AnasayfaBlogİletişimi Ne Kadar Etkili Kullanıyoruz?
Etkili İletişim

İletişimi Ne Kadar Etkili Kullanıyoruz?

12 Kasım 2019
İletişimi Ne Kadar Etkili Kullanıyoruz?

İletişim nedir? İletişim insanlık tarihinin başladığı günden bu yana devam eden kişilerin birbirleriyle anlaşma biçimi olarak tanımlanabilir. İnsan, temel bedensel ihtiyaçları olan yemeğe, içmeye, uyumaya ne kadar ihtiyaç duyuyorsa iletişim kurmaya da o kadar ihtiyaç duyar. İnsanın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi de doğrudan iletişim yoluyla gerçekleşir. 

Yemek konusunu ele alırsak kişi evde yaptığı yemeklerin malzemelerini tedarik etmek için pazara ve markete çıkar ve bir şekilde esnafla iletişim kurar. Kişiler arası iletişim bu şekilde toplumsal bir hüviyete bürünür.

İletişim Kurmak Zorundayız

İletişim, toplumsal ve sosyal hayatın olmazsa olmazıdır. İnsan sabah uyanmasından gece yatağına girene kadar onlarca belki de yüzlerce insanla iletişim kurar. İnsanın evinde eşiyle, çocuklarıyla, annesiyle, babasıyla, kardeşleriyle işine giderken toplu taşımayı kullanıyorsa şoförlerle özel aracı varsa benzinciyle oto yıkamacısıyla, pastaneciyle ve işyerindeki farklı birimlerden çok sayıda kişiyle iletişim kurması kaçınılmazdır. Ama önemli olan bu zaruri iletişimi etkili hale getirerek faydalı bir konuma ulaştırmak ve insani ölçülerde devamlılığını sağlayabilmektir.

İletişimi Etkili Duruma Getirmek

Günlük hayatımızda iletişimi ne kadar etkili kullanabiliyoruz? Bu soruyu biraz daha ayrıntılı soracak olursak, çevremizle ilişkilerimizde görgü ve nezaket kurallarına ne kadar uyabiliyoruz? Muhatabımıza hitap etme şeklimiz ne kadar düzgün ve insancıl? Çalışma hayatımızda kişilere makam ve mevkilerinden menfaat sağlamak için mi yoksa sadece kişilik değerleri için mi yaklaşım gösteriyoruz? 

Örneğin kötü kokan bir şey yedikten sonra ya da sigara, alkol içtikten sonra bu kötü kokularla muhatabımızı rahatsız etmemiz bile günlük hayatımızda iletişimi etkili kullanamadığımız anlamına gelebilmektedir. Etkili iletişim çerçevesi çok geniş bir alandır ve iletişimin yanı sıra sosyoloji, psikoloji gibi diğer toplumsal bilimlerinde ortak çalışma alanına girmektedir. Her birey iletişimi etkili hale getirmek için çaba göstermek mecburiyetinde. Toplumsal huzur ve barış ortamının devamlılığı için bu önemsenmesi gereken bir durumdur.

Etkili İletişim İçin ne Yapılmalı?

İnsan etkili iletişim için önce tebessüm etmeyi iyi bilmelidir. Gülümsemek birçok insanın kalbinde sıcak bir izlenim oluşturur toplumda kin ve düşmanlığın yayılmasını engeller. Buna ek olarak insan çevresine bir selamı çok görmemeli. Fırsat buldukça günaydın, hayırlı sabahlar, iyi akşamlar diyebilmeli. Ayrıca hasta ziyareti, yaşlıların hatırlarını sorma, engelli bireylerin sorunlarıyla ilgilenme gibi güzel davranışlarda iletişimi etkili hale getirmenin farklı yollarıdır. 

Çevresindeki meselelere dikkat kesilmeyen insan zamanla asosyal bir kişilik kazanacaktır. Yaşadığımız toplumu daha da geliştirmenin ve ileri seviyelere taşımanın bir yolu da iletişimi etkili hale getirebilmenin yollarını aramaktır. Zira insan, medeniyetlerin kurucu öğesidir ve evrendeki bütün gelişimlerde imzası bulunan başlıca canlıdır. Kainattaki bütün canlı işleyişini organize eden insan, etkili iletişim kanallarını daha verimli kullanarak insanlığa umut veren yeni gelişimlerin de önünü açacaktır.

Etkili İletişimde Eğitimin Önemi

Etkili iletişim, iletişim fakültelerinde kişiler arası iletişim dersinde uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Bu derste insanların birbirleriyle selamlaşma veya hitap etme şekilleri nasıl olmalı? gibi birçok konu ayrıntılı şekilde iletişim fakültesi öğrencilerine öğretilmektedir. Bu derslerin yanı sıra devlete ait ve özel birçok kurumda kişisel gelişim kurslarında etkili iletişime dair sertifikalı eğitimler verilmektedir. 

Etkili iletişim için nereden eğitim alabiliriz?

Konuyu öğrenmek ve daha sağlıklı uygulamak için Enstitü eğitimler veriyor. Online olarak alacağınız ücretsiz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur. Etkili iletişim alanında kendilerini geliştirmek isteyenler Enstitü eğitimlerinden faydalanabilir. Bunlara ek olarak insanın en büyük aynası kendisidir ve kendini en etkili şekilde geliştirmesinin yolu yine kendisini sorgulamasıdır.

Kişinin kendisini ben insanlarla ilişkilerimde ne kadar nezaket kurallarına uyabiliyorum? Ne kadar dürüstüm? Çevremdeki insanlara ne kadar faydam dokunuyor? Şeklinde öze yönelik sorgulamalar yapmakta gerekli bir durumdur.

Yazar: Abdülsamet Karataş

iletişimi ne kadar etkili kullanıyoruz etkili iletişim etkili iletişim teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.