AnasayfaBlogGrafik Tasarım Terimleri
Nedir?

Grafik Tasarım Terimleri

07 Temmuz 2021
Bir kişi masa üzerinde bir dizüstü bilgisayar kullanmaktadır. Dizüstü bilgisayarın önünde bir klavye ile beyaz bir ekran vardır. Kişi sağ eliyle klavyede yazarken sol eliyle de bir kalem tutmaktadır. Masanın üzerinde ayrıca üzerinde renk kartelası olan bir not defteri var. Arka planda, saksı içinde bir bitki ve yakın plan görüntüsü olan bir sepet var. Dizüstü bilgisayar ekranında bir bilgisayar ekran görüntüsü görüntüleniyor. Ön planda kişinin eli görülmekte ve elin ayrıntılı bir yakın çekim görüntüsü bulunmaktadır. Görüntü 1280x720 çözünürlüğe sahiptir.
TerimTanımÖrnek
AmblemŞirketi, kurumu ya da bir firmayı akılda kalıcı sembol.Koç Holding’in logosundaki boynuzlu koç
Logoİşletmeyi, şirketi ve kurumu görsel ve tipografik metinlerden oluşan çalışma.Siemens'in fontla kullanılan logosu
SloganŞirketi ya da kurumu anlatan, adı geçmeden bile kurumu hatırlatan söz.Garanti Bankası'nın 'Başka bir arzunuz' sloganı
Hedef KitleHazırlanan reklam, web sitesi ya da projenin hedeflediği grup.Apple ve Android'in farklı hedef kitleleri
AmbalajBir ürünü en hızlı, en kolay ve en pratik şekilde müşteriye ulaştırmanın yoludur.Ürünün tasarım ve içinde ne olduğuna dair bilgileri barındıran ambalajı
EskizBir tasarıma başlanmadan önce, hayata geçirilmesi istenen çalışmanın kağıda çizilmiş hali.Gazetede kullanılan farklı ölçüler ve stratejilere sahip eskizler
Görsel HiyerarşiBir çalışmanın görüntü düzeninin belli bir önem sırasına göre düzenlenmesi.Derginin ön kapağı, gazetenin birinci ve son sayfası
MizanpajSayfa düzeni. Sıklıkla dergi ve gazetelerde kullanılır.Firmanın kurumsal kimliğine uygun oluşturulan mizanpaj
İllüstrasyonTamamen hayal ürünü çizimlerle resmedilme sanatıdır.Abartılarak çizilmiş nesneler
PiktografiÇeşitli komutları bize görsel olarak anlatan çalışmalara denir.Web sitelerinde kullanılan semboller, trafik levhaları

Grafik tasarım, mesajı hedef kitleye resimlerle ve sembollerle aktarma sanatıdır. İletilen mesajın görsel ve sembollerle desteklenmesi hedef kitle üzerindeki etkisini artırır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda kullanılır. Film afişleri, web sitesi, iç mimari tasarımlar, gazete ve dergi bu alanlardan bazıları. Pek çok iş alanında olduğu gibi grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan bazı terimler bulunur. 

Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri Nelerdir?

Grafik tasarım terimleri çalışılan alana göre değişiklik gösterir. Hedef kitle, eskiz gibi terimler yapılan bütün tasarımlar için önemlidir. Forma, renk ayrımı ise basılı eser tasarımlarında ayrı yer tutar. En sık kullanılan grafik tasarım terimlerini listeleyelim. 

 • Amblem

Şirketi, kurumu ya da bir firmayı akılda kalıcı sembol. Örnek vermek gerekirse Koç Holding’in logosundaki boynuzlu koç amblemdir. Amblemde görsel olur, firmayı anlatır. 

 • Logo

İşletmeyi, şirketi ve kurumu görsel ve tipografik metinlerden oluşan çalışmadır. Siemens sadece logosunu fontla da kullanabilir, sembol ve fontla da kullanabilir. Logo dediğimiz şey, amblem ve fonttur. Sadece Beko yazısı, bu hem logosu hem de amblemidir. 

 • Slogan

Şirketi ya da kurumu anlatan, adı geçmeden bile kurumu hatırlatan sözdür. Slogan firmanın kreatif direktörleri tarafından hazırlanır. “Başka bir arzunuz” denilince akla Garanti Bankası geliyor. Bu garanti bankasının sloganı. Slogan, markasının ambleminin, logosunun altında yer alan kısacık cümledir. 

