AnasayfaBlogOkuma Şeklinizi Değiştirecek 3 Hızlı Okuma Tekniği
Hızlı Okuma

Okuma Şeklinizi Değiştirecek 3 Hızlı Okuma Tekniği

30 Ağustos 2022
Daha hızlı okumak göz gezdirmek anlamına gelmek zorunda değildir - bu 3 teknik, hızlı okumanıza yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda hızlı okumanın faydaları hakkında çok konuşuluyor. Bazı insanlar dakikada binlerce kelime okuyabileceğinizi ve bunun başarılı bir okuyucu olmanın anahtarı olduğunu iddia ediyor. Peki hızlı okuma gerçekten işe yarıyor mu?

Bunu öğrenmek için bir deney yapmaya karar verdim. Bir kitabı normal hızımda okuyarak başlayacak ve ardından hızlı okumaya çalışacaktım. Kendime zaman tutacak ve bu teknikleri kullanarak ne kadar daha hızlı okuyabileceğimi görecektim.

Sonuçlar şaşırtıcıydı. Bu teknikleri kullandığımda biraz daha hızlı okuyabilmeme rağmen, okuduğumu anlama hızım önemli ölçüde düşüyordu. Aslında, kendimi sık sık geri dönüp pasajları tekrar okumak zorunda buluyordum çünkü ne olduğunu anlamıyordum.

Hızlı okumak için ne yapabilirsiniz?

Peki bu okuyucular için ne anlama geliyor? Okuduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, normal hızınıza bağlı kalmanız daha iyi olacak gibi görünüyor. Hızlı okuma kitapları daha çabuk bitirmenize yardımcı olabilir, ancak sizi daha zeki ya da daha bilgili yapmaz.

Bununla birlikte, anlamadan ödün vermeden daha hızlı okumak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır. İşte en etkili üç tanesi:

1. Aynı Anda Birden Fazla Kitap Okuyun

Okumanızı hızlandırmanın en iyi yollarından biri aynı anda birden fazla kitap okumaktır.

Ben yavaş bir okuyucuyum. Her zaman yavaş bir okuyucu oldum. Bu benim için hiçbir zaman sorun olmadı ama bazı insanların böyle düşündüğünü biliyorum. Ben de bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdim. Aynı anda birden fazla kitap okudum.

Başlarda alışmak zor oldu. Zihnim sürekli bir hikayeden diğerine atlıyordu ve ikisinden birine uzun süre odaklanmakta zorlanıyordum. Ama bir süre sonra alışmaya başladım. Ve okuma hızım artmaya başladı.

Artık aynı anda iki ya da üç kitap okuyabiliyor ve her birinde neler olup bittiğini anlayabiliyorum. Ve arkadaşlarım artık ne kadar hızlı okuyabildiğime şaşırıyorlar. Artık beni yavaş okuyan biri olarak bile görmüyorlar.

Bu mantığa aykırı görünebilir ama aslında işe yarıyor. Birden fazla kitap okuduğunuzda, sürekli olarak farklı hikayeler ve fikirler arasında gidip geliyorsunuz. Bu, beyninizi daha yüksek bir seviyede çalışmaya zorlar ve bu da daha hızlı okumanıza yardımcı olur.

2. Küçük Şeyleri Atlayın

Okumanızı hızlandırmanın bir başka yolu da küçük şeyleri atlamaya başlamaktır.

Okuma hızımı artırmak için küçük cümleleri atlamaya başladım. Giderek daha fazla materyal okuyordum ama bir şeyler yanlış gidiyordu. Küçük metin parçalarını atlayarak okuduğum şeyin anlamını kaybettiğimi fark ettim. Okumanın tüm amacı bilgi edinmektir, o halde okuduğumu anlamıyorsam ne anlamı var?

Bu, tüm paragrafları veya sayfaları atlamak anlamına gelmez; sadece büyük fikirleri arayın ve geri kalanını gözden geçirin. Bunu yaparak, hikayenin izini kaybetmeden çok daha hızlı bir şekilde okuyabileceksiniz.

3. İyi Bir Okuma Noktası Bulun

Son olarak, rahat bir yerde okuduğunuzdan emin olun. Bu çok basit gibi görünebilir ama aslında daha hızlı okumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Hareket etmek veya pozisyonunuzu ayarlamak için sürekli ayağa kalkıyorsanız, bu durum okumanızı yavaşlatacaktır. Bu yüzden iyi bir yer bulun ve işiniz bitene kadar orada kalın.

Okuma hızınızı artırmak için bu tekniklerden herhangi birini denediniz mi? Eğer denemediyseniz, bir deneyin ve sizde nasıl işe yaradıklarını görün. Okuma hızınızı ve okuduğunuzu anlamanızı artırmanın daha fazla yolunu arıyorsanız, yakında başlayacak olan Hızlı Okuma Kursumuza katılın. Bu değerli becerinin tüm inceliklerini kısa sürede öğrenmenize yardımcı olacağız!

hızlı okuma
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.