AnasayfaBlogStaj Defteri Örnekleri
Eğitim

Staj Defteri Örnekleri

28 Nisan 2020
Staj Defteri Örnekleri

Zorunlu ya da isteğe bağlı olsun, staj yapmak eğitim hayatınız boyunca size katkı sunan en önemli uygulamalardan biri. Genellikle lise öğrenimi sırasında bazı okulların uygulamasında yer verilen staj, üniversite öğreniminde ise daha ciddiye alınır ve önemi de artar. Bunun en büyük sebebi ise üniversitenin iş hayatı öncesindeki son durak olması ve buradan edinilen her bilginin mesleğinize yönelik bir kâr getirmesidir. Staj deneyimi de öğrenim hayatınızdaki bilgi ve teorinin, pratikleşmesine yönelik kazanımdır. Staj süreci boyunca yapabileceğiniz her olumlu deneyim, ileride iş dünyasındaki meslek uygulamaları için bir ön izleme olacaktır. Tabii burada stajın niteliği, staj yapılan kurum ve sizin bu dönemi verimli geçirip geçirmeyeceğiniz sürecin katkısını belirliyor.

Staj yapmak ne kadar önemliyse süreci nasıl geçirdiğiniz ile ilgili notlar tutmak da öğrenim gördüğünüz okul tarafından önemseniyor. Staj süreci boyunca gün ve saat sıralaması yaparak yaptıklarınızın not aldığınız deftere de "staj defteri" deniliyor. Genellikle lise ve üniversitelerin zorunlu staj dönemleri için defter tutmak gerekiyor. Staj defterleri, çalıştığınız kurum içinde belirlenen süre boyunca edindiğiniz bilgi ve deneyimi yazıya dökerek anlatmanızı sağlar. Özellikle üniversite öğrenimi sırasında staj defteri tutmak, zorunlu bir ders yerine geçen stajın ana kanıtı oluyor. Bu dönemi sadece defteri doldurmakla geçirmemeli, kamu ya da özel olsun çalışacağınız kurum içinde networking oluşturmaya da çalışmalısınız.

Doldurulmuş Staj Defteri Örneği

Eğitim hayatı boyunca doğrudan iş deneyimi elde edebileceğiniz bir fırsattır; staj. Bilhassa üniversite döneminde stajın önemi, kendini iş görüşmesi sırasında gösteriyor. Bundan dolayı okulunuzda zorunlu staj uygulaması yoksa isteğe bağlı staj yapmayı düşünmelisiniz. Mesleğinizin ana hatlarını tanıyacağınız ve iş dünyasında nasıl bir pozisyona sahip olmanız gerektiğinin de kısa bir uygulaması olacaktır. 

Zorunlu stajlarda karşınıza çıkan staj defteri, öğrenci işleri ile iletişim hâlinde olmanızı gerektirebiliyor. Staj dönemi, staj yapılacak kurum, sosyal sigorta, transkript gibi pek çok staj belgesi öğrenci işlerinin çalışması kapsamındadır. Lise öğreniminde ise genellikle meslek liselerinde olan staj uygulamasında, okulun idari personeli ile görüşmek gerekir. Aynı zamanda bütün bu işlemlerle beraber staj başvurusu yapmalı ve kurum ile okul arasında bilgiyi de sağlayabilmelisiniz.

Staj yapacağınız döneme yakın okul tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılır, Bundan dolayı üniversitenin öğrenci işlerine gerekli soruları sormalı ve ilgili web sitesini de incelemeniz gerekir. Staj dönemi öncesinde, staj başvuru formu ve çeşitli belgeler okulun web sitesinde ya da idari işlerin bünyesinde öğrencilerle paylaşılır. Zorunlu stajlarda staj yerini sizin bulmanız istenir. Bundan dolayı da staj dönemi öncesi birkaç ay öğrencinin staj bulmasına imkân sağlanır. Staj yeri bulunduktan sonra başvuru belgesine kurumun ve sizin bilgileriniz yazılır. İlgili belgelerin kopyasını okulun web sitesinden alabilir ve istenilen bilgileri de yazabilirsiniz.

Staj defteri ise, staj süresi boyunca edindiğiniz tüm izlenimleri, bilgileri yazmanız için gereklidir. Staj defterini de okulunuzun web sitesinden ya da öğrenci işlerine danışarak edinmeniz mümkün. Genellikle her okulun staj defteri formatı farklı oluyor ve staj süresi boyunca defteri nasıl doldurmanız ile ilgili beklentiler de farklılaşıyor. Örneğin, bazı okullar, staj defterinde gün be gün yaptıklarınızı fotoğraflarla kanıtlamanızı isterken bazıları ise özenle doldurulmuş uzun metin isteyebiliyor. Bu gibi staj defteri örnekleri için muhakkak ilgili staj danışmanından bilgi istemeli ve staj yönergesini de okumalısınız.

