AnasayfaBlogİşverenin Grafik Tasarımcısından Bekledikleri
İşe Alım

İşverenin Grafik Tasarımcısından Bekledikleri

30 Mart 2021
İşverenin Grafik Tasarımcısından Bekledikleri

Bir önceki konu başlığımız olan "Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?" yazısını destekleyici olarak sıcağı sıcağına devam etmek istedim. Grafik Tasarımcısının ne iş yaptığını anladıysak şimdi işverenin Grafik Tasarımcıdan beklediklerine ve beklemesi asıl gereken konulara gelelim. 

Çoğu Grafik Tasarımcısı, iş ilanlarında gördüğü seçenekler yüzünden umutsuzluğa kapılma yoluna doğru gidiyor. Çünkü kariyer sitelerinde Grafik Tasarımcısından video yapması isteniyor, ama grafik videoları istenilenden çok farklı bir uygulamadır. Sosyal medya hesaplarını yönetmesi isteniyor, planlarının yapılması ve raporlamaların analizini çıkarma gibi bu meslekle bağdaştırılmış birçok talep mevcut. Halbuki Grafik Tasarımcı, basılı veya dijital mecralarda yani elektronik reklam alanlarında görsel hünerlerini sergilerler ve bunlara uygun programlar üzerinde profesyonelleşirler.

Bunları gören Grafik Tasarımcısı, bu firmalara başvurmak yerine düzenli bir iş hayatından vazgeçerek, etrafındaki müşteri potansiyelini araştırmaya ve çoğaltma yolunda çalışmayı tercih etmeye başlar. Evet! Freelance olarak mesai saati sınırı olmayan, daha fazla kazanılan ama hayatını sadece bu iş üzerindeki revizeler ve taleplere adayan, kimi zaman müşteri bulurken kimi zaman müşteri bulamayan, tanıdık yönlendirmesiyle indirim talep edilen, yaptığı işler sonucu kimi zaman ödemeleri peşinden koşan bir insan haline dönüşür. 

Kurumsal veya bireysel firmalardaki durum bu şekildeyken, reklam ajanslarında durum biraz daha farklıdır. Çalışma saatleri rutin iş saatlerinin dışındadır. Her daim iş acil ve daha stresli bir ortam bulunmaktadır. Konkurlara yetişmesi gereken afişler, tasarım yarışmaları, ödüller vs. Aslında genç Grafik Tasarımcılar için oldukça çekici gelen bu çalışma temposu ileriki zamanlarda oldukça yıpratıcı bir hal almaya başlayabiliyor. Bu yoğun tempodan kurtulmak isteyen Grafik Tasarımcılar da soluğu ya daha küçük bir firmanın tasarım departmanında ya da kendi işini kurmakta alıyor. 

İşin daha derinine inmek için gelin örneklerle birlikte işverenin Grafik Tasarımcısından beklediklerine göz atalım.

Grafik Tasarımcı İlanları ve Anlamları

Profesyonel iş ilanlarının sunulduğu web sitelerinde Grafik Tasarımcı ilanlarına baktığımızda, meslek ile alakalandırılmış ama aslında meslekle alakası olmayan birçok içerik mevcut. Grafik Tasarımcılar, bu ekstra istenilen konularla ilgili kendini geliştirmiş olabilir fakat; her Grafik Tasarımcısı o işi bilmek zorunda değildir. Bu ek talepler "tercihen" gibi ibarelerle ek olarak belirtmelidirler. Birkaç iş ilanından örnek vererek, Grafik Tasarımcıdan beklenen, içeriğinde birçok branşın olduğu iş ilanlarını inceleyelim. 

 • Aylık Instagram planı,

 • Haftalik Instagram planın yapılması,

 • E-mail marketinglerin hazırlanması,

 • Website gorsel güncelleme,

 • Blog görsellerinin hazırlanması,

 • Branding calismaları,

 • Pazarlama takvimine göre çıkacak kampanya görsellerinin oluşturulması,

 • Katalog tasarımı,

Bir Grafik Tasarımcısı sosyal medya yöneticisi değildir aslında. Kendini bu alanda da geliştirdi ise olabilir. Ama Grafik Tasarımcısı adı altında bu görev tanımının bulunması yanlıştır. Başına "tercihen" gibi bir kelime eklerse en azından öncelik sırasını belirlemiş olur. Ama her Grafik Tasarımcısından pazarlama bölümü mezunlarının daha iyi yapacağı bir iş tanımını beklemeleri yanlış bir durumdur. Yani haftalık ve aylık Instagram planı Grafik Tasarımcısının görevi olmak zorunda değildir. Başka bir örnek inceleyelim. 