 • Hedef Kitle

Hazırlanan reklam, web sitesi ya da projenin hedef kitlesi farklı olur. Yapılan çalışmalar hedef kitlenin istekleri üzerine yapılır. Apple ile Android’in hedef kitlesi farklı. Tasarımcıların hatasız çalışmak istedikleri için Mac tercih eder. Yazılımcılar da birçok şeyi merak ettikleri için android işletim sistemini kullanırlar. Bu durum hedef kitle farkına örnek verilebilir.

 • Ambalaj

bir ürünü, en hızlı, en kolay ve en pratik şekilde müşteriye ulaştırmanın yoludur. ürünün ambalajı ne kadar güzel olursa daha kolay satılır. ambalaj ürünün fiyatını etkileyen tasarımlar ve içinde ne olduğuna dair bilgileri barındıran çok önemli özelliktir. bütün dünyada kendi alanının öncü firmaları ambalajlarına çok dikkat eder.

 • Eskiz

Bir tasarıma başlanmadan önce, hayata geçirilmesi istenen çalışmanın kağıda çizilmiş halidir. Genellikle gazetelerde ve web siteleri gibi birçok alanda kullanılır. Eskiz çalışma yöntemleri vardır. Gazetede eskiz kullanılacak ise farklı ölçüler ve farklı stratejiler tercih edilir. Web sitesinde ise ara yüz tasarımcıların farklı yöntemi vardır. Eskiz heykel tıraşta, mimari tasarımlarda, grafik tasarımlarda, web sitesinde, gazetelerde, dergilerde, görseli olan bütün çalınmalarda kullanılır. Otobüse giydirilen reklam çalışmasında bile eskiz kullanılır. Eskiz kullanarak yapılan tasarım daha etkileyici olur.

 • Görsel Hiyerarşi

Derginin ön kapağı ile ortasındaki bir alanın etkisi farklıdır. Ön kapağı görsel hiyerarşiye örnektir. Gazetede ise hiyerarşik sayfa birinci sayfa ve son sayfadır. Görsel hiyerarşiye göre çalışmak hedef kitleyi daha çok etkiler. Web sitelerinde Yandex'in bir uygulaması var. Ara yüz tasarımcıları şöyle bir yöntem izliyor. Bir kullanıcı siteye girdiğinde sayfanın en çok hangi tarafını tıklıyorsa Yandex bunun algoritmasını tutuyor. Tasarımcılar da web sitesi tasarlarken hiyerarşiyi buna göre belirliyor.

 • Mizanpaj

Sayfa düzenidir. Sıklıkla dergi ve gazetelerde kullanılır. Grafik tasarımcılar firmanın kurumsal kimliğine uygun bir mizanpaj oluşturur. Sonrasında yapılan çalışmalar mizanpaj dikkate alınır. 

 • İllüstrasyon

Tamamen hayal ürünü çizimlerle resmedilme sanatıdır. Gözle görülen her cisim ve nesne abartılarak çizilir. Hayal dünyasının sınırsızlığı gibi illüstrasyon örnekleri de sınırsızdır. İllüstratör nesneleri, hafızalarda yer edinen afili mesajlara dönüştürür

 • Künye

Gazete, dergi ve kitap gibi yayının adresi, telefon numarası, e-posta adreslerinin; özetle iletişim bilgilerinin yanı sıra yayını hazırlayan editöryel ekiple ilgili bilgilerin de yazıldığı kısımdır. 

 • Pigtografi

Çeşitli komutları bize görsel olarak anlatan çalışmalara pigtografi denir. Trafik levhalarında, web sitelerinde kullanılır. Telefonların ve maillerin sembolleri örnek verilebilir. Tramvaylarda çizgiyi geçmeyin diye gösterilen sembol ve trafikte dur yazması yerine sembol koyulması pigtogram olarak adlandırılır. 

