AnasayfaBlogİngilizce Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

İngilizce Öğretmenliği Bölümü

27 Temmuz 2020
Bu görüntü, üzerine beyaz yazılar yazılmış bir kara tahtayı gösteriyor. Yakın çekim bir fotoğraf gibi görünmektedir ve tahta çerçevenin büyük bir kısmını kaplamaktadır. Beyaz metin kalın, net bir yazı tipiyle yazılmış ve tahtaya yayılmış. Tahtanın alt kısmına yakın bir yerde kırmızı bir metin de var ve genel görüntüye biraz kontrast katıyor. Tahta tipik bir okul kara tahtası gibi görünüyor, arka planda biraz toz ve tebeşir kalıntısı görülüyor. Sağ üst köşede bir çeşit eğitim amacını ima eden bir soru işareti var. Tahta, birkaç küçük detayın görülebildiği siyah bir çerçeve ile çerçevelenmiş. Resmin aydınlatması doğal, tahtayı ve içindekileri eşit şekilde aydınlatıyor. Genel olarak bu görüntü, bilgi dolu bir panonun bulunduğu bir eğitim ortamını tasvir ediyor.
Bölüm/AspektDetaylarÖnem/Olumlu Yönleri
İngilizce Öğretmenliği BölümüDil becerisine sahip ve öğretmenlik ile birlikte iş potansiyeli yüksek bir bölümFarklı iş alanlarında da mezunlar kendilerini ispat edebilir.
Dil Eğitim YönetimiBireylerin dil eğitimine yönelik yetkinliklerini artırmış olur.Öğrenciler geleceğin dünyasında dil becerilerini gösterebilir.
Puan TürleriTYT ve YDT puanlarına göre yerleşim yapılırBölüme girmek için her iki sınavda da başarılı olunmalıdır.
Eğitim SüresiBölüm 4 yıllık bir eğitime sahip4 yıl sonunda öğrenci tamamen yetkin bir öğretmen olur.
Öğretmenlik UygulamasıUygulamalı eğitimlerle öğretmenliğe yönelik deneyim kazanmış olurMezunlar tamamen yetkin ve deneyimli olurlar.
Meslek İmkanlarıÖğretmenlik dışında çevirmenlik, editörlük, reklam yazarlığı gibi alanlarda da iş imkanı sağlarKariyer olanakları geniştir.
Öğretmenlik İş İstasyonlarıKamu ve özel sektördeki tüm eğitim kurumlarında öğretmenlik imkanı sağlarYüksek istihdam potansiyeli vardır.
Dil BecerisiBölümün verdiği yabancı dil eğitimi öğrencinin dil becerisini artırırGelişmiş dil becerisi, öğrencisinin İngilizceye hakim olmasını sağlar.
Özel Sektör İçin İstihdamReklam ajansları, yayıncılık ve medya sektöründeki iş imkanlarıPek çok alanda iş imkanı sunar.
Eğitim KalitesiCiddi ve nitelikli eğitim veren devlet ve özel üniversitelerÖğrencinin doğru şekilde eğitimi almasını sağlar.

Dil bölümü mesleklerinin geneli, tercih döneminde daha az göz önünde bulunan iş alanlarıdır. Bunun en önemli nedeni ise DİL puan türünden sınava giren öğrenci sayısının, diğer puan türlerinden sınava girenlerden nispeten daha az olmasıdır. Sınava EA, sayısal ve SÖZ puan türlerinden daha çok öğrenci girdiğinden tercih döneminde de dikkatler bu puan türlerine yöneliyor. Bununla birlikte DİL puan türü son derece kıymetli ve önemli meslekleri barındıran bir alandır. Her bir bölümün de incelenmesi ve adayların da tercih döneminde yalnız bırakılmaması gerekir. Bundan dolayı DİL puan türünün en önemli mesleklerinden biri olan İngilizce öğretmenliği bölümünü yazımızda sizlere tanıtacağız.

İngilizce öğretmenliği, en gözde ve önemli branş öğretmenliklerinden biridir.  Tercih dönemlerinde de DİL puanının en merak edilen bölümlerinden biridir.  Buna bağlı olarak da bölüm, en fazla tercih edilen dil alanlarından biridir. İngilizce öğretmenliği bölümü, hem öğretmenlik hem de dil becerisiyle nispeten daha fazla iş alanlarına sahip bir durumdadır. Dil becerisine bağlı olarak öğretmenliğin yanı sıra farklı iş alanlarında da mezunlar kendilerini ispat edebiliyor.

