AnasayfaBlogİletişim Tasarımı ve Medya
Bölümler

İletişim Tasarımı ve Medya

29 Haziran 2020
İletişim Tasarımı ve Medya

Günümüz teknolojisi; iletişimi ögelerini tasarımla birleştirerek görsel sunum yapılacak hale getirmektedir. İletişim tasarımı ve medya; tasarım ile estetiğin, teknoloji ile yaratıcılığın bir araya geldiği, medya ürünlerinin tüketici ile buluşturulduğu bir yapılanmadır. Bir ürünü veya hizmeti meydana getirmek kadar, tanıtımı ve kullanıcı ile doğru zamanda buluşması da önemlidir. İletişim tasarımı ve medya; tasarım diliyle, iletişim kanallarını kullanarak, görsel anlatım biçimleri yaratır. Medya için hazırlanan görsel malzemelerin prodüksiyonu, iletişim tasarımı ve medya aracılığı ile yapılır.

Televizyon, sinema, gazete ve web gibi platformların ihtiyaçları doğrultusunda bilgilerin kullanıcı ile buluşmasında; işitsel, görsel olarak iletişimin oluşmasını sağlamaktadır. Verilmek istenen mesaj, doğru hedef kitleye doğru bir şekilde ulaştırılması esas olandır. Kurum ve tüketici arasında iletişimin kuvvetli olduğu, sağlıklı ve başarıyla sonuçlanan ilişkiler kurulması hedeflenir.

İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü Nedir?

Kurumlar ve tüketici arasında medya üzerinden kurulan iletişim, teknolojinin sunduğu imkanları da göz önünde bulundurulduğunda, kurumlar ve tüketici için oldukça önemlidir. İletişim tasarımı ve medya bölümü bu ilişkinin temellerini sistemin gereklerine göre şekillendirmek amacı ile yaşama geçmiştir. İletişim tasarımı ve medya bölümünün hedefi; ürünlerin ve hizmetlerin medya kuruluşlarında etkin olarak kullanımını gerçekleştirecek, medya sektörüne faydalı olacak, aynı zamanda nitelikli elemanların yetişmesini sağlayacak eğitimi sunmaktır.

İletişim tasarımı ve medya bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Öğrencilerin, eğitimi tamamlayabilmek için 240 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. Bölüm; görsel iletişimi meydana getiren farklı platformlara odaklı, tamamen özgün çalışmalar üretebilen tasarımcıları yaratmak için ihtiyaç duyulacak tüm derslerle öğrencileri buluşturur. İletişim tasarımı ve medya bölümünü tercih edecek adayların, reklamcılık ve iletişim gibi kavramlara kendilerini yakın hissetmeleri ve merak duymaları önemlidir.

İletişim Tasarımı ve Medya İş İmkanları Nelerdir?

Bölümden mezun olacak öğrencilerin, kendilerinin ürettiği tamamen özgün olan çalışmaları her türlü platformda sergilenebilecek şekilde görsel tasarım portföyü eğitim süresince ortaya çıkmış olur. Mezunlar; iletişim tasarımı ve medya sektörünün eğitimli uzman gereksinimlerini karşılayacak düzeyde yetiştirilir. İletişim tasarımı bölümü mezunları iş yaşamları içinde asıl görevleri reklamcılık olmak üzere gelişen teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak kurum ve tüketici ilişkisini başarılı bir şekilde yürütür.

Bölüm mezunları özel ve kamu sektöründe tasarımcı, sanat yönetmeni, sinema ve televizyona özgü yapım içinde ve danışman olarak görev alabilirler. İletişim tasarımı ve medya mezunları aşağıdaki alanlarda çalışma imkanına sahiptir.

 • Televizyon yayıncılığı içinde görev alabilirler.

 • Radyo yayıncılığı içinde görev alabilirler.

 • Web tasarımı işlerinde yer alabilir. Web sitesi oluşumlarını yönetebilirler.

 • Kurumsal iletişim alanında görev alabilirler.

 • Gazetelerde de mezunlar için görev imkanı bulunmaktadır.

 • Haber ajanslarında iş imkanına sahiptirler.

 • Basın yayın kuruluşlarında danışmanlık yapabilirler.

 • Dergi yayıncılığı, reklam ajansları, yapım şirketleri ve sosyal medya en çok iletişim tasarımı ve medya bölümü mezunu kabul eden iş alanları arasındadır.

 • Bölüm, kendi işini kurma olanağına da oldukça açık bir meslek türüdür.

İletişim Tasarımı ve Medya Mezunları Ne İş Yapar?

