AnasayfaBlogGrafik Tasarım Terimleri
Nedir?

Grafik Tasarım Terimleri

07 Temmuz 2021
Grafik Tasarım Terimleri

Grafik tasarım, mesajı hedef kitleye resimlerle ve sembollerle aktarma sanatıdır. İletilen mesajın görsel ve sembollerle desteklenmesi hedef kitle üzerindeki etkisini artırır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda kullanılır. Film afişleri, web sitesi, iç mimari tasarımlar, gazete ve dergi bu alanlardan bazıları. Pek çok iş alanında olduğu gibi grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan bazı terimler bulunur. 

Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri Nelerdir?

Grafik tasarım terimleri çalışılan alana göre değişiklik gösterir. Hedef kitle, eskiz gibi terimler yapılan bütün tasarımlar için önemlidir. Forma, renk ayrımı ise basılı eser tasarımlarında ayrı yer tutar. En sık kullanılan grafik tasarım terimlerini listeleyelim. 

 • Amblem

Şirketi, kurumu ya da bir firmayı akılda kalıcı sembol. Örnek vermek gerekirse Koç Holding’in logosundaki boynuzlu koç amblemdir. Amblemde görsel olur, firmayı anlatır. 

 • Logo

İşletmeyi, şirketi ve kurumu görsel ve tipografik metinlerden oluşan çalışmadır. Siemens sadece logosunu fontla da kullanabilir, sembol ve fontla da kullanabilir. Logo dediğimiz şey, amblem ve fonttur. Sadece Beko yazısı, bu hem logosu hem de amblemidir. 

 • Slogan

Şirketi ya da kurumu anlatan, adı geçmeden bile kurumu hatırlatan sözdür. Slogan firmanın kreatif direktörleri tarafından hazırlanır. “Başka bir arzunuz” denilince akla Garanti Bankası geliyor. Bu garanti bankasının sloganı. Slogan, markasının ambleminin, logosunun altında yer alan kısacık cümledir. 

 • Hedef Kitle

Hazırlanan reklam, web sitesi ya da projenin hedef kitlesi farklı olur. Yapılan çalışmalar hedef kitlenin istekleri üzerine yapılır. Apple ile Android’in hedef kitlesi farklı. Tasarımcıların hatasız çalışmak istedikleri için Mac tercih eder. Yazılımcılar da birçok şeyi merak ettikleri için android işletim sistemini kullanırlar. Bu durum hedef kitle farkına örnek verilebilir.

 • Ambalaj

Bir ürünü, en hızlı, en kolay ve en pratik şekilde müşteriye ulaştırmanın yoludur. Ürünün ambalajı ne kadar güzel olursa daha kolay satılır. Ambalaj ürünün fiyatını etkileyen tasarımlar ve içinde ne olduğuna dair bilgileri barındıran çok önemli özelliktir. Bütün dünyada kendi alanının öncü firmaları ambalajlarına çok dikkat eder.

 • Eskiz

Bir tasarıma başlanmadan önce, hayata geçirilmesi istenen çalışmanın kağıda çizilmiş halidir. Genellikle gazetelerde ve web siteleri gibi birçok alanda kullanılır. Eskiz çalışma yöntemleri vardır. Gazetede eskiz kullanılacak ise farklı ölçüler ve farklı stratejiler tercih edilir. Web sitesinde ise ara yüz tasarımcıların farklı yöntemi vardır. Eskiz heykel tıraşta, mimari tasarımlarda, grafik tasarımlarda, web sitesinde, gazetelerde, dergilerde, görseli olan bütün çalınmalarda kullanılır. Otobüse giydirilen reklam çalışmasında bile eskiz kullanılır. Eskiz kullanarak yapılan tasarım daha etkileyici olur.

 • Görsel Hiyerarşi

Derginin ön kapağı ile ortasındaki bir alanın etkisi farklıdır. Ön kapağı görsel hiyerarşiye örnektir. Gazetede ise hiyerarşik sayfa birinci sayfa ve son sayfadır. Görsel hiyerarşiye göre çalışmak hedef kitleyi daha çok etkiler. Web sitelerinde Yandex'in bir uygulaması var. Ara yüz tasarımcıları şöyle bir yöntem izliyor. Bir kullanıcı siteye girdiğinde sayfanın en çok hangi tarafını tıklıyorsa Yandex bunun algoritmasını tutuyor. Tasarımcılar da web sitesi tasarlarken hiyerarşiyi buna göre belirliyor.

 • Mizanpaj

Sayfa düzenidir. Sıklıkla dergi ve gazetelerde kullanılır. Grafik tasarımcılar firmanın kurumsal kimliğine uygun bir mizanpaj oluşturur. Sonrasında yapılan çalışmalar mizanpaj dikkate alınır. 

