AnasayfaBlogKendimi Nasıl Geliştirebilirim
Kişisel Gelişim

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

30 Eylül 2021
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

Hepimiz kendimizin en iyi hali olmak isteriz. Bunun için aslında yapabileceğimiz çok fazla şey var. Ancak genellikle tembellik yapıp erteliyoruz. Zaman bulamıyorum diyenler de olacaktır mutlaka. Sevdiğiniz şeyler için gerekirse zaman bulmaz yaratırsınız. Yeter ki siz yapmayı isteyin. Kendini geliştirmek aslında biraz da kim olmak istediğin ile ilgili. Mesela insanlara kendinizi tanıtırken nasıl görünmek istiyorsunuz? Bu soruya verdiğiniz cevap ile şekilleniyor konu. Kendinizi nasıl biri olarak hayal ediyorsanız öyle olmak sizin elinizde. Bir alanda çok başarılı olabilirsiniz. Çok fazla kitap okumuş olabilirsiniz.

Yeni çıkan tüm filmler benden sorulur diyebilirsiniz. Ne isterseniz, o olabilirsiniz. Bunun için sadece istemeniz ve gayret etmeniz gerekiyor. Ayrıca kendini geliştirmenin o kadar çok yolu var ki. Sadece neyi istediğinizi bulun. Her şey sizde bitecek. Hadi sizde bugün ertelemeye son verin. Kendinizin en iyi haline ulaşmak için bir adım atmanız yeter. Yazının devamında kendinizi geliştirmek ve gerçekleştirmek için yapabileceğiniz bazı tavsiyeler bulunmaktadır.

Online Eğitim Almak

İnternetin en çok yararlanabileceğiniz alanlarından biri bu. Online eğitim almak hayatınızı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok değiştirebilir. Her yeni bilgi, önünüze yeni bir kapının açılmasına olanak sağlar. Ayrıca online eğitim alırken sosyalleşebilirsiniz de. Bazen insanların gerçekten sosyalleşmeye çok ihtiyacı oluyor. Bu da sosyalleşebilmek için çok güzel bir fırsat. Sosyalleşmek tamam nerden bulacağım ben eğitimi dediğinizi duyuyorum. Enstitü bu açıdan gerçekten bir cennet. Birbirinden güzel çok fazla online eğitim var. Bu eğitimler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Eğitim almanın nasıl bir zararı olabilir ki? Sonucunda muhakkak bir iki şey öğrenmiş oluyorsunuz. Belki aldığınız basit bir eğitim bakış açınızı değiştirebilir. Size bambaşka bir fırsat sunabilir. Fırsatların ne zaman ve nasıl karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Enstitünün çok fazla eğitimi var. Hem ücretli hem de ücretsiz eğitimlere erişebilirsiniz. Örneğin yabancı bir dile ilgi mi duyuyorsunuz? Enstitüden istediğiniz yabancı dilin eğitimine katılabilirsiniz. Kahvelere mi ilgi duyuyorsunuz? Gelin Enstitüye ve barista eğitimine katılın. Daha nice eğitimler var. Kesinlikle bakmanızı tavsiye ediyorum.

Hobi Edinmek

Hayatınızda en azından bir şeyde iyi olmanızı tavsiye ederim. Ne olduğu önemli değil bunun. Dans etmek, fotoğraf çekmek, yazı yazmak, voleybol oynamak. Edindiğiniz hobi tamamen sizin neyi sevdiğiniz ile ilgili. Tamamen size bağlı. Siz ne isterseniz o. Tabi hobi edinmek her zaman o kadar kolay değil. Bazen neyi sevdiğini de bulman gerekiyor. Bu bazen çok zor olabiliyor. Birçok yeni şeyi denemeniz gerekiyor. Bilirsiniz ki başlangıçlar genelde zordur. Ancak sonunda sevdiğiniz aktiviteyi bulacaksanız buna değer tabi ki. Ne zaman bulacağınızı bilemezsiniz. Bazen hemen bulursunuz, bazen de birkaç deneme yapmanız gerekir. Yine de illaki bir gün bulursunuz, endişelenmeyin. Bulduğunuzda da keyif alacağınız uzun zamanlar sizi bekleyecek. O hobi sizinle özdeşleşecek. Belki de kendinizi birine tanıtırken ondan da bahsedeceksiniz. Sizin için o kadar önemli olacak. Tabi tek artısı keyifli vakit geçirmek değil. Hobi edinirken de sosyalleşebilirsiniz. Bireysel yapabileceğiniz aktiviteler kadar grup aktiviteleri de var. Basketbol gibi takım olarak oynanan spor dallarına yönelebilirsiniz mesela. Aynı şekilde bireysel aktiviteler de tercih edebilirsiniz. Mesela dağcılık, seramik sanatı, gitar çalmak. Neyi seçerseniz seçin sonucunda ruhsal olarak dinlenmiş olacaksınız. Bazen sadece fiziksel dinlenme önemseniyor. Ancak ruhu önemsemek, beslemek ve dinlendirmek de gerek.

