AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir?

22 Şubat 2019
Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılabilir?

Kişisel gelişim, iç dünyanızda gerçekleşen ama dış dünyanızı da etkileyen size özel bir süreçtir. Somutlaştırarak kişisel gelişimi tanımlayacak olursak başrolünü sizin oynadığınız, düşünce ve kararlarınızla yönetmenliğini yaptığınız, ömrünüz boyunca sürecek bir filmdir, diyebiliriz.

Kişisel Gelişim Neden Önemli? 

Kişisel gelişim sosyal gelişiminizi ve mesleki gelişiminizi doğrudan etkiler. Çevrenizle güvenli bir bağ kurmak, mesleğinizde başarılı olmak ve en önemlisi kendinizle barışık, huzurlu bir birey olmak istiyorsanız bu konuyu ciddiye almalısınız.

Kişisel Gelişim İçin Eğitim Yeterli Midir?

Eğitim sihirli bir değnek olarak görülmemelidir. Elbette büyük katkıları vardır fakat her konuda olduğu gibi tek başına yeterli değildir. Eğitim alınca kişisel gelişiminizde hemen zirveye ulaşamazsınız. Eğitim sizde farkındalık uyandırır, harekete geçmeniz için sizde var olan pasif gücün aktif hale geçmesine yardımcı olur. 

Kişisel gelişim eğitimleri ile kendini daha iyi tanıyan, kendine güvenen ve daha iyi insan ilişkileri kurabilen bir birey oluruz. Eğitimlerde öğrendiğiniz yönergeleri içselleştirerek bu süreci doyuma ulaştırmak sizin göreviniz. Kişisel gelişim eğitimlerini internet üzerinden uzaktan online eğitim veren kurumlardan alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimlerine Nereden Ulaşabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından senin için hazırlanan Kişisel Gelişim Eğitimleri sayesinde yeni bir seni keşfedebilirsin. Üstelik başarılı olduğunda alacağın sertifika ile iş hayatındaki kariyerine katkı sağlayabilirsin. Peki kişisel gelişim için başka neler yapılabilir?

Kendinizi tanıyın

Öncelikle işe kendinizi gözlemleyerek başlayabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfederek onlara yönelik hobiler hatta meslekler edinebilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın.

Kendinizi daha zinde hissetmek için dış görünüşünüzle barışıp spora vakit ayırabilirsiniz. En yoğun günlerde bile kendinize bir kahvelik zamanlar yaratıp zihninize, dinlenmesi için fırsatlar sunabilirsiniz. Zamanınızı etkili kullanmak için ilgili eğitimlere katılabilirsiniz. Böylece düzenli bir hayata sahip olursunuz. Olumsuz durumları ortadan kaldırın

Stres bu süreçte aşılması gereken en büyük engellerden biridir. Onunla baş etmeyi öğrenmelisiniz. Gerekirse profesyonel yardım almalısınız. Karamsar düşünceler gelişim sürecini engelleyen bir başka olgudur. Plan yaparken hatta hayal kurarken bile karamsarlıktan uzak cümleler seçmelisiniz. 

Şimdiki zamana odaklanın

Geçmişe ve sorunlara takılmayı bırakıp, gerekli dersleri çıkararak geleceği planlamalı ama şimdiki zamanın hakkını vermelisiniz.

Pes etmeyin

Sürekli yenilenme ve yeni şeyler öğrenmeye hep açık olmalısınız. Eleştirilmekten ve hata yapmaktan korkmamalısınız. Kimse hatasız değildir, hatanızı kabullenip düzeltme çabası sarf etmelisiniz.

Sevginin gücüne inanın

Dünyaya karşı sevgi beslemelisiniz ve işe ilk olarak kendinizi sevmekle başlamalısınız.

Kişisel Gelişimi Neler Etkiler?

Çevresel faktörler, aile ortamı, sosyal çevre, yapılan hobiler, yapılan meslekler, ekonomik durum ve daha birçok şey bu süreci etkiler. “Hani bu filmi biz yönetiyorduk?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, siz yönetiyorsunuz, yönetebilmelisiniz. Bu faktörler gelişiminizi elbette etkileyecek çünkü hayatınızın ayrılmaz bir parçası konumundalar.

Buradaki asıl konu ne kadar ve hangi yönde etkilediği. İşte bunu yöneten siz olmak zorundasınız. Bunu başarabildiğiniz ölçüde “Bu hayat benim hayatım.” diyebilirsiniz. Ve böylece kendini gerçekleştirme yolunda dev bir adım atmış olursunuz.

Kendini Gerçekleştirme Ne Demek? 

Kendini gerçekleştirme psikoloji profesörü Maslow’un oluşturduğu ihtiyaçlar hiyerarşisindeki en üst basamağın adıdır. Bu basamağa sadece kişisel gelişim sürecini besleyip güçlendirenler ulaşabilir. Bu basamağa ulaşmak demek kişisel gelişim sürecinin bittiği anlamına gelmez. Bu sürecin ömür boyu devam edeceği kabul görmüş bir gerçektir. Bu aşamada insan iç huzuruna ulaşmıştır. İç dengesi yerli yerindedir, dış faktörlerin bu dengeyi bozması kolay değildir. 

Denge bozulsa dahi kendini gerçekleştiren bir bireyin bu dengeyi yeniden hizaya koyması eskisi kadar uzun sürmeyecektir. Özetle, bu basamağa ulaşabilen insanların yaşamı, huzur dengesi içinde sürmekte ve gelişimleri devam etmektedir. 8 milyara yaklaşan dünya nüfusu içinde çok az sayıda kendini gerçekleştiren insan olduğu tahmin edilmektedir. Gerçekten ister ve kararlı olursanız siz de o insanlardan biri olabilirsiniz.

Yazar: Tuba Uyar

eğitim gelişim kişisel gelişim kişisel gelişim eğitimleri online eğitimlersertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.