AnasayfaBlogSınıf Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Sınıf Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

02 Nisan 2021
Sınıf Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri, ilkokulda çocuklara eğitim verir. Günümüzde oldukça önemli ve talep gören bir meslektir. Öğretmenlik içinden de en çok tercih edilenlerden biridir. İstihdamı da şu zamanda en kolay meslektir. Çocukların gelişimi için çok önemlidir. İyi bir öğretmene denk gelmek onların geleceğini etkiler. Kötü bir öğretmene denk gelmek de aynı şekilde. Sınıf öğretmeni bu açıdan en önemlisidir. Çünkü küçük yaşta olan çocukların etkilenmesi çok daha kolaydır. Velilerin de bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Bu, çocuklarının geleceği ile ilgilidir. Zaten düşünürsek her gün tek bir öğretmenle vakit geçirdiğinizde istemsiz etkilenirsiniz.

Sınıf öğretmenleri günümüzde aynı sınıfa 4 yıl boyunca eğitim verir. 4 yılın sonunda başka bir sınıfa geçer. Bazen farklı durumlar da olabilir. 4 yılı tamamlaması zorunlu değildir. Yazının devamında; sınıf öğretmeni nedir? Ne iş yapar? Sınıf öğretmeni maaşları? Sınıf öğretmeni nasıl olunur? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Sınıf Öğretmeni Nedir?

Sınıf öğretmeni, ilkokul öğrencilerinin öğretmenidir. Okuma ve yazma, temel matematik ve el becerisi gibi eğitimler verir. Bazı niteliklere sahip olmalıdırlar. Dayanıklı, disiplinli ve özverili olmalıdırlar. Sonuçta küçük çocuklarla ilgileniyorlar. Biliyoruz ki küçük çocuklar genelde söz dinlemezler. Zamanı kullanmayı bilmelidirler. Gün içinde öğretmeleri gereken konular bellidir. Bunu okul saatleri içerisinde tamamlamaları gerekmektedir. Düzgün bir diksiyona ve etkili hitabete sahip olmalıdırlar.

Öğretmenler örnek alınabilecek kişilerdir. Türkçe öğretirken düzgün bir diksiyon ve hitabetleri muhakkak olmalıdır. Sonuçta anlattıklarını uygulamadıklarında, anlattıklarının pek bir anlamı kalmaz. Öğrencilerin velileri ile iyi iletişim kurmaları gerekmektedir. Okulun saati bellidir. Çocuklar günün devamında da ailelerinden iyi şekilde eğitim almalıdır. Aileleri doğru yönlendirmek de sınıf öğretmeninin görevlerindendir. En önemli niteliğe gelirsek, çocukları sevmelidir. Çocukları sevmeyen bir kişinin iyi bir sınıf öğretmeni olması beklenemez. Sonuçta onun işi çocuklar.

İyi bir sınıf öğretmeni iyi bir satıcı olmalıdır. Çok fazla bilgi öğretmekten ziyade bildiklerini güzel ve etkili bir biçimde öğretmesi gerekmektedir. Herkes çok fazla bilgiyi anlatabilir. Mühim olan o bilgileri çocukların diğer günlerde hatırlamasıdır. Bu yüzden sınıf öğretmenleri eğlenerek öğretmeyi sağlamalıdır. Çocukların okula gitmeyi istemelerini sağlamalıdır. Gezip görerek öğrenmek de çok önemlidir.

Öğretmen bir rehber olmalı. Gezdirirken öğretmeli, eğitmelidir. Okul gezilerini mümkün olduğunca sık yapmalıdırlar. En önemlisi ise çocukların hayallerini sınırlandırmamalıdır. Onları belirli bir kalıba sokmamalıdır. Doğruyu öğreteceğim derken çocukların hayal güçlerini kısıtlamak çok yanlış bir hareket olur. Yani sınıf öğretmenliği tahmin edildiğinden çok daha önemli bir meslektir.

Sınıf Öğretmeni Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri çocukların pedagojik gelişimlerine katkı sağlar. Millî Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği müfredata uygun olarak eğitim verirler. Çocuklara okuma ve yazma öğretirler. Matematik ve sosyal bilgiler gibi alanlarda bilgi edinmesini sağlarlar. Müfredatta söylenen bilgi ve becerileri çocuklara kazandırırlar. Çocukların başarısızlıklarını veya uyumsuzluklarını tespit ederler. Sonrasında rehberlik servisi ile görüşürler.

Öğrencilerin hepsinin aynı anda sorunsuz şekilde öğrenemeyeceklerini bilirler. Her öğrencinin seviyesine uygun olacak bir şekilde eğitim verirler. Çocukların akıl yürütme becerilerini geliştirmeye çalışırlar. Psikoloji bilgileri sayesinde öğrencilerin sorunlarını anlayarak onlara yardımcı olur. Çocukların yeteneklerini de keşfedip onları geliştirmek üzerine çalışır.

