AnasayfaBlogİyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?
Yönetici

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

17 Ağustos 2018
Açık sarı saçlı bir kadın gözlük ve mavi bir gömlek giyerken görülüyor. Gözleri gözlük tarafından kapatılmıştır ve ağzı kapalıdır. Kameradan uzağa bakmaktadır, arkasında yeşil ve siyah bir arka plan ve beyaz harfler vardır. Gözlerinin ve gözlüklerinin yakın çekimi ve ağzının yakın çekimi görülmektedir. Ayrıca, siyah zemin üzerinde beyaz bir 'O' harfi ve gözlüklerinin hemen üzerinde bir soru işareti görülüyor. Yüzünde hoş bir ifade var ve kendinden emin görünüyor.
Yöneticilik Özellikleriİyi Yöneticinin ÖzellikleriKötü Yöneticinin Özellikleri
Liderlik becerilerine sahip olmaEkip üyelerini motive eder, vizyon katar ve liderlik ederEkip üyelerini demotive eder, vizyonu yoktur
Karar verme yeteneğiAlınan kararların sorumluluğunu üstlenirKarar verme konusunda zorluk çeker, sorumluluk kabul etmez
İletişim becerileriEtkili iletişim kurar, astlarıyla iyi ilişkiler geliştirirİletişimde zorluk yaşar, astlarıyla kötü ilişkiler içindedir
Sorumluluk bilinciSorumluluklarını yerine getirir, görevlerini etkili bir şekilde yerine getirirGörevlerini ihmalkar bir şekilde yerine getirir, sorumluluklarını göz ardı eder
Planlama ve örgütleyici olmaHedefler koyar ve doğru adımları atar, görevleri düzenli bir şekilde planlarHedef ve planları olşukça belirsizdir, düzensiz çalışır
Çözüm üretmeTakım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm üretirSorunlara karşı ilgisizdir, çözüm üretmek yerine suçlamalarla vakit harcar
Taktir etmeTakım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirirTakım arkadaşlarının başarılarını görmemezlikten gelir veya görmezden gelir
EmpatiAstlarının duygularını ve düşüncelerini anlarEmpati yeteneği azdır veya hiç yoktur
Gerektiğinde müdahale etmeTakımın verimliliğini ve performansını iyileştirmek için ne zaman ve nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilirYanlış zamanda, yanlış şekilde müdahale eder veya hiç müdahale etmez
Yenilikçi olmaSürekli öğrenir ve gelişir, değişime açıktırYeniliklere ve değişime direnç gösterir, kendini geliştirmek için çaba harcamaz

Yönetici, bir proje veya ekibin genel koordinasyonundan, gözetiminden ve yürütülmesinden sorumlu kişidir. Bir yöneticinin tipik olarak kendisine rapor veren bir çalışanı vardır. Bir yöneticinin rolü, projenin hedeflerine zamanında ve verimli bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır.

Bir yönetici ayrıca tüm müşteriler ve hissedarlar gibi diğer paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Başarılı olmak için bir yöneticinin liderlik becerilerine sahip olması, başkalarını motive edebilmesi ve problem çözme yeteneklerine sahip olması gerekir.

İlgili eğitim: Liderlik Kursu

Yöneticiler, kurulu bir sistemi dengede tutarlar. Her gün gözetim yapar ve denetimde bulunurlar. Yöneticilerin çalışanlarıyla iletişimleri iyi olmalıdır ve çalışanlarının fikirlerini ciddiye almalıdırlar. Herkes görüşünü ve fikrini rahatça söyleyebilsin ki güven ve saygı ortamı oluşabilsin. Yöneticiler aynı zamanda iyi bir lider de olmalılardır. İyi bir lider de takım arkadaşlarını etkiler ve vizyon katar. Kendisini takip ettirir. Takım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirir, yanlışlarına çözüm üretir.

Yöneticinin Amacı Nedir?

Yöneticilerin asıl amacı; gözlem yaparak, ileri görüşlülükleri sayesinde, olası tüm krizlere karşı tedbir almaktır. Hedefler koyar ve başarılı olmak için doğru adımlar atmayı bilir. Takım arkadaşlarına doğru pozisyonlar vererek onları başarıya ulaştırır.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

 • İyi bir yönetici kendini daima geliştirmeli, değişimleri yakından takip etmelidir. Sorumluluk almalı ve eleştiriye açık olmalıdır.

 • İyi bir yönetici alçak gönüllü olmalı, sorumlu olduğu topluluğa örnek olmalı, yaptığı çalışmaları ve izlediği yollardan bahsederek takım arkadaşlarına da bir ışık olmalıdır.

 • İyi bir yönetici takım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm arar. Takım arkadaşlarını motive eder ve destek olurlar.

