AnasayfaBlogFacebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır?
Dijital Pazarlama

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

23 Ocak 2020
Facebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır

Facebook, bireylerin başka bireylerle bilgi alışverişi yapmasını ve iletişim kurmasını sağlayan sosyal ağ platformudur. 2004 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Kuruluş aşamasında yalnızca Harvard öğrencileri için kurulmuştu. İlerleyen zaman içerisinde tüm üniversite öğrencileri, daha sonra lise öğrencileri ve büyük şirketler de bu platforma üye oldu. Kısa süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Facebook dünyada en çok ziyaret edilen sosyal ağ platformlarından birisi haline geldi. Aynı zamanda kullanım alanları genişledi. Günümüzde sohbet, arkadaşlık, oyun, alışveriş, reklam vb. birçok alanı kapsamaktadır.

Günümüzde bu sosyal ağ platformu, reklam alanı için oldukça tercih edilmektedir. Kişiler, işletmeler veya şirketler Facebook reklam hesabı açmaktadır. Peki, Facebook reklam hesabı nasıl açılır? İlk önce Facebook Business Manager ‘a giriş yapmanız gerekir. Girdikten sonra sağ üst kısımdan işletme ayarlarına tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra sol menü üzerinden “Reklam Hesapları” seçmelisiniz ve sol üst kısımdan “Yeni Reklam Hesapları Ekle” tıklamalısınız.

Tıkladıktan sonra bir alan açılacaktır bu alan üzerinden “Yeni Bir Reklam Hesabı Oluştur” kısmına tıklayıp açılan penceredeki formu doldurmalısınız. Bu işlemleri sırasıyla gerçekleştirdikten sonra “Reklam Hesabı Oluşturun” butonuna tıklamalısınız. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra artık sizin de bir Facebook Reklam Hesabınız olacaktır. Facebook Reklam Hesabı oluşturma işlemini tamamladıktan sonra oluşturduğunuz hesaba, hesabı yönetecek kişileri eklemeniz gerekmektedir.

Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, Instagram ve Facebook reklamlarını yönetebilmeyi sağlayan araçtır. Facebook sayfası ve reklam sayfasına sahip olan bireylerin bir adım öteye gidebilmek için mutlaka gerekli olduğu bir araçtır. Facebook Business Manager ile Facebook sayfası ve reklam hesabını birlikte tek noktadan yönetilmesini sağlar. Facebook piksel kodu, ürün katalogları vb. bütün Facebook mülklerinizin paylaşımlarını yönetebilmenizi sağlar.

Facebook Business Manager ile Facebook ve Instagram sayfalarının istatistikleri tek noktadan kontrol edilir. Bu iki sosyal ağ platformun reklamlarını tek noktadan yönetebilmeyi sağlar. Aynı zamanda hedef kitlenizi de tek noktadan yönetebilme avantajını sağlar. Peki, Facebook Business Manager hesap yönetimi ile neler yapılabilir?

  • Instagram ve Facebook sayfalarınızı ekleyin.

  • Daha sonra reklam hesabı oluşturun. Ardından reklamları yayına almalısınız.

  • Bir sonraki aşamada Facebook piksel kodu oluşturun. Ardından reklam hesabı ile ilişkilendirmelisiniz.

  • Hedef kitlenizi oluşturun. Hedef kitlenizi reklamlarda kullanın.

  •  İşletme çalışanları ekleyin. İşletme çalışanlarına yetki verin.

Business Manager, işletmenizi yönetme ve organize etmenize yardımcı olan bir araçtır. Business Manager aracına katıldığınız zaman, arkadaşlık isteklerini onaylamadığınız sürece iş arkadaşlarınız veya başkaları kişisel hesabınızı görüntüleyemez. Yalnızca iş arkadaşlarınız, adınızı ve e-posta adresinizi görebilir. Bunların yanında eriştiğiniz sayfaları ve reklam hesaplarını da görüntüleyebilirler.

