AnasayfaBlogSosyal Medyanın Zararlı Kullanımı
Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Zararlı Kullanımı

17 Şubat 2019
Sosyal Medyanın Zararlı Kullanımı

Sosyal medya, bilgi ve içerik platformunun olmasının yanı sıra alışkanlıklarımızın ve eğlence biçimimizin belli aralıklarla değiştiği ve akım olsun diye farkında olmadan değiştirilmeye teşvik edildiği, herkesin kendini özgür bir şekilde ifade edebildiği ve son zamanlarda belli bir kalıba sığmayan gelişi güzel ifade edilebilen dijital bir mecradır.

Bu özgürlük genellikle hem birey hem de daha geniş topluluk için zararlı olabilecek gelişigüzel veya dikkatsiz gönderilere yol açabilir. Ayrıca içerik ve kullanıcı alışkanlıklarındaki sürekli değişiklik, en son trendlere ayak uydurmayı zorlaştırabilir. Sosyal medyayı sorumlu bir şekilde kullanmak ve olası tuzakların farkında olmak önemlidir. Bunu yaparak, sosyal medyanın hayatımızda olumlu bir güç olarak kalmasını sağlayabiliriz.

Günümüzde internete erişimi olan hemen hemen herkesin sosyal medya kullanıcısı olduğu bilinmektedir. İnsanlar, sosyal medyada birer ürün niteliğindedir. Sosyal medyayı kullanan veya sosyal medyada paylaşım yapan grupların birçoğu daha fazla takipçiye ulaşma edasıyla hiç tanımadığı insanların anlık görüntüsünü alabilmekte, insanların hal ve hareketlerini kendi paylaşımlarına konu edebilmekte veya belirlenen kalıplarda kullanılabilmektedir. Bu durum son derece rahatsız edicidir. Sosyal medyanın insanların özel hayatını deşifre etmesi hem ahlâken hem de hukuken yanlış bir davranıştır. Ne yazık ki birçoğumuz anında sosyal medyaya düşebilmekteyiz ve birçoğumuzun bundan haberi dahi olmamaktadır. Bu durum psikolojik olarak da insanları rahatsız etmektedir.

Gözlenme hissinin oluşmasına neden olmakta bu nedenle de kişi kendini kısıtlayabilmekte veya insanlara güvenme noktasında çekimser kalabilmekte veya fazla şüpheci davranmasına neden olabilmektedir. Hareketli bir platform olması nedeniyle sosyal medya ile insanları manipüle etmek son derece kolay ve hızlı olabilmektedir.

Sosyal Medyanın Zararlı Kullanımı Nedir?

Sosyal medya ailenizle, arkadaşlarınızla ve tanıdıklarınızla bağlantı kurmak için harika bir yol ancak yanlış kullanıldığında zararları da oldukça fazladır. Sosyal medyanın kötüye kullanılmasının en yaygın yollarından biri siber zorbalıktır.

  • Siber Zorbalık

Siber zorbalık, birinin başka bir kişiyi taciz etmek için sosyal medya kanallarını kullanmasıdır. Küfürlü mesajlar, taciz ve söylentileri yayma, kırıcı sözler siber zorbalıktır. Kurban edilen kişi kendisini sosyal medyadan izole edebilir ve hatta en kötüsü intihara kalkışabilir. Eğer birinin siber zorbalığa uğradığını görüyorsanız buna sessiz kalmayın. Yetkililere bu durumu mutlaka bildirin.

  • Kişisel Bilgilerin İhlali

Tam adınızı, adresinizi, telefon numaranızı veya diğer kişisel bilgilerinizi asla hiçbir sosyal medya platformunda paylaşmayın. Kendinizi bu hırsızlar için riske atmayın!

  • Uygunsuz İçerikleri Görüntülemek

Sosyal medya çok fazla müstehcen ve sansürlenmiş içerik var. Bunlara yanlışlıkla rastlamak çok muhtemel. Ayrıca sosyal medya kullanımı çocuklar arasında da yaygınken bu uygunsuz içerikleri şikayet etmekte fayda var. Bir iyilik yaparak şikayet edin. Bu kötüye kullanımın önüne geçebilirsiniz.

Sosyal medya, doğru kullanıldığında harika bir araç olabilir. Ancak zararlı da olabilir. Güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

Sosyal Medya Bireyleri Nasıl Etkiliyor?

Son zamanlara sosyal medya aracılığıyla haber kanallarına dahi konu olan bir husus da eline telefonunu veya kamerasını alanların yeteneklerini paylaşması ve bu kişilerin birden fenomen olması ve fenomenliğin giderek artması durumudur. Bunlar ölçüsüz bir şekilde ilerleyebilmektedir.

