AnasayfaBlogSosyal Medya Kullanımı ve Pazarlama
Sosyal Medya

Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlama

12 Eylül 2019
Sosyal Medya Kullanımı ve Pazarlama

Mesafeleri kaldıran güç internet küresel dünyanın en büyük askeri. Kelime anlamı bilgisayar ağı olan internet ismine yaraşır bir şekilde mekansal ve zamansal kısıtlamaları ortadan kaldırmıştır. Hız kazanan teknolojik gelişmelerle internet insanları aktif birer kullanıcı haline getirmeye başlamıştır. 

Bilgiye erişim, kitle iletişimi ve tüketim tek bir araç üzerinden kısıtlılık içermeyen bir hal almıştır. Ancak tüm bu gelişmeler ile dijitalleşme bireyin kullanıcı konumundan üretici konumuna gelmesini zorunlu kılmıştır. Bu da günümüzde hepimizin aşina olduğu yeni medya ve sosyal medya kavramlarını ortaya çıkardı.

Yeni Medyanın Yükselişi

Gazete, televizyon ve radyo geleneksel medya olarak kabul edilmektedir. 

Yeni medya nedir?

Geleneksel medya materyallerinin dijitalleşerek internet ortamına taşınması sonucunda yeni medya doğmuştur. Karşılıklı etkileşim, dijitallik, değiştirilebilirlik, anlık olma ve bir araya getirme yeni medyayı ayıran özelliklerdir. Yeni medya içinden zamanla sanal sosyalleşme araçları olan sosyal medya platformları ortaya çıkmıştır. 

Başrol Artık Sosyal Medya

Yeni medya içerisinden çıkagelmiş mecralar sosyal medya olarak adlandırılmıştır. İletişim ve haberleşmenin bu kadar önemli olduğu bir dünyada internet Londra’da yaşayan Michael ile Türkiye’de yaşayan Ali’nin birbirinden haberdar olmasını sağlamıştır. Ancak sosyal medya bunun bir tık daha üstüne çıkarak birbirleriyle iletişim kurmasına imkân tanımıştır. Çevrimiçi platformlarda insanlar kendi bilgilerini üretip tecrübelerini, yaşamlarını karşılıklı paylaşır hale gelmiştir. 

İnsanlar sadece birer yazıdan ibaret değil birebir kendileri sanal varlık kazanmışlardır. Çünkü eş zamanlı olarak birebir iletişim başlamıştır. Erken dönem forum siteleriyle günümüz sosyal ağları buna en güzel örneklerdir. Facebook, Twitter, Instagram gibi örneklere bakıldığında kişiselliğin ön planda olduğu görülmektedir. Bu mecralar insanların vitrini haline gelmiştir ve pek çok işlevleri vardır. Bu vitrinlerde insanlar sosyalleşerek dijital sosyal ortamlarını yaratmaktadır. Sonuç olarak artık hepimiz için sosyal medya bir fırsat.

Sosyal Medyanın İşlevleri Nelerdir?

Sosyal medya fotoğraf, video, metin, ses gibi multimedya paylaşımlar yapmayı sağlar. Bu paylaşımlar büyük kitlelerin kullanımına ve yorumuna açık bir şekilde yayınlanır. İnsanların özgürce kendilerini ifade etmelerine zemin hazırlar. 
Mevcut bilgi birimi ve uzmanlık seviyesi ne olursa olsun herkes içerik üreticisi olabilmektedir. Önemli olan kurumsal bir kimlikten çok yaratıcılık ve paylaşımcılıktır. Bununla birlikte sosyal medya yeni iş alanları yaratmaktadır. Firmalara çevrimiçi iş bulma siteleriyle iş başvuruları yapılırken iş görüşmeleri artık görüntülü konferansla gerçekleştiriliyor.

Dijital Pazarlama Popülerliği 

Hatta sosyal paylaşım siteleri işe alım süreçlerinde özgeçmişler kadar etkili olmaya başlamıştır. Ayrıca e-ticaret faaliyetleri, reklamcılık artık sanal mecraya taşınmaya başlamıştır. Artık günümüzde medyada dijital pazarlama yöntemi başladı. İstatistiklere göre sosyal medya kullanıcılarının 3,48 milyara ulaşmış olması da bu durumun haklılığını kanıtlamaktadır. 

Dünya nüfusunun %44’ünün aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu günümüzde Twitter, YouTube, Instagram gibi mecralar artık birer reklam sahasına dönüşmüş durumda. Böylece firmalar doğrudan potansiyel müşterilerle iletişim kurma, daha geniş kitlelere isimlerini duyurma ve düşük maliyetlerle reklamlarını yapma imkânı kazandılar. 

Dijital pazarlama için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler programlarında verilen dijital pazarlama eğitimi derslerinde etkili pazarlama politikaları ve kuralları, satış ve pazarlama, müşteri tanımlama ve müşteri deneyimleri gibi pek çok eğitim içeriği bulunmaktadır. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika size bir prestij sağlayacaktır.

Sponsorluk faaliyetleriyle firmalar tüketiciler ve medya yüzlerinin karşılıklı alışveriş içinde olduğu pazarlama stratejisi oluşmuştur. Böylece klasik reklamcılık yerini dijital reklamcılığa bırakmıştır. Dijital reklam ajanslarının hedef kitle belirlemesinde sosyal ağların payı genişlemiştir. Tüketici talepleri markaları şekillendirmeye başlamıştır. 

Görmezden Gelinemeyecek Kadar Etkili

Sosyal medyanın gücünü hepimiz gördük. Görmeye de devam ediyoruz. Her geçen gün yeni mecralar ortaya çıkıyor. Medya, pazarlama ve reklamcılık hızla el değiştiriyor. Dijitalleşme mesafeleri kaldırırken insanları daha çok kendini anlatmaya yönlendiriyor. Toplumsal bilinç sosyal medyayla yeniden şekillenmiş bir halde.

sosyal medya pazarlama dijital pazarlama eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.