AnasayfaBlogKreatif Direktör Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kreatif Direktör Nedir? Ne İş Yapar?

29 Haziran 2021
Siyah bir kalem tutan ve duvara bir ampul çizen bir kişinin elinin yakın plan çekimi görülmektedir. Ampul, ortasında parlayan bir filaman bulunan dairesel bir şekilden oluşmaktadır. Kişinin elinin, ampulü oluşturan çizgi ve kıvrımları incelikle çizdiği görülüyor. Ampulün arkasındaki beyaz duvarda, sahneye yaratıcı bir kaos hissi katan buruşturulmuş bir kağıt top var. Ampulden gelen ışık duvara sıcak, sarımsı bir renk vererek huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Görüntünün odak noktası, ampul yaratma işine odaklandığı görülen kişinin elidir.
Kreatif Direktör GörevleriKreatif Direktörlük SektörleriOrtalama Maaş
Müşterinin portföyünü inceler, projeleri üretirReklam Ajansları3900 TL - 19000 TL
Reklam ve pazarlama stratejileri tasarlarPazarlama ŞirketleriDeyişken
Ekip koordinasyonunu sağlar, işleri denetlerDijital Medya ŞirketleriDeyişken
Yeni ve özgün fikirler üretir, reklam yaratıcılığı yaparMarka ve İletişim AjanslarıDeyişken
Sektör ve rakip analizleri yaparBilgi Teknolojileri ŞirketleriDeyişken
Reklamların hedef kitlesi ve içeriği konusunda planlama yaparMedya ve Yayın ŞirketleriDeyişken
Fikirleri geliştirir, çalışmaların uygulamaya geçirilmesini sağlarFilm ve Video Prodüksiyon ŞirketleriDeyişken
Etkili pazarlama ve rekabet stratejileri oluştururYazılım ve Teknoloji ŞirketleriDeyişken
Çalışmaları sosyal medya ve diğer platformlarda tanıtırSosyal Medya AjanslarıDeyişken
Müşteri memnuniyetini sağlar, marka itibarını yönetirÖzel ve Kamu SektörüDeyişken

Kreatif direktör bir şirketin ya da çalıştığı markanın reklam ve pazarlama konularında ona ışık tutan kişidir. Pazarlamada yaratıcılık ön planda ve kreatif süreçlerden sorumludur. İster yerel isterse uluslararası markalar birbirleriyle rekabet içerisinde olabilmek, dijital medyada daha iyi konumlara gelebilmek ve itibarlarını giderek güçlendirmek için bir kreatif direktöre ihtiyaç duyar. Bilgisiyle, yaratıcılığıyla ve bünyesindeki ekibi iyi yönlendirebilmesiyle fark yaratan hamleleri tasarlar. Bu yüzden her şirketin kreatif direktöre ihtiyaç duyması olasıdır.

Son yıllarda sosyal medyanın da hızlı bir şekilde büyümesi ve pazarlama konusunda büyük bir potansiyel haline gelmesiyle şirketlerin bu alanda bilirkişiler ile iş birliği yapması kaçınılmaz olmuştur. Bizler bu yazımızda kreatif direktörün ne olduğundan, tam olarak ne iş yaptıklarından, ortalama kazançlarından bahsederek kreatif direktör nasıl olunur? Gibi merak edilen sorulara değindik.

Kreatif Direktör Nedir?

İş tanımı oldukça geniş olan kreatif direktör bir şirketin reklamını iyi yapmak ve istenilen pazarlama seviyelerine ulaşmasını sağlamak konusunda çalışmalar yürüten meslek grubudur. Oluşturulan kreatif düşüncenin içerisinde kendisi bizzat bulunabildiği gibi ekip çalışması şeklinde yürütülebilmesi için çalışanlara direktifler verebilir. Müşterilerin taleplerine en uygun şekilde oluşturacağı yeni ve değişik fikirlerin briefe uygunluğunu da denetlemesi gerekir. Aldığı sorumlulukların büyüklüğü çalıştığı sektöre göre de değişiklik gösterebilir. Ancak en önemlisi farklı fikrilerin ortaya atılarak oluştuğu yeni tasarıları düzenlemek ve hayata geçirmek noktasındaki girişimleridir.

