AnasayfaBlogMarka İletişimi Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Nedir?

Marka İletişimi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

04 Aralık 2019
Marka İletişimi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Belli bir ürünün üretimi ve satışı için ticarette yerini almak isteyen firmaların öncelikle marka belirlemesi gereklidir. Marka, kelime anlamıyla; ayırt edici işaret, şeklinde açıklanabilir. Ticaret dilinde marka, firmanın tüm varlıklarını temsil eder. Ürünün çeşidi, kalitesi, firmanın müşteriye karşı tutumu gibi tüm unsurlar, marka ismini duyduğu anda tüketicinin zihninde oluşur. Bu sebeple tüketicilerin zihninde olumlu imaj bırakmak çok önemlidir. İşte bunu yapmanızı sağlayacak olgu; marka iletişimidir. Marka formları, tüm bilgilerinizi müşteri beynine kodlayan küçük bir program gibidir. Marka her ne kadar görsel ve somut bir form olarak tasarlansa da zihinlerde soyut olarak var olmaktadır.

Marka kimlikleri oluşturulurken belli başlı araçlardan faydalanılır: sözcük, slogan, logo, renkler, semboller gibi. Bu aşamada dikkate alınması gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Firmanızın verdiği mesaj ile markanızın uyumlu olması gerekir. Akılda kalıcı bir marka olmalıdır. Rakip firmalardan kolayca ayırt edilebilmelidir. Değişen ekonomi dengelerinde ürünlerinize, yeni kategoriler ekleyebilmek marka formunuz esnetilebilir olmalıdır. Yabancı tercümelerde kötü bir anlama karşılık gelmemesi, ülkeler arası ticari ilişkileriniz için ayrıca önem arz eder. Hukuki süreçlerde sorun teşkil etmeyecek niteliklere sahip olması da yine firmanızın prestiji için marka seçiminde dikkat edilmesi gereken elzem noktalardan biridir.

Markalar, ticarette sadece size ait olan iz demektir. Bunu bir imza ya da parmak izi olgusuyla ilişkilendirebilirsiniz. Piyasada sizin ürettiklerinizle benzer birçok ürün olabilir. Sizin ürünleriniz markanız  ile diğerlerinden ayrışır. Yani tüketiciler; ticari markanız sayesinde ürünlerinizi, farklı firmaların benzer ürünlerinden ayırt ederler. Marka oluşumundan sonraki hedef ise yaşayan bir marka olabilmektir. Yani markanızın geleceği için adımlarınızı önceden atmadan strateji planı yapmalı ve geliştirmelisiniz.

Marka İletişimi ve Reklam 

Müşteri kitlesiyle kurulan içten bir ilişki firmaların marka iletişiminde önemli noktalardan biridir. Üründen memnun kalması, bir birey için yeterli gelmemektedir. Müşteri memnuniyeti, denen kavram sadece ürünle sınırlı değildir. Ürünün pazarlanma sürecinden teslimatına kadar müşteride oluşan algı, ürün kalitesi kadar eş değer önemdedir.

İletişim konusunda yetersiz olan firmalar üslup sıkıntısı yaşayacak ve müşteri kaybı yaşaması da kaçınılmaz olacaktır. Lakin müşteri hem üründen hem ürünü edinme sürecindeki hizmetten memnun kalırsa “müşteri sadakati” oluşacak ve yeni arayışlar yerine firmayı uzun vadede hep tercihlerinin ilk sırasında tutacaktır. Bu durum, tüm firmaların marka iletişimde ulaşmak istediği zirve noktadır.

Reklam Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklamlar, ürün satıcılarının tüketiciyle bir nevi iletişim kurma şeklidir. Ne kadar farkındalık yaratan ve ilgi çekici reklam üretimi gerçekleştirirseniz tüketici kitlesiyle iletişiminiz güçlenir. Yanlış reklam stratejileri ve sıradanlık, tüketicileri sizden uzaklaştırabilir. Sizi tercih etmelerini sağlayan reklamlar, tam manasıyla doğru reklam kriterlerini sağlayanlardır. Özellikle marka reklamınız konusunda teknolojinin sunduğu imkanları değerlendirmek ve internetteki reklam potansiyelini önemsemeniz gereklidir. Dijital pazarlamanın birçok reklam tekniği bulunmaktadır.

Reklam Teknikleri: Dijital Pazarlama

Hedef kitlenize göre uygulayacağınız dijital pazarlama reklamları kısa sürede çok fazla kişiye ulaşacağından markalaşma sürecine olumlu yansıyacaktır. Ayrıca çok büyük bir kesimin ihtiyaç duyduğu ürünleri internet üzerindeki mecralardan araştırdığı göz ardı edilmemelidir. Sosyal mecralardan müşterilerinizin isteklerini dikkate almanız, onların görüşlerine değer vermeniz anlamına gelir. Marka iletişiminin yapmacık değil samimi ve gerçek olmasını sağlayacaktır. İçerik reklamı bu yüzden son dönemde popülaritesi artmış bir reklam dalıdır.

İlgili eğitim: Dijital Pazarlama Eğitimi

Tüketiciye ürünlerinizin özelliklerini anlattığınız, neden sizi seçmeleri gerektiğini ifade ettiğiniz, diğer firmalardan farkınızı ortaya koyduğunuz yazılar müşteri ile iletişiminizde olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Marka iletişimi sürecinde müşterilerin ne istediğine odaklanabilirsiniz. Müşteriler; şeffaf, tutarlı, ilgili, samimi, eleştiriye açık, isteklere kulak veren, sorunlar karşısında kolayca muhatap bulabileceği, sorunlara karşı duyarsız değil pratik çözümlü markalar istemektedir. Marka iletişimi müşteri memnuniyeti üzerine kuruludur. 

