Close
Mobil Menu Bars

Sosyal Medyanın Zararlı Kullanımı

19 Şubat 2019, 4508 defa okundu.
Sosyal Medyanın Zararlı Kullanımı
sosyal medya, zararları, kullanım, ne zararı var, ne faydası var, social media

Sosyal medya, bilgi ve içerik platformunun olmasının yanı sıra alışkanlıklarımızın ve eğlence biçimimizin belli aralıklarla değiştiği ve akım olsun diye farkında olmadan değiştirilmeye teşvik edildiği, herkesin kendini özgür bir şekilde ifade edebildiği ve son zamanlarda belli bir kalıba sığmayan gelişi güzel ifade edilebilen dijital bir mecradır.

Günümüzde internete erişimi olan hemen hemen herkesin sosyal medya kullanıcısı olduğu bilinmektedir. İnsanlar, sosyal medyada birer ürün niteliğindedir. Sosyal medyayı kullanan veya sosyal medyada paylaşım yapan grupların birçoğu daha fazla takipçiye ulaşma edasıyla hiç tanımadığı insanların anlık görüntüsünü alabilmekte, insanların hal ve hareketlerini kendi paylaşımlarına konu edebilmekte veya belirlenen kalıplarda kullanılabilmektedir. Bu durum son derece rahatsız edicidir. Sosyal medyanın insanların özel hayatını deşifre etmesi hem ahlâken hem de hukuken yanlış bir davranıştır. Ne yazık ki birçoğumuz anında sosyal medyaya düşebilmekteyiz ve birçoğumuzun bundan haberi dahi olmamaktadır. Bu durum psikolojik olarak da insanları rahatsız etmektedir. Gözlenme hissinin oluşmasına neden olmakta bu nedenle de kişi kendini kısıtlayabilmekte veya insanlara güvenme noktasında çekimser kalabilmekte veya fazla şüpheci davranmasına neden olabilmektedir. Hareketli bir platform olması nedeniyle sosyal medya ile insanları manipüle etmek son derece kolay ve hızlı olabilmektedir.

sosyal medya kullanımı, sosyal medya, iienstitu, zararlı kullanım

Sosyal Medya, Bireyleri Nasıl Etkiliyor?

Son zamanlara sosyal medya aracılığıyla haber kanallarına dahi konu olan bir husus da eline telefonunu veya kamerasını alanların yeteneklerini paylaşması ve bu kişilerin birden fenomen olması ve fenomenliğin giderek artması durumudur. Bunlar ölçüsüz bir şekilde ilerleyebilmektedir.

Sosyal medyayı hemen hemen her yaştan insanlar kullanabilmekte günün belki de birçoğunu orada geçirmektedirler. Sosyal medyanın kullanımı herkese açık olması sebebiyle paylaşım içerikleri noktasında ciddi derece önem teşkil etmektedir. Ancak bu konudaki tedbirler yetersiz olabilmektedir.

sosyal medya kullanımı, zararlı kullanım, hashtag, iienstitu

Sosyal medya ile doğru haberler hızlı bir şekilde yayılabildiği gibi doğruluğu olmayan yalan yanlış, asparagas, haber ve bilgilerin hızlı bir şekilde yayılması da mümkündür. Bu durum zaman zaman insanların doğru ile yanlışı ayırt etme noktasında ciddi bir zamanını alabilmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılık Yapar mı?

Ne kadar dikkatli olursak olalım veya sosyal medya konusunda ne kadar bilinçli olursak olalım sosyal medya hayatlarımızdan zamanımızın büyük bir bölümünü çalmakta, hastalık derecesinde bağımlılık yaparken aslında sosyallik yerine asosyal bir yapıya bürünmemize de zemin hazırlamaktadır.

Sosyal medya da herkesin mutlu görünmeye çalışması sebebiyle insanlarda davranış bozukluğuna neden olmakta, sağlıklı ilişkilere bile zarar verebilmekte veya herkesçe farklı nitelikte olan doğru/yanlış kavramı karışabilmekte özenti bir yaşam biçimi oluşabilmektedir.

Siz de sosyal medyanın zararlı kullanımlarını, farkındalık kazandırması adına yorum olarak paylaşabilirsiniz..

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

2018 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazarımız, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde öne çıkan başlıklar hakkında yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!