AnasayfaBlogPanel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?
Mülakat Teknikleri

Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?

01 Haziran 2018
Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?

Mülakat türleri arasında adayların en korktuğu panel mülakatıdır. Panel mülakatı gözünüze zor gelebilir. Çünkü mülakata katılan birçok kişi arasında öne çıkmalısınız. Ama korkmanın anlamı yok. Ne yapacağınızı bilmek ve kendinizi buna göre hazırlamak kendinizi güvende hissetmenize yol açar.

Bu makalede panel mülakatlarında sorulacak sorulara nasıl yanıt verebileceğinizi anlatacağım. Ayrıca örnek panel mülakatı sorularını paylaştım ve bunları inceleyerek ipuçları elde edebilirsiniz.

Panel mülakatı nedir?

Panel mülakatı iki veya daha fazla işe alım uzmanı tarafından yürütülür. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz: panel mülakatında işletmede çalışan birden fazla kişiyle mülakata gireceksiniz. Bazen panel mülakatında aynı anda birden fazla adaya sorular sorulabilir.
Ancak muhtemelen her işe alım uzmanı size en az bir soru soracaktır. Eğer iş görüşmesinde birden fazla aday varsa işe alım uzmanları her adaya sırayla tek soru sorabilir.

Panel mülakatında dikkat edilmesi gerekenler

Tüm mülakatlarda olduğu gibi panel mülakatlarında başarılı olabilmek için iyi hazırlanmalısınız. Eğer panel mülakatı daveti aldıysanız kimlerle iş görüşmesine gireceğinizi bulmaya çalışın. LinkedIn üzerinde işe alım uzmanlarını bulmaya çalışın. Şirketteki pozisyonlarını ve görevlerini bulabilirseniz çok şanslısınız. İşe alım uzmanları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.
Panel mülakatında tüm işe alım uzmanlarıyla iletişim kurmaya çalışın. Aralarında en yetkili gördüğünüze odaklanmayın. Aralarında hangisinin işe alım kararı vereceğini bilemezsiniz. Belkide hepsinin ortak fikri üzerinde düşünerek karar veriyor olabilirler.

Panel mülakatının amacı

İşletmeler panel mülakatı düzenlerler çünkü zaman kazanmak isterler. Panel mülakatının diğer bir amacı ise adayların grup içerisinde nasıl davrandığını görmek istemeleridir. Bu sebeple hızlı sorular sorarlar. Tempolu sorular sorarlar. Bir diğerinin cevabını başka bir adaya sorarlar. Bu sebeple tüm bu grup içi sorulara hazır olun.

Panel Mülakatı Soruları

İşe alım uzmanları yetkinliğe ve duruma dayalı soruların yanı sıra adayların kariyer hedefiyle ilgili soruları da sorabilirler. Aşağıda sıkça karşılaştığımız panel mülakatı soruları bulunmaktadır.

  • Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

  • Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?

  • En güçlü yanlarınız nelerdir?

  • En zayıf noktanız nedir?

  • Neden bu işletmede çalışmak istiyorsunuz?

  • Sizinle aynı işi yapan tanıdığınıza sizi sorsak sizi tek kelimeyle nasıl anlatırdı?

  • İş arkadaşlarınıza bir yeniliği teşvik ettiğinizi ya da yeni bir uygulamayı hayata geçirme isteğinizi sunduğunuzu düşünün. Ve iş arkadaşlarınız bununla ilgili karşı çıktı. Ne yapardınız?

  • Zor bir müşteriyle uğraşmanız gereken bir olayı anlatır mısınız? Durumu nasıl çözdünüz?

  • Bir önceki işinizde yaptığınız en büyük hata neydir?

  • Bir konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine o konuyu nasıl anlatabilirsiniz?

Panel mülakatı sorularına nasıl cevap verilir?

Bir iş başvurusunda bulunduğunuzda sizi panel mülakatı için davet edebilirler. Davet sırasında katılır mısınız diye sorabilirler. Bu durumda "panel mülakatı mı? ııııııımmmmm şeeeeyyyyyy" demeyin. 
Eğer panel mülakatının tarihi size uymuyorsa alternatif bir tarih isteyin. Panel mülakatının belkide en zor yönü budur. Birden fazla kişiyi aynı anda bir araya getirmek. İşe alım uzmanı için zorlu bir süreçtir ve bu süreçte tarih konusunda sıkıntı yaratan kişi konumuna düşmeyin.

Panel mülakatında gitmeden önce hem şirketi araştırın hem de işe alım uzmanları hakkında bilgi toplamaya çalışın. İşletme için pozisyonlarını öğrenmeye çalışın.

İnsan Kaynakları Danışmanı Bilal Şentürk bu konuda şunu söylüyor: İki gözlüğünüz olsun. Biri işe alım uzmanı gözlüğü, diğer aday gözlüğü. Panel mülakatından önce işe alım uzmanı gözlüğünü takın ve ben işe alım uzmanı olsaydım hangi soruları sorardım.

Panel mülakatında bir iki gün önce ofisi arayabilirsiniz. Mülakatla ilgili bir sorun olup olmadığını, kesin olarak yapılıp yapılmayacağını öğrenin.

Panel mülakatına gitmeden önce mutlaka Ücretsiz online eğitim Mülakat Teknikleri eğitimine katılın.

Örnek Panel Mülakatı Daveti (İşe Alım Uzmanları İçin)

E-posta Konusu: Uzman Yardımcısı Mülakatı Hk.

E-posta mesajı:

Sevgili Gizem Solak

Beşiktaş Turizm Danışma Bürosu Uzman Yardımcısı pozisyonuna yaptığınız başvuru için teşekkür ederiz.

Sizleri panel mülakatına katılmaya davet ediyoruz.

Detaylar aşağıdaki gibidir:

Tarih: 18 Haziran 
Saat: 10:00 
Yer: Turizm Danışma Bürosu
Yıldız Mah. Çırağan Cad. No: 26

Panel mülakatı aşağıdaki kişiler tarafından yürütülecektir.

Beyhan Özçelik: Turizm Danışma Bürosu Müdürü
Ekrem Demir, İnsan Kaynakları Müdürü
Aydın Çelik, Turizm sorumlusu
Mülakat için geldiğiniz lütfen resepsiyon görevlisi Melek hanıma danışınız. Panel mülakatının yapılacağı yere kadar size eşlik edecektir. Panel mülakatının 30 dakika kadar süreceğini tahmin ediyoruz.
Mülakatı onaylamak için lütfen 0850 840 62 16 numaralı telefonu arayın ya da e-postayı yanıtlayın.

Görüşmek dileğiyle.

mülakat teknikleri etkili mülakat teknikleri panel mülakatı nedir panel mülakatında neler sorulur mülakat teknikleri nelerdir panel mülakatı örnekleri
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Mülakat Türleri Nelerdir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Türleri Nelerdir?

28 Ocak 2020
Mülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021
Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?

01 Ekim 2021