AnasayfaBlogSosyal Medya mı? Toplumsal Medya mı?
Sosyal Medya

Sosyal Medya mı? Toplumsal Medya mı?

03 Temmuz 2019
Sosyal Medya mı? Toplumsal Medya mı?

Sosyal medya platformlarında daldan dala atlarken hatta uçarken eğleniyor muyuz, öğreniyor muyuz yoksa eğitiyor muyuz? İlk bakışta haz veren bu gezintiden ne kadar ve ne şekilde etkileniyoruz?

Sosyal Medya Kavramı

Sosyal medya sadece organizasyonlar, işletmeler, ünlüler, reklamlar, ürün ve hizmet satışları gibi konularda değil toplumsal ve siyasi olayların gözlem ve yorumlanmasında da oldukça etkili bir mecra. Örneğin İstanbul'daki gezi olaylarında kırmızılı kadın figürü ile anılan görüntü sosyal medyada oldukça konuşulmuş ve büyük yankı uyandırmıştı. Kitleler belki de beklenenden daha hızlı reaksiyon vermiş ve harekete geçmişlerdi. İyi ya da kötü olmuştu demiyorum ama sosyal medyanın gücüne biraz dikkatinizi çekmek istiyorum.

Sosyal Medya Gücü

Sosyal medya gerçekten faydalı mı? Eskiden geleneksel yollarla haber alma sistemlerini (TV, radyo, gazete, ...gibi) kullanan bireyler artık canlı yayınlarla çok daha yalın bir şekilde haberleri başka bireylere gerçek zamanlı olarak ulaştırabiliyorlar. Hatta birbirini günlük hayatlarında tanımayan ve daha önce hiç görüşmemiş insanlar dahi aynı konu üzerinde konuşup yorum alışverişinde bulunabiliyorlar. 

Tabii bu da birlik olunması gereken toplumsal olaylarda olumlu etki yaratırken halkı gaza getiren aşırıcı eylemlere de davetiye çıkarabiliyor. Şimdilerde evinde beslediği kedisini veya köpeğini kaybeden birinin sosyal medya platformlarında eskiye kıyasla çok daha kolay bir şekilde ilan verebildiğini ve aradığı can yoldaşına tekrar kavuşma ihtimalinin ne kadar arttığını bir düşünün. 

Sosyal Medya Farkı

Bir başka toplumsal (belki de sosyal demek daha doğru) olay örneğini de yurt dışından hatırlayalım. Mühendislik mezunu olan Muhammed Buazizi işsizlik sebebiyle okuduğu mesleği icra edemediği için seyyar satıcılık yapıp sebze ve meyve satmaya başlayan bir gençti. 17 Aralık 2010'da Tunus’ta yaşayan bu genç seyyar satıcının kendisini yakması tüm dünyada süratle duyulmuş ve haber Arap Baharı adıyla tarihi olaylar arasında yer bulmuş hatta bir dönemin başlangıç noktası olarak kabul edilmişti. 

Sosyal medyanın yardımlaşma, reklam ve eğlence gibi içeriklerin yanı sıra bu kadar üzücü bir olayda da geniş kitlelere haber ulaştırma ve etkileyebilme yetisi beraberinde getirdiği sonuçlar açısından biraz olsun içleri rahatlatmıştı. 2010’da Tunus’ta yaşanan bu olay birçok Arap ülkesinde yaşanan haksızlıkları, zulmü ve adaletsizlikleri bir nebze de olsa ortadan kaldırmayı başarmıştı. Buazizi’nin giriştiği eylemle beraber Arap dünyası her nasılsa bir anda değişmeye başladı ve deyim yerindeyse taşlar yerinden oynadı. Öyle oynadı ki Tunus'ta bu olaydan sonra hükümet düştü.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medya ve hayatımıza etkileri düşünülmeye değer bir konu. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Anlaşıldığı gibi sosyal medya ve sosyal paylaşımlar sadece bir anda olup biten, okunup izlenip geçilen ve üzerinde bir daha düşünülmeyen haberlerden, reklamlardan ve eğlendiren içeriklerden ibaret değil. Bazen çok derinlere dokunan, ince ince düşündüren ve paradigmatik hatta siyasi değişimlere sebep olacak boyutta içerikler, olaylar, haberler veya görseller de sosyal medyada yer bulabiliyor. Bunların çoğu toplumsal hayat üzerinde olumlu/olumsuz etkiler yaratabiliyorlar.

Sosyal medya her yerde ve sürekli dinamik. Bu nedenle hızlı geri dönüşler sağlanır. Problem çözme süreçleri daha çabuk olur. Bilginin bu denli hızlı yayılıp tüketildiği sosyal medya dünyası aslında bizlere insanların sürekli olarak öğrenme ve merak duyma halinde olduğunu göstermekte. İşte tam bu noktada bizlerin farkındalığı ve okuryazarlığı çok önemli. Sizce görüp duyduklarımız sadece sosyal medya mı, yoksa biraz da toplumsal medya mı? Hepimiz oturup bu konuda biraz düşünmeli ve bir karar vermeliyiz.

sosyal medya toplumsal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259