AnasayfaBlogNasıl Ön Muhasebeci Olunur? 
Video

Nasıl Ön Muhasebeci Olunur? 

15 Nisan 2021
Nasıl Ön Muhasebeci Olunur? 

İşletme Bilimi Uzmanı ve SMMM Mustafa Kalafat ile ön muhasebe mesleği üzerine konuştuk. İlerleme süreçleri ve günümüzde kullanılan programlar hakkında bilgiler aldık. 

Mustafa Kalafat Kimdir?

1986 ünye doğumluyum. Lisans eğitimimi Trakya Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladım. yüksek lisansımı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler alanında yaptım.

2010 yılından itibaren özel sektörde çalışıyorum. Akademi ve eğitim çalışmalarım devam ediyor. mali müşavirim. Enstitü ile yolumuz 2018’de kesişti. 

Ticaret meslek lisesine başlayan ve muhasebe okuyan herkesin muhakkak duyduğu altın bilezik gerçekten de iş hayatında hakkını veriyor mu?

Muhasebe insan olduğu sürece hayatını devam ettirecek bir meslek. Dijitalleşme ile beraber çok ciddi olarak kabul değiştiren bir meslek. Kendimizi güncel tutmamız gereken meslek. Önceden ticaret lisesi olarak düşünülür artık üniversitelerde muhasebe ile ilgili güzel bölümler var. Ön muhasebe kısmında işe yarıyor. Genel olarak uygulamaya yönelik veriliyor eğitimler. 

Meslek muhasebe mezunu olmakla muhasebe elemanı ünvanı var. ön muhasebe için ciddi eğitimler almak gerekiyor. İnsan odaklı meslek, teknolojiye uyum sağlayan meslek. İleride kaybolacak şeylere katılmıyorum. 

Bilgisayar kullanan herkes ön muhasebeci olabilir gibi bir algı var. Bu kadar eğitim, öğretim boşuna mı?

Mesleğimiz yıllardan beri yapılan meslek. Kanunlaşma açısından çok yeni. Bizim bugün kullanmış olduğumuz ünvanlar kanundan aldığımız güçle. Daha önce eli kalem tutanlar ben bu işi yapıyorum diye bir algı oluştuğu için hala öyle düşünenler var. 

Bir firmada muhasebeciler tam olarak ne iş yaparlar?

İşletmelerde ilk kurulum sürecinde ilk olması gereken muhasebecidir. İşin içinde para var, kimse muhasebeye yakın olmak istemiyor sorun olur düşüncesiyle. Kurumlar işletmelerde muhasebe ve insan kaynakları birimi ayrılmış durumda. 

Münevver Birol: Finansal yönetim eğitimi, Genel Muhasebe ve İleri Muhasebe Eğitimleriniz var. Talep üzerine Ön Muhasebe eğitimi de açtınız.

Ön Muhasebe Eğitiminde Katılımcılar Neler Öğreniyorlar?

Ön muhasebe, adı üzerinde ön hazırlık. Olay mutfağa gelmeden ne yaparızı öğreniyoruz. Muhasebenin sadece hesaptan oluşmadığını, mevzuatları öğreneceğiz. Ön muhasebe eğitimimizde hangi malzemeleri almalıyız. Eğitime katılacak arkadaşları resmi muhasebe aşamasına gelene kadarki kısmı öğreteceğiz. Uygulamaya yönelik işlemler yapacağız.

Ön Muhasebe ile Muhasebe Arasındaki Fark Nedir?

Muhasebe ön muhasebeyi kapsıyor. Ön muhasebe bir hazırlık aşamasıdır. 

Sırasıyla Ön muhasebeci, Muhasebeci, Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Olmak İçin Koşullar Nelerdir?

Özellikle ön muhasebecilikle ilgili yapmamız gereken bir zorunluluk yok. Meslek erbabı olarak ruhsatlı olarak devam ettirebilmek için 2 tane ünvan var. Biri mali müşavir, serbest muhasebeci diye bir ünvan yok. Bir de yeminli mali müşavir Ünvanı var. Serbest Muhasebeci Mali MÜşavir olmak için 4 yıllık fakülte mezunu olmanız gerekiyor. İİBF fakültesi kapsamındaki bölümlerden mezun olmalısınız.

Staj giriş sınavı denilen bir sınavımız var. Şehrin Serbest Mali Müşavirler Odasına başvuru yapıyorsunuz. Dosyanız inceleniyor. Sınava giriyorsunuz, 60 puan aldığınızda stajınızı başlatmaya hak kazanıyorsunuz. 2016 yılından sonra staj süresi 3 yıla çıkarıldı. 3 yıllık staj yapıyorsunuz. Bir Yeminli Mali Müşavirin yanında 3 yıl boyunca staj yapıyorsunuz. kesintisiz olması gerekiyor. Alanızıla ilgili yüksek lisansınız varsa staj süresini düşürüyor. Odaların kurslarına katıldıysanız da süreyi düşürebiliyorsunuz. TÜRMOB’un mesleğe yönelik eğitim yüklemesi oluyor. Onun haricinde süre tamamladığında bitmiyor. 

