AnasayfaBlogKredi Kartı Satışı İçin İkna Cümleleri
Satış - Pazarlama

Kredi Kartı Satışı İçin İkna Cümleleri

21 Ekim 2021
Kredi Kartı Satışı İçin İkna Cümleleri

Zamanla kendisine duyulan ihtiyacın arttığı kredi kartları, kullanıcılara birbirinden farklı avantajlar sunar. Pandemi ile birlikte online alışverişlerin artması ve bireylerin para taşımayı tercih etmemesi gibi nedenler, kredi kartlarının kullanımını yükseltmiştir. Kişiler, kartlara bağlı oldukları bankaların yardımı ile kolaylıkla ulaşır. Ancak, bu tür ürün ve hizmetler, kredi kartı satış temsilcileri tarafından tanıtılır. Telefon ya da yüz yüze iletişim sağlayan kişiler, bankanın sunduğu hizmetleri anlatarak müşterilerini ikna eder. Sektör çalışanları, pazarlama stratejisi belirlendikten sonra harekete geçer.

Satış ve pazarlama alanında çalışan kişiler, pek çok teknik ile müşterilerinin algısını yönlendirir. Bankacılık sektörü de, benzer cümleleri alanlarına uyarlayarak iletişim kurar.
Kredi kartı satışı için ikna cümleleri, belirli bir çerçeve doğrultusunda kurulur. Kart avantajları, bankanın sağladığı kolaylıklar ve ek faydalar sıralanarak müşterilerin kabul etmesi sağlanır. Pazarlama alanında kullanılan ikna teknikleri, satışların artmasına destek olur. Kişilerin, kartın kendisinin ve sevdiklerinin ihtiyaçlarını karşılayacağı konusunda ikna edilmesi gerekir. Satış temsilcileri, gün içerisinde onlarca müşteri ile iletişime geçerek satın alma konusunda çaba gösterir. Bu yüzden, çalışanların sorulan her soruya cevap verecek yetkinlikte olması gerekir. Kredi kartı satışları sırasında kullanılan cümleler ve anlatılan avantajlar, çalışanların müşterileri ile irtibat sağlamasına yardımcı olur.

Neden Kredi Kartı Kullanıyoruz?

Kredi kartının imkanları, bankanın sunduğu hizmetlere göre değişir. Müşterilerine alışveriş kolaylığı, taksit avantajı, indirim ve puan gibi sayısız olanak sağlar. Fayda ve zararlarını düşündükten sonra satın alıp almamaya karar verirler. Neden kredi kartı kullandığımızı detaylı bir şekilde anlatalım. Yeni ev dekore ediyorsanız, ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Beyaz eşya, mobilya ya da çeyiz gibi pahası yüksek olan ürünler, bankaların sağladığı avantajlar sayesinde rahatlıkla elde edilir. Tüketicilerin acil ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap verir. Pratik ve hızlı alışverişin anahtarıdır.

Puan ve taksit gibi özellikler sunar. Anlaşmalı iş yerlerinden alışveriş yaptığınız zaman indirim kazanabilirsiniz. Yılın belli günlerinde size özel kampanyalar sunan kredi kartları, kendinizi ayrıcalıklı hissetmenizi sağlar. Taksitli nakit avans kullanımı ile müşterilerin odak noktasına yerleşir. Bireyler, kartlar sayesinde ihtiyaçlarını zor durumda kalmadan karşılar. Geniş vadede ödeme seçenekleri, kişilerin kartı satın almasına yardımcı olur. Kredi kartlarının sağladığı avantajlar, mal ve hizmet alımlarında belirleyici rol oynar.

Kredi Kartı Satışı Yaparken Neler Anlatılır?

Kredi kartları, müşteri odaklı hizmetleri ile birlikte etkin ödeme sistemleri sunar. Banka satış temsilcileri, müşterilerine kartın avantajlarından bahsederek ikna sürecine başlar. Karşılarındaki kişilerin ihtiyaçlarını öğrenerek bu doğrultuda bir yol çizerler. Kredi kartlarının diğer kartlara oranla daha avantajlı olması, müşterinin ilgisini çekecek bir söylemdir. Bankacılar çeşitli sertifika programlarına katılıp dijital çağ becerileri eğitimi de alarak kendilerini geliştirir. Böylece, ikna cümlelerini doğru yer ve zamanda kullanmayı öğrenirler.

Satış temsilcileri, nakit para taşımaktan hoşlanmayan kişileri bilgilendirerek kart satışını gerçekleştirir. Ertelemeli ödeme imkanlarından bahsederek avantajlı alışverişler yapılabileceğini anlatırlar. Cep telefonu, beyaz eşya ve mobilya gibi yüksek tutarlı ürünlerin kolay bir şekilde alınabileceği anlatılır. Tüm avantajlar en ince detayına kadar ifade edilerek etkili bir satış konuşması gerçekleştirilir. Kullanım gerekliliklerinden bahsederek paranın önüne geçtiğine dair insanları ikna ederler. Kredi kartı satışı gerçekleştirmek için çalışan temsilciler, potansiyel müşterileri kart alıcısı haline getirir. Hayatın daha kolay olacağı vurgusu, kişilerin kredi kartı satın almasını kolaylaştırır. Satış temsilcilerinin kullandığı örnek cümleler;

 • Bankanızın sunduğu avantajlardan faydalanmak ister misiniz?

