AnasayfaBlogİş Hayatında Kadınlar
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınlar

04 Şubat 2019
İş Hayatında Kadınlar

Yazıya başlamadan önce "toplumsal cinsiyetin" tanımını yapmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Toplumsal cinsiyet en basit tanımıyla toplum tarafından kadın ve erkeklere yüklenen davranışlar, beklentiler ve rollerdir. Ve yıllarca kadınlara "yemek yapma, çocuk bakma, çamaşır yıkama" erkeklere "askere gitme, çalışma" sorumlulukları uygun görülmüştür. Bunun en önemli sebebi tahmin edeceğiniz gibi biyolojik cinsiyet. Biyolojik ve fiziksel yapı olarak erkeklerin daha güçlü kabul edilmesi, yıllarca kadınların iş hayatına geçişini geciştirmiştir.

Ancak artık bu yanlış olgu ve önyargıları kırıyoruz. Kadınlarında iş hayatında başarılı çok başarılı oluyor. Son yıllarda kadınların iş hayatındaki yeri ve önemi arttı. Daha detaycı düşünmeleri, askere gitmemeleri sebebiyle erkeklere oranla kariyere daha erken atılmaları kadınlara önemli avantajlar sağlıyor.

TÜİK 2018 verilerine göre kadınların işgücüne katılımı artmış ve bu oran %52.1 olarak belirlenmiştir.

Başarılı İş Kadınlarının Özellikleri Neler?

İş dünyasında başarılarıyla adından söz ettiren kadınların elbette bazı ortak özellikleri var. Başarıyı yakalamak için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat eden, belirli yollardan gelip emek veren kadınlara başarı da cömert davranıyor. Hiçbir başarı tesadüfen gelmiyor ya da kimse için çok da kolay olmuyor. İşte iş dünyasında başarıyı yakalamış kadınların ortak özellikleri; 

Kendini Tanıma ve Özgüven

İstediğiniz kadar kişisel gelişim kitabı okuyun anlayacaksınız ki her alanda başarılı olmanın altın kuralı kişinin kendisini artı ve eksileriyle tanıması ve eksiklerini gidermek için özgüvenle hareket etmesidir.

Takım Çalışması

İyi bir ekip çalışmasıyla hem sosyal etkileşim artmakta, hem de zamandan tasarruf sağlanmakta. Ekip üyelerinin farklı görüşlerinin alınması ile olaylara farklı pencerelerden bakmayı sağladığından, hem insan ilişkilerinde hem de iş hayatında çeşitli başarılar sağlar. Bu yüzden takım çalışmasının önemini bilmek ve buna göre davranmak başarıyı getiren yöntemlerden biridir.

Başarılı Kadınları Araştırın

Sadece iş hayatında değil, tüm alanlarda başarılı insanların hayatının okunması başarı açısından oldukça önemlidir. Bu size hem iş hem de diğer bir çok alanda doğru yolu gösterip size iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır. Başarılı insanları okumak size kariyer adımlarınızı atmanız konusunda fikir verdiği gibi sizler için önemli bir ilham kaynağı da olabilir.

Planlı Olun

Einstein durumu çok güzel özetlemiş: "60 dakikam olsa, 55 dakikasını düşünmek, 5 dakikasını da aksiyon için kullanırdım" Einstein bu sözle planlı olmanın önemli olduğunu vurgulamıştır. Planlı olmak size hem zaman tasarrufu sağlar, hem de stresinizi azaltarak hata yapma oranınızı düşürür.

Cesur Olun

Başarının en önemli kurallarından biri elbetteki cesaret. Hata yapmaktan korkmayın. Baķın başarılı bir kadın olan Marie Curie bu konuyla ilgili ne diyor;

"Hayatta hiçbir şeyden korkmayın yalnız; her şeyi anlamaya çalışın. Şimdi anlama zamanı, böylece daha az korkabiliriz."

Empati Kurun

Empati kurmak, olaylara daha doğru bir bakış açısıyla yaklaşımınızı ve çözüm odaklı düşünmenizi sağlar. Ayrıca empati, sizi toplumda daha özel bir insan yapar ve çevreniz tarafından sevilmenizi sağlar. Empati kurmak iş hayatında daha doğru bir iletişim kurmanızı sağlar ve doğru iletişim başarı getirir.

İşinizi Sevmek Neden Önemli?

Elbette ki bir insan işini sevince daha başarılı olur. İşinizi sevmediğiniz zaman motivasyonunuz düşer ve yaptığınız iş sizin için çekilmez olur. Bu açıdan sevdiğiniz bir işte çalışmanız size her açıdan katkı sağlayacaktır. 

Kendinizi sevin

Her alanda başarılı olmanın bir kuralıdır kişinin kendini sevmesi, kendine vakit ayırması. Çalışmalardan sonra kendinize biraz vakit ayırdığınız zaman stresten arınıp iş verimliliğiniz artacaktır.