 • Renk Ayrımı

Matbaacılıkta baskıda önemli bir yer tutar. 4 ana renk vardır ve diğer kullanılan renkler bu renklerle oluşturulur. Gazete sayfalarına dikkat ettiyseniz, genellikle alt köşelerde bu dört renk bulunur. Basılacak öge kendini oluşturan renklere ayrılır. Grafik tasarımcı renk ayrımına dikkat etmelidir. Renk ayrımına dikkat edilmeyen tasarımlarda baskıların kalitesi ve netliği de düşük olur. Büyük tasarım firmalarında sadece renk ayrımlarını yapan kişiler bulunur.

 • Tipografi

Herhangi bir konuyu veya başlığı fontlarla anlatmadır. Tasarımı yaparken görsel tipografik çalışmalarla anlatmak istediğinizi yapabilirsiniz. Videolu olarak ezel dizisinin jeneriğinde görebilirsiniz. Fontlarla tasarım yapma sanatına denir. 

 • İnfografik

Verileri görsellerle anlatma biçimine denir. Sinema tarihinin infografisi dediğinizde bu çalışmalarla ilgili görseller toplanır ve hazırlanır. Görsellerin içine bilgiler eklenir. Okumayı kolaylaştırır. 

 • Forma

Matbaa cihazlarında kullanılan teknik bir tabirdir. 8 ve 16 sayfalık tasarımlara bir forma gibi bir isim verilir. Kitap baskılarında bu formalara dikkat edilir. Özellikle basılı kitaplara dikkat ettiğinizde sayfa sayıları 8 ve katlarıdır. Formaya uymayan baskılarda son kısımda son sayfalar bırakılır. 

 • Perspektif

3 boyutlu görselleri 2 boyuta indirir. Fotoğraflarda ve el çizimlerinde önemlidir. Tasarımcı, son kullanıcı hangi açıdan bakıyorsa o açıdan bir perspektif ile çalışmasını tasarlar ve oluşturur. 

 • Degrade

Seçilen iki renk arasındaki geçişini ismine denir. Beyaz ve siyah renkleri seçtiğimizde aradaki renk gri degrade oluyor. 

 • Stok Fotoğraf

Blog, gazete ve dergi gibi hem basılı hem de dijital yayınlarda tercih edilir. İhtiyaç duyulan fotoğrafı çekmek her zaman mümkün olmaz. Canva, iStockPhoto, Shutterstock vs. stok fotoğraf sitelerinden alınan fotoğraflardır.

 • Cilt Payı

Basılı yayınlarda kullanılan terimdir. Ciltlenecek kısmı göz önünde bulundurarak yazı ile arasında bırakılan boş bölüme verilen addır. 

 • Ofset Baskı /Dijital Baskı

Basılı eserler için en çok tercih edilen baskı yöntemidir. Kitap, dergi gibi basılı eserler de kullanılır. Dijital baskı makinası kullanılır ve daha ekonomiktir. 

 • Grafik Tasarımcı

İstenilen konu üzerine, hedef kitleyi etkileyecek dijital tasarımlar yapan kişiye grafik tasarımcı denir. Önce hazırlamak istediği projeyi eskiz üzerinde çizer, akabinde de grafik tasarım programları karşı tarafa aktarır.

 • Grafiker

İstenilen projeleri istenildiği şekilde tasarlayan kişi grafikerdir. Grafik tasarımcı kendisi düşünüp tasarlar, grafiker ise hazır projeler üzerine çalışır. 