Business Manager hesabı oluşturmak istiyorsanız Facebook profiline sahip olmanız gerekir. Business Manager ‘a giriş yapabilmek için Facebook kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Hesap oluşturma aşamasında önemli bir detaysa sadece 2 Business Manager hesabı oluşturabilirsiniz. Eğer 2 hesaptan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, ek Business Manager hesabı oluşturmak için kuruluşunuzda bulunan başka bir kişiyle çalışmanız gerekir.

Business Manager hesabı oluşturmak için öncelikle kimliğinizi doğrulamak için kişisel Facebook hesabınız olması gerekir. İlk işlem olarak “business.facebook.com “adresine tıklamanız gerekir.  Bu adrese gittikten sonra hesap oluştur seçeneğine tıklamanız gerekir. Ardından işletmeniz için bir ad ve iş e-postanızı girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri tıkladıktan sonra ileri butonuna tıklayarak devam etmelisiniz. Sonra işletmenizin gerekli bilgilerini girmelisiniz ve gönder butonuna tıklayarak hesap oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hesap oluşturduktan sonra kullanım alanınıza ve ihtiyaçlarınıza göre kişiler ekleme, sayfalar ekleme vb. işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Business Manager kullanmalıyız? Çünkü sahte hesap kullanımını önler. Hızlı destek ve teknik imkanı sağlar. Bu araç içerisinde birbirinden farklı araçlar bulunuyor ve araçların birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır. Bunları kullanırken bazı anlarda teknik sorunlarla karşılaşılabiliyor. Business Manager hesabı diğer hesaplara oranla daha hızlı bir şekilde destek imkanı sunmaktadır. Ücretsiz bir araçtır. İster kişisel işletme hesabınızı yönetin ister şirket hesaplarını yöneten bir ajans olun hiçbir fark gözetmeksizin tüm özellikleri ücretsiz kullanılabilir.

Facebook Reklam Verme

İlk olarak sayfanıza giriş yapmanız gerekir. Ardından sayfada sol tarafta yer alan menüden reklam yöneticisini seçmek gerekir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sağ tarafta olan reklam oluştur ibaresine tıklamak gerekir. Bu işlemden sonra iş, hangi tür reklam seçmek istediğinize geliyor. Bununla ilgili oldukça fazla seçenekler bulunmaktadır. Ama sitelerin en fazla ihtiyacı olan reklam türü “Sayfa Beğenmeleri” ile olanı seçmek avantaj sağlar.  Sayfa beğenmeleri türü, sayfanızın reklamını yapar ve hayran kitlenizin artmasını sağlar.  Bu reklam türünü seçtikten sonra karşınıza bir kutucuk çıkar. Bu kutucuğun içerisine sayfa adı yazılmalıdır.

Sayfa adı yazıldıktan sonra alt menüden reklamda hangi görselin kullanacağı seçilmelidir. Bu alana çok fazla görsel eklemek gerekir. Çünkü farklı görseller eklemek sayfaya gelecek olan beğeni sayısını arttırır. Bir sonraki işlem ise reklam metni ve başlığı kısmını doldurmaktır. Daha sonra hedef kitle bölümünden reklamların kimlere hitap edeceği seçilmelidir.

Reklamlara ne kadar ücret ödemek istediğinizi siz belirlersiniz. Haftada 5 TL de harcama yapabilirsiniz 50.000 TL de yapabilirsiniz. Bu size kalmış bir durum. İleri seviye reklam türlerinde bazı ufak harcamalar istenebilir. Bu durumda Facebook tarafından size bildirim gelir. Ücret belirlemeyle ilgili iki yol izlenir. Bunlardan ilki harcanan toplam tutardır diğeri ise elde edilen her sonucun maliyeti olarak belirtilir. Birincisini siz kendi bütçenizle kontrol edersiniz. İkincisinde ise teklif stratejisi oluşturarak gerçekleştirirsiniz. Teklif alanında ne yapacağınızı bilmiyorsanız reklamın yayınlanma süresi boyunca otomatik olarak size bir teklif gönderilir. 

