AnasayfaBlogİyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?
Yönetici

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

17 Ağustos 2018
İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

Yönetici, bir proje veya ekibin genel koordinasyonundan, gözetiminden ve yürütülmesinden sorumlu kişidir. Bir yöneticinin tipik olarak kendisine rapor veren bir çalışanı vardır. Bir yöneticinin rolü, projenin hedeflerine zamanında ve verimli bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır.

Bir yönetici ayrıca tüm müşteriler ve hissedarlar gibi diğer paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Başarılı olmak için bir yöneticinin liderlik becerilerine sahip olması, başkalarını motive edebilmesi ve problem çözme yeteneklerine sahip olması gerekir.

Yöneticiler, kurulu bir sistemi dengede tutarlar. Her gün gözetim yapar ve denetimde bulunurlar. Yöneticilerin çalışanlarıyla iletişimleri iyi olmalıdır ve çalışanlarının fikirlerini ciddiye almalıdırlar. Herkes görüşünü ve fikrini rahatça söyleyebilsin ki güven ve saygı ortamı oluşabilsin. Yöneticiler aynı zamanda iyi bir lider de olmalılardır. İyi bir lider de takım arkadaşlarını etkiler ve vizyon katar. Kendisini takip ettirir. Takım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirir, yanlışlarına çözüm üretir.

Yöneticinin Amacı Nedir?

Yöneticilerin asıl amacı; gözlem yaparak, ileri görüşlülükleri sayesinde, olası tüm krizlere karşı tedbir almaktır. Hedefler koyar ve başarılı olmak için doğru adımlar atmayı bilir. Takım arkadaşlarına doğru pozisyonlar vererek onları başarıya ulaştırır.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

 • İyi bir yönetici kendini daima geliştirmeli, değişimleri yakından takip etmelidir. Sorumluluk almalı ve eleştiriye açık olmalıdır.

 • İyi bir yönetici alçak gönüllü olmalı, sorumlu olduğu topluluğa örnek olmalı, yaptığı çalışmaları ve izlediği yollardan bahsederek takım arkadaşlarına da bir ışık olmalıdır.

 • İyi bir yönetici takım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm arar. Takım arkadaşlarını motive eder ve destek olurlar.

 • Yönetici “üst”, sorumlu olduğu kişiler ise “ast” olarak adlandırılır. Yönetici astlarıyla iyi ilişkiler kurmalı, vasıfları konusunda bilgi vermeli ve görüşlerini almalıdır.

 • İyi bir yönetici ast – üst ilişkisinden öte bir arkadaşlık kurmalıdır, takım arkadaşlarının sevinçli ve üzüntülü anlarında yanlarında olmalıdır.

 • İyi bir yönetici her zaman biz dilini kullanmayı seçmelidir.

İyi Bir Yönetici de Olması Gereken Özellikler:

 • En az bir yabancı dili olmalıdır

 • Karar alırlar ve aldıkları kararların sorumluluğunu üstlenirler

 • Şeffaf olmalı

 • Güvenilir olmalı

 • Hedefleri ve planları olmalı

 • Empati yapmalı

 • Takdir etmeli

 • Örgütleyici olmalı

 • Diksiyonu düzgün olmalıdır.

İyi Bir Yöneticinin Görevleri Neler?

 • Motive eder

 • Değerlendirme yapar

 • Üretir ve geliştirir

 • Sağlam ilişkiler kurar

 • İletimleri güçlü olur

 • Çözüm üretirler

 • Bütçeleme yaparlar

Kötü Bir Yönetici Nasıl Olur?

Kötü bir yönetici; tembeldir, çalışmaz, emirler yağdırır. Egosu, kibri ve bencilliği her zaman ilk sırada olur ve herkesi altta görür.

“Ben oldum” diye düşünürler ve bununla övünürler. Değişimi, yeniliği ve kendini geliştirmeyi kabul etmezler. Kendilerinin çok iyi olduğunu düşünürler.

Kimsenin görüşlerini önemsemez ve sadece kendi bildiklerini doğru varsayarlar. Takım arkadaşlarını desteklemez, en küçük bir sorunda onları suçlarlar. Çözüm aramaz ve üretmezler. Herkesi terslerler ve gergin bir iş ortamı yaratırlar. Saygı ve sevgi olmadığı için takımdaki kimsenin çalışmaya hevesi olmaz.

Bütün başarıları kendine mal eder, bütün başarısızlıklar için takım arkadaşlarını suçlarlar.

Kötü bir yönetici adam kayırır. Bu kişiler eş, dost, akraba olabilir ve onlara torpil yapabilirler. Kimseyi eşit tutmaz ve yalakalık yapanları terfi ederler.

Kötü bir yönetici, çalışanına herkesin içinde hakaret edebilir ve küçük düşürebilir.

Eleştiriye asla tahammülleri yoktur.

İyi bir yöneticinin hangi özellikleri olması gereklidir?

İyi bir yönetici, olumlu bir çalışma ortamını teşvik ederken aynı zamanda yüksek düzeyde üretkenliği sürdürebilen kişidir. Bu, çalışanları motive etme, çatışmaları etkili bir şekilde ele alma ve hızlı karar verme becerisi de dahil olmak üzere bir dizi farklı beceri gerektirir. İyi bir yöneticinin ayrıca görevleri uygun şekilde devredebilmesi ve net talimatlar verebilmesi gerekir. Ayrıca, şirketin hedeflerini ve her bir çalışanın bunlara nasıl katkıda bulunabileceğini iyi anlamalıdır. Son olarak, iyi bir yönetici her zaman işyerini ve ekibin performansını iyileştirmenin yollarını aramalıdır. Bir yönetici bu niteliklere sahip olarak hem kendi verimliliğini hem de ekibinin verimliliğini artırabilir.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?iyi yönetici nasıl olmalı iyi yönetici nedir iyi yönetici olmak iyi yönetici özellikleri kötü yönetici kötü yönetici nasıl olur kötü yönetici özellikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yönetim ve Organizasyon Eğitimi
Serhat CanSerhat Can
550209
Finansal Yönetim Eğitimi
5
(362)

Finansal Yönetim Eğitimi

5 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
800209
Stratejik Yönetim Eğitimi
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
550209
İşletme Yönetimi Eğitimi
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
775209