 • Adobe tasarım programlarına hakim,

 • Matbaa süreçlerini takip edebilecek ofset bilgisine sahip, 

 • Sosyal medyada içerik oluşturabilecek seviyede sosyal medyayı bilen ve metin yazabilen,

 • E-Ticaret ve kurumsal web sitemizin içerik yönetimini yapabilecek,

 • Kreatif direktörden gelen tasarımları hatasız devam ettirebilecek seviyede,

 • Yaptığı işlerin sorumluluğunu alabilecek, iş akışını tamamen takip edebilecek, 

Yukarıda sıralanan Grafik Tasarım iş ilanında ise; sosyal medya görsellerini hazırlamanın yanında metin yazabilen bir ayrıcalık talep ediliyor. Bununla birlikte "e-ticaret" ve kurumsal web sitesinin hareketli banner ve görsel tasarımları olarak adlandırmak yerine "içerik yönetimi" yapabilecek arkadaşları arıyorlar. Yani bu ilanda aslında Grafik Tasarımcısından hem bir E-Ticaret uzmanı hem de Pazarlama ve İletişim bölümü mezunu bir eleman arayışı mevcut. Peki doğru bir listeleme nasıldır? Basit bir örnekle ona da bakalım. 

 • Üniversitelerin grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı ve ilgili bölümlerinden mezun,

 • En az 1 yıl deneyimli,

 • Adobe Photoshop - Illustrator programlarına hakim, 

 • Tercihen Adobe InDesign bilen veya öğrenmeye istekli,

 • Teknik ve kreatif anlamda global ve yerel trendlerin yakın takipçisi,

 • Stratejik düşünüp fikir geliştiren,

 • İletişimi güçlü, ekip ruhunu hissederek konsept yaratmaktan keyif alan,

 • Tercihen mobilya, ev dekorasyon, tasarım konularına ilgili ve deneyimli, 

 • Çalışma disiplinine ve iş sorumluluğuna önem veren,

 • İnisiyatif alabilen, iş koordinasyonu ve planlama becerileri güçlü,

 • Esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilen.

 • Portfolyo dosyası için ...@... adresine gönderilmesi rica olunur. 

Yukarıda görmüş olduğunuz ilan taleplerinde istenilen özellikler doğru yöntemde net olarak belirtilmiştir. Bilinmesi istenilen programlara ek olarak tercihen InDesign programını da kullanabilen kişiler bu ilanı gördüklerinde başvurabilirler. Ama gizli detayda demek istenilen, programların hepsine hakim olan değil, iş kavramı ve yeteneği daha yüksek olan, kendi taleplerine doğru cevap verebilen Grafik Tasarımcısının şansı tercih sırasında daha yüksek olacağı yönündedir. 

Verdiğim örnekler tuhaf gelebilir ama aslında günümüzde normalleşen bu görev tanımları, Grafik Tasarımcısının bir parçası olarak konumlandırılmış durumda ne yazık ki. Verilen iş ilanlarında kullanılan dilin altında yatan gerçek bu şekilde. O yüzden iş ilanının düzgün hazırlanması kadar CV'lerinde kaliteli ve doğru bir anlatım ile hazırlanması büyük önem taşıyor. Peki bir Grafik Tasarımcısının CV'si nasıl olmalı? Biraz da bu farklı kategorideki CV detaylarını inceleyelim.

Grafik Tasarımcı CV'si Nasıl Olmalı?