 • Yönetici “üst”, sorumlu olduğu kişiler ise “ast” olarak adlandırılır. Yönetici astlarıyla iyi ilişkiler kurmalı, vasıfları konusunda bilgi vermeli ve görüşlerini almalıdır.

 • İyi bir yönetici ast – üst ilişkisinden öte bir arkadaşlık kurmalıdır, takım arkadaşlarının sevinçli ve üzüntülü anlarında yanlarında olmalıdır.

 • İyi bir yönetici her zaman biz dilini kullanmayı seçmelidir.

İyi Bir Yönetici de Olması Gereken Özellikler:

 • En az bir yabancı dili olmalıdır

 • Karar alırlar ve aldıkları kararların sorumluluğunu üstlenirler

 • Şeffaf olmalı

 • Güvenilir olmalı

 • Hedefleri ve planları olmalı

 • Empati yapmalı

 • Takdir etmeli

 • Örgütleyici olmalı

 • Diksiyonu düzgün olmalıdır.

İlgili eğitim: Diksiyon Eğitimi

İyi Bir Yöneticinin Görevleri Neler?

 • Motive eder

 • Değerlendirme yapar

 • Üretir ve geliştirir

 • Sağlam ilişkiler kurar

 • İletimleri güçlü olur

 • Çözüm üretirler

 • Bütçeleme yaparlar

Kötü Bir Yönetici Nasıl Olur?

Kötü bir yönetici; tembeldir, çalışmaz, emirler yağdırır. Egosu, kibri ve bencilliği her zaman ilk sırada olur ve herkesi altta görür.

“Ben oldum” diye düşünürler ve bununla övünürler. Değişimi, yeniliği ve kendini geliştirmeyi kabul etmezler. Kendilerinin çok iyi olduğunu düşünürler.

Kimsenin görüşlerini önemsemez ve sadece kendi bildiklerini doğru varsayarlar. Takım arkadaşlarını desteklemez, en küçük bir sorunda onları suçlarlar. Çözüm aramaz ve üretmezler. Herkesi terslerler ve gergin bir iş ortamı yaratırlar. Saygı ve sevgi olmadığı için takımdaki kimsenin çalışmaya hevesi olmaz.

Bütün başarıları kendine mal eder, bütün başarısızlıklar için takım arkadaşlarını suçlarlar.

Kötü bir yönetici adam kayırır. Bu kişiler eş, dost, akraba olabilir ve onlara torpil yapabilirler. Kimseyi eşit tutmaz ve yalakalık yapanları terfi ederler.

Kötü bir yönetici, çalışanına herkesin içinde hakaret edebilir ve küçük düşürebilir.

Eleştiriye asla tahammülleri yoktur.

İyi bir yöneticinin hangi özellikleri olması gereklidir?

İyi bir yönetici, olumlu bir çalışma ortamını teşvik ederken aynı zamanda yüksek düzeyde üretkenliği sürdürebilen kişidir. Bu, çalışanları motive etme, çatışmaları etkili bir şekilde ele alma ve hızlı karar verme becerisi de dahil olmak üzere bir dizi farklı beceri gerektirir. İyi bir yöneticinin ayrıca görevleri uygun şekilde devredebilmesi ve net talimatlar verebilmesi gerekir. Ayrıca, şirketin hedeflerini ve her bir çalışanın bunlara nasıl katkıda bulunabileceğini iyi anlamalıdır. Son olarak, iyi bir yönetici her zaman işyerini ve ekibin performansını iyileştirmenin yollarını aramalıdır. Bir yönetici bu niteliklere sahip olarak hem kendi verimliliğini hem de ekibinin verimliliğini artırabilir.

