AnasayfaBlogSubliminal mesaj nedir?
Nedir?

Subliminal mesaj nedir?

28 Mayıs 2020
Subliminal mesaj nedir?

Subliminal mesaj, bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. İnsan bilincinin farkında olmadığı, istemsiz olarak tepki verdiği mesaj türüdür. Subliminal mesajda, görsel ve işitsel veriler doğrudan algılanmaz ancak insan bilinci bu mesajlar aracılığı ile istemsiz olarak hedefe yönlendirilmiş olur. Bir anlamda gizlice bilinçaltına iletilen mesajlar olarak düşünebiliriz. Subliminal mesaj, pazarlama alanında büyük yere sahiptir.

Ürün tanıtımı ve ürününün satış rakamlarının arttırılması için reklamlarda kullanılır. Böylece bilinçaltına etki etme çalışmaları yapılır. Verilen mesajlar davranışlarımızı ve fikirlerimizi etkiler bazı durumlarda da değiştirir. Günümüzde satın alma kararlarına etki etmesi sebebi ile pazarlama ve reklam sektöründe sıklıkla karşımıza çıkar.  Subliminal mesaj nedir sorusu, bilinçli olarak anlaşılmayan ancak bilinçaltımız tarafından depolanan mesajlar olarak kısaca ifade edilebilir.

Subliminal mesaj ne demek?

Subliminal kelimesi “bilinçaltı, bilinçdışı, bilinçaltı ile algılanan” olarak sözlükte tanımlanmıştır. Subliminal mesaj ne demek diye araştırdığımızda, bilinçaltına iletilen mesaj olarak tanım kazanır. Reklamcılıkta sıklıkla kullanılan subliminal mesaj, farklı bir obje içinde gizlenen bir işaret veya mesaj olarak verilir. İnsan beyninin algısının içinde olmamak, bilinçaltı tarafından depolanmak üzere tasarlanmaktadır.

Reklamlarda sıklıkla kullanılmasına karşılık insanlar bunu fark edemez. Öyle ki bazı durumlarda teknik bir bakış açısı ile incelemek bile gerekebilir. Subliminal mesaj insanların bilinçaltına etki etmeleri ile tercih edilmektedir. Sübliminal mesajlar, etkisinin anlaşılması ile Amerika ve İngiltere’de yasaklanmıştır. Ülkemizde ise "Ticari iletişimde bilinçaltı teknikleri kullanılamaz.” gerekçesiyle TBMM tarafından da kabul edilerek yasaklanmıştır.

Subliminal mesajların amacı nedir?

Subliminal mesaj, bilinçaltı mesajıdır. Reklamcılıkta çok tercih edilen subliminal mesaj, bilinçli algılamanın çok dışında bilinçli bir filtreleme yapamadığımız görsel ve işitsel olarak tasarlanmış mesajların tümüne verilen addır. Bilinçaltı çoğumuzun bildiği bir kavramdır. Bu kavram ile insan bilincinin farkında olmadığı bunun yanı sıra davranışlarımızın etkilenmesinde veya değiştirilmesinde önemli bir role sahiptir.

Bilinçaltının en belirgin özelliği insan bilincinin farkına varamadığı görselleri sesleri kaydetmesidir. Subliminal mesajlar, reklamlarda, dizilerde, filmlerde afişlerde sıklıkla kullanılır. Subliminal mesajların amacı, bilinçaltında depolanarak, kişilerin davranışlarını, fikirlerinin etkilemek hatta değiştirmektir. Özellikle ürün satışlarını arttırmak için tercih edilir. Bu sayede kişiler, bilinçaltında gelişen tutum değişikliği sebebi ile satın almaya doğru yönlendirilir.

İnsanların Bilinçaltına Subliminal Mesaj Gönderme Yolları

İnsanların bilinçaltına subliminal mesaj iletmenin pek çok yolunun olduğu biliniyor. Bunlar içinde en çok tercih edilenleri inceleyelim.

  • İnsanların bilinçaltına ulaşmak için Mp3 dosyaları önemli bir yere sahiptir. Dijital ses dosyalarına işitsel yollar saklanabilir. Mp3 dosyalarının önemli bir yere sahip olmasının sebebi üzerinde oynanabilmesi ve işlenmesinin kolaylıkla yapılıyor olmasıdır.

  • Gözle algılanamayacak fakat beyin tarafından istenen mesajın alınacağı 25.kareler önemli başka bir yoldur. Gözün anlayamayacağı kadar kısa sürede görüntü yoluyla beyne mesaj iletilir.

