AnasayfaBlogÖzgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Eylül 2019
Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir özgeçmişe sahip olmak işe alım sürecinin ilk adımıdır. Bu nedenle özgeçmiş hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. İşe alım sürecinde bir nevi bilet işlevi gören özgeçmiş, kişinin kişisel bilgilerini, iş yapma gücünü ve yeteneklerini ortaya koyan belge anlamına gelmektedir. Peki, kariyer planlaması için bu kadar önemli bir belge hazırlanırken etkili bir özgeçmiş hazırlamanın sırları nelerdir?

Özgeçmişte Cümleler Çok Önemli

Özgeçmişinizi hazırlarken kısa cümleler kurmaya özen gösterilmelisiniz. Aksi takdirde özgeçmişi okuyan kişinin ilgisi çabucak dağılacaktır. Bununla birlikte özgeçmişte yer alan bilgiler, açıklayıcı nitelikte olmalıdır. İşveren tarafından yanlış tanınmaya sebep olacağından eksik veya fazla bilgi vermekten kaçınmalısınız. Özellikle yeni mezunlar, özgeçmişlerini bir sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlamaya özen göstermelidir.

Mutlaka Bir Kapak Sayfası Bulunmalı

Özgeçmişe kapak sayfası eklemek, daha düzenli bir görüntü oluşturacaktır. Kapak sayfasının temiz ve özenli görünmesi de son derece önemlidir. Kapak sayfasında hangi iş ve pozisyon için başvuru yaptığınızı açıkça belirtmelisiniz.

Özgeçmişte Nasıl Fotoğraf Seçilmeli?

Özgeçmişte yer alan fotoğraf işveren için ilk izlenimi oluşturmaktadır. İşte bu sebeple iş hayatına uygun fotoğrafların seçilmesi gerekmektedir. Sosyal medyada kullanılan fotoğraflar, özgeçmiş için uygun olmayacaktır. Yüzünüzün karşıdan çekildiği bir fotoğraf ya da vesikalık fotoğrafınızı kullanmanız daha doğru olacaktır. Fotoğrafınızın güncel olması da ayrıca önem taşımaktadır.

Mail Adresi Düzgün Olmalı

Özgeçmişinizde yer alan mail adresiniz, isim ve soy isimden oluşmalıdır. Anlamsız ve yabancı kelimelerden oluşan mail adresleri, olumsuz bir izlenim yaratmanıza neden olacaktır.

Yazım Kurallarına ve Noktalama İşaretlerine Dikkat Edilmeli

Gün içinde pek çok başvuru inceleyen firmalar için bir özgeçmişi baştan sona okumak, son derece zordur. Bu sebeple işe alım sürecini yöneten kişiler, bazı eleyici noktalara daha fazla dikkat etmektedir. Yazım kuralları ve noktalama işaretleri bunlardan bazılarıdır. Doğru bir dil ile yazılmayan özgeçmişler kolaylıkla elenecektir. İşveren için özgeçmişinizde yer alan dile özen göstermeniz aynı zamanda işinize de özen göstereceğinizi, ifade etmektedir.

Özgeçmişte Tecrübeler ve Yetenekler Bölümü Nasıl Olmalı?

Yetenekleriniz ve tecrübeleriniz ile ilgili dürüst davranmanız oldukça önemlidir. Tam anlamıyla sahip olmadığınız yetenekleri özgeçmişinize yazmanız, ilerde size sıkıntı yaratacaktır. İşe alındığınızda, sizden özgeçmişinizde yer alan yeteneklerle ilgili işler yapmanız beklenebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için emin olduğunuz yeteneklerinizle ön plana çıkmaya çalışmalısınız.

Tecrübelerin yer aldığı kısım özgeçmişin en önemli bölümüdür. Özgeçmişinizde yer alan bilgiler doğru olmalıdır. Eğer iş tecrübesi olan biriyseniz daha önce çalıştığınız kurumları ve pozisyonları belirtmekle beraber bu işlerdeki başarılarınızdan da bahsetmelisiniz. Bir proje yönetmiş ve başarılı olmuş olabilirsiniz. Özgeçmişinizde bu bilgiye yer vermeniz, etkili olacaktır.

Yeni mezunsanız ve iş tecrübeniz yoksa eğitim bilgilerinizin yer aldığı bölüme daha fazla ağırlık vermelisiniz. Bu bölümde eğitim hayatınızdaki başarılarınızdan bahsedebilir, katıldığınız etkinliklere yer verebilirsiniz. Okuduğunuz bölümü dereceyle bitirmişseniz bunu özgeçmişinizde belirtmenizde fayda var. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili staj tecrübeniz varsa stajınız süresince edindiğiniz tecrübelerden de bahsedebilirsiniz.

Kaliteli özgeçmiş hazırlamak için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler kapsamında CV Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi veriyor. Eğitimin sonunda eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ışığında sınava tabi tutulursunuz. Yapılan sınavda başarılı olmanız halinde sertifika alabilirsiniz.

Sosyal Medya Profiline Dikkat

Son dönemlerde işverenler, başvuranların özgeçmişleri kadar sosyal medya hesaplarını da incelemeye başladı. Bu yüzden sosyal medya hesabınızda özel hayatınıza dair detaylı bilgi vermekten kaçınmalısınız. Aynı zamanda sosyal medya profilinizi kariyeriniz için bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Hesabınızda katıldığınız aktivitelerden iş dünyasına yönelik ilgi alanlarınızdan bahsetmeniz, öne çıkmanızı sağlayacaktır.

özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler özgeçmiş hazırlama cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler cv hazırlama cv bölümleri özgeçmiş bölümleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.