AnasayfaBlogSignal Uygulaması Nedir?
Nedir?

Signal Uygulaması Nedir?

10 Ocak 2021
Signal Uygulaması Nedir?

İnternet alemi WhatsApp uygulamasından aldığı haberle sarsıldı. Dünya gündemine bomba gibi düşen haberle milyonlarca kullanıcı mağdur oldu. Ayrıca ünlü mesajlaşma uygulamasının çifte standart uygulaması insanları alternatif uygulamalara yöneltti. Bu uygulamalardan biri de Signal. Signal uygulaması ve daha birçok alternatif bu yazımızda yer alacak.

Peki WhatsApp hangi kararı almıştı? Bu karar insanları nasıl etkileyecek? Mesajlama uygulamasından yeni bir adım gelecek mi? Hepsi büyük bir soru işareti. O halde şimdi bizler ne yapmalıyız?

WhatsApp aldığı kararla veri paylaşımında değişikliğe gitti. Bu değişikliği ise geçtiğimiz günlerde kullanıcılarla paylaştığı mesajda duyurdu. Aslında bu WhatsApp uygulamasının ilk yaptığı bir şey değil. Daha öncede gizlilik politikası adı altında birçok durum için izin almıştı. Aynı durum şirketin diğer uygulaması Facebook’da da geçerli. Gizlilik ve veri paylaşımı konusunda göz göre göre yapılanlar kullanıcılar tarafından çok tepki çekmişti. Şimdi ise uygulama bu olayı bir tık daha yukarı taşıdı.

WhatsApp sözleşmesi içinde ise verilerin direkt olarak paylaşmasını istiyor. Yani mesajlaşma programını kullanan bireyler, verilerini Facebook ile paylaşılması için onay isteniyor. Burada onay vermeyenler için ise kötü bir haber yer alıyor. Uygulama, sözleşmeyi kabul etmeyenler için 8 Şubatta son bulacak. Eğer WhatsApp’ın istediği izni vermediğinizde bir daha uygulamayı kullanamazsınız. Mesajlaşma uygulamasının paylaştığı içerik ise şu şekildedir;

Facebook şirketlerinini bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlere bilgi paylaşımında bulunur.Mark Zuckerberg daha öncede Amerika’da bazı verilerin şirketler için kullanıldığını itiraf etmişti. Kullanıcılar tarafından tepki çekse de olay kısa sürede kapanmıştı. Fakat şimdi durum biraz daha farklı. Kullanıcıların çoğunluğu şirketin aldığı karara karşı tepkisini ortaya koydu.

Daha fazla uzatmadan WhatsApp’a alternatif uygulamalara bakalım. Önceliğimiz Signal uygulaması olacak. Signal nedir? Neden kullanmak gerekir? WhatsApp’ın yerini tutabilir mi?

WhatsApp Yerine Signal Uygulaması

WhatsApp’ın aldığı karar sonrası ortaya yeni uygulamalar çoktan çıkmaya başladı. Daha önce kullanılan uygulamalar son günlerde uygulama marketlerinde indirme rekoruna imza attı. İşte Signal uygulaması da bunlar arasında.

Açık kaynaklı ve özgür bir yapısı, şifre sayesinde sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma gibi imkanlar sunan uygulamadır. Hemen hemen WhatsApp uygulamasına benzemektedir. Android ve İOS tabanlı tüm cihazlara indirilebilmektedir. Ayrıca Windows ve Mac tabanlı bilgisayarlarda da kullanılabilmektedir. Grup kurma, çoklu mesaj, video ve görsel paylaşımı yapılabilmektedir.

Signal uygulaması uçtan uca şifreleme sistemini kullanır ve bunu kullanırken hiçbir veri paylaşımına izin vermez. Veri kanalının bütünlüğü için içersinde doğrulayabilecek mekanizmalar içerir.

Signal ile ilgili diğer bir ilginç bilgi ise kurucuları eski WhatsApp ekibinde yer almış olmasıdır. Brian Acton daha önce WhatsApp da görev almış ve Facebook şirketine satışı yapıldıktan sonra istifa etmiş. Acton, WhatsApp için şifreleme ve programlama işlemlerini yürütmüş.

Signal uygulaması, ABD’li güvenlik araştırmacısı ve kriptografi Moxie Marlinspke tarafından kurulmuş. Ve şirket kar amacı gütmeden bir vakıf olarak desteklenmiştir. Herkesin bileceği üzere kripto paralarda da açık kaynaklı kod yazılımı yer almaktadır. Bunların takip edilmesi ve hacklenmesi oldukça zordur.

WhatsApp’dan farkına gelecek olursak, Signal her şeyi şifreliyor. WhatsApp ise kişi listesini şifreleme yapmıyor. Ayrıca WhatsApp, yedekleme yapılan mesajların şifrelemesini yapmıyor. Signal’de ise konuşmalara bunu dahil etmiyor. Konuşmaları kayıt altına almıyor ve bu sayede hackleme olayı gerçekleşemiyor.

Signal uygulaması ise Elon Musk tarafından ses getirdi. Musk’ın paylaştığı tweet ile bir anda Signal kullanımı arttı. Ayrıca Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’de Signal uygulamasını kullandığını açıkladı.

WhatsApp'a Alternatif Uygulamalar

Signal uygulaması gibi WhatsApp’a alternatif olan başka mesajlaşma sistemleri de tercih edilmeye başlandı. Kullanıcılar WhatsApp yerine kullanabilecekleri uygulamaları App Store ve Play Store üzerinden indirmeye başladı bile. Ülkemizde ve dünyanın genelinde WhatsApp’a karşı adeta başlayan boykot olumlu geri dönüşlerle karşılandı. Popüler uygulama indirme listelerinde “Telegram, Signal, BiP, Dedi” gibi mesajlaşma sistemleri yer aldı.

