Close
Mobil Menu Bars

Zamanı Doğru Kullanın

28 Mayıs 2019, 1959 defa okundu.
Zamanı Doğru Kullanın
zaman yönetimi, zamanı kullanmak, zamanı yönetmek, planlama, hayır diyebilme, boşuna zaman harcamak, 24 saat nasıl geçiyor

Zaman yönetimi günümüzde yaşamsal öneme sahip bir konudur. Hemen hemen herkes işlerini yetiştirememekten, özel hayatına yeterince zaman ayıramamaktan şikayetçidir. Zaman satın alınamayan, ödünç verilemeyen, üretimi veya depolanması mümkün olmayan bir kavramdır. Bu yüzden zaman yönetimi becerisi her insanın ihtiyaç duyduğu ve geliştirmesi gereken bir beceridir.

24 Saat Nasıl Geçiyor?

Ortalama bir insan günün 24 saatini nasıl geçiriyor inceleyelim:

 • Uyumak için günde ortalama 8 saat
 • Makyaj, tıraş vb. işler için yaklaşık 1 saat
 • Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, ufak atıştırmalıklar 3 saat
 • Özellikle büyükşehirlerde işe gidip gelmek için günde yaklaşık 2 saat
 • İş yerinde ortalama 9 saat 

Yani toplam 23 saatimizi günlük rutinlere ayırıyoruz. Kendimize ayıracak yalnızca 1 saatimiz kalıyor. Hal böyle olunca zaman yönetimi kaçınılmaz oluyor. Zaman yönetimi hakkında yapılan birçok araştırma ve teknik vardır. Bu yazıda zaman yönetimi hakkında önemli kurallar, planlama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ve zaman tuzakları hakkında bilgilere yer verdik. 

Zaman Yönetimi Nasıl Uygulanır?

Zamanı yönetmenin ilk adımı kendimizi yönetmektir. Elbette zamanı yönetemeyiz fakat sahip olduğumuz zamanı daha iyi kullanabiliriz. Günü, haftayı, ayı ve yılı programlayın. Bu size ‘’Bugün ne işim vardı?’’, ‘’Yıldönümü için ne hediye alacağım!’’ diye düşünme süresinden zaman kazandırabilir.

İşlerinizi önem sırasına göre planlayın:

 • Acil ve önemli işler
 • Acil ama önemsiz işler
 • Acil olmayan ve önemli işler
 • Acil olmayan önemsiz işler

olarak dört bölüme ayırın. Böylece acil ve önemli işlerinizi yetiştirememe stresinden kurtulacak, daha verimli çalışma şansı elde edeceksiniz.

En Verimli Olduğunuz Saatleri Belirleyin

Verimli olduğunuz saatler genellikle sabah saatleridir. Önemli olan ve dikkat gerektiren işlerinizi bu saatlerde yapın. Her zaman zor olan işlerle başlayıp, kolay olan işleri sona saklayın. İşlerinizi küçük bölümlere ayırın 
Bu yöntemle, işiniz zor da olsa gözünüz korkmayacak ve işe başlamanız kolaylaşacaktır. 

Erteleme Alışkanlığınızdan Kurtulun!

Zaman yönetimi konusunun en büyük düşmanı erteleme alışkanlığıdır. Bu alışkanlıktan kurtulmanın en kolay yolu yapılan planlara sadık kalmaktır. 

Hızlı Okuma Eğitimi Alın

Sanıldığı kadar meşakkatli olmayan anlayarak hızlı okuma eğitimi, araştırma yaptığınız süreyi oldukça azaltacaktır. Haberleri okumak için bir saat değil on beş dakika yeterli olacak, daha az zamanda daha fazla kitap okuyabilmenize katkı sağlayacaktır.

Zaman Yönetimi Düşmanı Tuzaklar!

Zamanınızı planlamayı çok iyi bilseniz bile programınıza sadık kalmanızı engelleyen birçok faktör ortaya çıkacaktır. Başarılı bir zaman yönetimi için zaman tuzaklarını iyi tanımak gerekir. Bu zaman tuzaklarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Davetsiz misafirler
 • Kötü iletişim
 • Çok fazla yazışma
 • Gereksiz telefon görüşmeleri
 • Hayır diyememek
 • Gereğinden fazla iş yüklenmek
 • Kararsızlık ve gecikme
 • Önceliklerin belirlenmemiş olması
 • Yetersiz yetki devri

Hayır Diyebilmek 

Hayır diyebilmek neden gereklidir? Başarılı bir zaman yönetimi için öncelikle ‘’hayır’’ demeyi öğrenmelisiniz. Böylece zamanınızı boşa harcayacak işlerden veya başkalarının işlerini yaparken kendi işinize zaman kalmaması durumundan kurtulmuş olursunuz.

Maillerinizi günün belli saatlerinde cevaplamalı, yazışmaları olabildiğince azaltıp işlerinizi telefon görüşmeleri ile halletmeye çalışmalısınız. Telefon görüşmelerinizi çok uzun tutmamalı, özlediğiniz insanlarla yüz yüze görüşmelisiniz. Böylece aynı şeyleri iki kez konuşmak zorunda kalmazsınız. 

Bütün işleri kendiniz halletmeye çalışmayın. Önemsiz işler için yetki devredin. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermek bile size en az yarım saat kazandırır. Unutmayın ki geçen zamanı geri alamazsınız. Bu yüzden zaman yönetimine önem vermeli, zamanınızı ve hayatınızı iyi planlamalısınız.

Yazar: Buse Nur Bese

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!