Amblem, Şirketi, kurumu ya da bir firmayı akılda kalıcı sembol, Koç Holding’in logosundaki boynuzlu koç, Logo, İşletmeyi, şirketi ve kurumu görsel ve tipografik metinlerden oluşan çalışma, Siemens'in fontla kullanılan logosu, Slogan, Şirketi ya da kurumu anlatan, adı geçmeden bile kurumu hatırlatan söz, Garanti Bankası'nın 'Başka bir arzunuz' sloganı, Hedef Kitle, Hazırlanan reklam, web sitesi ya da projenin hedeflediği grup, Apple ve Android'in farklı hedef kitleleri, Ambalaj, Bir ürünü en hızlı, en kolay ve en pratik şekilde müşteriye ulaştırmanın yoludur, Ürünün tasarım ve içinde ne olduğuna dair bilgileri barındıran ambalajı, Eskiz, Bir tasarıma başlanmadan önce, hayata geçirilmesi istenen çalışmanın kağıda çizilmiş hali, Gazetede kullanılan farklı ölçüler ve stratejilere sahip eskizler, Görsel Hiyerarşi, Bir çalışmanın görüntü düzeninin belli bir önem sırasına göre düzenlenmesi, Derginin ön kapağı, gazetenin birinci ve son sayfası, Mizanpaj, Sayfa düzeni Sıklıkla dergi ve gazetelerde kullanılır, Firmanın kurumsal kimliğine uygun oluşturulan mizanpaj, İllüstrasyon, Tamamen hayal ürünü çizimlerle resmedilme sanatıdır, Abartılarak çizilmiş nesneler, Piktografi, Çeşitli komutları bize görsel olarak anlatan çalışmalara denir, Web sitelerinde kullanılan semboller, trafik levhaları
Grafik Tasarım Terimleri Grafik Tasarım Terimleri nelerdir Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri Nelerdir Sık Kullanılan Grafik Tasarım Terimleri
Boynuna parlak kırmızı bir başörtüsü bağlamış bir kadın kameraya bakıyor. Koyu renk gözleri uzun siyah kirpikleriyle çerçevelenmiş ve yüzünde ciddi bir ifade var. Hafif bir kumaştan yapılmış olan eşarp omuzlarından ve göğsünden aşağıya yumuşak bir şekilde düşüyor. Saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve kollarını önünde kavuşturmuş bir şekilde duruyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor, karşısına ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır.
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü Photoshop odaklı bir çevrimiçi kursa ait. Muhtemelen kursa katılan, dizüstü bilgisayarlı bir erkek ve kadın görülüyor. Arka plan mavi ve ekranda kursun içeriğini gösteren bazı metinler var gibi görünüyor. Ek olarak, bir işaretin yakın çekimi, siyah arka plan üzerinde beyaz bir o harfi ve mavi arka plan üzerinde beyaz bir harf var. Ayrıca bir elin yakın çekimi de var. Tüm bu unsurlar birlikte çalışarak kursun bir Photoshop kursu olduğunu gösteriyor. AsticaVision AI sayesinde bu görüntü hızlı bir şekilde analiz edilebilir ve kursun içeriği belirlenebilir. Bu gelişmiş teknoloji, insanların çevrimiçi bir kursun içeriğini hızlı ve doğru bir şekilde anlamalarına yardımcı olabilir.
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Bu, selfie çeken genç bir adamın görüntüsüdür. Kollarını açmış, açık renkli bir duvarın önünde durmaktadır. Beyaz bir tişört, mavi kot pantolon ve bir çift spor ayakkabı giymektedir. Sağ elinde bir cep telefonu var ve kendi fotoğrafını çekmek için telefonu havaya kaldırıyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve gözleri konsantrasyonla kapalı. Koyu renk saçları düzgünce bir tarafa taranmış. Hayatının bir anını yakalarken rahat ve mutlu görünüyor.Kemal Kaluç
11020
Bir kale resmi içeren bir akıllı telefonun yakın çekim görüntüsü görülüyor. Kale siyah bir arka plan üzerine boyanmış ve resmin ortasında bir kadın yüzü görülüyor. Kadının yüzünde geniş bir gülümseme var. Telefonun yanında bir masanın üzerinde beyaz bir tabak vardır. Kalenin arka planında ağaçlar görülebilmektedir. Resim canlı mavi bir gökyüzüne karşı yerleştirilmiştir. Telefon resmin ön planında, kale ise arka planda yer alıyor. Telefon, merkezinde kale görüntüsü bulunan net bir ekrana sahiptir. Kale, ayrıntılı ağaçlar ve yemyeşil bir manzara ile çevrilidir. Görüntü net ve resmin renkleri canlı. Kadının yüzü merkezde net bir şekilde görülebiliyor ve gülümsemesi sıcak ve davetkar.
Bu, bronz tenli ve omuz hizasında dalgalı kahverengi saçlı genç yetişkin bir kadının yakın plan çekimi. Hafif bir gülümsemeyle sol tarafa bakıyor, gözleri hafifçe kapalı. Kaşları hafifçe çatılmış ve ona düşünceli bir ifade veriyor. Çenesi ve çene hattı güçlü ve yanaklarına dağılmış birkaç çili var. Beyaz yakalı açık pembe bir gömlek giyiyor.Şerife Demir
11390