AnasayfaBlogİnsanlar Yeni Kelimeleri Nasıl Öğrenir?
Kişisel Gelişim

İnsanlar Yeni Kelimeleri Nasıl Öğrenir?

28 Eylül 2021
İnsanlar Yeni Kelimeleri Nasıl Öğrenir? Beyin Nasıl Depolar?

California Üniversitesi yapılan bir araştırmada bir kişinin yeni bir kelime öğrenmesi arasındaki bağlantıyı ses ve anlam bütünlüğüne bağlı olduğuna dair bir kanıt sağladı. Beynin bu fonksiyonunu ortaya çıkarmak için fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeyi kullandı.

Bu çalışma bir dergide yayınlandı. Kelimeleri nasıl öğrendiğimizle ilgili zihinsel sürecin bir tanımını sunarak dilin nasıl işlendiğine dair fikir veriyor. Diksiyon ve ses tonunun önemini burada yeni bir şeyleri anlamak konusunda ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

İnsanlar Yeni Kelimeleri Nasıl Öğrenir ve Beyin Nasıl Depolar?

Beynin yeni öğrenilen kelimeleri nasıl depoladığına dair birçok çalışma yapılıyor. Beynimizin bu kelimeleri depolarken neler arasında bağlantı kurduğu konusuna da açıklık getirdiler.

Epilepsi hastalarında yapılan beyin görüntüleme çalışmalarında hastaların bir kelime duyduğunda telaffuzunu ve anlamını hatırladıkları gözlemlendi. Elektriksel uyarıları nöronlara aktaran sinir hücresi uzantılarına akson deniyor. Aksonların telaffuz ve anlam arasında bir bağlantı kurarak dili işlemeye yarayan bir bağ oluşturduğunu açıkladılar. Bu aksonlar hem diksiyon hem de anlam arasında bağlantı kuruyor ancak bu aksonlar aralarında çaprazlama bağlantı yapmıyorlar. Yani sadece bir ses girişinin tam olarak zihnimizin kelimeleri anlayacağı bölüme ulaşmasın yardımcı anlamına geliyor. Bilim adamları bu konuda bu bağlantıların tesadüfen mi yoksa yapısal olarak mı olduğunu araştırdılar.

Araştırmacılar bu konuyu test etmek içib gönüllülerden herhangi bir dilde olmayan ancak bilimsel deneyler için kullanılan sahte sözcükleri dinlemelerini istediler. Sonra katılımcılar 4 anlama sahip 84 farklı ses kombinasyonunu duydular. Bu sahte sözcüklerin seslerinin ya tamamı ünsüz ya tamamı ünlü ya da karma olarak karışıktı. Anlamları olumlu, olumsuz veya nötr gelebilirdi, bir kesinlik yoktu. Bu çalışmada kullanılan kelimeler hiçbir dilde anlamlı değildi. Bilimsel deney için kullanılan bu kelimeler için araştırmacılar şunu söyledi “Bu yöntem ses ve anlam arasındaki bağlantıyı tetikleyen bir uyarı oluşturmamızı sağlayacak.”

Deneklerden yeni duydukları kelimeler için bir düğmeye, daha önce duymadıkları kelimeler içinse başka bir düğmeye basmaları istendi. Fonksiyonel MR görüntüleyicisi sahte kelimeleri gördüklerinde beynin hangi bölümlerinin aktif olduğunu görmelerine izin verdi. 

Sonuç olarak bu araştırma, sadece nasıl telaffuz edildiğinin öneminin olmadığını, bu bilgilerin depolanması için ne anlama geldiği ile birlikte telaffuzu hafızanın eşleştirme yapması gerektiğini gösterdi. Yani öğrenilmesi, beyinde depolanması ve hatırlanması için sadece ses değil anlamla da ilişkilidir.

Bu normal günlük konuşma dilinde de yeni bir dil öğreniminde de geçerli olan bir şeydir. Bir kelimenin beynimizde depolanması için ses ve anlamını bütünleştirmemiz gerekiyor. Burada diksiyon ve vurgunun önemini de görüyoruz. 

Aynı zamanda yeni kelimeler farklı zamanlarda öğrenilse de çocukların yetişkinlerden daha hızlı öğrendiği gözlemleniyor. Yetişkinler yeni kelimeler öğrenirken çocuklar kadar hızlı olamıyorlar ancak araştırma bulguları 18 yaşından sonra yeni kelimeleri başarılı bir şekilde öğrenebileceğimizi gösteriyor.

Beynin yeniden öğrenilen kelimeleri de bir yerde depolaması ilginç bir konudur. Yeni kelimenin anlamı herhangi bir yerde saklanabiliyorsa en az iki farklı anlamın ayrı ayrı saklanmasını beklersiniz ancak öyle görünmüyor. Yani şöyle açıklayabiliriz, deneyim yoluyla elde edilen anlamla, farklı yollarla elde edilen anlamlar aynı yerde yer alıyor. Yani yeni kelimeleri veya kelimelerin yeni anlamlarını depolarken de anlam ve ses bütünlüğü önemli.

Özetle öğrendiğiniz şeylerde telaffuz düzgünse, eğitmen diksiyonunu doğru kullanıyorsa siz de anlamıyla birlikte bir bütünlük kuruyor ve beyninizde depoluyorsunuz. Aldığınız yabancı dil eğitimlerinde veya yeni kelime öğrenme ile ilgili konular olduğunda eğitimlerin bu kriterleri karşılayıp karşılamadığına dikkat edin. 

Aynı zamanda kendi yetkinliklerinizi de bu yönde arttırırsanız akıllarda kalıcı bir sunum, iş görüşmesi yapabilirsiniz. Söylediklerinizi net bir şekilde ifade edebilmenin yanı sıra beyinde depolanmasını sağlayabilirsiniz. Diksiyon Eğitimi’ne katılarak hemen kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

diksiyon eğitimi diksiyon kursu
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
21. Yüzyıl Yetkinlikleri
Kişisel Gelişim

21. Yüzyıl Yetkinlikleri

18 Ocak 2021
Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri
Yabancı Dil Eğitimi

Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

19 Şubat 2019
İngilizce Kelime Öğrenme Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kelime Öğrenme Yolları

12 Aralık 2019
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259