Film İzlemek ve Kitap Okumak

Belki bu madde size çok basit gelecek. Evet aslında çok basit ve klasik bir madde. Kitap okumak ve film izlemek için çok fazla imkânımız var. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların çoğu uzun yolculuk saatlerinden dertli. Her günü muhakkak ki toplu taşıma araçlarına binerek geçiriyorlar. Toplu taşıma araçlarında harcadığımız uzun saatlerde de genelde sıkılıyoruz. O zamanlarda film izlemek ve kitap okumak aslında çok mantıklı. Orada ölü bir zamanınız var. Bu zamanı da kendini geliştirme kitapları okuyarak harcayabilirsiniz. Film izlemek ve kitap okumak kesinlikle zaman kaybı değil. O kadar çok bilgilendirici içerik var ki bunlarla ilgili. Canınız ne istiyorsa o konuyu seçersiniz. Hem zevk alır hem de bilgilenirsiniz. Tabi ki roman da okuyabilirsiniz. İllaki bilgilenmeniz gerekmiyor. Her okuduğunuz ve izlediğiniz farklı bir dünya. Aynı zamanda da farklı bir bakış açısı. Empati duygunuz dahil birçok konuda gelişeceksiniz. Yani bu basit aktiviteleri yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Yabancı Bir Dil Öğrenmek

Her bir lisan, bir insan derler. Belki yeni bir bakış açısı, dünyaya farklı bir gözle bakma şansı. Dil öğrenmek çoğumuz için zor bir süreç. Öğrenilmesi gereken çok fazla bilgi var. Ancak önümüze ne kadar çok fırsat çıkardığını her zaman göremiyoruz. En basiti artık iş başvurularında bile İngilizce bilmek yetmiyor. Almanca gibi başka yabancı dilleri de bilmenizi istiyorlar. İşe girmenin zor olduğu zamanlardayız. Bu hem bir adım ileride olmak için hem de kendiniz için önemli. Ki şöyle de bir şey var ki dillerin bazıları birbirine benziyor. Mesela İngilizce ve Almanca. İki dile de aşina olanlar bilecektir bu durumu. Hem cümle kurma yapıları hem kelimeler benziyor. İngilizce dünya çapında bilinmesi gereken bir dil. Onu öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek, sizin için daha kolay olacaktır. Aralarındaki benzerlikler oldukça işinize yarar. 

Erken Kalkmak

Bu konu hakkında çok fazla bilimsel makale var. En çok söylenen ise günde 8 saat uykunun fazla olduğu. Yani 8 saatten daha az uyumak aslında insan vücudu için yeterli olacaktır. Ben gece daha verimliyim diyenleri de duyar gibiyim. Sizi anlıyorum çünkü bende öyleyim. Ancak organlarımızın dinlenme saatleri var. Bunlar da genelde akşam 11 gibi başlıyor. Bu saatlerde uyanık kaldığımızda, organlarımız dinlenemiyorlar. Dolayısıyla da bizde aslında daha yorgun oluyoruz. Erken yatıp erken kalkmak bu yüzden önemli aslında. Hem de erken kalktığınızda güneş ışığından daha çok faydalanabiliyorsunuz. Ruh halinize kadar çok fazla etkisi var bu durumun da. Son olarak da erken kalktığınızda gününüz daha çok size kalacaktır. Yetişemediğiniz işlerinize yetişecek, ertelediklerinizi yapma fırsatı bulacaksınız. Yani nereden bakarsanız bakın daha sağlıklı ve verimli olacaktır. 


Korkularını Yenmek

Korkularımız hayatımızda büyük engeller oluşturmaktadır. Bu engeller aslında hayatımızı çok zorlaştırır. Korkularımızın üstüne gitmek ise çok cesaret isteyen bir iştir. Süreç içerisinde çok zorlanacağımız kesindir. Ancak sonunda aylardır veya yıllardır hissettiğimiz korkuyu yenmek var. Bunun için zor bir sürece razı gelmeye değmez mi? Bir düşünün şimdiye kadar kaç fırsatı korkunuzdan dolayı reddettiniz? Kaç kişiyle korktuğunuz için tek kelime konuşmadınız? Ya da kaç deneyimi korkularınız yüzünden kaçırdınız? Korkular bizi o kadar çok kısıtlar ki. Bazen bunu fark ederiz, bazense gözümüz kör olur bu duruma. Aşamayacağımız hiçbir korku yok. Hepsini bir şekilde aşabiliriz. Sadece çaba harcamalı, gerekirse destek almalıyız. Hayatınıza engeller ve yüklerle devam etmek ister misiniz? Daha özgür ve güçlü olmak dururken. Kendinizi geliştirmek için kendinize yardım edin. Yardım edin ki önünüzdeki engeller yok olup gitsin.

kişisel gelişim kişisel gelişim eğitimlerifilm fotoğrafçılıkfırsat geliştirmek kendini geliştirmek kitap
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Müşteri Memnuniyeti
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Başarının Sırrı Müşteri Memnuniyeti

25 Ekim 2019
Soft Skills Ne Anlama Gelir?
Kişisel Gelişim

Soft Skills Nedir? Ne Anlama Gelir?

29 Mart 2019