AnasayfaBlogKentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Bölümler

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü

14 Şubat 2020
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı; sorunlu alanların problemlerinin çözümlenmesi, çevre ulaşım sistemlerinin düzenlenmesi, dönüşüm planlarının oluşturulması için gerek duyulan tüm programları oluşturur. Sosyal, kültürel alanların yapısal çalışmalarının hazırlanması, uygulamaların gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi gibi önemli görevleri bulunmaktadır.

Sağlıklı çevre ve alt yapı teknolojilerinin uygulanması, akıllı kent yaklaşımının yerleştirilmesi, tüm verilerin toplanması, analiz edilmesi ve sürdürebilir peyzaj çalışmaları ile kamu alanlarının mekan tasarımını oluşturmak ve oluşan sorunları çözümlemek, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığının konu başlıklarıdır. Tüm bu çalışmaların yaşama geçirebilmesi için bilgi sahibi, konusunda uzman, bu alanda çalışma isteği olan işgücüne ihtiyaç duyulur.

Üniversitelerde kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı eğitimi ihtiyaç duyulan işgücünü yaratmak ve gelişen toplum anlayışını benimseyen bireyleri yetiştirmek için oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir?

Gün geçtikçe gelişimini hızla devam ettiren şehirlerimizde, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı önemli bir yer almaya başlamıştır. Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans bölümü olarak eğitim vermektedir.

Öğrencilerin bölümden başarı ile mezun olabilmesi için 240 ders kredisini tamamlamaları ve bölümünün mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri beklenmektedir. Bölüm; evrensel ve geleneksel değerlere uygun olarak birikimlerini sistem içerisinde, sağlıklı yerleşme planlarına uygun olarak çalışacak, mezunlar yetiştirmeyi hedefler. Öğrenciler kentsel tasarım projelerini, dönüşüm planlarını, ulaşım sistemi ve organizasyonlarını oluşturabilecek alt yapıya sahip olacakları bir eğitim alırlar.

Kamu alanları ve çevre, peyzaj mimarisi, plan tasarım ve uygulamaları, insan ve çevre faktörü, kültürel varlıkların korunması temel ilkelerini kapsayan sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getirebilen meslek insanları olarak yetiştirilmeleri temel amaçtır. Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümü adaylarının bazı özelliklere sahip olmaları beklenmektedir. Bunlar; sorumluk sahibi olmak, disiplin, iletişim kabiliyeti yüksek, mimarlık alanına karşı ilgili gibi özelliklere sahip bireyler olmalarıdır.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı İş İmkânları Nelerdir?

Ülkemizde her geçen gün gelişmeye devam eden şehircilik anlayışı için sorumlular tarafında var gücüyle ihtiyaçlara yönelik çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümü bu ihtiyaçlara yönelik başarılı mezunlar vermeye devam ediyor.

Bölüm mezunlarının bir kısmı kariyerlerine akademik olarak yön vermeyi tercih ediyor. Kamuda ve özel sektör kuruluşlarında iş imkanına sahip olan mezunlar olduğu gibi kendi işini kurup çalışmalarına kendi işletmelerinde devam eden mezunlarla da karşılaşmak mümkün.  

Mezunların birçoğunun çalışmayı tercih ettiği başlıca yerler belediyeler ve mimarlık ofisleri olarak karşımıza çıkıyor. Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümü mezunlarının iş imkanlarını aşağıda detaylı olarak sıraladık.

 • Devlet Su İşleri,

 • Orman Bakanlığı,

 • Karayolları,

 • Tarım İl Müdürlükleri,

 • Mimarlık Ofisleri,

 • Şehir ve Bölge Restorasyon Şirketleri,

 • Belediyeler Kent Estetik Kurulları.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı mezunları ofis içinde ve zaman zaman açık alanlarda çalışmalarını devam ettirir. Açık arazi çalışmaları ve kapalı arazi çalışmaları mevsim koşullarına göre düzenlenir. Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı mezunları çalışma yaşamları boyunca proje uzmanları, diğer ilgili alan mühendisleri, yöneticiler ve diğer personellerle birlikte çalışmalarını yürütür.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü mezunları çalıştıkları kuruluşlarda proje tasarımlarının hazırlanması, ölçme ve kontrollerin yapılması, çalışmalarda kullanılacak malzemelerin belirlenmesi ve temin edilmesi, topluma açık yeşil alanların, çocuk oyun parklarının, spor sahalarının düzenlenmesi konularında çalışmalar yürütür. Aynı zamanda çevre kirliliği, erozyon gibi sorunlarının giderilmesi için gerekli tüm çalışmaları düzenler, planlar ve arazi kullanımının çevre ile uyumunu denetler. Tüm planların başlangıcından bitimine kadar olan süreçten sorumlu kişilerdir.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dersleri

