AnasayfaBlogKadınların İş Hayatındaki Önemli Rolü
İş Hayatında Kadınlar

Kadınların İş Hayatındaki Önemli Rolü

29 Ocak 2019
Kadınların İş Hayatındaki Önemli Rolü

Ne yazık ki, bazen bir kadının hem iyi bir eş ve anne, hem de bir iş kadını olarak başarılı olabileceği ihtimaline inanmıyoruz. Ancak yaşadığımız bu çağda kadınlar iş hayatında önemli başarılar elde ederek bu kalıpları her gün yıkmaya devam ediyor. Ekonomik büyüme yaşadığımız bu günlerde kadının ekonomiye ve dolayısıyla ülkeye katkısı yadsınamayacak kadar büyük. 

Kadınlara İş Alanı

Kadınlara ne kadar fazla iş alanı açılıp destek olunursa ülke ekonomisi de o kadar fazla gelişir. Zaten bunun farkında olan ülkeler kadınların başarılarını her zaman destekliyor. Böylece kadınlar gelişirken ülkede gelişiyor. Güven, motivasyon, duygusal zeka, sabır, çoklu görev yönetimi, pazarlık ve bütçeleme becerileri sayesinde kadınlar hem iş hem de ev hayatında başarılı olabiliyorlar. 

İş hayatında kadınlar sürekli olarak kendilerini kanıtlamak zorunda. Erkeklerle aynı uzmanlığa sahip olsalar bile yetkinlikleri ve becerileri ön yargılı bir şekilde sorgulanıyor. Hayatlarını düzgün planlayarak evlerinde iyi bir aşçı ve çocuklarıyla etkinliklere katılan iyi bir anne olabiliyorlar. Yani hiçbir zorluk onları yıldırmıyor ve asla pes etmiyorlar. Ayrıca çalışan kadınların çalışmayanlara göre daha mutlu olduğu da yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Kadınlar ürettikçe ve çalıştıkça mutlu ve başarılı olabiliyorlar. İş hayatında kadınların mücadelesi bitmez.

İş Hayatında Nasıl Başarı Sağlanır?

İş hayatında başarı, disiplinli bir şekilde çalışarak, üretken olarak, öğrenmeye açık olarak ve ortak bir hedefe odaklanarak bir ekip tarafından yapılan çalışmalarla mümkündür. Yani aslında başarı cinsiyet ile ilgili değildir ve iş hayatı zaten bir takım oyunudur. Kadınlarda iyi bir takım oyuncusu, sabır ve özgüvenleri sayesinde başarıyı yakalıyor. 

Peterson Enstitüsü Uluslararası Ekonomi Bölümü tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre hiç kadın yönetici çalıştırmayan firmaların yönetim kurullarına ve üst düzey pozisyonlara kadınları da dahil etmesi sonucunda kâr oranlarının yüzde 15 oranında arttığı ifade ediliyor. Yani sırf cinsiyeti yüzünden ön yargıyla kadınları işe almayan firmalar aslında çok şey kaybettiklerinin farkında bile değil. 

Kadın Yönetici Olmak

Kadın kıdemli yönetici sayısı son yıllarda oldukça artış göstermiştir ancak bu sayının daha da artması gerekmektedir. İş kadınlarının üst düzey yönetici pozisyonlarındaki başarısı fark edildiğinde, sayının giderek artacağı ve iş hayatındaki kadınların varlığının daha da önemli hale geleceği açıktır. Ülkedeki eğitim seviyesi arttıkça kıdemli kadın yönetici sayısı da artacaktır bu yüzden kadınların eğitimine de önem verilmelidir. Ülkenin kalkınması için bu önemli bir adım. İş başarısı öykülerinde birçok kadın örneği bulunmaktadır. 

İş Dünyasına İlham Kaynağı Olan Kadınlar

İş dünyasında kadınlar büyük zorlukların üstesinden gelip başka kadınlara ilham kaynağı oldular. İşte bu örnek kadınlardan bazıları;

Ruth Handler / Barbie Bebek

Handler kendi başına 1940’ların ortalarında Mattel’i kurmuş ve 1959 yılında Barbie’yi yaratmıştır. Barbie ismini de aslında kızı koymuştur. Ruth Handler küçük kızlar için ulaşılamaz ve muhteşem bir kadın ideali yaratmıştır. Ve Barbie bebekler kesinlikle oyuncak tarihindeki en başarılı olaydır. Ruth Handler birçok zorluk yaşamış ama çok başarılı bir kadın girişimci olmayı da başarmıştır.

Estée Lauder / Estée Lauder Cosmetics

Macar bir anne ile Çek bir babanın kızı olan Josephine Esther Mentzer ilk yıllarını bir apartmanın alt katındaki ailesine ait hırdavat dükkanında geçirmiştir. Ve daha sonra kimyager amcasının yaptığı cilt kremlerini güzellik salonlarına satarak bu işe başlamıştır. Kocası Joseph Lauder’ın yardımıyla da 1948 yılında başka bir seviyeye geçmeye karar verip Saks’da bir güzellik tezgahı açmıştır. Ve bu sayede aile üretimi kozmetikleri “Estée Lauder” haline getirmiştir.

Coco Chanel / Chanel

Gabrielle “Coco” Chanel aslında fakir olarak doğmuş ve öksüz kalmıştır. Hayattaki tek tutkusu ise moda olmuş. Yüksek sosyetedeki kadınlar için şapkalar tasarlarken adı bütün Paris sosyetesine yayılmış ve kısa sürede kendi de sosyeteye girmeyi başarmıştır. Erkeklerin hakim olduğu moda dünyasında kendi çizgisini oluşturarak başarıya ulaşmıştır.

Yazar: Buse Sanat

iş hayatı iş hayatında kadınlar iş kadını kadınlar yönetici
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kadının İş Yaşamındaki Rolü
İş Hayatında Kadınlar

Kadının İş Yaşamındaki Rolü

29 Ekim 2018
Kadının İş Hayatında Var Olması
İş Hayatında Kadınlar

Kadının İş Hayatında Var Olması

07 Ocak 2019