 • Taksit, indirim ve geniş ödeme seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

 • Bankanızın sağladığı size özel indirimleri kullanabilirsiniz.

 • Kredi kartı, pek çok iş yerinde avantaj sağlar. Alışverişlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

 • Ailenizin isteklerini karşılamanız kolaylaşır. Şimdi alıp bir sonraki ay bütçeniz rahatladıktan sonra ödeyebilirsiniz.

 • Aidat ödemelerimiz bulunmamaktadır.

Satış Yaparken Ortaya Çıkan Engeller

Diğer sektörlerde olduğu gibi bankacılıkta da satış sürecine engel olan bazı durumlar vardır. Ürün veya hizmet müşterinin ihtiyaçlarını karşılarken yetersiz kalıyorsa, rakiplerin incelenmesi gerekir. Ürün geliştirme süreci önem kazanır. Pazar araştırması yapıp rakiplerin güçlü ve zayıf tarafları belirlendikten sonra AR-GE aşamasına geçilir. Markanın faydalarını ve farklılığını doğru hedef kitleye reklam aracılığı ile iletmek, satış aşamasının destekçileri arasında yer alır. Doğru zaman, araç ve hedef kitle kullanılmadığında kredi kartı satışının gerçekleşmesi mümkün olmaz.

Müşterinin kredi kartını hemen alması gerektiğine ikna edilmesi gerekir. Taktiksel ve stratejik hareket ederek amacınıza ulaşabilirsiniz. Bankanın müşteride güven duygusu oluşturmaması önemli bir sorundur. Reklam ve tanıtım çalışmaları, tüketicinin bu durumunu pekiştirir. Kredi kartı ile kötü deneyimlere sahip biri, çevresindeki insanları da etkiler. Bu yüzden, engelleri aşıp müşterilerinizi ikna ederek kredi kartı satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bir satış temsilcisi olarak görevlerinizi doğru bir şekilde yerine getirerek banka müşterilerini kart sahibi yapabilirsiniz.

Bankacılıkta Kullanılan Satış Teknikleri

Bankalar, satış operasyonları ile ürün ve hizmetlerini müşterilerine ulaştırır. Kredi kartı satış temsilcilerinin uyguladığı taktikler;

 • Öncelikle, çalıştığınız bankaya inanmanız gerekir. Güvenilir olduğunu ve avantajlı imkanları sunduğunu bilerek başlayabilirsiniz.

 • Banka müşterilerinden kart sahibi olmayan ya da kartının zamanı dolan kişileri seçebilirsiniz.

 • Olumlu düşünüp olumlu cümleler kurabilirsiniz. Kartın pozitif yanlarından bahsetmenizde fayda var.

 • Algı yönetimi ve olumlu imaj ile amacınıza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Cümlelerinizi seçerek kurmanız gerekir. Müşterilerin sordukları sorulara ikna edici cevaplar vermeniz oldukça önemlidir.

 • "Siz" sözcüğünü kullanarak söylemlerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

 • Karşınızdaki kişiyi karta ihtiyacı olduğuna inandırmanız gerekir.

 • Kartın avantajlarını somut veriler ile kanıtlayabilirsiniz.

 • Israrcı olmak, kart satışını gerçekleştirmenin en önemli adımlarından biridir.

Kredi Kartı Satışında Kullanılan İkna Yöntemleri Nelerdir?

İkna; karşınızdaki kişiyi arzu ettiğiniz düşünceye yönlendirmek demektir. Günlük yaşantıda sıklıkla kullanılan ikna kavramı, zor gerçekleştirilen bir eylemdir. Ancak, kanıtlanmış belirli yöntemleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kredi kartı satışı yaparken ihtiyacınız olan en önemli kavramdır. Kelimelerinizi seçerek hareket ederseniz, müşterilerinizi kredi kartı satışı için ikna edebilirsiniz. Satış ve pazarlama süreçlerinde psikolojik ikna teknikleri çalışanların işini büyük ölçüde kolay bir hale getirir. Bazı ikna teknikleri;

 • İhtiyaç yaratma yöntemi,

 • Yer etme tekniği,

 • Önce küçük sonra büyük ya da önce büyük sonra küçük rica tekniği,

 • "Sadece o değil..." cümlesini kullanma,

 • Dilsel bağlar yöntemi,

 • Tutarlı olmak,

 • Çerçeveleme tekniği,

 • "Öyle olsa bile.." cümlesini tercih etme,

 • Zeigarnik etkisi,

 • Kaybetme endişesi,

 • Sınırlandırma yöntemi,

 • Sade bilgi kullanma,

 • Sosyal ihtiyaçlardan bahsetme,

 • Anlamlı ve olumlu kelimeler seçmek.

ikna teknikleri ikna teknikleri eğitimi ikna teknikleri kursu
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.