Liderlik becerilerine sahip olma, Ekip üyelerini motive eder, vizyon katar ve liderlik eder, Ekip üyelerini demotive eder, vizyonu yoktur, Karar verme yeteneği, Alınan kararların sorumluluğunu üstlenir, Karar verme konusunda zorluk çeker, sorumluluk kabul etmez, İletişim becerileri, Etkili iletişim kurar, astlarıyla iyi ilişkiler geliştirir, İletişimde zorluk yaşar, astlarıyla kötü ilişkiler içindedir, Sorumluluk bilinci, Sorumluluklarını yerine getirir, görevlerini etkili bir şekilde yerine getirir, Görevlerini ihmalkar bir şekilde yerine getirir, sorumluluklarını göz ardı eder, Planlama ve örgütleyici olma, Hedefler koyar ve doğru adımları atar, görevleri düzenli bir şekilde planlar, Hedef ve planları olşukça belirsizdir, düzensiz çalışır, Çözüm üretme, Takım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm üretir, Sorunlara karşı ilgisizdir, çözüm üretmek yerine suçlamalarla vakit harcar, Taktir etme, Takım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirir, Takım arkadaşlarının başarılarını görmemezlikten gelir veya görmezden gelir, Empati, Astlarının duygularını ve düşüncelerini anlar, Empati yeteneği azdır veya hiç yoktur, Gerektiğinde müdahale etme, Takımın verimliliğini ve performansını iyileştirmek için ne zaman ve nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilir, Yanlış zamanda, yanlış şekilde müdahale eder veya hiç müdahale etmez, Yenilikçi olma, Sürekli öğrenir ve gelişir, değişime açıktır, Yeniliklere ve değişime direnç gösterir, kendini geliştirmek için çaba harcamaz
İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?iyi yönetici nasıl olmalı iyi yönetici nedir iyi yönetici olmak iyi yönetici özellikleri kötü yönetici kötü yönetici nasıl olur kötü yönetici özellikleri
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntüde profesyonel bir ortam ya da resmi bir etkinlik olabilecek takım elbiseli bir adam görülüyor. Siyah metinli beyaz dikdörtgen bir tabelanın önünde duruyor; bu bir ilan ya da reklam olabilir. Adam ciddi ve odaklanmış görünüyor, bu da durumu ciddiye aldığını gösteriyor. Kıyafeti ve duruşu iyi hazırlanmış ve kendinden emin olduğunu gösteriyor. Görüntüden, önemli bir bilgi edinme ya da önemli bir karar verme sürecinde olduğu anlaşılıyor. Genel olarak, bu görüntü ciddiyet ve profesyonellik hissi uyandırıyor.
Yakışıklı, iyi giyimli bir adam profesyonel bir pozda duruyor. İki parçalı siyah bir takım elbise ve bembeyaz bir gömlek giymiş, desenli koyu renk bir kravatla tamamlamış. Siyah ayakkabıları mükemmel bir şekilde parlatılmış ve saçları düzgünce şekillendirilmiş. Duruşu kendinden emin ve doğrudan kameraya bakıyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında görünüyor.Serhat Can
715411
Bu görüntüde, muhtemelen bir finansal yönetim kursuna katılan pembe takım elbiseli bir adam görülüyor. Gülümsüyor ve kendinden emin görünüyor, bu da öğrenmeye hevesli olduğunu gösteriyor. Arka planda finansal kavramları anlamanın önemine işaret eden bir pasta grafik görülüyor. Bu görsel, kişinin finansal geleceğinin sorumluluğunu üstlenmesi ve bunu yapmak için gerekli bilgi ve becerileri öğrenmenin önemi hakkında harika bir mesaj veriyor.
5
(362)

Finansal Yönetim Eğitimi

5 Konu4 Saat
Özel dikim siyah takım elbise giyen ve kravat takan yakışıklı, iyi giyimli bir adam uzun boylu ve kendinden emin bir şekilde duruyor. Takım elbisesinin altında açık renkli düğmeli bir gömlek vardır ve güçlü çene hattı özenle bakımlı yüz saçlarıyla vurgulanmıştır. Duruşu rahattır ve elleri cebinde durur, bu da ona kendine güvenen bir hava verir. Koyu renk saçları taranarak şekillendirilmiş ve gözleri kararlı bir bakışla doğrudan ileriye bakıyor.Mustafa Kalafat
1040411
Bu görsel, Stratejik Yönetim üzerine çevrimiçi bir kursa aittir. Resimde takım elbise giymiş, masa başında oturan bir adam görülüyor. İzleyici ön planda metal bir kutunun, bir saatin, bir kişinin gözlerinin, düğmeli bir gömleğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebilmektedir. Arka planda da beyaz bir metnin yakın çekimi bulunmaktadır. Stratejik Yönetim dersi, öğrencilere etkili iş stratejileri planlamak ve uygulamak için gerekli bilgi ve araçları sağlayacaktır. Bu ders sayesinde öğrenciler potansiyel iş fırsatlarının nasıl değerlendirileceğini, stratejik planların nasıl geliştirileceğini ve risk ve belirsizliklerin nasıl yönetileceğini öğreneceklerdir. Ayrıca, rekabet ortamını nasıl değerlendireceklerini, şirketlerinin rekabet avantajlarını nasıl belirleyeceklerini ve bir rekabet stratejisi nasıl geliştireceklerini anlayacaklardır. Buna ek olarak, öğrenciler stratejik yönetim ile finans, pazarlama ve operasyonlar gibi diğer işletme fonksiyonları arasındaki ilişkiyi keşfedeceklerdir. Nihayetinde, bu ders öğrencileri başarılı stratejik yöneticiler olmak için gerekli becerilerle donatacaktır.
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat