.

Tuğba İnceel
Tuğba İnceel
05 April 2021
5.0

Eğitimini yeni tamamladığım Bilal hocaya buradan derin teşekkürlerimi sunuyorum. Çok keyifli ve etkili bir eğitimdi.