 • İllüstrasyon

Tamamen hayal ürünü çizimlerle resmedilme sanatıdır. Gözle görülen her cisim ve nesne abartılarak çizilir. Hayal dünyasının sınırsızlığı gibi illüstrasyon örnekleri de sınırsızdır. İllüstratör nesneleri, hafızalarda yer edinen afili mesajlara dönüştürür

 • Künye

Gazete, dergi ve kitap gibi yayının adresi, telefon numarası, e-posta adreslerinin; özetle iletişim bilgilerinin yanı sıra yayını hazırlayan editöryel ekiple ilgili bilgilerin de yazıldığı kısımdır. 

 • Pigtografi

Çeşitli komutları bize görsel olarak anlatan çalışmalara pigtografi denir. Trafik levhalarında, web sitelerinde kullanılır. Telefonların ve maillerin sembolleri örnek verilebilir. Tramvaylarda çizgiyi geçmeyin diye gösterilen sembol ve trafikte dur yazması yerine sembol koyulması pigtogram olarak adlandırılır. 

 • Renk Ayrımı

Matbaacılıkta baskıda önemli bir yer tutar. 4 ana renk vardır ve diğer kullanılan renkler bu renklerle oluşturulur. Gazete sayfalarına dikkat ettiyseniz, genellikle alt köşelerde bu dört renk bulunur. Basılacak öge kendini oluşturan renklere ayrılır. Grafik tasarımcı renk ayrımına dikkat etmelidir. Renk ayrımına dikkat edilmeyen tasarımlarda baskıların kalitesi ve netliği de düşük olur. Büyük tasarım firmalarında sadece renk ayrımlarını yapan kişiler bulunur.

 • Tipografi

Herhangi bir konuyu veya başlığı fontlarla anlatmadır. Tasarımı yaparken görsel tipografik çalışmalarla anlatmak istediğinizi yapabilirsiniz. Videolu olarak ezel dizisinin jeneriğinde görebilirsiniz. Fontlarla tasarım yapma sanatına denir. 

 • İnfografik

Verileri görsellerle anlatma biçimine denir. Sinema tarihinin infografisi dediğinizde bu çalışmalarla ilgili görseller toplanır ve hazırlanır. Görsellerin içine bilgiler eklenir. Okumayı kolaylaştırır. 

 • Forma

Matbaa cihazlarında kullanılan teknik bir tabirdir. 8 ve 16 sayfalık tasarımlara bir forma gibi bir isim verilir. Kitap baskılarında bu formalara dikkat edilir. Özellikle basılı kitaplara dikkat ettiğinizde sayfa sayıları 8 ve katlarıdır. Formaya uymayan baskılarda son kısımda son sayfalar bırakılır. 

 • Perspektif

3 boyutlu görselleri 2 boyuta indirir. Fotoğraflarda ve el çizimlerinde önemlidir. Tasarımcı, son kullanıcı hangi açıdan bakıyorsa o açıdan bir perspektif ile çalışmasını tasarlar ve oluşturur. 

 • Degrade

Seçilen iki renk arasındaki geçişini ismine denir. Beyaz ve siyah renkleri seçtiğimizde aradaki renk gri degrade oluyor. 

 • Stok Fotoğraf

Blog, gazete ve dergi gibi hem basılı hem de dijital yayınlarda tercih edilir. İhtiyaç duyulan fotoğrafı çekmek her zaman mümkün olmaz. Canva, iStockPhoto, Shutterstock vs. stok fotoğraf sitelerinden alınan fotoğraflardır.

 • Cilt Payı

Basılı yayınlarda kullanılan terimdir. Ciltlenecek kısmı göz önünde bulundurarak yazı ile arasında bırakılan boş bölüme verilen addır. 

 • Ofset Baskı /Dijital Baskı

Basılı eserler için en çok tercih edilen baskı yöntemidir. Kitap, dergi gibi basılı eserler de kullanılır. Dijital baskı makinası kullanılır ve daha ekonomiktir. 

 • Grafik Tasarımcı

İstenilen konu üzerine, hedef kitleyi etkileyecek dijital tasarımlar yapan kişiye grafik tasarımcı denir. Önce hazırlamak istediği projeyi eskiz üzerinde çizer, akabinde de grafik tasarım programları karşı tarafa aktarır.

 • Grafiker

İstenilen projeleri istenildiği şekilde tasarlayan kişi grafikerdir. Grafik tasarımcı kendisi düşünüp tasarlar, grafiker ise hazır projeler üzerine çalışır. 

Grafik Tasarım Terimleri Grafik Tasarım Terimleri nelerdir Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri Nelerdir Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Grafik tasarım nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilen bu yazıda, grafik tasarım programları, ürünleri nelerdir gibi sorulara da cevap verildi.
Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

12 Temmuz 2020
Grafik Tasarım Bölümü
Bölümler

Grafik Tasarım Bölümü

06 Ağustos 2020
Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)

10 Eylül 2020
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Adobe Lightroom Eğitimi
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
815209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209