AnasayfaBlogİş Hayatında Kaçınmanız Gereken 9 İfade
İş Hayatı

İş Hayatında Kaçınmanız Gereken 9 İfade

13 Ekim 2015
İş Hayatında Kaçınmanız Gereken 9 İfade

Karşımızdakinin bizim tahmin ettiğimizden çok daha farklı yorumladığı şeyleri hepimiz söylemişizdir. Tehlikesiz gözüken bu yorumlarınız söylememeniz gereken bir şeyi ağzınızdan kaçırdığınızda o kötü hisse yol açarlar. Sözlü yapılan hatalar genellikle söylediğimiz şeylerin taşıdığı üstü kapalı anlamların bilincinde olmadan söylediğimizde meydana gelir. Bu anlamları çıkarmak sosyal farkındalık gerektirir. Yani diğer insanların duyguları ve deneyimlerini kavrama yeteneği.

İş hayatından nelerden uzak durmak gerekir?

TalentSmart bir milyondan insanın duygusal zekasını test etti ve keşfetti ki sosyal farkındalık birçoğumuzun sahip olmadığı bir yetenek... Sosyal farkındalığımız eksik çünkü biz bir sonra ne söyleyeceğimize  ve diğer insanların söylediğinin bizi nasıl etkileyeceğine çok odaklıyız ki bu da bizim diğer insanların bakış açısını kaybetmemize yol açar. Bu bir problemdir çünkü insanlar karmaşıklardır. Bir insanı anlamak için bütün odağınızı ona çevirmelisiniz. Odaklanmadığınız sürece anlamayı bekleyemezsiniz. Sosyal farkındalığın güzel bir yanı da söyleyeceğiniz şeyde yapacağınız küçük birkaç ayrıntının diğer insanlarla olan ilişkilerinizi çokça geliştirebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda zeki olan insanların normal bir konuşmada kaçındığı birkaç ifade vardır. Aşağıdaki ifadeler kaçınılması gereken en kötü 9 ifadedir. Hepsinden ne pahasına olursa olsun kaçınmalısınız.

1 - "Yorgun gözüküyorsun."

Yorgun insanlar inanılmaz bir şekilde nahoşturlar. Kapanmaya yakın gözleri ve dağınık saçları vardır, odaklanmada sorun yaşarlar ve fazlasıyla mızmızdırlar. Birisinde yorgun gözüktüğünü söylemek saydıklarımızın hepsini ona anlatmak demek. Bunun yerine: "Her şey yolunda mı?" deyin. Çoğu insan birisine yorgun olup olmadığını yardımcı olmak amaçlı sorarlar. Diğer insanın iyi olup olmadığını bilmek isterler. Birisinin durumunu tahmin etmektense direkt sorun. Bu şekilde size açılabilir ve paylaşımda bulunabilir. Daha da önemlisi sizi kabadan ziyade düşünceli bir insan olarak algılayacaktır.

2 - "Uuuu, çok kilo vermişsin!"

Bir kez daha, iyi niyetli bir yorum! Bu durumda iltifat, sizin eleştiride bulunduğunuz izlenimini yaratır. Birisine çok kilo kaybettiğini söylemek o kişinin önceden şişman veya çirkin olduğunu söylemek anlamına gelebilir. Bunun yerine: "Harika görünüyorsun" deyin. Bu kolay bir düzeltme olur. O kişinin şu an ile önceden nasıl gözüktüğü arasında bir karşılaştırma yapmaktansa ona sadece ne kadar hoş gözüktüğü ile ilgili iltifat edin. Bu geçmişi hafızadan direkt çıkarır.

3 - "Sen ona fazlaydın."

Birisi herhangi bir ilişki tipiyle bağlantıları kopardığında, ister kişisel ister profesyonel olsun, bu yorum onun kötü bir zevki olduğun ve ilk baştan kötü bir seçim yaptığı anlamına gelebilir. Bunun yerine: "Onun kaybı!" deyin. Bu herhangi bir eleştiri olmadan coşku veren destek ve pozitivizm sağlar.

4 - "Sen her zaman..." veya "Sen hiçbir zaman..."

Kimse bir şeyi hep veya her zaman yapmaz. İnsanlar kendilerini tek boyutlu olarak düşünmezler bu yüzden onları bu şekilde tanımlamaya çalışmayın. Bu ifadeler insanları sizin mesajınıza karşı savunmacı  yapabilir ki bu siz tartışacak önemli bir şeyiniz varken bu ifadeleri kullanmaya meyilliyseniz çok kötü bir şeydir. Bunun yerine: Basitçe diğer insanın size problem gibi gözüken davranışını anlatın. Gerçeklere bağlı kalın. Eğer bir davranış sıklığı konu ise her zaman "bunu çok sık yapıyorsun gibi duruyor" veya "fark ettim ki bunu çok sık yapıyorsun" deyin.

5 - "Yaşınıza göre harika gözüküyorsunuz."

Niteleyici olarak "Sizin" kalıbı kullanmak her zaman küçümseyici ve kaba olarak algılanır. Kimse bir atlete göre zeki veya bir ayağı çukurda olan biri için diğer insanlara göre iyi bir fiziğe sahip olmak istemez. İnsanlar basitçe akıllı  ve zinde olmak ister. Bunun yerine: "Harika gözüküyorsun deyin." Bu da başka kolay bir düzeltmedir. Gerçek iltifatların niteleyicilere ihtiyacı yoktur.

6 - "Önceden de söylediğim gibi..."

Hepimiz vakitle bir şeyleri unuturuz. Bu ifade söylenilen kişi için kabul edilmesi zor olan ve o kişiye kendini tekrar ettiği için azarlanıyormuş hissi verir. Kendini tekrar etmekten ötürü hakaret işitmek ya özgüvensiz olduğunuzu ya da diğer herkesten iyi olduğunuzu gösterir (ya da her ikisi!) Bu ifadeyi kullanan çok az insan bu şekilde hissediyor.

7 - "İyi şanslar."

Bu üstü kapalı bir ifadedir. Birisine iyi şanslar dilediğinizde dünyanın sonunun gelmediği çok açık fakat bu ifade o kişinin başarmak adına şansa ihtiyacı olduğunu ima etmektedir. Bunun yerine: "Başaracağını  biliyorum" deyin. Bu şans dilemekten daha iyidir çünkü o kişinin başarmak için gerekli becerilere sahip olduğunu düşünürsek bu büyük bir özgüven artışı sağlar. O kişiye başarılar dileyen diğer herkesten bir adım önde olacaksınız.

8 - "Sana kalmış" veya "Sen bilirsin."

Siz bu soruya karşı kayıtsız kalırken, sizin düşüncenizi soran insan için önemli olabilir. Bunun yerine: "Şimdilik kesin bir fikrim yok ama düşünülmesi gereken şeyler..." Bir fikir önerdiğinizde bu o insanı önemsediğiniz anlamına gelir.

9 - "En azından ben öyle  yapmadım..."

Bu ifade diğer insanın eski, büyük ihtimalle alakasız olarak yaptığı bir hatayı dışa vurarak kendi hatanıza olan dikkatin yönünü değiştirmek için agresif bir yoldur. Bunun yerine: "Özür dilerim" deyin. Kendi hatanızı üstlenmek bir tartışmaya daha fazlı mantık ve sakinlik kazandırabilecek olan en iyi yoldur. Suçunu itiraf etmek gerginlikten kaçınmanın harika bir yoludur.

İş Hayatında Kaçınmanız Gereken 9 İfade iş hayatında yanlış kelimeler iş hayatında yanlış ifadeler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.