Genel hatlarıyla doldurulmuş staj defteri, gün ve tarih yazımından başlayarak kurumda gün içindeki görevlerinizi madde madde ya da bir metin şeklinde aktarmanızı kapsar. Staj defterine görevlerinizi yazarken "fotokopi çektim, evrak imzalattım, belge taradım" gibi kısa ve özensiz cümlelerden ziyade ayrıntılı ve görevinizin içeriğinden bahsederek gününüzü yazın. Sadece fotokopi çekiyorsanız bile neden fotokopi çektiğinizi, çektiğiniz fotokopinin içeriğini ve hangi departmana ulaştıracağınızı belirtebilirsiniz. Bazı üniversitelerde geçerli olan fotoğraf bilgilerini de staj defterinin altına yapıştırabilirsiniz. Yine staj süresi boyunca çalıştığınız bölüm yetkililerinin, deftere imza atması gerekir. Ayrıca staj süresi boyunca devamlılık ve giriş-çıkış bilgilerinin de eksiksiz defterde yer alması beklenir.

Stajda öğrencinin değerlendirilmesi için de öğrenci değerlendirme formu ya da puantaj çizelgesi öğrencinin önceden temin etmesi için web sitesinde yer alır. Puantaj çizelgesinde yer alan puanlamaya göre staj amiriniz ya da çalıştığınız kurum yetkilileri sizi değerlendirir ve puan verir. Son olarak da staj süresinin bitmesiyle staj defteri, fakültenin belirlediği bir kuruma teslim edilir. Staj defterini kime teslim edeceğinizin bilgisi de yine fakültenin staj yönergesinden ve öğrenci işlerinden öğrenilebilir.

Staj Yapmak Zorunlu mu?

Öncelikle bu soru lisede mi yoksa üniversitede mi okuduğunuza göre değişir. Liselerdeki staj, genellikle zorunlu olur ve karşılığında staj ücreti de alınır. Üniversitedeki durum ise biraz farklıdır. Üniversitenin 3. ve 4. sınıflarında yapılabilen stajlar, bölümün ve fakültenin staj politikasına göre zorunlu ya da isteğe bağlı yapılabiliyor. Zorunlu staj kapsamında yapılan uygulama bir ders yerine geçer ve genellikle 1 ya da 2 ayı de geçmeyecek şekilde belirtilir. Bu süre boyuca sigorta, okul tarafından ödenir ve staj yerini de öğrencinin kendisinin bulması istenir. Staj yeri bulma konusunda sorun yaşıyorsanız ilgili staj danışmanızdan fikir ve destek alabilirsiniz.

Özellikle üniversitede isteğe bağlı staj yapacak bir kurum bulabilirseniz staj yapmanız size büyük katkı sunacaktır. Zorunlu staj yapan öğrencilerle arasındaki fark da azalmış olacak ve yeni mezun olarak iş arama sürecinde geri planda kalmazsınız.

Neden Staj Yapmalıyım?

Staj yapmak, lise ya da üniversite fark etmeksizin okurken yapabileceğiniz en önemli ve faydalı uygulamalardan biridir. Özellikle üniversite yıllarında yapılan staj, mesleğinizin için gerekli altyapıyı sağladığınızı gösterir. Yine bölümünüzle ilgili bir kurumda staj yapmak, kişisel potansiyeliniz ve neleri yapıp neleri yapamayacağınız hakkında bir fikir de sunacaktır. Bu durum aynı zamanda kariyer seçimi için de gerekli sonuçları ortaya çıkarır. Staj dönemi ve sonrasında yapılan kariyer seçimi ve kararı, iş hayatında yaşanan mesleğe uygun olmamaktan kaynaklı mutsuzluğun da önüne geçer.

Staj döneminde kendinizi ölçme ve mesleğinizi tanıma fırsatını bulabilir ve iş deneyimi açısından da deneyimsiz mezun damgasını yememiş olursunuz. Bundan dolayı staj önemini en çok mezun olduktan sonra gösteriyor. Staj başvurusu yaparken de belirli koşullara dikkat etmeniz gerekiyor.  Stajda edindiğiniz bakış açısı, bilgi ve deneyim iş arama sürecinde ve iş mülakatlarında size fayda sunabilir. Özellikle özel kurumlarda yapılan stajda verimli olmanız durumunda kurum sizinle çalışmak isteyebilir, iş arama sürecinde yardımcı olabilir ve kurum yetkililerinden referans da isteyebilirsiniz. Her ne sebeple staj yapacak olursanız olun, eğitim dönemi boyunca çalışmanız ve staj yapmanız çetinleşen iş dünyasında  yararınıza olacaktır.

staj defteri staj yapmak zorunlu staj yeni mezun staj başvurusu staj defteri örneği
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
264134
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
564265
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
349179