İletişim tasarımı ve medya bölümünü tercih edecek, kariyer planını başarılı bir şekilde oluşturmak isteyecek adaylar, öncelikle ne iş yapacaklarına dair bilgi edinmek ister. Her bölümün kendi içinde zor ve keyifli yanları bulunmaktadır. Eğitime başlamadan önce adayların bölümün tüm şartlarını öğrenerek, gerçekten bu alanda meraka sahip olmaları gerekir. İletişim tasarımı ve medya bölümünün iş imkanları oldukça geniştir. Bu doğrultuda yapacakları işlerde çeşitlilik göstermektedir. İletişim tasarımı ve medya bölümünden mezun olan adayların bir kısmı kendi firmasını kurarak işin tüm gereklerini yerine getirmek üzere, gereken sorumluluğu alırlar. Yazılım sektörünü tercih eden adaylar, kurumlarda tasarımcı olarak çalışabilirler. Bu kurumların içinde web tasarımı yapabilir, mobil uygulamalara ara yüz ve görüntü tasarımları üretebilirler. Reklam ve yapım şirketleri diğer önemli sektörler arasındadır. Bu sektörlerde görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni olarak görevlerini yerine getirirler. Kültür ve sanat etkinlikleri içinde yönetimi üstlenebilir, planlamada tüm rolü üstlenebilirler. Medyaya üretilen görsel malzemelerin prodüksiyonu aşamasında yönetici görevi üstlenirler.

İletişim Tasarımı ve Medya Dersleri Nelerdir?


İletişim tasarımı ve medya bölümü 4 yıllık lisans eğitimi süresince teorik birçok ders ile karşılaşma imkanı sunar. Öğrenciler bu süre içinde kariyer yaşamlarına yön verecek, iletişim ve medya üzerine önemli bilgileri edinirler. Eğitimleri boyunca kendilerinin ortaya çıkardığı tüm tasarımlar port folyo oluşturmalarını sağlar. Böylece tecrübe kazanır ve sektör seçiminde başarılı olacakları yolu daha iyi belirleyebilirler.

Eğitim yaşamı boyunca yeteneklerini iyi sergileyebilmek için hem derslerde başarı göstermeleri hem de araştırma yaparak kendilerini geliştirmeleri beklenmektedir. 4 yılın sonunda edindikleri bilgilerle bölümün tüm beklentilerini yerine getiren öğrenciler, iletişim tasarımı ve medya lisans diplomasını almaya hak kazanırlar. İletişim tasarımı ve medya bölümünde eğitim alacak öğrenciler aşağıdaki derslerden faydalanma şansına sahip olur.

 • Yaratıcı ve Eleştirel Düşünce,

 • Görsel İletişim,

 • İletişim Hukuku,

 • İletişim Kuramları,

 • Medya Okuryazarlığı,

 • Kurgu Teknikleri,

 • Senaryo Yazımı,

 • Televizyon Programı Yapımı,

 • Grafik Tasarımı,

 • İletişim Psikolojisi

İletişim Tasarımı ve Medya Taban Puanları ve Sıralama

2019-2020 İletişim Tasarımı ve Medya Taban Puanları ve İletişim Tasarımı ve Medya Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.  Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 4 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Burada verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ    İletişim Tasarımı ve Medya Taban puan: 306,23442 Başarı sırası: 238955
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ    İletişim Tasarımı ve Medya Taban puan: 244,69693 Başarı sırası: 652968

İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü Nedir?

İletişim tasarımı ve medya bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkar. Bölüm; nitelikli, meraklı, araştırma gücü yüksek adayların yetiştirilmesini hedefler. Topluma, görsel iletişim araçlarını ortaya çıkartan farklı platformların içinde, özgün olarak yer alabilecek tasarımcıları yaratır.

İletişim Tasarımı ve Medya İş İmkanları Nelerdir?

İletişim tasarımı ve medya bölümü kamu ve özel sektörde geniş bir yelpazeye sahiptir. Bölüm mezunları özellikle televizyon, radyo gazete, web gibi alanlarda farklı görevlerde çalışma imkanı yakalar. Reklam ajansları, yapım şirketleri gibi kurumlarda bölüm mezunları ile çalışmayı tercin eden kurumlar arasındadır.

İletişim Tasarımı ve Medya Mezunu Ne İş Yapar?

İletişim tasarımı ve medya mezunları; yazılım sektöründe yer alıyorsa, tasarım görevini üstlenebilir, özellikle web tasarımı aşamasında önemli sorumluluklar alırlar. Reklam ve yapım şirketlerinde, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni olarak çalışmayı tercih eden aday sayısı da bölüm mezunları içinde yüksektir. Sektörler içinde yönetici olarak ve danışmanlık yaparak görev alan çok sayıda bölüm mezunu ile karşılamak mümkündür.

iletişim tasarımı medya teknoloji yaratıcılık web internet haberciliği veri gazeteciliği
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.