Sosyal medyayı hemen hemen her yaştan insanlar kullanabilmekte günün belki de birçoğunu orada geçirmektedirler. Sosyal medyanın kullanımı herkese açık olması sebebiyle paylaşım içerikleri noktasında ciddi derece önem teşkil etmektedir. Ancak bu konudaki tedbirler yetersiz olabilmektedir.

Sosyal medya ile doğru haberler hızlı bir şekilde yayılabildiği gibi doğruluğu olmayan yalan yanlış, asparagas, haber ve bilgilerin hızlı bir şekilde yayılması da mümkündür. Bu durum zaman zaman insanların doğru ile yanlışı ayırt etme noktasında ciddi bir zamanını alabilmektedir.

Sosyal Medyanın Kişiler Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya özellikle artan bireyselleşme ile birlikte, kişileri yalnızlığa daha fazla itmenin yanı sıra benlik saygısı, özgüven ve motivasyon kaybına da sebep oluyor. Ek olarak sosyal medyanın bağımlılık yapması konusunda çok fazla tartışma var. Sosyal medyada çok fazla vakit geçiren insanlar kendi dünyalarına döndüklerinde memnuniyetsiz bir hale gelebiliyorlar. Sosyal medya için hazırlanmış gönderilerin tamamen kişilerin dikkatini çekmek için olduğunu unutmamak gerekiyor. Sosyal medyanın kişiler üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden biri, kıyaslama davranışına sevk etmesidir. Aşırı sosyal medya kullanımının anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği de bazı araştırmalarda ortaya kondu.

Tüm bunların yanı sıra sosyal medyanın olumsuz etkileri arasında bir de siber güvenlik tehdidi oluşturmaya meydan vermesi durumu var. Sosyal medya hesabı çalınan, bitcoinleri ele geçirilen birçok kişi var. Çok sık gördüğümüz "Instagram Telif Hakkı İhlali" başlıklarıyla Instagram Telif Merkezi gibi saçma hesaplar tarafından birçok kişi mağdur oldu. Kişilerin hesaplarını geri almaları da oldukça zor. Üstelik bu tarz mesajlar kişiden kişiye çok hızlı yayılıyor ve tüm takipçi ve takip edilen kişilere gönderiliyor. Birçok kişinin bu oyuna düşmesine sebep oluyor. KVKK ihlali ve kötü niyetli taraflarca suistimal edilmesi konuları gündeme sık sık geliyor. Sosyal medyanın kişiler üzerinde olumsuz etkilerinden en önemlisi siber saldırılar olduğu kesin.

Sosyal medyanın olumsuz etkileri sadece bunlarla sınırlı değil. Yeni yeni hastalıklar da ortaya çıkıyor. Zihinsel açıdan olumsuz etkilerinden bahsettik. İşin bir de fiziksel anlamdaki olumsuz etkileri var. Göz yorgunluğu, boyun ve sırt ağrısına neden oluyor.

Sosyal Medyanın Zararlı Neye Sebep Olur?

Sosyal medyanın zararlarından etkilenmiş olma ihtimaliniz nedir? Bu ihtimal %79. Kendinizi bu zararlardan korumak için potansiyel zararların farkında olmak önemlidir. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Fiziksel zararlar: göz yorgunluğu, boyun ve sırt ağrısı, karpal tünel sendromu

  • Zihinsel zararlar: kaygı, depresyon, yalnızlık

  • Duygusal zararlar: kıskançlık, haset, kendini kıyaslama

  • Bağımlılık

  • Dikkati başka yöne çekme

  • Uyku bozukluğu

  • Dikkat Eksikliği

Sosyal medyanın hayatınızı olumsuz etkilediğini fark ederseniz, platforma ara vermek ve sağlığınıza odaklanmak önemlidir.

Sosyal Medya Bağımlılık Yapar mı?

Ne kadar dikkatli olursak olalım veya sosyal medya konusunda ne kadar bilinçli olursak olalım sosyal medya hayatlarımızdan zamanımızın büyük bir bölümünü çalmakta, hastalık derecesinde bağımlılık yaparken aslında sosyallik yerine asosyal bir yapıya bürünmemize de zemin hazırlamaktadır.

Sosyal medya da herkesin mutlu görünmeye çalışması sebebiyle insanlarda davranış bozukluğuna neden olmakta, sağlıklı ilişkilere bile zarar verebilmekte veya herkesçe farklı nitelikte olan doğru/yanlış kavramı karışabilmekte özenti bir yaşam biçimi oluşabilmektedir.

Siz de sosyal medyanın zararlı kullanımlarını, farkındalık kazandırması adına yorum olarak paylaşabilirsiniz.

sosyal medyanın zararları sosyal medyanın zararlı kullınımı sosyal medyanın zararı var mı
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259