AnasayfaBlogStratejik Pazarlama Planlaması
Stratejik Planlama

Stratejik Pazarlama Planlaması

06 Şubat 2020
Stratejik Pazarlama Planlaması

Pazarlama, bir işletmenin sürdürülebilir karlılığı için değişen gereksinimleri karlı fırsatlara dönüştürme yöntemidir. Pazarlamanın başlıca görevi karlılığı sağlamaktır. Sağlanan karlılık uzun süreli olmazsa stratejik planlamanın doğru yapılmadığı anlamına gelir. Peki ,bir ürünün sürdürülebilirliğini nasıl sağlayabiliriz?

 • Tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına uygun ürünler yaratmalıyız.

 • Tüketicinin istediği ürüne en kolay ulaşabileceği noktada sürekli bulunmasını sağlamalıyız

 • İş ortaklarımız ile iyi ilişkiler kurarak müşterinin tercih ettiği üretici olmalıyız.

Stratejik pazarlamanın amacı değer ve karlılığı sağlamaktır. Karlılık sağlandığı takdirde büyüme gelecektir. Şirketler birçok iç ve dış nedenlere bağlı olarak durgun zamanlar ve krizler yaşamaktadır. Bu süreçte birçok yönetici pazarlama faaliyetlerini durdurmak ister. Nedeni pazarlaman departmanının masraf yarattığı algısıdır. Maalesef bu yanlış bir tutumdur. Bu gibi zamanlarda üzerine yoğunlaşılabilen özel bir iş planı ile yatırımlar çoğaltılabilir, farklı projeler üzerinde çalışılarak kısa dönemde üst düzey bir verim alabilmektedir. Bu şekilde bir çalışma için öncelikle yöneticinin ikna edilebilmesi gerekir.

Pazarlama Departmanının Görevi Nedir?

 • Pazarlama bölümü çalışanları izler, planlar, uygular ve değerlendirir.

 • Pazarlama bölümü çalışanları pazarı, tüketiciyi ve rakiplerini izler, onları analiz eder. İç ve dış çevresinde yer alan paydaş ilişkilerini korumaya özen gösterir.

 • Pazara sunacağı ürüne yönelik planlama yapar ve strateji oluşturur, Bütçe ve uygulama takvimini belirler.

 • Uygulama dönemi satış ekibinin desteğiyle hayata geçirilir. Kardan sorumludur. Bu nedenle satış ekibine sürekli ürünün doğru yerde, göz ününde bulunup bulunmadığını sorar.

 • Son aşamada hayata geçirilen aktivitelerin sonuçları ölçülür, bir aksaklık veya düzeltilmesi gereken bir durum tespiti yapılır ve düzeltilmeye çalışılır.

Buradaki amaç müşteriye sunulan ürünün tüketici beyninde bir marka algısı yaratmaktır. Ürünün ismi, tasarımı, özellikleri, fiyatı, reklamı, dağıtım şekli tüketicinin ürünü tanıdığı, işletmenin de ürünü pazarladığı değer öğeleridir.

Ürün veya Bir Marka Yönetimi İçin Hangi Temel Planlamalara Dikkat Etmemiz Gerekir?

 • Bir Değer Yarat: Hedef kitleni seç ve hedef kitleni bir değer olarak gör ona has şekillenebilen değer önerileri üzerine yoğunlaş. Örneğin; hedef kitlesi 3.ve 4.sınıf üniversite öğrencileri olan bir işletmenin son sınıf öğrencilerini ekibine dahil etmesi üzerine açtığı başlangıç kadrolarına ait bir servis pazarlaması

 • Sunduğun Değeri Sağla ve Tanıt: Ürün veya hizmetin özellikleri hedef kitlenize uygun mu değerlendir. Örneğin, bir diş hekiminin muayenehanesinin bir bölümünü çocuklar için hayal kahramanları üzerine dizayn etmesi ve bunu çocuklu ailelerin dikkatini çekebilecek şekilde tanıtımının yapılmasına sağlayarak teyit ettirmek

 • Maliyetini ve Satış Fiyatını Belirle

 • Pazara Uygunluk Seviyesini Sorgula

 • Dağıtım Sürecini Planla: Tüketiciye sunulan ürün veya hizmeti nerede, ne şekilde, kimden alabileceğini eksiksiz belirt. Ürünü istenilen zamanda piyasaya sunmakta geç kalma.

Bu aşamalardan eksiksiz geçen bir ürün yönetimi ile tüketicinin dikkatini çekecek reklam ve promosyon hizmeti sun, satın almasını sağla, tekrar satın alma isteği uyandır. Başa dön ve seçtiğin değeri ürününün marka misyonu haline getir. 

Pazarlama bir işletmenin tüm birimlerinde denge görevi görür ve tüm birimlerin de ona entegre çalışmasını ister. Doğru bir pazarlama stratejisi işletmenin varlığını sürdürebilmesi için değer yaratır.

stratejik pazarlama planlaması stratejik planlama
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Strateji Nedir? Strateji Başarısı Nedir?
Stratejik Yönetim

Strateji Nedir? Stratejik Planlama Nedir?

12 Kasım 2019
Strateji Kurumlar İçin Neden Önemlidir?
Stratejik Yönetim

Strateji Kurumlar İçin Neden Önemlidir?

27 Nisan 2019