Close
Mobil Menu Bars

Üniversite Diploması İş Bulmak için Yeterli mi?

29 Haziran 2018, 1519 defa okundu.
Üniversite Diploması İş Bulmak için Yeterli mi?
Üniversite Diploması İş Bulmak için Yeterli mi?

Eğitim,bir insan hayatı önemli etkenlerden biridir hatta en önemlisidir diyebilir. Anaokulu,İlkokul,Ortaokulu,Lise ne nihayet Üniversite ile final bulan eğitim-öğrenim serüveni insanın geri kalan hayatına önemli bir şekilde etki ve katkı sağlıyor. Bu etki ve katkı çeşitli maddi manevi veya her ikisi birden olabilir. Her zaman olumlu katkı mı sağlar maalesef bunu söyleyemeyiz. Yanlış eğitim-öğretim yöntemi veya iyi değerlendirilip rehberlik edilmemiş bir öğrenim süreci zaman israfı veya çeşitli kabiliyetlerin körelmesine sebep olabilliyor. İnsan için refah seviyesi yüksek bir hayat ekonomik özgürlüğü elde etmekten geçer.  Ekonomik özgürlük parasal getirisi olan  bir uğraş ve eylem kabiliyetine sahip olmakla elde edilebilir.İnsanoğlu tarih boyunca o kabiliyete sahip olmak için didinip durmuş eğitim merhalelerinden geçmiştir.

Öğrenme İhtiyacı

Öğrenim ihtiyacı insan fıtratının bir gereğidir. İlkel çağlarda bile bunu görebiliyoruz. Kah odun kesmeyi kah avlanmayı gerek aile fertlerinden gerek çevresinden öğrenmiştir.Yani hayatını sürdürebilmek için balık tutmayı öğrenmek zorunda kalmıştır insan. Asıl konumuza dönecek olursak, üniversite diploması iş bulmak için yeterli mi? Olması gereken üniversite diplomasına sahip bir bireyin diplomasını aldığı ilgili branş ila alalakalı iş yapmaya ehil olması,gereken nitelikleri taşıması. Maalesef eğitim sisteminin eksikliklerinden kaynaklanan veya öğrencinin öğrenim hayatı süresince istenen niteklere haiz olabilmesi için çaba sarfetmemesinden dolayı diplomayı bir şekilde aldıysa da branşı ile alakalı işe ehil olamamaktadır.

Bundan dolayıdır ki bir öğrenci diplomasını aldığı an branşı ile ilgili bir iş pozisyonuna başvurabilmesi için şu maddelere dikkat etmelidir;

1 - Doğru Tercih : İlk adımı sağlam basmak diyeceğimiz bu aşamada öğrenci ilgi,yetenek, ve kabiliyetlerine uygun bir bölüm tercih etmesi.

2 - Bölümünü Benimseme : Yapılan bir tercih neticesinde herhangi bir bölüme yerleşen öğrenci bölümünü benimsemesi bununla ilgili kendine hedefler belirleyebilmeli 

3 - Okul bitsin bakarız: Bu tamamen yanlış bir düşünce benimsemeden veya hedef gözetilmeksizin  herhangi bir bölümü bitirmeye çalışmak zaman ve enerji israfıdır. Çünkü bu düşünce, öğrencinin branş konusunda kendini geliştirmesinde en büyük engeldir.

4 - İş Olanağı: Sadece bir alan için değil tüm olanaklar için kendini hazırlmalı,Örneğin sadece kamu veya özel sektörle kendini sınırlamamalı gerekirse kendi işini kurmayı gaye edinilmeli.

5 - Mesleki Gelişim: Bölüm ile ilgili kurs,seminer gibi faaliyetlere katılım sağlanarak mesleki olarak kendini geliştirmeli.Maddi yetersizlik durumunda belediyelerin ücretsiz kurs imkanlarından faydalanılabilir. Örneğin İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSMEK mesleki eğitim konusunda önemli ölçüde kurumsallaşmış çok çeşitli branşlarda profesyonel eğitmenlerle ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır.

Zaman kısıtlılığı durumlarında online eğitim imkanı sağlayan çeşitli portallardan kişisel ve mesleki eğitimlerden faydalanılabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü (iienstitu) bu imkanı sağlayan ciddi bir portal.

İş ve eğitim hayatınızda başarılar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ayşe Güler
29 Ağustos 2018
5.0

Gerçekçi ve motive edici bir yazı. Tebrik ederim.