Grafik Tasarım, eğitim, kişisel bilgiler ve referanslar gibi bilgilerin yanında kişilerin tasarlamış olduğu görsellerin de bulunduğu bir portfolyo dosyası ile sunulur. Bu dosya ister bir web sitesinde olsun, ister bir uygulama ile basılı olsun CV dosyasının içerisinde muhakkak bulunmalıdır. Grafik Tasarımcıların işlerini sergilemeleri, bir portfolyo sunumu yapabilmesi açısından özel olarak kullanılan bir çok profesyonel sunum siteleri bulunmaktadır. Böylelikle Grafik Tasarımcı hem dijital tasarımlarını hem de basılı tasarımlarının görsellerini bu siteler içerisinde sunuma açarak, hem günümüz teknolojisine uyumlu halde portfolyosunu oluşuturuyor, hem de diğer keşifçiler tarafından keşfedilmesini sağlıyor. Bununla birlikte eğitim ve kişisel bilgilerinin bulunduğu bir CV'nin de bulunması gerekmektedir. Kendini anlatarak, kişisel gelişiminin ne kadar mesleki alanda geliştiğini anlatan bir özet metin ile bilgilendirilmesi de gerekmektedir. Bunun için ayrıca profesyonel CV hazırlama gibi yazıları inceleyerek veya eğitimlerine katılarak profesyonel bir düzeyde hazırlamak, tercih sıranızı yükseltecektir. Peki nelerdir bu portfolyo sunum siteleri? 

Grafik Tasarım ve genel anlamda tüm tasarımcıların kullandığı bir numaralı portfolyo sunum sitesi Behance, dünya çapında tasarımcı keşif ve araştırma sitesidir. Ardından Adobe Creative Cloud'un sunduğu Myportfolio sitesi, Adobe CC üyelerine ücretsiz olarak domain sunumu ile tasarımcılara kişisel bir web sitesi imkanı tanıyor. Dünya çapında en popüler olan bu iki siteden sonra, Pinterest de bir portfolyo oluşturma alanı olarak kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında tasarımcı kendi alan adını satın alarak, kişisel bir web sitesi de kullanabilir elbet. Unutmayalım ki işverene sunacağımız portfolyo modeli, bizim profesyonelliğimizi yansıtan vitrinimizdir. Bu yüzden görsel düzen, sunum, anlaşılır olması, kolay ulaşılır olması, telefon ve tablet gibi aletlerde de açılabilirliği, arşivli olarak sunulması karşı tarafı etkileyen şeylerin en önemlisidir. Her işveren yapılan tasarımı anlamak zorunda olmadığını düşünürsek, onları etkilemek için açık, sade ve anlaşılır bir dil kullanmamız gerektiğini de her zaman göz önünde bulundurmalıyız. 

Kariyer seçimlerimizde üst sıralara kendimizi taşımak istiyorsak, hangi meslek olursa olsun, kişisel gelişimimize ve mesleğimizle ilişkili meslekler hakkında bilgi sahibi olmak, bizi bir adım öne taşır. Bunun için online eğitimler veren IIENSTITU web sitesini inceleyebilir ve kariyerinizde size katkı sağlayacak birçok ücretsiz online eğitimlere katılabilirsiniz. Bununla birlikte eğitimler sonrası yapılacak sınavlar sonunda geçer puanlar alarak, sertifika sahibi olabilir ve CV içerisinde sunabilirsiniz. Okumayı ve araştırmayı sevenler için de IIENSTITU Blog sayfası içerisinde oldukça zengin konu başlığına sahip blog içeriklerine ulaşabilirsiniz.

İşverenin Grafik Tasarımcısından Bekledikleri Grafik Tasarımcı İlanları ve Anlamları grafik tasarımcı Grafik Tasarım ve İş İlanları Grafiker Grafik Tasarımındaki Yanlışlar Grafik tasarımcı nedir
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Grafik Tasarım Bölümü
Bölümler

Grafik Tasarım Bölümü

06 Ağustos 2020
Grafik tasarım nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilen bu yazıda, grafik tasarım programları, ürünleri nelerdir gibi sorulara da cevap verildi.
Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

12 Temmuz 2020
Grafik Tasarım Terimleri
Nedir?

Grafik Tasarım Terimleri

07 Temmuz 2021
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
257134
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
249134
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
280145
Adobe Lightroom Eğitimi
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
257134