AnasayfaBlogYapay Zeka ve İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları

Yapay Zeka ve İnsan Kaynakları

23 Mart 2019
Yapay Zeka ve İnsan Kaynakları

Günümüzde iyi ve kaliteli bir işletme zemini, başarılı ve istekli çalışanlarla oluşur. Bu çalışanların iş performansı, yetenek temelini ise insan kaynakları oluşturur. Bir işletmenin çalışan profiliyle, şirketin gelişimini insan kaynakları hazırlar.

İş dünyasında teknolojik gelişmelerin en yavaş ilerlediği bölüm ise insan kaynakları olarak görülmektedir. Çünkü bire bir iletişimin kurulması gereken, iş yürütme, yönetme ayağının insan ilişkileriyle gerçekleştiği birimdir.

Ancak bu durum kimi zaman insan kaynakları birimi için zaman, kimi zaman maliyet kaybına yol açmaktadır. Bu durum sonucunda yavaş yavaş ik birimi de dijital döneme girmektedir.

Yapay Zekanın İnsan Kaynaklarına Girişi

İnsan kaynakları birimini belki de en çok ilgilendiren süreç işe alımdır. Bir şirketin başarısı için doğru işe, doğru insan politikası sürdürülmesi gereken en önemli görevlerindendir. Ama bu kimi zaman zorlayıcı süreçler barındırır. Yüzlerce başvuru içerisinde adayları inceleme, işe uygun olanları seçme, görüşmeye çağırma, eleme ve işe doğru adayı yerleştirme bu sürecin ilk aşamasıdır.

Oldukça zaman kaybı yaratan bu aşama işe uygun olmayan adayın yerleşmesi ile de mali açıdan zarar da yaşatmaktadır. Tam da bu adımda yapay zeka devreye girmektedir. Bazı firmalarda uygulanmaya başlanan yapay zeka ile işe alım nokta atış yaparak firmanın istenen adaya ulaşmasını sağlamaktadır.

Yapay Zeka İle İşe Alım Süreci Nasıl İlerliyor?

Yapay zeka ile tanıştığımız ilk evre iş arama sitelerinin oluşturduğu filtreler. Şirketin lokasyonuna yakınlık, eğitim durumu, deneyim yılı gibi kriterleri seçerek başvuruları en aza indirgeyip insan kaynaklarına kolaylık sağlamakta. Bu filtreler her ne kadar iş kolaylığı sağlasa da asıl karşımıza çıkan yapay zeka bundan sonraki adımda kendini ispatlayacaktır.

İş görüşmeleri ve işe alımlar için tasarlanan yapay zeka Mya adlı chatbot bunun örneklerindendir.

Diğer bir tabirle sanal asistanın görevi iş görüşmelerinin ilk aşamasını oluşturmaktır. İstenilen veriler bu chatbot aracılığı ile bir elemeden geçmektedir. İletişim kuran, sorduğu sorulara aldığı yanıtlara göre diyaloğu şekillendiren bu chatbot istenilen tüm verilere göre yaptığı konuşma sonunda bir puanlama sistemi oluşturmaktadır.

Eğer aday bu yapay zekadan yeterli puan alırsa bir sonraki aşamaya yani bir insan kaynakları ile yüz yüze mülakat yapma hakkını kazanır. Böylece insan kaynakları bu aşamada aranan niteliklere sahip en iyi adaylar arasından seçim yapma rahatlığa kavuşabilir. Bu da zaman kaybı yaşamadan sonuç odaklı alım yapmasına olanak sağlar.

Daha da irdeleyecek olursak bu yapay zekalar görüntülü konuşma esnasında adayın jest, mimik ve konuşmalarını analiz edip konu hakkında doğru bilgi verip vermediği gibi birçok konuda rapor da çıkarabilecektir.

Yapay zekanın işi sadece alımlarda sınırlı da değildir. İşe aldıktan sonraki süreçte de görevi devam etmektedir.

Yapay Zeka ile İş Oryantasyonu ve Eğitim

İnsan kaynakları denildiğinde ilk akla her ne kadar işe alım olsa da iş hayatının daha birçok alanında kendilerine ihtiyaç duyulmuştur. Burada da yine yapay zekalardan yardım akla gelmektedir.

Bildiğiniz gibi oryantasyon eğitimi şirket için oldukça faydalıdır. İşe alınan çalışanın oryantasyonunu sağlamak, şirket kültürünü, politikasını anlatmak için başkasına sorma gereksinimi olmadan sanal asistan tüm bilgileri yanıtlamaktadır.

Sonrasında ise eğitim ve performans analizlerinde de marifetleri devam etmektedir. Çalışan eğitimi verilmeden, özel yöntemlerle hangi çalışanın hangi konuda eksikliği var ise kişiye özel performans değerleme yapıp sonucuna göre eğitim raporu sunmaktadır.

Bu alanlarda kolaylık sağlayan yapay zekalar kalan diğer konularda insan kaynaklarına zaman yaratacaklardır. Şirket içi kariyer yönetimi, çalışanlar arası iletişim, işçi-işveren sorunları, yetenek kazanımı, ücret ve ödül programları başlıkları ile sıralayabileceğimiz konularda insan kaynaklarına daha çok zaman kalacaktır.

Yapay Zeka İle İş Kolaylığı Nasıl Olmaktadır?

Bir işletmede çalışan ve işveren dengesini kurmak zorunda olan, bir şirketin çalışan portföyünü belirleyen, kaliteli işletme yapılanmasına katlı sağlayan bu birim yapay zekaların iş kollarına dahil olması ile işlerini hafifletecektir.

Günümüzde bu denli kullanılmasa da yakın gelecekte diğer alanlara dahil olduğu gibi bu alana da dahil olacaktır. Bazı büyük işletmeler şimdiden yapay zekadan faydalanmaya başlamıştır. Ve bu gelişim bu süreçle devam edecektir.

Yapay zekalar ile gelişmeler çoğaldıkça insan kaynaklarının diğer işlere odaklanması artacaktır. Bürokratik iş yükleri yapay zekalara yükleneceği için insan kaynakları şirket içindeki iletişimsel sorunları daha iyi irdeleyip sonuca ulaştıracaktır. Böylelikle daha etkin ve çözüm odaklı bir birim olma süreci hızlanacaktır.

yapay zeka ik insan kaynakları
Name Özen Kart
Name Özen Kart
Blog Yazarı

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yapay Zeka ve Derin Öğrenme
Teknoloji

Yapay Zeka ve Derin Öğrenme

09 Temmuz 2019
Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar
Teknoloji

Yapay Zeka ve Akıllı Telefonlar

06 Mayıs 2019
Yapay Zeka ve İşe Alım Süreci
İnsan Kaynakları Yönetimi

Yapay Zeka ve İşe Alım Süreci

22 Aralık 2018
Derin Öğrenme
Nedir?

Derin Öğrenme Nedir?

20 Ocak 2020
Yapay Zeka
Teknoloji

Yapay Zeka ve Tarihi

30 Kasım 2020