Facebook Piksel Kodu Ekleme

Facebook piksel, bireylerin sitenizde gerçekleştirdiği hareketleri anlayarak reklamlarınızın etkinliğini ölçen analiz aracıdır. Facebook platformunun ölçüm istatistik aracı olarak tanımlanır. Kod parçacığı aracılığıyla sitenizdeki dönüşümleri inceler. Pikseli kullanarak, yayınladığınız reklamların doğru kişilere gösterildiğinden emin olmalısınız. Yeni müşteriler, sitenizde istediğiniz hareketleri gerçekleştiren kişiler ve sitenizi ziyaret etmiş kişileri bulun. Satış oranlarınızı arttırın. Otomatik teklifi kullanın ve bir ürünü satın alma olasılığı yüksek kişilere ulaşın. Reklamlarınızın sonuçlarını mutlaka ölçün. Bireylerin reklamlarınızı gördüğünde neler olduğunu ölçerek reklamlarınızın yarattığı etkiyi anlayın.

Facebook piksel ayarlama işlemi halledildikten sonra, birileri internet sitenizde hareket gerçekleştirdiğinde piksel hareket geçer. Hareketlere örnek verecek olursak, alışveriş yapmak veya bir ürünü alışveriş sepetine eklemek gibi.  Ayrıca bu hareketleri yapan müşterilere gelecekte Facebook reklamlarıyla erişebilirsiniz. Facebook pikseli oluşturmak için işletmenizin bir internet sitesi olmalı ve internet sitenizin kodunu güncelleyebilmeniz gerekmektedir.

İlk aşama olarak olay yöneticisinde “Pikseller” sekmesine tıklamanız gerekir. Bu sekmeye gittikten sonra “Bir Piksel Oluştur” ibaresine tıklamalısınız. Daha sonra pikselin çalışma mantığını okuyarak devam etmelisiniz. Bir sonraki işlem de ise pikselinizin adını girmeniz gerekir. Ardından internet sitenizin adresini girmelisiniz ve devam seçeneğine tıklamalısınız. Bu aşamaların sonunda pikseliniz oluşmuştur.

Pikseliniz oluştuysa Facebook piksel kodu internet sitesine yerleştirmek için hazırdır demek. Bu işlemi yapabilmek için 3 seçenek bulunur. Bunlar; internet sitesine manuel olarak ekleme, bir ortak entegrasyonunu kullanma ve son olarak talimatları e-posta ile gönderme seçeneğidir. Hangi kurulum seçeneğini seçeceğiniz size kalmıştır. Kurulum seçeneğini seçtikten sonra Facebook piksel kodu sitenize eklenir. Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra alışveriş, potansiyel müşteriler bulma, sepete ekleme vb. hareketleri ölçmek için olaylar oluşturabilirsiniz. Eğer Facebook pikseli kurmazsanız; yeniden hedefleme yapamazsınız, doğru ölçüm gerçekleştiremezsiniz ve doğru optimizasyon yapamadığınız için doğru reklamlar veremezsiniz.

Facebook Reklamlarının Yapısı

Facebook üzerinden reklamlarınızın yayınlanabilmesi için 3 kısımdan oluşması gerekir. Bunlar; kampanya, reklam ve reklam setidir. Reklam verme gayenizi kampanya düzeyinde belirlersiniz. Kampanyayla birlikte nihai amacınıza karar verirsiniz. Reklam seti ise plan ve bütçe gibi parametreleri ayarlarsınız. Ardından bu doğrultuda hedefleme stratejinizi açığa çıkarırsınız. Reklamlar ise hedef kitlenizi tanıtımını yapmak istediğiniz ürüne çeken görsellerdir.

Kampanya, reklamların temeli olarak görülür. Birey veya işletmeler bir reklam yayınlamaya karar verdiğinde ilk önce kampanyayla başlar. Kampanya aşamasında sayfa tanıtımı yapmak vb. amacınızı seçersiniz. Örneğin, işletme sayfanızın tanıtımını yapıyorsanız reklamınız, işletmenize ait Facebook sayfanızın daha çok beğeni alması için optimize edilmektedir. Kampanya yaparken reklam verme amacınızı belirleyin ve reklam setinizi oluşturmaya başlamalısınız.

