AnasayfaBlogMülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021
Mülakatta Ustalaşmak

Mülakat, bazı insanların korkulu rüyası olsa da bazı insanlar için bu görüşmeler oldukça heyecan verici ve profesyonel adımlardır. İş görüşmesi öncesi kendinize güveniyorsunuz. Kesinlikle bu iş için yeteri kadar kalifiyeye sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bundan sonra anlaşmayı bağlamak ve zorlu mülakatı başarıyla tamamlamak size kalmış. Bazı insanlar kendilerini işe alım sürecindeki mülakatı yapan kişilere beğendirmek konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir. Bazılar ise ne yazık ki değildir. Her iki türlü de bu aşamaya gelene kadar birçok çaba sarf etmek gerekir. Dolayısıyla mülakatta ustalaşmak ve görüşmeyi de geçmek için birkaç adım daha atmalısınız. Bunun için bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Kendinizi geliştirmek için takip etmeniz gereken adımları sizler için araştırdık. Gelin birlikte detaylarına göz atalım.

Mülakatta Ustalaşmak İçin Atılacak Adımlar

 • Doğru düşünce yapısına sahip olun; bazı insanlar için mülakatlar, özellikle sizden önce çok insan varsa, oldukça zor olabilir. Derin derin nefes alın ve sakinliğinizi koruyun. Bunun en iyi yolu başarılarınızı hatırlamak ve reddedilmenin kaçınılmaz bir şey olduğunu düşünmektense bir olasılık olduğunu düşünün.

 • Doğru sorular hazırlayın; iş görüşmeleri gerginlik yaratabilir. Çekilen bu sıkıntının sonunda yapmak istediğiniz en önemli şeyin süreci daha fazla uzatmak için soru sormak olarak görebilirsiniz Ancak asıl önemli olan ilginizi ve beğeninizi gösterecek doğru soruları hazırlamaktır. Bunun için önceden bazı sorular hazırlamanız faydalı olur.

 • İyi konuşma başlangıçları yapın; ilk izlenim çok önemlidir. Dolayısıyla görüşmenize çok iyi başlamak istersiniz. Mülakatlar çoğunlukla biraz huzursuz edici bir konuşma ortamı yaratır. Dolayısıyla doğru başlangıcı bulmak çok da kolay olmayabilir. Başlamak için gerginliğinizden arınmanız gerekir.

 • Zayıf yanlarınızı gizlemeyin; Mülakatı yapan kişi size en zayıf yönlerinizi sorduğunda iyi bir cevap vermek kolay olmayabilir. Ne yaparsanız yapın en zayıf yönünüzün çok fazla çalışmak olduğunu söylemeyin. Klişe bir yorum olduğun için ilgi görmeyecektir.

 • Beden dilinizi doğru kullanın; Mülakatta kendine olan güveni korumak kolay olmayabilir. Ancak bu kendini beğendirmenin en önemli kısmıdır. Kambur oturmanız, sürekli yüzünüze ve saçınıza dokunmanız ya da gözlerinizi devirmeniz kötü görünmenize neden olabilir. Bu kontrol edilmesi zor bir durum olabilir ancak bu alışkanlıkları mülakat sırasında kontrol edebilmelisiniz. Beden dili doğru kullanılmalıdır.

 • Konu paraya geldiğinde dikkatli olun; para başlamak için garip bir konudur. Mülakatta kesinlikle garip karşılanır. Görüşme sırasında maaşla ilgili sohbetten kaçınmanız gerekir. Sektördeki duruma hakim olmanız da önemlidir. Maaş sorusu geldiğinde tavrınızı o kadar net belli edin ki ilk yorumu sizinle mülakatı yapan kişi yapsın. Sohbet boyunca dürüst kalmaya da özen gösterin.

 • Ağırdan alın; Mülakatta zamanınızı kullanın. Sorulara yeterince düşünerek cevaplar verin. Konuşmakta acele ederseniz gergin bir hava yaratabilirsiniz.

 • Tezinize uygun davranın; endişeli olabilirsiniz ya da deneyimli olmayan bir yetkili ile mülakata katılabilirsiniz. Bu organizasyona katabileceğiniz değerden söz etmeniz gerekirken birdenbire kendinizi kariyerinizle ilgili konularak bulmamalısınız. Durum ne olursa olsun organizasyon ile ilgili neler yapabileceğinize odaklanmalısınız.

 • Motivasyonunuzun farkında olun; sizi nelerin motive ettiği ile ilgili sorular o kadar kolaydır ki haklı olmak çok riskli olabilir. Cevabınızın göze çarpmasını istiyorsanız, çok fazla düşünmeden cevap vermelisiniz. İdeal bir cevap daima ideal değil gerçek olmalıdır. Görüşmenizden önce bu konuyu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

 • Hemen işe başlayacakmış gibi davranın; hali hazırda işe alınmış gibi davranmak, ekstra bir çaba olabilir ancak rakiplerinize karşı bir adım öne geçmek için yararlı olabilir.