Yine de bu bölümün İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden farkı olan öğretmenlik uygulaması, bölümün en öne çıkan özelliğidir. Bilhassa yaygınlaştırılan dil eğitimi için İngilizce öğretmenliği mezunlarına büyük görevler düşmektedir. Tabii ki bu durum da olumlu olarak istihdamı genişletmektedir. Türkçe eğitimi gibi İngilizce dil eğitimi de en doğru şekilde verildiğinde hem eğitim sistemi öğrenciler geleceğin dünyasında dil becerilerini gösterebileceklerdir. Böylesine önemli bir öğretmenlik icrasını gelin, her yönüyle tanıyalım.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Türkçe öğretmenliği kadar değerli ve geleceğe hazırlayan branş öğretmenliklerinden biri de ingilizce öğretmenliğidir. özellikle günümüzde farklı bir dil becerisinin sizi nerelere götürebileceği açıktır. başlangıç aşamasında bir dili her yönüyle doğru öğrenme ve kullanabilme, okuldaki ingilizce eğitimine ve eğitimcisine bağlıdır.  bundan dolayı verilen eğitim ne kadar doğru ve ciddiye alınırsa ileride öğrencinin yanlış öğrendiklerini düzeltme ihtimali de bir o kadar azalmış olur. işte nitelikli

İngilizce öğretmenliği bölümü, Eğitim Fakültesine bağlı, devlet ve özel üniversitelerde eğitimi bulunan bir öğretmenlik alanıdır. Bölüm, 4 yıllık eğitim verdiğinden TYT ile beraber YDT sınavına da girmek gerekiyor. Yüksek sıralamalara sahip bölümü tercih edebilmek adına yalnızca YDT sınavı değil, TYT sınavında da başarılı olmanız lazım. Özellikle Türkçe ve Matematik testlerindeki başarınız YDT sınavındaki başarınıza katkı sunacaktır. Bölüme geri dönecek olursak İngilizce eğitimi yanında öğretmenliğe dair de bilgi ve deneyimi içeren eğitimle karşılaşacaksınız. Bir öğretmenin sahip olması gereken; iletişim becerileri, çözüm odaklı olma, öğrenci psikolojisini anlayabilme gibi özellikler de eğitim içinde kendilerine yer bulmaktadır.

İngilizce öğretmenliği bölümü; İngilizce eğitim veren İlköğretim, Ortaöğretim ve lise düzeyindeki kurumlara yetkin İngilizce öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm aynı zamanda en çok ataması yapılan branş öğretmenliklerden de biridir. Yine İngilizce eğitiminin yaygınlaştırılma çalışmaları neticesinde; özel kurslar ve eğitim kurumları nitelikli ve yetkin İngilizce öğretmenleri aramaktadır. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği bölümü, temel hedef olarak "İngilizce öğretmeni" yetiştirir. Bunun yanında bölüm, bir dili her açıdan öğrettiğinden yabancı dil isteyen her alan, İngilizce öğretmenliği mezununun çalışma alanı olabilmektedir. Kamu ve özel sektörde öğretmen olarak çalışmanın yanı sıra tercümanlık, çevirmenlik, reklam yazarlığı, editörlük meslekleri de icra edilebilir. Kısacası İngilizceye ihtiyaç duyan alanlarda, mezunlar ek becerileriyle birlikte ilgili meslekte çalışabiliyor. Örneğin, pek çok reklam ajansı, İngilizce dil yetkinliğine önem veriyor ve reklam yazarı olan pek çok kişinin de İngilizce bir bölüm okuduğu biliniyor. Tabii ki öğretmenlik dışındaki meslekler için farklı beceriler ve yabancı dil kullanımına yönelik geniş bilgiler edinmek gerekir.

Yayıncılık ve medya sektöründe de iş bulabilen mezunların, çevirmenlik ve tercümanlık için İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri gerekebiliyor. Yine İngilizce kaynaklı sitelerde editörlük ve metin yazarlığı için de dil becerilerini pratik olarak kullanabilme şartı aranır. 