Şirketler itibarlarını kitleler halinde duyurmak isteyeceği için kreatif direktörler bu isteği hem yazılı hem de medya üzerinden görsel olarak geniş kesimlere hitap etmekle meşguldür. Bu alanda hem denetleme hem de çalışmayı yürütme kısmından sorumludur. Reklam ajanslarının hemen her konudaki yaratıcı çalışmalarında görev alır. Bu sürecin en başarılı şekilde geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerinden ajanslardaki en yetkili birimlerden biri olarak da bilinmektedir.

Kreatif Direktör Ne İş Yapar?

Çok yönlü bir iş yapma kapasitesine sahip olan kreatif direktörlerin bazı görev ve sorumlulukları vardır. Bunlar;

 • Birlikte çalışmak isteyen müşterinin porföyünü inceler ve ardından istenilen kriterlere uygun projeleri üretir.

 • Üreteceği projeyi, hizmeti ya da ürünü iyice araştırır. Rakip markaların yaptığı çalışmaları inceler, piyasadaki uygulamalara hakim olur ve trendleri yakından takip eder. Böylece çalıştığı markaya ya da şirkete olası bir tehdit ya da olumsuz geri dönüşlerin gelmesinin önüne geçmiş olur.

 • Şirket bünyesinde kalabalık ekipler ile çalışacağı için işleri iyi koordine edebilmeli ve yapılan her işi denetlemelidir.

 • Tasarımcılar, metin yazarları, yazılım ekibi ve diğer kreatif ekip ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

 • Yapılacak çalışmanın hedef kitlesi doğru tespit edilmeli ve reklamlar buna göre düzenlenmelidir.

 • Aynı zamanda yapılacak reklamlar olabildiğince yaratıcı ve özgün olmalıdır.

 • Pazarlama teknikleri ve rekabet konusunda doğru hamleler yapabilmelidir.

 • Kreatif direktörler ortaya atılan fikirlerin her birini değerli görür ve dinler. Ardından bu fikirler arasından geliştirilebilir olanları geliştirir.

 • Geliştirilen reklamları tanıtmak ve istenilen etkiyi alabilmek için sosyal medya, televizyon, gazete, dergi ya da dijital platformlarda reklam vererek yapılan çalışmayı paylaşır.

 • Ayrıca ürettiği fikirler ve çalışmalar ile piyasanın geleceğini de ışık tutar.

 • İşinin en büyük yanını müşteri memnuniyeti olduğunu bilerek çalışır.

 • Markaların satış hedeflerini karşılamak için dinamik bir ekibe sahip olmalı ve yaptığı araştırmaları raporlayarak ilgili kişilere sunabilmelidir.

 • Normal dönemler ve kampanya dönemlerinde kazançları analiz ederek pazarlama planlarını değerlendirir

 • Hatta ekip üyelerinin kendilerini mesleki açıdan geliştirebilmesi için de bazı düzenlemeler yaparak onları destekler.

Bu görev ve sorumlulukların tamamını üstlenen kreatif direktörler genellikle ajans sahipleridir. Bir ajansta en önemli konumda olan kreatif direktörler yapılan çalışmaların her yönü ile ilgilenir.Kreatif Direktör Maaşları

Sıfırdan bir fikir ortaya atıp bu fikir ile ilgili yeni çalışmalar, ürünler ya da çok çeşitli hizmetler üretmek oldukça sancılı bir dönemdir. Bu dönemde alanında uzman ve tecrübeli bir ekibin sıkı çalışması markalar tarafından aranan kriterlerdendir. Öyle ki kreatif direktörler ile çalışmak isteyen şirketler birtakım şartlar ya da koşullara uygunluk durumuna göre iş birliği yaparlar. Kreatif direktörlerin kazandıkları ücretler de bu iş birliklerinin süresine, işin büyüklüğüne, şirketin bu konuya dair ayırdığı bütçeye ya da bu alanda çalışan kişiler mesleki deneyimlerine göre farklılık gösterebilir.

Türkiye’de kreatif direktörler aylık en az 3900 TL, en fazla 19.000 TL civarında kazanmaktadırlar. Bulunulan konuma ve coğrafi bölgeye göre de değişiklik gösteren bu kazançlar ortalama bir Kreatif Direktör için yaklaşık 9000 TL olarak bilinmektedir. İş imkanı yaygın olan ve giderek artan bu meslek için İngilizce başta olmak üzere yabancı bir dili ileri düzeyde bilmek gerekir.