Mükemmeliyetçi olmayın

İster iş hayatınızda ister sosyal hayatınızda bilirsiniz ki kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapabilir. Ancak siz her zaman mükemmeli aradığınızda beklentiniz karşılanmadığı zaman ruhsal çökkünlük yaşayabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken hatalarınızı doğal karşılamanız ve kabullenmeniz.

Kadınların En Fazla Tercih Ettiği Meslekler Hangileri?

Kadınların tercih ettiği meslekler diye kategorize etmemiz elbette mümkün, kimileri sosyo-ekonomik sebeplerden, kimileri aile ya da toplum etkeninden bazı mesleklere daha fazla eğilim gösterebiliyor. İş hayatında bazı işler daha çok erkek gücüne ihtiyaç duyduğu için kadınların tercihleri arasında yer alamıyor.

 • Hemşire

 • Öğretmenlik

 • Bankacılık

 • Mimarlık

 • Eczacılık

 • Moda tasarımcılığı

 • Güzel sanatlar

 • Psikolog

 • Kozmetik

 • Halkla ilişkiler

 • Çocuk gelişimi

İş Hayatında Başarılı Kadınların Görüşleri

Sizin için meslekleri alanında son derece başarılı olan kadınların konuyla ilgili görüşlerini sorduk ve çok güzel yanıtlar aldık.

Amine Bozkuş: Kabul edelim ki toplumumuzda mesleki açıdan erkekler daha ön planda. Elbette ki kadın erkek ayrımı doğru değil. Çünkü kadınları da erkekleri de aynı toplum yetiştiriyor. Kalıpları ve tabuları aynı toplum zihniyeti aşılıyor. Cinsiyetçi toplumsal değerler problemi, tüm toplumların problemi olarak yaşanıyor. Bütün olarak ele alınmazsa çözüm olanaksız gibi görünüyor. İş hayatına gelirsek, kadının çalışması, hem kadının üretkenliğini, toplumsal saygınlığını ve özgüveninizi uyandırır hem ekonomik özgürlüğünü sağlar.

Didar Çoban: Geçmişten günümüze kadar toplumda kadınlar sadece evde çocuk bakıp kocasına yemek hazırlayan bir ev hanımı olarak görülmüştür. Fakat gün geçtikçe iş hayatına atılan kadınlar toplumun her kesiminde yer almaya başlamıştır. Bence bir toplumda kadınlar, erkeğin yaptığı her işi yapabilir. Ve hatta öyle işler olur ki kadının eli değince daha da güzelleşir dokunduğu iş. Bana göre bir kadın zekasının kullanıldığı çoğu iş verimli bir şekilde sonuçlanır. Bu nedenle kadınlar her zaman iş hayatında yer almalı ve sadece bir ev hanımından ibaret olmadığını kanıtlamalıdır.

Derya Beslenen: Bir kadın olarak iş hayatında kadının yeri ve öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki güç önemli ve her ne kadar bazı işlerin gerçekleşmesi için güç gerekiyorsa da ve kadınların o iş için gücü az olsa da bir işte kadın veya erkek ayrımı yapmamak gerekiyor. Çünkü güçten daha önemli şeyler de var. Örneğin; bir işin gerçekleşmesi için o işi bilmek, o işi geliştirmek ve yapabilmek için neyin ne olduğunu bilmek daha önemli. Eğer ki bugün kadın ve erkek aynı işi yapabiliyorsa bu, kadınların daha nice başarılara imza atabileceğinin göstergesidir.

Derya Ünal: Bence başarı biyolojik cinsiyetten daha çok kişinin performansı ve ne kadar özverili çalıştığına bağlıdır. Elbette kadının iş hayatındaki yeri çok önemli. Kadınların pratik zekası, çok yönlülüğü ve empati kurabilmesi kadını başarıya götüren başlıca etmenlerdir.

Asiye Yıldızsoy: Günümüzde kadınların çalışma imkanları arttı ve daha guzel pozisyonlara geldi. Cinsiyet, kültürel ve sosyal açıdan ortaya atılan önyargılarla kadınlar arka planda kaldığı zamanlar da oldu. Kadınların hırslı, detaycı, renkli, pratik düşünmesi başarılı olabilmeleri adına önemli avantajlardır. Bir toplumun gelişmişlik düzeyi o toplumdaki kadınlara verilen önemle eş değerdir.

iş dünyasında kadınlar başarılı kadınlar başarılı olmak iienstütü enstitü blog
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadın Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019
İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak

21 Mayıs 2019
İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası

28 Haziran 2019
İş Hayatında Kadın Olmanın Ağırlığı
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmanın Ağırlığı

27 Mayıs 2019