AnasayfaBlogFarklı Bir Pencereden Beden Dili
Beden Dili

Farklı Bir Pencereden Beden Dili

28 Mart 2021
Farklı Bir Pencereden Beden Dili

Beden dili doğada bulunan tüm varlıkların beden hareketlerini kullanarak kusursuz bir biçimde iletişe geçmesidir.

Yazıma başlamadan önce beden dilinin bendeki yansımasını sizlere aktarmak isterim. Bana bana yansıyan beden dilini aşağıda inceleyeceğiz. Peki ya sizlerde nasıl bir yansıma bırakıyor. Öyleyse ufak bir gözlerinizi kapatıp düşünün. Bu yazıda sizler ile beden dilinin klasikleri dışına çıkacağız.

Beden dili doğanın var oluşundan günümüze evrenin sadece konuşarak anlaşmayacağının göstergesidir. Düşünün insanların hayvanlarla nasıl iletişim sağladıklarını. Aynı dili bilmediğimiz veya az işiten biri. Sesimizi duymayacak uzaklıkta biri ya da anneler ve bebekler.

Bu yazımız beden diline sistematik ve klasik eleştirilerden daha farklı bakmanızı sağlayacak. Sizlerle farklı bir pencereden, farklı bir yolculuğa çıkacağız. Benim penceremde bakacağız. