AnasayfaBlogTurizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü (MYO)

01 Ağustos 2020
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü (MYO)

Turizm cenneti olan ülkemizde tur ve seyahat şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Tur operatörlüğü ve seyahat konusunda bu kadar çok şirket açıldıkça kalite de düşebiliyor. Turizm sektöründeki bu artışla birlikte, bilinçsiz ve eğitimsiz çalışanların sayısı da artmakta. Özellikle turistik bölgelerde oturan veya sezonluk çalışma için giden çok sayıda insan olduğunu biliyoruz. Turizm konusunda bilgisi olmayan ya da yetersiz olan birçok insan, sırf iş için buralara gidiyor. Bu durum, hem turizmde kaliteyi hem de ülkemiz turizminin geleceğini riske atıyor.

Serbest piyasa ekonomisindeki rekabeti turizm sektöründe de görüyoruz. Şirketler arasındaki rekabet savaşından galip çıkmanın tek yolu ise “kalite”den geçiyor. Kalitenin en önemli koşulunun eğitim olduğu gerçeğini de artık hepimiz biliyoruz, söylemeye gerek yok. 

Şirket yöneticilerinin ve çalışanlarının, alandaki bir akademik programdan mezun olması rekabeti de etkiler. Akademik eğitim almış çalışanların bulunduğu şirketler, diğerlerine göre çok daha başarılı olacaktır. Çünkü üniversitelerde en son bilimsel çalışmalar ve son teknolojilerin eğitimi veriliyor. Böylelikle; mezunların donanımları da, diğer çalışanlara göre oldukça fazla oluyor.

Eğitim, her alanda olduğu gibi, turizm alanında da çok önemlidir. Ülkemiz turizm konusunda zengin kültürel varlıklara sahip olduğu için turizme gereken önem verilmelidir. Tur ve seyahat hizmetleri de, bu alanda eğitim alan kişilerin yaptığı işler olmalıdır. Ancak akademik eğitimi olan kişiler, modern turizm anlayışıyla hizmet verebilir. Çağın gerektirdiği meslekî özellikler de yine akademik eğitimin verdiği donanımlardır.

Günümüzde tur çeşitleri (kültür, sağlık, eğitim, macera, keşif, bölgesel, fotoğrafçılık, günübirlik turlar gibi) de artıyor. Haliyle, bu tur çeşitleri konusunda daha eğitimli ve daha donanımlı çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle kalite standartlarına ve akademik eğitime her zamankinden daha çok önem verilmesi gerekiyor.

Kalite standartlarına ve çağa uygun işler yapan turizm şirketleri, bu rekabetten başarıyla çıkabilen kurumlar olacaktır. Bu standartlara uymayan şirketlerse, zamanla yok olacak gibi görünüyor. Dolayısıyla; kalite standartlarını baz alarak, turizmde çağa uygun bir akademik eğitim yapan programlar artık öne çıkıyor.

Bu akademik programlardan birisi de Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümüdür. Akademik platformlarda açılan bütün turizm bölümleri gibi, bu bölüm de ülke turizmine katkı yapıyor. Tur ve seyahat işletmelerinin daha iyi hizmet verebilmesi için, akademik eğitim en önemli şarttır. 

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü (MYO) Nedir?

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü, turizm sektörünün tur operatörlüğü ve seyahat alanında eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bölüme, merkezî sınav sisteminin TYT puan türüyle öğrenci kabul ediliyor. Mezunlar genellikle “ara eleman” kategorisinde kabul ediliyor.

Ülkemizde çok sayıda üniversitede açılmış olan bu bölüm, hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde bulunuyor. Devlet üniversitelerinde örgün öğretim, ikinci öğretim ve açık öğretim seçenekleri vardır. Özel üniversitelerde ise ücretli, burslu, %75 indirimli, %50 indirimli ve %25 indirimli seçenekler mevcut.

Bölümün en önemli hedefi; turizm piyasasındaki tur şirketleri ve seyahat işletmelerinde çalışacak donanımlı elemanlar yetiştirmektir. Bölümde; tur operatörlüğü, tur plânlama, ulaştırma ve diğer hizmetler konusunda detaylı bir eğitim programı bulunuyor.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavına girerek lisans tamamlama yapabilirler. Lisans tamamlama, kariyer hayatı için önemli bir adımdır. Çünkü lisans mezunlarının, ön lisans mezunlarına göre daha iyi çalışma şartları mevcut.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Tercih Edilebilecek Lisans Bölümleri şunlardır:

Bölüm mezunlarının lisans tamamlama uygulamasını yapması, kariyerleri için oldukça önemli bir adımdır. Lisans mezunlarının kariyer imkânları, ön lisans mezunlarına göre daha geniş ve daha iyi şartlardadır.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü (MYO) İş İmkânları Nelerdir?

Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü mezunlarının iş imkânlarının özel sektördeki turizm şirketlerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. 
Bölüm mezunların çalışabilecekleri işyerleri:

 • Oteller (tur ve seyahat birimleri)

 • Seyahat acenteleri

 • Tur şirketleri

 • Fuarcılık şirketleri

 • Konaklama işletmeleri

Ayrıca lisans tamamlama yapan mezunların, yüksek lisans yapmaları halinde, akademik kariyer imkânının da olduğunu eklemeliyiz. Akademik kariyer yapabilmek için gerekli temel şartlardan bir tanesi yeterli bir ALES puanıdır. Bu puanla birlikte, yükseköğretim kurumlarının yaptığı akademik personel giriş sınavlarında başarılı olmaları da gerekiyor.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü mezunlarının yapabilecekleri işler şunlardır:

 • Otellerin, tur ve seyahatleri idare eden birimlerinde tur operatörlüğü yapabilirler.

 • Seyahat acentelerinde, tur satışı ve biletleme işlerini yapabilirler.

 • Tur şirketlerinde, tur tasarımı ve operasyon ve satış işlerini yürütebilirler. 

 • Fuar şirketlerinde, fuar organizasyonu ile ilgili tüm işleri yapabilirler.

 • Konaklama işletmelerinde, müşterilerin konaklamasıyla ilgili işlemleri yapabilirler.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü ders programı, turizm alanıyla ilgili olan birçok temel dersten oluşuyor. 
Ders plânlarında; turizm mevzuatından coğrafyaya, turist rehberliğinden iletişime kadar uzanan çeşitli alanlarda eğitimler bulunuyor. Öğrencilerin mezun olabilmesi için 45 günlük stajlarını tamamlamaları gerekiyor. Staj sayesinde öğrenciler, kariyer hayatları için deneyim kazanmış oluyorlar.

Bölümdeki verilen zorunlu derslerden bazıları şunlardır: 

 • Turizm Ekonomisi

 • Konaklama İşletmeciliği

 • Turizm Mevzuatı

 • Turizmde Otomasyon Sistemleri

 • Satış Teknikleri

 • Yabancı Dil

 • Özel İlgi Turizmi

 • Turizmde Girişimcilik ve İnovasyon

 • Genel Turizm Bilgisi

 • Turizm Coğrafyası

 • Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü

 • Bilet Satış

 • Turist Rehberliği

 • Turizm ve İletişim

 • Deniz Turizmi İşletmeciliği

 • Tur Planlaması ve Yönetimi

 • Rekreasyon Yönetimi

 • Staj

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü, 2020 yılı itibariyle ülkemizin birçok şehrindeki üniversitelerde bulunuyor. Kontenjan açılmış ama kontenjanları dolmamış olan üniversitelerin de çok olduğunu belirtmeliyiz.

2020 yılında bölümün en yüksek taban puanı Ankara Başkent Üniversitesi’nin burslu seçeneğine ait olan 276,34441 puandır. Başarı sıralaması 591056 bu seçeneğin kontenjanı 3’tür. Bölümün en düşük taban puanı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ait olan 175,50131 puandır. Başarı sıralaması 1754545 olan bölüme 50 kişilik kontenjan ayrılmıştır.

seyahat turizmturizm ve seyahat turizm ve seyahat hizmetleriturizm ve seyahat hizmetleri bölümü
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239