 • Ne istediğinizi bilin; yeni bir iş bulmak sadece kendinizi beğendirmek değildir. Mülakat karşı tarafın sizin hakkınızda araştırma yapması kadar sizin de onlar hakkında araştırma yapmanızı ifade eder.

 • Böyle bir düşünceyi benimsemek zor olabilir ancak kariyerinizin başındaysanız oldukça önemlidir. Bu yolunuzda attığınız önemli bir adımdır. Mülakatta kendinizi çok iyi tanıtabilirsiniz ancak eğer iş sizin için uygun bir seçenek değilse yeniden iş arama sürecine dönmeniz an meselesi olabilir. Dolayısıyla bir sonraki mülakatta sorular sorun ki görüştüğünüz kurumun sizin için güzel bir eşleşme olup olmadığını tespit edin. İçgüdülerinizi dinlemeyi ihmal etmeyin.

 • Bir sonraki adımı sorun; genellikle stres ve heyecan içinde olan adaylar ya da mülakat sürecinde yeni olan adaylar için sonraki aşamaları sormak biraz zor olabilir. Daha sonraki adımlar hakkında sorular sormak mülakatı yapan kişiye işe ciddi yaklaştığınızı hissettirir.

 • Mükemmel bir teşekkür maili hazırlayın; çok olumlu bir iş görüşmesi geçirmiş olabilirsiniz. Sonrasında işin bittiğini düşünmek o kadar kolaydır ki çok önemli bir basamağı atlamanıza neden olabilir. Bu durum genellikle olumlu geçen mülakatlarda meydana gelir ve bir teşekkür notu hazırlamayı unutursunuz. Bir teşekkür işi olan ilgi ve saygınızı ifade eder.

Yukarıda sıraladığımız adımlar mülakatta ustalaşmak için izlenecek önemli yollardır. Kişini kendini geliştirmesi her alanda olduğu gibi mülakat süreçlerinde de önemli bir yere sahiptir. Mülakatta ustalaşmak için bazı adımlar atmak tek başına yeterli olmayabilir. Bu adımları hangi tekniklerle atmanız gerektiği de önemlidir. Bunun için bazı eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Enstitü tarafından sunulan Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimi oldukça yararlı olacaktır. Uzaktan eğitim seçeneğinden faydalanabilmeniz için aktif bir internet bağlantınız olması yeterlidir. Dersler canlı olduğu için eğitmene sorular yöneltebilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız dersleri yeniden izleme imkanına da sahipsiniz. Peki, Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimi neler öğrenmenizi sağlar?

Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitiminde Neler Öğrenirsiniz?

Doğru mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak için uygulamalı mülakat teknikleri adeta yol gösterici niteliğindedir. Mülakata katılacak kişilerin karşılaştıkları sorulara karşısında hazırlık olmasını sağlar. Aynı zamanda bir mülakata katılan aday her ne kadar soruları yanıtlaması gereken taraf olsa da İK uzmanları ya da işe alım uzmanları mülakata katılan adaylardan da soru duymak ister. Bu sebeple bir İK uzmanının sizden beklediği sorulara hakim olmanız önemlidir. Uygulamalı mülakat teknikleri eğitiminde mülakat sırasında neler sormanız gerektiğini öğreneceksiniz. Soruların neden sorulduğunu ve araştırılan yetkinlikleri de öğrenmeniz sağlanır. Bunun yanında kariyer planınızda insan kaynakları alanında çalışacak varsa, soru sorma yetkinliğine sahip olmanız gerekir. Çünkü doğru soru sorabilen insan kaynakları adayları, soru sormayanlara göre genellikle bir adım önde olur. Eğitimde bir güzel noktada konuk bir insan kaynakları profesyonelinin davet edilecek olmasıdır. Canlı mülakatı derste görmüş olacak ve profesyoneli yakından inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimine Kimler Katılabilir?

Mülakatlar sırasında sorulan sorulara hazırlıklı olmak, yerinde ve doğru cevaplar vermek herkes için oldukça önemlidir. Kimse güzel bir fırsatı kaçırmak istemez. Karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için eğitimlerden yararlanmanız oldukça faydalı olur. Bu konuda araştırma yapan kişiler eğitim için uygun olup olmadığını merak eder. Uygulamalı Mülakat Teknikleri Eğitimine kimler katılabilir, inceleyelim.

 • İnsan kaynakları alanında çalışmak için kariyer planı olan kişiler eğitime katılabilir.

 • İnsan kaynakları uzmanları için uygun bir eğitimdir.

 • İnsan kaynakları bölümünde işe alım konusunda uzmanlaşmak isteyen kişiler katılabilir.

 • İş başvurusunda bulunacak tüm adaylar için uygundur.

 • Uygulamalı mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes bu eğitimden yararlanabilir.

uygulamalı mülakat teknikleri eğitimi uygulamalı mülakat teknikleri mülakatta ustalaşmak
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.