AnasayfaBlogİşten Ayrıldıktan Sonra Yapılmaması Gerekenler
İşten Çıkarılma

İşten Ayrıldıktan Sonra Yapılmaması Gerekenler

06 Ekim 2016
İşten Ayrıldıktan Sonra Yapılmaması Gerekenler

İşinizi kaybettiniz ve mutlu değil misiniz? Geçici olarak veya tamamen işten çıkarılmanız hiç beklenmedik bir anda oldu ve sersemlediniz mi? Bugünün gerçeklerinde bunlar tamamen kişisel değildir, sadece iştir. İlk ve en büyük isteğiniz size bunu yapanlara "bir iade yapmaktır." Bununla nasıl başa çıkarsınız? Ne yapmalısınız? Ne yapmamalısınız?

İşten ayrıldıktan sonra yapılması gerekenler neler?

Ve işten ayrıldıktan sonra yapılmaması gerekenler neler?

YAPMAYIN: Bir önceki patronunuza veya hatta şirketin CEO’suna şirket hakkında nasıl düşündüğünüz ve nasıl muamele gördüğünüz hakkında iğneleyici bir mail göndermek. İş dünyası küçüktür, eleştirinizdeki anlık bir hata sizin bütün hayatınıza etki yapabilir.

YAPIN: Beraber çalıştığınız insanlara onlarla çalışırken nasıl eğlendiğinize dair bir maili pozitif bir not ile gönderin. Eğer hisleriniz kötüyse yazmak istediğiniz maili yazın ama göndermeyin. Gönderilen adresine hiçbir şey yazmayın ve boş bırakın. Böyle mailler genellikle kaza ile gönderilir.

YAPMAYIN: Yapılan haksızlık hakkında sosyal medyada bağırmayın, saçmalamayın. Sosyal medya hatıraları hiç unutulmaz. Kızgınlıkla daha sonradan pişmanlık duyacağınız şeyler söylemek istemezsiniz. Yıllar boyunca sağduyunun birçok kariyeri etkilediğini gördüm.

YAPIN: Sizi dinleyecek ve destekleyecek arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun. Güvenli bir ortamda bağırıp çağırın. Ayrıca Starbucks’ta yüksek sesli bir konuşma gerçekleştirmek iyi fikir olmayabilir.

YAPMAYIN: Hemen başka bir iş aramaya başlamayın. "Aileme destek olmalıyım ve acele etmeliyim" diyebilirsiniz. Ama eğer hala işten çıkarılmanın etkisindeyseniz duygularınız diğerleriyle etkileşimlerinizde ortaya çıkacaktır.

YAPIN: Dinlenmek, yenilenmek için biraz vakit alın. Negatif bir olay ve pozitif geleceğiniz arasında biraz vakit yaratmak size ilerlemeniz için daha pozitif bir yaklaşım, istek ve arzu sağlayacaktır.

YAPMAYIN: İş aramaya çok geç başlayın. Bu 3. Maddeye karşı gelebilir ama mola vermek ve hiçbir şey yapmamak arasında koca bir fark vardır. Bir kere rahata alıştık mı harekete geçmemiz çok uzun sürebiliyor.

YAPIN: Olan şeyi kavramaya şans bulduktan sonra yeni bir iş aramaya başlayın. Bu işten çıkarılmadan bir veya iki hafta sonra olabilir.

YAPMAYIN: Saklanın, sosyalleşmekten kaçının ve karanlıkta kalın.

YAPIN: Sosyal hayatınızda kalmaya devam edin. Ailenizle ve arkadaşlarınızla görüşün. Sosyal etkileşimler herhangi birinin aklını negatif durumlardan kurtarmaya eğilimlidir tabii ki eğer siz ne olduğunu tekrar tekrar düşünmüyorsanız... o zaman düşünmeyin!

YAPMAYIN: Sanki her şey yolundaymış gibi veya hiçbir şey olmamış gibi davranın.

YAPIN: Güvendikleriniz ve sizi destekleyenlerle hislerinizi paylaşın.

YAPMAYIN: Ailenizin ve arkadaşlarınızın size olanlardan dolayı her şeyi bırakmasını bekleyin.

YAPIN: Ailenizin ve arkadaşlarınızın ne yaptığıyla ve dünyada neler olduğuyla ilgilenin.

YAPMAYIN: Çok kolay yeni bir iş bulabileceğinize dair fazla özgüvenli olun. Becerileriniz fazlaca isteniyor olsa da olmasa da. İnsanların normalde iş bulmaları beklenilenden uzun sürer. YAPIN: Becerileriniz ve yeteneklerinize dair özgüvenli olun. Yeni bir iş bulma konusunda pozitif olun. Bir sonraki işinizi bulmak için adımlar atmaya başlayın.

YAPMAYIN: İş aramanızda yardım istemekten çekinmeyin veya çevrenizden uzaklaşmayın.

YAPIN: Çevrenizle iletişime geçin ve çevrenizdekilerden iş arayışınız için yardım isteyin. Maaş dereceniz ne kadar yüksekse iş pazarında o kadar saklı iş vardır. Bu genellikle ne bildiğinizle değil kimi tanıdığınız ile alakalıdır.

YAPMAYIN: Bunu kariyerinizin bir sonu olarak görün veya negatif olun ve şirketin size muamelesinden dolayı şikayet edin. Bu sadece daha büyük negatif bir durum yaratır ve olana dair odağınızı arttırır. Duygusal tepkinizin farkında olmak iyi bir şeydir ama bunu uzun bir süre boyunca devam ettirmek yardımcı olmayacaktır.

YAPIN: Durumdaki pozitif şeylere odaklanın. Durum belki de sizin hep yapmak istediğiniz bir şeyi denemeniz için gerekli olan uyarıcı olabilir- o uzun tatili yapın, okula geri dönün ya da kendi şirketinizi kurun. İhtimaller sonsuz. Siz hiç işten çıkarıldınız mı? Paylaşabileceğiniz ipuçları var mı? O ipuçları size yardımcı oldu mu?

İşten Ayrıldıktan Sonra Yapılmaması Gerekenleristifadan sonra ne yapmalı istifa etme işten ayrılma işten çıkarılma
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşten Çıkış Görüşmesi Nedir?
İşten Çıkış Görüşmesi

İşten Çıkış Görüşmesi Nedir?

21 Ağustos 2020
İşçilerde Kıdem Tazminatı
İş Hukuku

İşçilerde Kıdem Tazminatı

18 Temmuz 2018