Kişinin kendi mesleki ufkuna ve gelişimine bağlı olarak İngilizce öğretmenliği, geniş iş imkânlarına sahip diyebiliriz. Yine de bölüm mezunlarının ilk hedeflerinden olan öğretmenliğe ayrı bir parantez açmalıyız. Eğitim sektöründe İngilizce öğreniminin sıkça vurgulanmasıyla hemen hemen tüm eğitim kurumları, İngilizceye ayrı bir önem vermeye başladı. Bunun bir sonucu olarak İngilizce öğretmeni arayışları da artmaya başladı. Geldiğimiz süreçte okul öncesinde dahi İngilizce öğretmenleri istihdam edilebiliyor. Bununla beraber mezunların kendilerine katacağı her tür deneyim, kısa zamanda iş bulabilmelerini sağlamaktadır. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği, hem dil hem de öğretmenlik yönünden öğrencilere farklı bakış açıları sunan ders içeriklerine sahiptir. İngilizce öğretmenliği dersleri; dil,çeviri, edebiyat, öğretmenlik, iletişim becerileri ve eğitim psikolojisine üzerine kuruludur. Dersler hem teorik hem de pratik olarak öğrencilere sunulur. Öğretmenlik uygulamasını da içeren İngilizce öğretmenliği dersleri, İngilizce dilini anlama, okuma, yazma ve konuşma üzerine pratik uygulamalar barındırmaktadır. Aynı zamanda bölümde, İngilizce öğretme yaklaşımları ve konularını da merkeze alınmaktadır. Genel itibariyle ise bölüm dersleri aşağıda yer almaktadır. 

 • Eğitim Bilimine Giriş

 • İngiliz Edebiyatı

 • Bilgi ve İletişim Tek. Kullanımı

 • Sözlü İletişim Becerileri

 • İleri Okuma ve Yazma

 • Sözcük Bilgisi

 • İngilizce-Türkçe Çeviri

 • Anlatım Becerileri

 • İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar

 • Eğitim Psikolojisi

 • Türk Eğitim Tarihi

 • Dilbilim

 • özel öğretim yöntemleri

 • Sınıf Yönetimi

 • Öğretmenlik Uygulaması

 • İngiliz Kültür Tarihi

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 • Drama

 • Yabancı Dil Öğretme, Ölçme ve Değerlendirme

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

İngilizce öğretmenliği, en gözde öğretmenliklerden biri olduğundan hem talep ve hem de sıralamalar her yıl artmaktadır. Yine DİL puanı içinde popüler ve istenilen bir bölüm olduğu için bölümü hedefleyenlerin sıkı çalışmaları gereken bir durum söz konusudur. İngilizce öğretmenliği sıralama açısından hem devlet hem de özel üniversitelerde yüksek değerlere sahiptir. Fikir vermesi açısından en yüksek sıralamaya sahip ilk 5 üniversiteyi aşağıda sizinle paylaştık. 

Boğaziçi Üniversitesi Puan 469 - Sıralama 3331

ODTÜ Puan 457- Sıralama 4394

Yeditepe Üniversitesi Burslu Puan 454 - Sıralama 4696

Bahçeşehir Üniversitesi  Burslu Puan 452 - Sıralama 4949

Hacettepe Üniversitesi Puan 448 - Sıralama 5430

İngilizce öğretmenliği sıralama ve puan açısından yüksek değerlere sahip olsa da DİL puanından sınava giren aday sayısı diğer puan türlerine göre az olmaktadır. Bu avantajı, lise yıllarında İngilizce alanını seçerek ve İngilizce dil becerinizi her platformda test ederek kullanabilirsiniz. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İngilizce öğretmenliği, ağırlıklı olarak dil ve öğretmenlik becerisini veren 4 yıllık bölümü olan bir branştır. Bölüm, temel olarak nitelikli ve yetkin İngilizce öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm, aynı zamanda çok ataması yapılan öğretmenliklerden de biridir. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği bölümü, İngilizce öğretmeni yetiştirme amacı taşır. Bununla beraber mezunlar,  İngilizceye ihtiyaç duyulan alanlarda da istihdam ediliyor. Eğitim sektörü yanında; reklamcılık, yayıncılık, medya ve şirketlerin çevirmenlik departmanlarında çalışılabilir. 