Popüler listelerde yukarıdaki uygulamalar yer alırken WhatsApp gün geçtikçe kan kaybetmeye başladı. Trend listenin genellikle 1. sırasında yer alan uygulama, şimdilerde alt sıralara düştü. Şimdi Signal uygulaması gibi kullanabileceğiniz 3 farklı alternatifi sizlere buluşturacağım.

Telegram

Telegram da diğer uygulamalar gibi anlık mesajlaşma servisi olarak bilinmektedir. Rus menşeili bir firma tarafından geliştirilen Telegram, genellikle grup konuşmaları için insanlar tarafından tercih edilmekteydi. İş sektörünün içinde önemli yer edinen uygulama, şimdilerde ise insanlar arasında mesajlaşma içinde tercih edilir hale geldi.

2013 yılında kurulan uygulama aslında fazlaca bilinen bir mesajlaşma sistemi. Ancak WhatsApp’ın rakiplerine ambargo koyması nedeniyle istenileni yakalayamamıştı. Şimdi ise insanlar tarafından daha çok tercih edilen bir uygulama haline geldi. Özelliklerine baktığımızda ise sistemin kendisi bile sizin mesajlarınıza erişemiyor. Bulut tabanlı bir mesajlaşma özelliğine sahip. Mesajların üçüncü kişilere dahi gitmesi mümkün değildir. Görüntülü ve sesli mesaj özelliğine sahip. Ücretsiz ve masaüstü sürümü bulunmaktadır.

BiP

Yerli bir firma tarafından geliştirilen BiP, son 24 saat içinde rekor indirme oranına ulaştı. Uygulama, 1 gün içerisinde tam 1 milyon 124 bin kişi tarafından indirildi. Yerli bir uygulama olmasına karşın, 192 ülkede BiP uygulaması kullanılabiliyor. Turkcell tarafından çıkarılan bir uygulama olmasına karşın diğer operatörlerinde kullanımına açık.

Uygulamanın en güzel tarafı ise tamamen yerli olması. Uygulama, Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Güvenlik konusunda da iddialı olan BiP verilerini ülkemizde saklamaktadır. Diğer uygulamalar gibi anlık mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama seçenekleri mevcut. Uygulama İOS ve Android cihazlarından ücretsiz şekilde indirilebilmektedir.

Dedi

Ülkemizin çıkardığı anlık mesajlaşma programlardan biri ise “Dedi.” Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği tarafından yerli mikanlarla geliştirilen uygulama birçok hizmeti ücretsiz şekilde sunmaktadır. Açık kaynaklı bir yazılım sistemine sahip olan Dedi, herkes tarafından incelenebiliyor.

Uygulama ayrıca dünyanın ilk ve tek beyaz kutu kriptografisine sahip. Türkiye’de pek çok kurum ve kuruluşta kullanılan uygulama oldukça güvenli. HAVELSAN, Cumhurbaşkanlığı SAvunma Sanayii Başkanlığı gibi kurumlarda kullanılmaktadır.

Gelelim sonuca, WhatsApp aldığı karardan geri dönmeyecek gibi duruyor. Ancak kullanıcılarında geri adım atmayacağı kesin. Ülkemiz içinde Dedi ve BiP uygulaması oldukça mantıklı. Ancak uluslarası pazarda Telegram ve Signal uygulaması kullanılabilir. Güvenlik açısından uygun olanı seçmek en önemlisi.

Signal Uygulaması Nedir?

WhatsApp’ın aldığı karar sonrası ortaya yeni uygulamalar çoktan çıkmaya başladı. Daha önce kullanılan uygulamalar son günlerde uygulama marketlerinde indirme rekoruna imza attı. İşte Signal uygulaması da bunlar arasında. Açık kaynaklı bir uygulama. girüntülü ve sesl arama, anlık mesajlaşma gibi imkanlar sunuyor.

WhatsApp’ın Sözleşmesinde Ne Yer Alıyor? Kabul Etmezsek Ne Olur?

WhatsApp sözleşmesi içinde verilerin direkt olarak paylaşmasını istiyor. Yani mesajlaşma programını kullanan bireyler, verilerini Facebook ile paylaşılması için onay isteniyor. Burada onay vermeyenler için ise kötü bir haber yer alıyor. Uygulama, sözleşmeyi kabul etmeyenler için 8 Şubatta son bulacak. Eğer WhatsApp’ın istediği izni vermediğinizde bir daha uygulamayı kullanamazsınız.

Yerli Uygulamalar Tercih Edilebilir Mi?

WhatsApp’ın uyguladığı politikadan sonra diğer uygulamalar kullanıcılar tarafından tercih edilmeye başlandı. Bunlar arasında BiP ve Dedi uygulamaları da yer almaktadır. Yerli olması ve verilerin ülkemizde kayıt altına alınması uygulamaların tercih edilmesinin önünü açmaktadır.

signal uygulaması signal signal nedir whatsapp telegram bip dedi whatsapp sözleşmesi whatsapp uygulaması
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
WhatsApp ve Google Sosyal Medya Mıdır?
Sosyal Medya

WhatsApp ve Google Sosyal Medya Mıdır?

07 Haziran 2021
İlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum
Genç Girişimciler

İlham Veren Genç Girişimci: Jan Koum

14 Mayıs 2019
Sosyal Medya ve Uygulamalar
Nedir?

Sosyal Medya ve Uygulamalar

14 Şubat 2021