İlkokula başlamak için çocukların belirli bir yaşta olması gerekli. Eylül ayı itibari ile 69 ayını dolduran çocuklar ilkokula kaydolabilir. Yani yaklaşık beş buçuk yaş diyebiliriz. Eğer gelişim açısından problem yoksa 66-68 ay arası çocuklar da kaydolabilir. Sonuç olarak burada bahsetmek istediğim gerçekten çocukların küçük olduğu. Bir sınıfta yaklaşık 20 tane beş buçuk yaşında çocuk olduğunu düşünün. Öğretmenlik kutsal bir meslektir diye boşuna dememişler sanırım. 

Hafta sonları tatildir ve ara tatilleri ile yaz tatilleri vardır. Tabi bunun belli bir kısmında seminere giderler. Yani çocuklara göre tatilleri daha azdır. Diğer mesleklere oranla daha uzun tatil süreleri vardır diyebiliriz. Şöyle de bir şey var ki işlerini genelde eve taşırlar. Hazırlamaları ve okumaları gereken sınavlar vardır. Ertesi gün yapacaklarını belirlemeleri gerekir. Eğitim verdiği sınıfın durumunu tespit eder. Ona göre yıllık, aylık, haftalık ve günlük çalışma planları hazırlar. Verecekleri ödevleri bulup, plan yaparlar. İşi eve taşırlar diyebiliriz bir nevi. Çocuklarla okuldan sonra da telefon üzerinden iletişim kurarlar. Mesaileri aslında çok uzun sürer.

Şu anda 1. sınıftan 4. sınıfa kadar sınıf öğretmenleri çocuklara eğitim verir. 4 yıl içinde farklı dersler verir. Sınıf öğretmenlerinin girdiği dersler;

  • Türkçe 

  • Hayat Bilgisi

  • Matematik

  • Fen Bilimleri

  • Sosyal Bilgiler

  • Görsel Sanatlar

  • Beden Eğitimi ve Oyun

  • Resim

  • Müzik

  • Serbest etkinlikler

Sınıf Öğretmeni Maaşları

Sınıf öğretmenlerinin maaşları çalıştıkları yere ve tecrübelerine göre belirlenir. Yeni mezun bir sınıf öğretmeni 2.500 TL maaş ile başlar. Mesleğini başarılı şekilde yaptıkça maaşları artar. Ortalama aylık maaşları 3.900 TL’dir. Alabilecekleri en yüksek maaş ise yaklaşık 5.300 TL’dir. Her yıl ocak ve temmuz ayında katsayı belirlenir. Sınıf öğretmenlerinin maaşları da bu katsayıya göre belirlenmektedir. Sınıf öğretmenleri özel okullarda veya devlette çalışabilirler. Yani maaşları da tabi ki değişiklik gösterebilir. Özel okullar verecekleri maaşları kendileri belirler.

Sınıf öğretmenlerinin maaşlarının yanında bir de ek ders ücretleri vardır. Her sınıf öğretmenine günde ortalama 2 saat ek ders yazılır. Her ay yaklaşık 60 saat kadar ek ders alır. Bu da maaşa ortalama 1.000 TL ilave anlamına gelir.

Sınıf öğretmenleri belirli bir yıl öğretmenlik yaparlarsa idarecilik sınavlarına girebilirler. Uygun sınavlara girdiklerinde yeterli puanı alırlarsa idareci olabilirler. Sonrasında gereken mülakatları başarı ile geçmelidirler. Bunlar dışında başka detaylara da bakılmaktadır. İdareci olunduğunda maaş aslında artmaz. Alınan ek ders ücreti artar. İdarecilere günde 3 saat ek ders yazılır. Maaşı bundan dolayı artar.

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni olmak için sınıf öğretmenliği bölümünü okumak gerekir. Bu bölüm 4 senelik bir bölümdür. Mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmaları gerekmektedir. 4 yıl boyunca görecekleri derslerin bazıları; genel fizik, öğretim ilke ve yöntemleri, beden eğitimi ve oyun öğretimi, müzik öğretimi, öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı, Türkiye coğrafyası ve jeopolitiği, sosyal bilgiler öğretimi, cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı, öğretmenlik uygulaması, birleştirilmiş sınıflarda öğretim.

Dersleri başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Sonrasında “Sınıf Öğretmenliği Lisans Diploması”nı elde edeceklerdir. Diplomayı elde eden mezunlar “Sınıf Öğretmeni” unvanını alacaklardır. Mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girerek yeterli puanı almalıdırlar. 

Ülkemizde pek çok üniversitede bu bölüm vardır. Bunlardan bazıları; İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, TED Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi’dir.

Sınıf Öğretmeni Sınıf Öğretmeni nedir Sınıf Öğretmeni ne iş yapar Sınıf Öğretmeni maaşları Sınıf Öğretmeni nasıl olunur
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209