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümüne ilgi duyan adayların çoğu programı tercih etmeden önce hangi dersleri görecekleri konusunda bilgi sahibi olmak ister. Öğrenciler 4 yıllık eğitim süreleri boyunca tasarım, teknik çizim ve mimarlık üzerine birçok ders ile karşı karşıya kalacaklardır. Bazı üniversitelerde değişiklik gösterse de genel olarak 2 adet staj zorunlulukları bulunur. İlki 30 günlük şantiye stajı ve ikincisi 30 günlük ofis stajı olarak belirlenir. Stajın amacı öğrencinin meslek yaşamına dair deneyim kazanmasıdır.

Öğrenciden staj sonrasında staj defteri hazırlaması beklenir. Defter staj yaptığı kurum tarafından doldurulacak ve üniversite bölümü tarafından ilan edilen tarihlerde Mimarlık Bölümü Staj Komisyonu'na teslim edilir. Staj defterleri teslim edildikleri dönem içerisinde staj komisyonu tarafından puanlanır. Öğrenciler 8 dönem boyunca sorumlu oldukları derslerden başarı ile geçmeleri durumunda kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı lisans diploması almaya hak kazanır. Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünü tercih edecek öğrencilerin sorumlu olacağı temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Mimari Temel Tasarım,

 • Mimari Teknik Çizim,

 • Kentleşme ve Çevre Sorunları,

 • Tarih Boyunca Kentler,

 • 3 Boyutlu Modelleme,

 • Arazi Tasarım Teknikleri,

 • Peyzaj Kuramına Giriş,

 • Maket Yapım ve Sunum Teknikleri,

 • Kentsel Yeşil Alanların Planlaması,

 • Modern Peyzaj Yaklaşımları,

 • Portfolyo Tasarımı

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Taban Puanları ve Sıralama

2020 Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Taban Puanları ve 2020 Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı  Başarı Sıralamaları 2020 aşağıdaki gibidir. Verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

 • İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı (İngilizce)(Burslu) Taban puan 407,87156 Başarı sırası58716

 • YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı (İngilizce)(Burslu) Taban puan 344,96573 Başarı sırası 117224

 • İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı (Burslu) Taban puan 305,05300 Başarı sırası 178624

 • İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı (İngilizce)(%50 İndirimli) Taban puan 284,11499 Başarı sırası 226406

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü 240 ders kredi bulunan 4 yıllık lisans bölümüdür. Bölüm; çevre ve tasarımı, kamu alanları, planlama ve uygulama, insan ve çevre faktörüne göre çeşitlendirme gibi birçok ihtiyacı gidermeye yönelik bir eğitim programına sahiptir. Bölümü tercih edecek adaylar, disiplinli, sorumluluk sahibi, kabiliyetli bireyler olmalıdır.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı mezunları; proje tasarımlarının hazırlanması, ölçme, kullanılacak malzemelerin belirlenmesi ve temin edilmesi gibi temel görevlere sahiptir. Topluma açık yeşil alanların, çocuk oyun alanlarının, spor sahalarının düzenlemesi için gerekli çalışmaları oluşturur. Bunun yanında çevre kirliliği, erozyon gibi sorunlarının çözülmesi, çalışmalarda başlangıçtan bitime kadar olan sürecin takibinden sorumludur.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı mezunları kamuya bağlı kuruluşlar ve özel sektörde pek çok iş imkanına sahiptir. Mezunların bir kısmı akademik kariyer tercih ederken bir kısmı kendi şirketini kurarak görevlerini sürdürürler. Mezunların büyük bir kısmı ise belediyeler ve mimarlık ofislerinde belirlenen alanlarda çalışmalarını sürdürmeye devam eder.

kentsel tasarım peyzaj mimarlığı mimarlık işgücü kariyer
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Görsel Mağazacılık Eğitimi
Figen YılmazFigen Yılmaz
899400