AnasayfaBlogİş Hayatında Etkin Zaman Yönetimi
Zaman Yönetimi

İş Hayatında Etkin Zaman Yönetimi

26 Haziran 2019
Takım elbiseli ve kravatlı bir adam elinde yuvarlak bir saat tutmaktadır. Saatin iki ibresi vardır ve bunlardan biri gökyüzüne doğru bakmaktadır. Adamın düzgün kesilmiş bir sakalı vardır ve takım elbisesi koyu renkli bir kumaştan yapılmıştır. Kravatı açık yeşil renktedir ve küçük beyaz dairelerle desenlidir. Yüzünde ciddi bir ifade var ve saate konsantre olmuş durumda. Arka planda beyaz bir duvar ve birkaç sandalye görülüyor.
Zaman Yönetimi UnsurlarıAnlamıİş Hayatındaki Rolü
Zaman Kavramıİnsanın içinde hapsolduğu ve kontrol etme zorunluluğu hissettiği bir çelişki.Optimum kararı verme ve işleri etkin bir şekilde tamamlama noktasında önemli
Zamanı şekillendirmeZamanın kontrolü ve manipülasyonu.Bireyler ve organizasyonlar için önceliklendirme ve organizasyonu mümkün kılar
Zamanla Uyum SağlamaZamanın akışına adapte olma.Zamanın akışına uyum sağlama her tür işte verimliliği ve uyumu artırabilir.
İyi Zaman YönetimiZamanı etkili ve verimli kullanma yeteneği.İş verimliliğini ve kişisel memnuniyeti artırır, stresi azaltır.
Zaman Yönetiminde TutumlarZamanı yönetmede bireylere yardımcı olacak düşünceler ve teknikler.İş verimliliği, iş tatmini ve iş-yaşam dengesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir.
Zaman HırsızlarıZamanı olumsuz etkileyen ve verimliliği azaltan unsurlar.İş verimliliğini olumsuz etkiler ve karmaşıklığı artırır.
Etkili Zaman KullanımıEn iyi etkiye sahip etkinliklere zaman ayırma.Zaman farkındalığını ve üretkenliği geliştirir.
PlanlamaZamanı bölme ve doğru kullanımı için stratejiler oluşturma.Proje süreleri ve takvimlerin daha etkili yönetimini sağlar.
PrioritizationÖncelik sırasına göre işleri düzenleme.Çalışanların en önemli işlere odaklanmalarını sağlar.
DelegasyonBaşkalarına görevlerin ve sorumlulukların aktarılması.Zamanı daha etkili ve verimli hale getirir ve liderlerin daha stratejik düşünmesine olanak sağlar.

Zaman kavramı insan zihnini hem içinde hapsolduğu hem de kontrol etme zorunluluğu hissettiği bir çelişki içinde bırakarak her zaman meşgul etmekte. İnsan kendi tanımladığı bu kavram ile bazı zamanlarda uyum sağlamayı bazen de onu şekillendirmeyi tercih eder. 
Belki de etkin zaman yönetimi üzerine yönelen yoğun ilgimiz bu ezeli probleme çözüm arayışımızdan kaynaklanıyor olabilir. Artık günümüz profesyonel yaşamında hedeflere ulaşmak pek çok etkene bağlı.

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi

Çalışma zamanı da doğru planlama ile ilgili. Peki ama zaman ile bir mücadeleyi kazanmanın doğru yolu nedir? Etkin zaman yönetimi herkes tarafından başarılabilir bir sistematiğe sahip mi? 

Nereden Başlamalı?

Kendinize zaman konusunda bir yol haritası belirleyebildiğiniz sürece işlerinizi yetiştirebilmeniz ve yoğunluktan kaynaklanan stres ile başedebilmeniz mümkün. Zaman Yönetimi Becerisi Nasıl Kazanılır? Etkin zaman yönetimi doğrultusunda ilk adım planlamak istediklerinizi bir yapılacaklar listesi haline dönüştürmek.

Daha sonra bu listedeki yapılacakları bir önem derecesi sınıflandırmasına tabi tutmalısınız. Son olarak verimliliğinizin maksimum düzeyde olacağı bir mesai süresinin sınırlarını net belirlemeli, her bir işe yeterli ve gerekli zaman kesitini ayırarak yapacaklarınızı planlamalısınız.

Etkin Zaman Yönetimi İçin Gerekli Yöntemler

Zamanı Doğru Kullanın. Artık bir plana sahip olduğunuza göre etkin zaman yönetimi doğrultusunda her bir iş için ayırdığınız periyodu doğru belirlemelisiniz. Ayrıca her bir görevi planlandığı gibi sonuçlandırmanız için bazı yöntemler kullanmalısınız. Bunlar;

 • Kısa ama sık molalar ile konsantrasyonunuzu yüksek tutun,

 • Rahat bir çalışma ortamı olmazsa olmazdır, ihmal etmeyin.

 • Zaman planlamanız için uygulamalar kullanın ve teknolojiden faydalanın.