  • En çok tercih edilen bir diğer yol ise reklam afişleri, logolar, görsel olabilecek diğer bütün malzemelerin içine gizlenebilen şekiller, kelimeler sıralanabilir. Bu yol sayesinde bir markanın veya ürünün reklamını yapmak, bir görüşün diğerlerine empoze edilmeye çalışmasına kadar geniş bir yelpazeden bahsetmek mümkündür. Bilinçaltı tarafından algılanan sözler, resimler, görüntüler içeren uygulamalardır.

İşitsel Subliminal Mesajlar nedir?

İşitsel subliminal mesajlar, dijital ses dosyaları içine gizlenen mesajlardır. Üzerinde değişiklik yapılmasının kolay olması nedeni ile Mp3 özelliğine sahip dosyalar çok tercih edilir. Sistemin çalışma özelliği frekans aralıklarının işleyişi ile alakalıdır. İnsanların duyabilmesi için kulak belirli frekans aralıklarına sahiptir. Algılamada durum farklıdır. Beyin daha düşük ve daha yüksek frekansları algılama kapasitesi ile çalışır. Duymak yerine algılamak ifadesini şu sebeple kullanırız. Subliminal mesaja sahip bir Mp3 dosyasını dinlediğimizde, kulak bazı frekansta yer alan mesajları duymaz. Ancak beyin bu durumu farklı yaşar. Beyin, kulağın duyulmayacağı kadar küçük ya da büyük olan ancak beynin algılayabileceği şekilde tasarlanmış bu frekanstaki mesajı duyar. Kulaklar hiçbir tepki vermezken beyin duymuş, algılamış ve çözüme ulaştırmış olur. Neticede subliminal mesaj verme kaygısı olan marka ve kişiler hedef kitleye ulaştırma amacını gerçekleştirmiş olur.

Görsel Subliminal Mesaj Nedir?

Sublimal mesajı hedef kitle ile buluşturma kaygısı taşıyanların tercih ettiği bir diğer yöntem, verilmek istenen mesajı görseller aracılığı ile ulaştırmaktır. Bu durum görsel subliminal mesaj olarak adlandırılır. Görsel subliminal mesajlar genellikle reklam, logo ve filmlerde değişik yöntemler uygulanarak ulaştırılmaktadır. Bu yöntem şu yolla hedef kitleye aktarılır.

Hedef kitle görsel aracılığı ile iletilen görüntüyü izlerken, aktarılmak istenen subliminal mesaj, yalnızca bir salise kadar ekrana yansıtılır. Takip eden hızda kaybolur. Bu kısa süre içinde göz bir şey görmezken beyin verilmek istenen mesajı algılar. Peki neden mesajı bu şekilde iletmeye ihtiyaç duyulur sorusu akıllara gelecektir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Net olarak gördüğümüz zaman etkisi bu oranda olmuyor. Çünkü insanlar bilinçli bir tercihte ya kabul ediliyor ya da reddediyor. Görsel subliminal mesajda insanlar davranış değişikliğine doğru bilinçaltı ile yönlendiriliyor.

Uygulanan İlk Subniminal Mesaj

Subnimal mesaj, ilk olarak 25.kare yöntemi olarak adlandırılan yöntem ile hazırlanıyor. 25. Kare yöntemi şu şekilde işler. Televizyon ekranı eşit olarak bölünmüş 25 karelik bir sistem olarak çalışır. İzlediğimiz görüntülerde 25 adet eşit kare art arda getirilerek süresi 1 saniye olan görüntü meydana gelir. Bu 25 adet eşit kareden birinin içine saliselik bir görüntü olan subliminal mesaj yerleştirilir. Bu sayede mesaj hedeflenen kitlenin bilinçaltına yerleştirilmiş olur.

Uygulanan ilk subniminal mesaj pazarlama amaçlı bir sinema filminde uygulanan deney ile meydana gelmiştir. 1957 yılında yayınlanan “Picnic” adındaki sinema filminde 5 saniyede bir olacak şekilde saniyenin 3000 de 1’ine denk getirilerek mesaj verilmiştir. Bu mesajda “Drink Coca-Cola, Eat Popcorn” Türkçe karşılığı “Coca Cola İç, Patlamış Mısır Ye” olan kareler yerleştirilmiştir. Deneyin sonucuna göre film aralarında satışlarda; patlamış mısırda %57, Coca Cola’da ise %18 artış olduğu tespit edilmiştir. Bu durum subliminal mesajın etkisinin ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne sermiştir.

subliminal mesaj işitsel subliminal mesaj görsel subliminal mesaj bilinç bilinçaltı
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Reklamcılıkta Sübliminal Pazarlama Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Reklamcılıkta Sübliminal Pazarlama Yöntemleri

13 Mayıs 2019
Nöropazarlama Örnekleri
Satış - Pazarlama

Nöropazarlama Örnekleri

03 Mayıs 2020