Reklam seti, reklamlarınızın nasıl yayınlanması gerektiği ile ilgili bilgi verir. Reklam seti, Facebook’un hedefleme seçeneğini kullanarak yayınlayacağınız reklam için hedef kitle oluşturulması sağlanır. Hedef kitlenizi tanımlarken; konum, yaş, cinsiyet vb. özellikleri seçersiniz. Bunların yanında reklam bütçesi, plan ve reklam alanları seçilir. Reklam setinde bunlara dikkat edin; hedef kitlenizi mutlaka oluşturun, planınızı ve bütçenizi belirleyin, isteğe bağlı olarak teklifinizi belirtin ve son olarak reklamlarınızı oluşturun.

Son kısım reklam, hedef kitlenizin ya da müşterilerinizin göreceği görsellerdir. Reklam düzeyinde; görsel, yazı, video vb. kreatif yaratabilmeniz mümkün. Bir reklam seti içerisinde birden fazla reklam olacağını aklınızdan çıkarmayın. Reklamda bunlara dikkat edin; bir veya daha fazla görsel veya diğer kreatifleri ekleyin ve reklamınızda olmasını istediğiniz başlık vb. detayları girmeyi unutmayın.

Facebook Reklam Hesabı Kapatıldıysa Ne Yapılmalıdır?

Facebook, reklam hesaplarında tespit ettiği herhangi bir dolandırıcılık hali veya ilke ihlali gibi durumlarda reklam yayınlarını durdurmaktadır. Aynı zamanda reklam hesaplarını kalıcı olarak kapatmaktadır. Eğer Facebook reklam hesabı sayfanız kapatıldıysa size bunu bildiren bir mesaj gönderilir. Bu mesajın sonunda da bizimle iletişime geçin ibaresi yer alır. Bizimle iletişime geçin ibaresine tıkladıktan sonra bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfadaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız ve göndermelisiniz. Bu sayede başvuru yapmış kabul edilirsiniz.

Facebook kapatılan reklam hesapları konusunda oldukça katı kurallara sahip. Çoğunlukla size bildirilen geri dönüş mesajında reklam ilkelerine uymadığınız için kapandığı belirtilir. Facebook Business Manager ile yeni reklam hesabı oluşturabilirsiniz. Facebook Business açarak reklamlarınıza devam etme imkanı bulunur. Bu araç üzerinden hesap oluşturmanız gerekir.

Hesap oluşturduktan sonra aynı durumu yeniden yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Hesabınızı açtıktan sonra hesap ayarlarına giderek bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekir. Hesap ayarlarındaki işlemlerinizi tamamladıktan sonra 12 saat bekleyin. Bu süre bittiğinde ödeme yöntemleri için reklamlar için önceden kullanmadığınız bir kartı ekleyin. Kartınız tanımlanırken içinde en az 20 TL ya da üstü olduğundan emin olun. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hesabınızda 1 gün boyunca herhangi bir işlem yapmayın. 1 gün dolduktan sonra reklamlarınızı yapmaya başlayın.

Tüm anlatılardan yola çıkarak Facebook ve Instagram reklamcılığı alanında daha fazla bilgiye ulaşmak Enstitü ile daha kolay. Yetkinlik kazanmak, kariyer yolculuğuna çıkmak vb. için Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi alabilirsiniz. Bu sayede markalarla hedef kitle odaklı reklam yapabilme olanağını da kazanmış olursunuz. Üstelik online eğitim avantajından yararlanarak dilediğiniz yer ve zamanda eğitimden faydalanabilirsiniz.

facebook reklam hesabı business manager facebook piksel facebook business manager facebook piksel kodu
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mark Zuckerberg
Başarılı İnsanlar

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg'i Tanıyalım

18 Şubat 2020
Facebook Bugün 16 Yaşında
Tarihte Bugün

Facebook Bugün 16 Yaşında

04 Şubat 2020
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
Etkili Instagram Reklamı Verme Yöntemi
Sosyal Medya

Etkili Instagram Reklamı Verme Yöntemi

13 Haziran 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119