İngilizce Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

mezunlar,  bir öğretmen olarak öğrencilere i̇ngilizce dilini her açıdan öğretme amacını taşır. bunun yanı sıra farklı meslekler dahilinde editörlük, çevirmenlik, tercümanlık ve metin yazarlığı işleri de yapılmaktadır. mezunlar, kendi niteliklerine ve hedeflerine göre eğitim sektörü dışında da çalışma imkânına sahiptir.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, Dil becerisine sahip ve öğretmenlik ile birlikte iş potansiyeli yüksek bir bölüm, Farklı iş alanlarında da mezunlar kendilerini ispat edebilir, Dil Eğitim Yönetimi, Bireylerin dil eğitimine yönelik yetkinliklerini artırmış olur, Öğrenciler geleceğin dünyasında dil becerilerini gösterebilir, Puan Türleri, TYT ve YDT puanlarına göre yerleşim yapılır, Bölüme girmek için her iki sınavda da başarılı olunmalıdır, Eğitim Süresi, Bölüm 4 yıllık bir eğitime sahip, 4 yıl sonunda öğrenci tamamen yetkin bir öğretmen olur, Öğretmenlik Uygulaması, Uygulamalı eğitimlerle öğretmenliğe yönelik deneyim kazanmış olur, Mezunlar tamamen yetkin ve deneyimli olurlar, Meslek İmkanları, Öğretmenlik dışında çevirmenlik, editörlük, reklam yazarlığı gibi alanlarda da iş imkanı sağlar, Kariyer olanakları geniştir, Öğretmenlik İş İstasyonları, Kamu ve özel sektördeki tüm eğitim kurumlarında öğretmenlik imkanı sağlar, Yüksek istihdam potansiyeli vardır, Dil Becerisi, Bölümün verdiği yabancı dil eğitimi öğrencinin dil becerisini artırır, Gelişmiş dil becerisi, öğrencisinin İngilizceye hakim olmasını sağlar, Özel Sektör İçin İstihdam, Reklam ajansları, yayıncılık ve medya sektöründeki iş imkanları, Pek çok alanda iş imkanı sunar, Eğitim Kalitesi, Ciddi ve nitelikli eğitim veren devlet ve özel üniversiteler, Öğrencinin doğru şekilde eğitimi almasını sağlar
sıfırdan ingilizce sıfırdan ingilizce eğitimi ingilizce öğretmenliği bölümü ingilizce öğretmenliği dersleri ingilizce öğretmenliği sıralama ingilizce öğretmeni Dil puanı İngilizce eğitimi
Resimde uzun, siyah saçlı, gözleri kapalı ve yüzünde geniş, içten bir gülümseme olan bir kadın görülüyor. Sırtını dik tutmuş, kolları iki yanında, saçları omuzlarından ve sırtından aşağı dökülüyor. Yirmili yaşlarında görünüyor ve ten rengini tamamlayan beyaz bir bluz giyiyor. Memnun ve neşeli görünüyor, bir güven ve duruş havası yayıyor. İfadesi ve duruşu huzur ve dinginlik hissi veriyor. Uzun saçları güzelliğine ve kadınsılığına katkıda bulunarak mutlu ve kaygısız bir kadın resmini tamamlıyor.
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resimde bir kadın kırmızı bir kazak giyerken kameraya gülümsüyor. Arka planda siyah metinli mavi beyaz bir işaret var, bu da kadının A1 seviyesinde bir Fransızca dil kursuna katıldığını gösteriyor. Buna ek olarak, beyaz metinli siyah ve kırmızı bir dikdörtgen var ki bu bir logo ya da kursla ilgili bir mesaj olabilir. Genel olarak bu görüntü, yeni bir dil öğrenmek için harika bir motivasyon olan neşe ve başarı duygusunu yansıtıyor.
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Bu görselde kollarını kavuşturmuş, kendinden emin ve özgüvenli bir tavır sergileyen bir kadın tasvir edilmiştir. İspanyolca Kursu A2, dili orta seviyede öğrenmek için harika bir yoldur. İspanyolca gramer, telaffuz ve kelime bilgisinin tüm temellerini açık ve anlaşılması kolay bir şekilde öğretir. Kursun ses ve video dosyaları, öğrencilerin pratik yapmalarına ve İspanyolca konuşma becerilerinde güven kazanmalarına olanak tanır. Ayrıca, kurs öğretilen kavramları pekiştirmeye yardımcı olan interaktif alıştırmalar da içermektedir. Bu kurs sayesinde öğrenciler, İspanyolca konuşan kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olacak güçlü bir İspanyolca temeli oluşturabilirler. Ayrıca, kursun çevrimiçi eğitmeni öğrencilere kişiselleştirilmiş tavsiye ve geri bildirim sağlamak için hazırdır. Bu kurs, orta seviyede İspanyolca öğrenmek için ideal bir yoldur.
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
12570
Bu çevrimiçi kurs görseli kızıl saçlı ve kalpli bir kadını göstermektedir. İspanyolca kursunu (A1) temsil eden siyah beyaz puantiyeli bir gömlek giymektedir. Kalp ayrıca dil öğrenmenin önemini sembolize edebilecek kırmızı ve sarı şeritlerle süslenmiştir. Bence bu görsel öğrencileri İspanyolca kursuna (A1) katılmaya ve öğrenme yolculuklarını keyifli hale getirmeye teşvik ediyor.
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
11100