AnasayfaBlogİngilizce Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

İngilizce Öğretmenliği Bölümü

27 Temmuz 2020
İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Dil bölümü mesleklerinin geneli, tercih döneminde daha az göz önünde bulunan iş alanlarıdır. Bunun en önemli nedeni ise DİL puan türünden sınava giren öğrenci sayısının, diğer puan türlerinden sınava girenlerden nispeten daha az olmasıdır. Sınava EA, sayısal ve SÖZ puan türlerinden daha çok öğrenci girdiğinden tercih döneminde de dikkatler bu puan türlerine yöneliyor. Bununla birlikte DİL puan türü son derece kıymetli ve önemli meslekleri barındıran bir alandır. Her bir bölümün de incelenmesi ve adayların da tercih döneminde yalnız bırakılmaması gerekir. Bundan dolayı DİL puan türünün en önemli mesleklerinden biri olan İngilizce öğretmenliği bölümünü yazımızda sizlere tanıtacağız.

İngilizce öğretmenliği, en gözde ve önemli branş öğretmenliklerinden biridir.  Tercih dönemlerinde de DİL puanının en merak edilen bölümlerinden biridir.  Buna bağlı olarak da bölüm, en fazla tercih edilen dil alanlarından biridir. İngilizce öğretmenliği bölümü, hem öğretmenlik hem de dil becerisiyle nispeten daha fazla iş alanlarına sahip bir durumdadır. Dil becerisine bağlı olarak öğretmenliğin yanı sıra farklı iş alanlarında da mezunlar kendilerini ispat edebiliyor.

Yine de bu bölümün İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden farkı olan öğretmenlik uygulaması, bölümün en öne çıkan özelliğidir. Bilhassa yaygınlaştırılan dil eğitimi için İngilizce öğretmenliği mezunlarına büyük görevler düşmektedir. Tabii ki bu durum da olumlu olarak istihdamı genişletmektedir. Türkçe eğitimi gibi İngilizce dil eğitimi de en doğru şekilde verildiğinde hem eğitim sistemi öğrenciler geleceğin dünyasında dil becerilerini gösterebileceklerdir. Böylesine önemli bir öğretmenlik icrasını gelin, her yönüyle tanıyalım.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Türkçe öğretmenliği kadar değerli ve geleceğe hazırlayan branş öğretmenliklerinden biri de İngilizce öğretmenliğidir. Özellikle günümüzde farklı bir dil becerisinin sizi nerelere götürebileceği açıktır. Başlangıç aşamasında bir dili her yönüyle doğru öğrenme ve kullanabilme, okuldaki İngilizce eğitimine ve eğitimcisine bağlıdır.  Bundan dolayı verilen eğitim ne kadar doğru ve ciddiye alınırsa ileride öğrencinin yanlış öğrendiklerini düzeltme ihtimali de bir o kadar azalmış olur. İşte nitelikli İngilizce eğitimiyle öğrencilere bir dil kazandıran İngilizce öğretmenliği, bir üniversite bölümü olarak da son derece nitelikli bir eğitime sahiptir. 

İngilizce öğretmenliği bölümü, Eğitim Fakültesine bağlı, devlet ve özel üniversitelerde eğitimi bulunan bir öğretmenlik alanıdır. Bölüm, 4 yıllık eğitim verdiğinden TYT ile beraber YDT sınavına da girmek gerekiyor. Yüksek sıralamalara sahip bölümü tercih edebilmek adına yalnızca YDT sınavı değil, TYT sınavında da başarılı olmanız lazım. Özellikle Türkçe ve Matematik testlerindeki başarınız YDT sınavındaki başarınıza katkı sunacaktır. Bölüme geri dönecek olursak İngilizce eğitimi yanında öğretmenliğe dair de bilgi ve deneyimi içeren eğitimle karşılaşacaksınız. Bir öğretmenin sahip olması gereken; iletişim becerileri, çözüm odaklı olma, öğrenci psikolojisini anlayabilme gibi özellikler de eğitim içinde kendilerine yer bulmaktadır.

İngilizce öğretmenliği bölümü; İngilizce eğitim veren İlköğretim, Ortaöğretim ve lise düzeyindeki kurumlara yetkin İngilizce öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm aynı zamanda en çok ataması yapılan branş öğretmenliklerden de biridir. Yine İngilizce eğitiminin yaygınlaştırılma çalışmaları neticesinde; özel kurslar ve eğitim kurumları nitelikli ve yetkin İngilizce öğretmenleri aramaktadır. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği bölümü, temel hedef olarak "İngilizce öğretmeni" yetiştirir. Bunun yanında bölüm, bir dili her açıdan öğrettiğinden yabancı dil isteyen her alan, İngilizce öğretmenliği mezununun çalışma alanı olabilmektedir. Kamu ve özel sektörde öğretmen olarak çalışmanın yanı sıra tercümanlık, çevirmenlik, reklam yazarlığı, editörlük meslekleri de icra edilebilir. Kısacası İngilizceye ihtiyaç duyan alanlarda, mezunlar ek becerileriyle birlikte ilgili meslekte çalışabiliyor. Örneğin, pek çok reklam ajansı, İngilizce dil yetkinliğine önem veriyor ve reklam yazarı olan pek çok kişinin de İngilizce bir bölüm okuduğu biliniyor. Tabii ki öğretmenlik dışındaki meslekler için farklı beceriler ve yabancı dil kullanımına yönelik geniş bilgiler edinmek gerekir.