Yeterlilik sınavı denilen bir olay var. Yazılı bir sınav, 8 dersten bu sınava giriyoruz. Staj notu veriyor. Ortalamasında 60 barajını sağladığınızda Serbest muhasebeci mali müşavir olmanıza hak kazanıyorsunuz. Odaya kayıtlı 10 yıl mali müşavirlik yaparsanız Yeminli mali müşavir olmaya hak kazanıyorsunuz. Dosya açtırıyorsunuz. Orada da sınav maratonu var. Sınavları da geçerseniz Yeminli mali müşavir oluyorsunuz. 

Muhasebede hangi programlar kullanılıyor?

Çeşitli programlar var. Yoğun olarak kullanılan logo programı var. ESP programı var, bulut tabanlı çok ciddi programlar var. Luka diye bir programı var, bulut tabanlı. 

Muhasebe bölümünde olanlar hangi alanlarda çalışma fırsatı oluyor?

Organizasyonun büyüklüğüne göre değişiyor. Büyük bir firmada çalışıyorsunuzdur, kendi aranızda iş bölümü yaparsınız. Bir doktorun uzmanlık alanı gibi düşünebilirsiniz. Uzmanlaşmak gerekiyor. İnşaat firmasında çalışıyorsanız inşaat muhasebesine daha hakim oluyorsunuz. Bürolarda da size gelen müşteriler sizin de kapsamınızı belirliyor. 

Muhasebe alanında okuyan öğrenciler için nerelerde staj yapmasını önerirsiniz?

Ankara SMMM Odası staj yeri bulmak konusunda yardımcı oluyor. SMMM yanında staj yapmak gerekiyor. 

Defter-i Kebir ve Yevmiye defteri hala manuel olarak tutuluyor mu? Yoksa dijital ortama taşındı mı?

Elektronik ortamda tutulabiliyor artık. 

Sizce bu meslek neden tercih edilmelidir?

Mali müşavirlik kariyer bir meslektir. Toplumda da saygınlık gören bir meslek. İşinizi hakkıyla yaptığınızda size ciddi maddi kazançlar da sağlar. Kazançta limit sizsiniz. Muhasebeyi sadece defter tutmak olarak düşünmeyin. Aktüerya gibi yeni alanlar var, Bilirkişilik kütüğü var ve işin eğitim boyutu var. Serbest ve şirket bünyesinde çalışabilirsiniz. 

Bir muhasebe bürosu açabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor?

SMMM belgeniz olduktan sonra gerisi yasal prosedür. Odaya kayıt oluyorsunuz, odadan size yoklamaya geliyorlar. O süreç çok daha kolay bir süreç. meslek hayatına nasıl devam edeceğinizin kararını vermeniz gerekiyor. Bordrolu çalıştığınız firmada mali müşavir iseniz başka hiçbir yerde çalışamıyorsunuz. İkili ilişkilerimiz, süreci yönetmeniz müşteri bulma konusunda yardımcı oluyor. Kendinize internet sitesi açabilirsiniz. Büro açarsanız 2 yıllık süre çok keyifli geçmeyebilir. Bunu göze almanız gerekiyor. 

Muhasebe Alanında Çalışmak İsteyenlere Neler Önerirsiniz?

Özellikle üniversite eğitiminden sonra yüksek lisans tavsiye ediyorum. Mutlu olacağımız işi yapmak bizim için önemli. 

Ön Muhasebe ile Muhasebe Arasındaki Fark Nedir?

Muhasebe ön muhasebeyi kapsıyor. Ön muhasebe bir hazırlık aşamasıdır. İkisi arasındaki en temel fark budur.

Muhasebede Hangi Programlar Kullanılıyor?

Çeşitli programlar var. Yoğun olarak kullanılan logo programı var. ESP programı var, bulut tabanlı çok ciddi programlar var. Luka diye bir programı var, bulut tabanlı.

ön muhasebe muhasebe
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Muhasebe alanında bir adım öne geçmek istiyorsanız, Ön Muhasebe Eğitimi kursumuz tam size göre. Bu kurs, temel muhasebe ilkeleri ve kavramlarına kapsamlı bir genel bakış sağlar ve bu alanda yeni olanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için idealdir.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
550269
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
750269
İleri Muhasebe Eğitimi
5
(29)

İleri Muhasebe Eğitimi

10 Konu16 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
800399