 • Ortak proje dahilinde veya benzer kaynak kullanımına sahip görevleri ardışık planlayın.

 • Hızlı karar almanın ve iş ertelememenin verimlilik artışı sağladığını unutmayın.

 • Gün içinde yolculuk, telefon görüşmeleri ve ihtiyaç molalarını kümülatif olarak tüm gün planlamanızda göz önünde tutun.

 • Kişisel işleriniz için mesainizi bölmeyecek ayrı planlama yapın veya profesyonel/aile desteği almayı düşünün.

 • İşinizin çok fazla rutine dayalı, size inisiyatif tanımayan ve yaratıcılıktan uzak olmamasını sağlayın.

 • Bir işi bitmeden yarım bırakıp diğerine başlamayın.

Etkin Zaman Yönetimi Stratejisini Etkisiz Kılan Faktörler

Etkin zaman yönetimi adına tüm doğru adımları attığınıza inanıyorsunuz fakat hala bir şeyler yanlış gidiyor ve siz yetersizlik duygusundan kurtulamıyorsunuz. Zamanı akıcı kullanmanız hususunda önünüzde bazı engeller olabilir ve siz bu zaman tuzakları denen faktörleri gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Lütfen aşağıdaki konulara göz gezdirin:

 • Çalışırken başkalarının taleplerine hayır diyemiyor musunuz?

 • Toplantıların gündemi iyi belirlenmemiş veya toplantıya ayrılan süreler fazlası ile uzun mu?

 • Telefon görüşmeleriniz uzun ve düzensiz olduğu için çalışmanız bölünüyor veya sürekli yazışmalar ile zaman mı kaybediyorsunuz?

 • Beraber çalışıp görevleri ve yetkileri paylaşabileceğiniz iş arkadaşlarınızdan yoksun musunuz?

 • İşyerinizde kötü iletişim motivasyonunuzu etkiliyor veya üçüncü kişilerden iş akışı hakkında sağlıklı ve doğru bilgi edinemiyor musunuz?

 • Çalışma ortamınızda yoğun ziyaretçi trafiği mi sözkonusu oluyor?

 • Acaba düzensiz bir ortamda mı çalışıyor veya aceleci davranarak iş disiplini sağlamakta zorlanıyor musunuz?

Etkin zaman yönetimi sadece bu faktörleri elimine etmeniz halinde uygulanabilir ve tüm bu stratejiniz ancak doğru bir analiz ile amacına ulaşması sonucunda anlam kazanır. Zamanı verimliliğe dönüştürmek adına kullanacağınız enstrümanların yoğunluk ve niceliği hususunun kendisi dikkat dağınıklığı veya zaman kaybına dönüşmemelidir. Unutmayın, etkin zaman yönetimi kendisi bir amaca dönüşmediği sizin sevdikleriniz ile kendinize vakit ayırmanızı sağlayacak ve yaşamınıza değer katacak bir araç olarak kaldığında anlam kazanır. Zamanınızı planlayarak daha verimli kullanabilmek için ücretsiz online eğitimler kapsamında zaman yönetimi eğitimi alabilir ve işlerinizin içinden çıkılmaz bir hal almasını önleyebilirsiniz.

Zaman Kavramı, İnsanın içinde hapsolduğu ve kontrol etme zorunluluğu hissettiği bir çelişki, Optimum kararı verme ve işleri etkin bir şekilde tamamlama noktasında önemli, Zamanı şekillendirme, Zamanın kontrolü ve manipülasyonu, Bireyler ve organizasyonlar için önceliklendirme ve organizasyonu mümkün kılar, Zamanla Uyum Sağlama, Zamanın akışına adapte olma, Zamanın akışına uyum sağlama her tür işte verimliliği ve uyumu artırabilir, İyi Zaman Yönetimi, Zamanı etkili ve verimli kullanma yeteneği, İş verimliliğini ve kişisel memnuniyeti artırır, stresi azaltır, Zaman Yönetiminde Tutumlar, Zamanı yönetmede bireylere yardımcı olacak düşünceler ve teknikler, İş verimliliği, iş tatmini ve iş-yaşam dengesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir, Zaman Hırsızları, Zamanı olumsuz etkileyen ve verimliliği azaltan unsurlar, İş verimliliğini olumsuz etkiler ve karmaşıklığı artırır, Etkili Zaman Kullanımı, En iyi etkiye sahip etkinliklere zaman ayırma, Zaman farkındalığını ve üretkenliği geliştirir, Planlama, Zamanı bölme ve doğru kullanımı için stratejiler oluşturma, Proje süreleri ve takvimlerin daha etkili yönetimini sağlar, Prioritization, Öncelik sırasına göre işleri düzenleme, Çalışanların en önemli işlere odaklanmalarını sağlar, Delegasyon, Başkalarına görevlerin ve sorumlulukların aktarılması, Zamanı daha etkili ve verimli hale getirir ve liderlerin daha stratejik düşünmesine olanak sağlar
etkin zaman yönetimi zaman yönetimi iş hayatında zaman yönetimi zaman yönetimi eğitimi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.