Yayıncılık ve medya sektöründe de iş bulabilen mezunların, çevirmenlik ve tercümanlık için İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri gerekebiliyor. Yine İngilizce kaynaklı sitelerde editörlük ve metin yazarlığı için de dil becerilerini pratik olarak kullanabilme şartı aranır. 

Kişinin kendi mesleki ufkuna ve gelişimine bağlı olarak İngilizce öğretmenliği, geniş iş imkânlarına sahip diyebiliriz. Yine de bölüm mezunlarının ilk hedeflerinden olan öğretmenliğe ayrı bir parantez açmalıyız. Eğitim sektöründe İngilizce öğreniminin sıkça vurgulanmasıyla hemen hemen tüm eğitim kurumları, İngilizceye ayrı bir önem vermeye başladı. Bunun bir sonucu olarak İngilizce öğretmeni arayışları da artmaya başladı. Geldiğimiz süreçte okul öncesinde dahi İngilizce öğretmenleri istihdam edilebiliyor. Bununla beraber mezunların kendilerine katacağı her tür deneyim, kısa zamanda iş bulabilmelerini sağlamaktadır. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği, hem dil hem de öğretmenlik yönünden öğrencilere farklı bakış açıları sunan ders içeriklerine sahiptir. İngilizce öğretmenliği dersleri; dil,çeviri, edebiyat, öğretmenlik, iletişim becerileri ve eğitim psikolojisine üzerine kuruludur. Dersler hem teorik hem de pratik olarak öğrencilere sunulur. Öğretmenlik uygulamasını da içeren İngilizce öğretmenliği dersleri, İngilizce dilini anlama, okuma, yazma ve konuşma üzerine pratik uygulamalar barındırmaktadır. Aynı zamanda bölümde, İngilizce öğretme yaklaşımları ve konularını da merkeze alınmaktadır. Genel itibariyle ise bölüm dersleri aşağıda yer almaktadır. 

 • Eğitim Bilimine Giriş

 • İngiliz Edebiyatı

 • Bilgi ve İletişim Tek. Kullanımı

 • Sözlü İletişim Becerileri

 • İleri Okuma ve Yazma

 • Sözcük Bilgisi

 • İngilizce-Türkçe Çeviri

 • Anlatım Becerileri

 • İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar

 • Eğitim Psikolojisi

 • Türk Eğitim Tarihi

 • Dilbilim

 • Özel Öğretim Yöntemleri

 • Sınıf Yönetimi

 • Öğretmenlik Uygulaması

 • İngiliz Kültür Tarihi

 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 • Drama

 • Yabancı Dil Öğretme, Ölçme ve Değerlendirme

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

İngilizce öğretmenliği, en gözde öğretmenliklerden biri olduğundan hem talep ve hem de sıralamalar her yıl artmaktadır. Yine DİL puanı içinde popüler ve istenilen bir bölüm olduğu için bölümü hedefleyenlerin sıkı çalışmaları gereken bir durum söz konusudur. İngilizce öğretmenliği sıralama açısından hem devlet hem de özel üniversitelerde yüksek değerlere sahiptir. Fikir vermesi açısından en yüksek sıralamaya sahip ilk 5 üniversiteyi aşağıda sizinle paylaştık. 

Boğaziçi Üniversitesi Puan 469 - Sıralama 3331

ODTÜ Puan 457- Sıralama 4394

Yeditepe Üniversitesi Burslu Puan 454 - Sıralama 4696

Bahçeşehir Üniversitesi  Burslu Puan 452 - Sıralama 4949

Hacettepe Üniversitesi Puan 448 - Sıralama 5430

İngilizce öğretmenliği sıralama ve puan açısından yüksek değerlere sahip olsa da DİL puanından sınava giren aday sayısı diğer puan türlerine göre az olmaktadır. Bu avantajı, lise yıllarında İngilizce alanını seçerek ve İngilizce dil becerinizi her platformda test ederek kullanabilirsiniz. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İngilizce öğretmenliği, ağırlıklı olarak dil ve öğretmenlik becerisini veren 4 yıllık bölümü olan bir branştır. Bölüm, temel olarak nitelikli ve yetkin İngilizce öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm, aynı zamanda çok ataması yapılan öğretmenliklerden de biridir. 

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İngilizce öğretmenliği bölümü, İngilizce öğretmeni yetiştirme amacı taşır. Bununla beraber mezunlar,  İngilizceye ihtiyaç duyulan alanlarda da istihdam ediliyor. Eğitim sektörü yanında; reklamcılık, yayıncılık, medya ve şirketlerin çevirmenlik departmanlarında çalışılabilir. 

İngilizce Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar,  bir öğretmen olarak öğrencilere İngilizce dilini her açıdan öğretme amacını taşır. Bunun yanı sıra farklı meslekler dahilinde editörlük, çevirmenlik, tercümanlık ve metin yazarlığı işleri de yapılmaktadır. Mezunlar, kendi niteliklerine ve hedeflerine göre eğitim sektörü dışında da çalışma imkânına sahiptir.

sıfırdan ingilizce sıfırdan ingilizce eğitimi ingilizce öğretmenliği bölümü ingilizce öğretmenliği dersleri ingilizce öğretmenliği sıralama ingilizce öğretmeni Dil puanı İngilizce eğitimi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.