Sürekli gelişmek ve değişen trendlere ayak uydurmaya çalışan şirketlerin kreatif direktörlere ihtiyaçları vardır. Bu yüzden gelişmeye ihtiyaç duyan şirketler kreatif direktörler ile çalışmanın faydasını görür.

Kreatif Direktör Nasıl Olunur?

Kreatif direktör olabilmek için 4 yıllık lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite sınavına girerek Güzel Sanatlar, İletişim ve Pazarlama gibi bölümlerden eğitim almalıdır. Devlet ya da özel üniversitelerin verdiği bu eğitimlerden başarı ile mezun olanlar kreatif direktör olabilirler. Ancak yalnızca bu bölümleri okumak, bu alanda çalışabilmek için yeterli değildir. Hem yetenek hem de zeka kapasitesine sahip olmak gerekir. Bu nedenle kreatif direktörlük bir bölüm okunarak yapılan mesleklerden ayrılarak lisans mezunu olma şartına sahip değildir.

Kreatif direktörde olması gereken bazı özellikler:

 • Yaratıcı ve üretken olmalı

 • Egolarından arınmış olmalı

 • İletişim becerileri gelişmiş olmalı

 • Sözel becerileri iyi olmalı

 • Pazarlama iletişimi konusunda bilgili olmalı

 • Problemli durumlara, kriz anlarına müdahale edebilmeli ve kontrolü ele alabilmeli

 • Çözüm üretme konusunda yapıcı ve hızlı olabilmeli

 • İşini düzenli, zamanında ve titiz bir şekilde yapmalı

 • Ekibi yönetebilmeyi bilmeli aynı zamanda ekiple çalışabilmek için uyumlu olmalı

 • İnce eleyip sık dokumalı, karar vermeden önce tüm seçenekleri araştırıp analiz etmiş olmalı

 • Yeteneklerinin farkında olmalı

 • Özgüvenli olmalı

 • Karşısındakinin önereceği fikirlere de saygılı olmalı

Müşterinin portföyünü inceler, projeleri üretir, Reklam Ajansları, 3900 TL - 19000 TL, Reklam ve pazarlama stratejileri tasarlar, Pazarlama Şirketleri, Deyişken, Ekip koordinasyonunu sağlar, işleri denetler, Dijital Medya Şirketleri, Deyişken, Yeni ve özgün fikirler üretir, reklam yaratıcılığı yapar, Marka ve İletişim Ajansları, Deyişken, Sektör ve rakip analizleri yapar, Bilgi Teknolojileri Şirketleri, Deyişken, Reklamların hedef kitlesi ve içeriği konusunda planlama yapar, Medya ve Yayın Şirketleri, Deyişken, Fikirleri geliştirir, çalışmaların uygulamaya geçirilmesini sağlar, Film ve Video Prodüksiyon Şirketleri, Deyişken, Etkili pazarlama ve rekabet stratejileri oluşturur, Yazılım ve Teknoloji Şirketleri, Deyişken, Çalışmaları sosyal medya ve diğer platformlarda tanıtır, Sosyal Medya Ajansları, Deyişken, Müşteri memnuniyetini sağlar, marka itibarını yönetir, Özel ve Kamu Sektörü, Deyişken
Kreatif Direktör Kreatif Direktör nedir Kreatif Direktör ne iş yapar Kreatif Direktör maaşları Kreatif Direktör nasıl olunur
Bu görüntüde gündelik kıyafetiyle dışarıda duran bir kadın görülüyor. Elinde bir el çantası var ve koyu renk pantolonla beyaz bir üst giymiş. Saçları kısa bir bob şeklinde şekillendirilmiş ve yüzü hafifçe kameraya dönük. Kameradan uzağa bakıyor gibi görünüyor, ifadesi nötr ve dudakları hafifçe ayrılmış. Açık alanda tek başına dururken düşüncelere dalmış gibi görünüyor.
Zeyneb Kürkcü
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrenci. 7 ay boyunca bir içerik ajansında e-ticaret üzerine içerik yazarlığı yaptı. Kitap-dizi-film ve motivasyon üzerine kendi instagram bloğunu yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde kullanıyor ve takipçilerine içerik üretiyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.