İlgili yazı: Yeni Nesil Marka İletişimi

Marka Konumlandırma Ne Demektir?

Zihinlerde, üretilen ürünle bütünleştirilme ve tüketici kesimce kabul görme, marka konumlandırmanın temel mantığıdır. Marka konumlandırma süreciniz başarılı geçtiyse zirvedekilerden biri de artık sizsiniz demektir. Bu yüzden marka konumlandırma stratejileri müthiş önemli. Siz, bu aşamayı başarıyla tamamladığınızda artık devrilemez bir isim, ekol, ticari güç olursunuz.

Rakipleriniz ya da taklitçileriniz olsa da süreç sizin lehinize işlemeye devam edecektir. Hatta bu noktadan sonra, taklitçilerinizin yaptığı her çalışma size zarar değil yarar olarak dönerek ve tüketici kitlesi tarafından daha çok sahiplenilmenizi sağlayacaktır. Görüldüğü gibi marka konumlandırma, firmanız ve ürünleriniz için doğal bir koruma kalkanıdır. Hukuki süreçlere gerek kalmadan olası sorunları absorbe etmenize yardımcı olur.

Marka Konumlandırma Nasıl Gerçekleştirilir?

Peki, marka konumlandırmayı nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Bu süreç marka seçiminden başlıyor. Öncelikle pazar ve rakip analizi yapılması gerekli. Doğru stratejilerle yatırım yapmak markalaşma temelinizi sağlam atmak demektir. Ardından tüketiciye firmanın ürün ve hizmetleri konusunda güven vermelisiniz. Reklamın gücünü kullanarak özgün kimliğinizi tanıtmalısınız ve vaat ettiğiniz kaliteyi, hizmeti onlara eksiksiz sağlamalısınız.  Markalaşma süreciniz boyunca tutarlı olmalısınız.

Marka konumlandırma sürecinde birtakım teknikler uygulayarak süreci planlı yürütmeniz size avantaj sağlayacaktır. Marka konumlandırma teknikleri birçok firma tarafından kullanılır. Örnek vermek gerekirse; fiyata göre konumlandırma stratejisinde, müşterilerde ucuz olan ürünün kalitesiz olduğu pahalı olanınsa kalite olduğu algısı yaratılmış, zihinlerde oturtulmuş ve tüketiciler bu stratejiyle kaliteli ürüne ulaşmak adına daha maliyetli olanlara yönelim göstermiştir. İşte bazı marka konumlandırma teknikleri.

Markalaşma ve Marka Konumlandırma Teknikleri

Markalaşma teknikleri:

  • Ürün özelliğine göre konumlandırma

  • Ürünün kullanım zamanı ve kullanım durumuna göre konumlandırma

  • Ürün sınıfına göre konumlandırma

  • Fiyata göre konumlandırma

  • Ürün süreçlerine göre konumlandırma

  • Rakiplere göre konumlandırma

Marka İletişimi ve Marka Yönetimi

Kısaca, markanın değerler yönetimine marka yönetimi diyebiliriz. Pazar analizi, marka durum analizi, markanın gelecekteki konumlandırma hedefleri, performans planları ve performans değerlendirmeleri gibi birçok kategori marka yönetimi altında gösterilebilir. Markalaşma sürecinizi dinamik bir şekilde yönetmeniz ve yönlendirmeniz son dönemde daha fazla önem kazanmıştır. Çünkü markalaşmak isteyen birçok firma hızla piyasaya girmektedir. Çağımız teknolojisi sunduğu imkanlarla firmaları ticarete çekmekte ve rekabetçi sayısını arttırmaktadır. Burada sizi diğerlerinden ayıracak olan piyasadaki duruşunuzdur.

İlgili eğitim: Dijital Çağ Becerileri Eğitimi

Rekabet ve Marka Yönetimi

Sizinle benzer ürün üreten firmalar arasından ayırt edilebilmelisiniz. Bunun için etkili marka yönetimi stratejileri uygulamalısınız. Sürece bırakacağınız ve sadece sabırla bekleyeceğiniz bir dönem olmadığını belirtmek isterim. Mutlaka uzman yardımı almalısınız. Üstelik piyasada sizinle aynı ürünü üreten devleşmiş firmalar varsa paranız da olması gerekir. Marka yönetimi marka iletişiminizi de etkileyen hatta şekillendiren bir olgudur. Hatta ikisi birbirini besleyen destekleyen iç içe iki ayrı dinamiktir denebilir.

Sonuç olarak; en başından itibaren özveriyle yol kat eden bir markalaşma sürecinde marka iletişimi pozitif yükseliş gösterecek ve marka kimliğinin müşterilerin zihinlerdeki yansımasına, olumlu imajlar olarak eklenecektir. Marka sadakati, markanın sahiplenilme potansiyelini artıracaktır. Marka konumlandırma etkili bir şekilde gerçekleştiğinde, piyasa hacminiz artacak gelir miktarınız yükselecektir.

marka iletişimi marka iletişimi ve reklam marka konumlandırma marka yönetimi
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259