AnasayfaBlogPazarlamada Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya

Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı

24 Ekim 2019
Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal ilişkiler ve haberleşme şekli her zaman diliminde farklı olmuştur. Mektup, telgraf, santral bağlantısıyla telefonla görüşme, direk bağlantı ile görüşme gibi. Cep telefonlarının da yaşamınıza dahil olması internetin gelişmesiyle birlikte vazgeçilmez mobil telefonlar olarak hayatımızda yer edindi. İlerleyen teknoloji ile birlikte internet ve telefon birleşiminden doğan sosyal medya platformları oluşmaya başladı. 

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Değiştirdi?

Haber kanalları ve gazeteler WhatsApp istihbarat hatları kurmaya sosyal medya hesapları üzerinden bildirimlerde bulunmaya başladılar. Instagramdaki keşfet sayfası, Twitterdaki trend başlıklar veya YouTubedaki güncel video gibi alanlar bulunduğunuz yerden dünyadaki farklı kültür, ırk ve mezhebe sahip farklı kişilerle etkileşim kurmanızı sağlıyor. 

Bu sayede birçok sosyal aktiviteden haberdar olabilir, etkinliğe katılabilir hatta canlı olarak seyredebilirsiniz. Film, dizi hatta ders izleyebilir, şarkı dinleyebilir veya başka birisinin deneyimine şahitlik edebilirsiniz. İşte tüm bunlar sosyal medya kullanımının etkileşimleri.

Sosyal Medyanın Artı ve Eksi Yönleri 

Şüphesiz sosyal medya hayatımızda büyük yer ediniyor. Bunun da doğal olarak sonuçları oluyor. Özel resimlerinizi veya kişisel bilgilerinizi paylaşıyor sürekli kendinizden izler bırakıyorsunuz. Nerelere gittiğiniz, nelerden hoşlandığınız, kimlerle etkileşimde olduğunuz hatta neleri arattığınız gibi. 

Diğer yandan sosyal medya ağının büyüklüğünden faydalanıp hastalık, afet gibi durumlarda yardım toplamak ve organize olmak da mümkün. Kartal bebeğe kalp nakli için gerekli olan 1 milyonun 1 günde toplanması bu duruma en güzel örnek.

Kurumsal Firmalar ve Kamuda Sosyal Medya Etkisi

Artık kamu daireleri millet vekilleri, bakanlar ve başkanlar sosyal medya üzerinden sürekli bilgi paylaşımı yapmakta çoğu zaman kamu bilgilendirmelerini buradan gerçekleştirmekte. 

Şirketler için sosyal medya etkisi nedir?

Şirket imajları için artık sosyal medya kullanımı büyük öneme sahip. Özel sektör firmaları ve büyük ölçekli holdingler şirketlerine özel sosyal medya hesabına sahip. Şirket duyuruları, düzenlemeleri, iş ilanları, şirketteki gelişmeleri, yatırımları, başarıları bu platformlardan daha çok kişiye anlık olarak duyurabiliyorlar. 

Ürün bilgilendirmesi, pazarlama gibi konularda yine hesaplarını kullanıyorlar. Reklam maliyetlerinin az olması ve daha çok kişiye ulaşabilme durumu şirketlerin dijital pazarlama sektöründen faydalanmayı başlattı.  

Neden Dijital Pazarlama?

Dünya nüfusunun yarısı sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmakta. İnsanlar gerçek hayatta olmadıkları kadar sosyal medya içinde aktiflerdir. Dışarıya çıkmadan e-ticaret siteleri ya da sosyal medyalar üzerinden sipariş verip alışveriş yapabiliyorlar. E ticaret siteleri de sosyal medya hesaplarını aktif kullanarak kullanıcıya direk dokunabiliyor. Birbirinden farklı sosyal medya araçlarından dijital veriler alarak kişiselleştirilmiş analizlerle uygun kullanıcılara ulaşabiliyorlar. 

Sepette ürününü bırakan verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün ile ilgilenen ihtiyacı olan potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Reklam çalışması yaparak bunların anlık dönüşlerini müşterilerin hangi noktaları sevip hangi noktaları beğenmediklerini sosyal medya hesap yorumlarından anlık değerlendirebilir ve doğru aksiyonları alabilirsiniz. Sosyal medyanın yaygınlığı ve meslek gruplarının değişkenliği göz önüne alındığında dijital pazarlama olmazsa olmaz boyutuna geliyor.

Sosyal Medya Uzmanı ve Influencer

İnsanlar artık sosyal medya kullanımı ile popüler kişilere daha çok inanıp güvendikleri için ortaya son zamanlarda fazlasıyla sosyal medya uzmanı çıktı. Bu kişiler yaşantılarını, deneyimlerini paylaşarak takipçi ediniyorlar. Zamanla takipçileriyle aralarında oluşan bağ onları güvenilir kişiler haline getiriyor. Herkes influencer denilen bu kişileri ailesinden biri gibi görüyor. 

Herkes bu kişilerin yediklerinden, giydiklerinden ve gittiği yerlerden etkilenmeye başlıyor. İşte doğru zamanda iyi hikaye anlatımıyla her ürün ve hizmeti birçok kişiye ulaştırma şansına sahipler. Kişiyle özdeşleşen ürünler geldiğinde de başarı şansı artıyor. Hamile veya yeni doğum yapmış bir influencerın hamile kıyafetleri, doğum hazırlık ürünleri ve bebek ürünleri reklamı alması içeriği zenginleştiriyor. Bir influencer kişisel deneyimlerini paylaşarak doğrudan takipçilerine hitap eder. 

sosyal medya ve pazarlama pazarlamada sosyal medya kullanımı pazarlama iletişimi sosyal medya uzmanlığı dijital pazarlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209