Close
Mobil Menu Bars

Zaman Yönetiminde Kendinizi Başarılı Görüyor musunuz?

29 Şubat 2016, 2090 defa okundu.
Zaman Yönetiminde Kendinizi Başarılı Görüyor musunuz?
Zaman Yönetiminde Kendinizi Başarılı Görüyor musunuz?

Zaman soyut bir kavramdır ve kendi içinde akıp giden bir kavramlar bütünüdür. Zamanı satın alamayız, biriktiremeyiz, ödünç alamayız ve hiçbir şekilde değiştiremeyiz. Tüm bunları gerçekleştiremezken tek yapabileceğimiz zamanı yönetmektir. Bunun için de etkin bir zaman yönetimi metodu kullanmalıyız.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zamanı yönetimi; kimilerine göre çok zor kimilerine göre çok kolay bir olgudur. Zaman yönetimi teknikleri uygulamak ne kadar olumlu bir sonuca sürüklese de, zamanı yönetememek  bir o kadar olumsuzluğa sürükleyen bir kavramdır. Doğru kullanılmayan zaman bireyin kendisini ve iş hayatını daha stresli bir hale getirebilmektedir.

Rutin hayatın akışı içerisinde hedeflerimizi gerçekleştirmek ,sosyal  aktivitelerde yer almak ,hobilerimizle ilgilenmek, arkadaşlarımıza veya yakınlarımıza vakit ayırmak gibi yapmamız gereken bir çok durumlar söz konusu olmaktadır. Tüm bunların zamanında gerçekleşmesi  için zamanımızı doğru kullanmamız ve yönetmemiz gerekmektedir .Zaman yönetimi kavramı tam da bu olumsuzlukların giderilmesi hayatın ve iş yaşamının daha planlı olması için yöneticilere eğitim aracı olarak sunulan, ilk kez Danimarka’da ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan bir kavramdır.

Doğan Cüceloğlu’nun İyi Düşün Doğru Karar Ver kitabında zamanın etkili kullanılabilmesi için dört aşamaya yer verilmektedir.

  1. Asama: Yapılacakların listesi. Yapılacakların unutulmaması için yapılan listedir.
  2. Asama: Takvimleme. Yapılacak işleri zaman sırasına koyma işidir.
  3. Asama: Önceliklerin belirlenmesi. Yapılacak islerin önemine göre öncelik tanınması.
  4. Asama: Zamanı yönetmeyi değil, yaşamımızı yönetmeyi odak aldığımız zaman ortaya çıkar. Bu asama, zamana ve ürünlere yönelmek yerine kişilere ve etkili olmaya yöneliktir. Kısaca üretim ve üretim kapasitesi dengesi üzerinde durur.

Zaman yönetimi sürecinde aşamalar belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da vardır:

  • İşleri küçük bölümlere ayırmak hedefe daha kolay ulaşmayı sağlamaktadır.
  • Yapılması gereken o kadar iş vardır ve ertelemeden şimdi yapmak en önemli unsurdur. “Bugünün işini yarına bırakma” sözünün  uygulanması hayatımızı planlı ve düzenli hale getirmektedir.
  • Yaptığınız zaman yönetimi planını uyguladıktan sonra ufak da olsa kendinize ödüller belirlemek bir sonraki planın uygulanmasında daha aktif olmanıza katkı sağlamaktadır.
  • Zaman yönetimi sürecinde bir diğer husus ise verimli saatlerin belirlenmesidir. Algınızın açık olduğu, daha etkin olduğunuz zaman dilimlerini tespit ederek planı daha etkin hale getirmek mümkündür.
  • Takvimleme yöntemini kullanıp yapılacak işlerinizi öncelikli, acil, önemsiz ,gereksiz diye işaretlemek de zaman yönetimi sürecinde etkili sonuçlar vermektedir.

Bu aşamaları gerçekleştirmeye çalışırken bir takım engellerle de karşılaşmak mümkündür. Mükemmeliyetçilik, erteleme, kendine aşırı güven,  güvensizlik ve yüksek kaygı, hayır diyememe, hafife alma ,zaman yönetimi konusundaki önyargılar kişinin zamanı istenilen şekilde yönetememesine ve  planladığı hedefe zamanında ulaşmamasına neden olmaktadır.

Hayatı  yaşanmaya değer kılmak için, zaman olarak verilen bu değerli hazinenin farkına varmamız gerekmektedir. Etkili kullanılan zaman, etkin bir zihnin göstergesidir. “Gençler bilebilse, ihtiyarlar yapabilse” özdeyişi ne kadar doğrudur. Zamanı erken yaşlardan itibaren akıllıca kullananlar, anlamlı ve başarı dolu bir yaşamla ödüllendirilmektedirler. Zamanın değerini bilerek, her anını doğru değerlendirerek ve bilinçli olarak yöneterek ilerlemek her daim hayata anlam katacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!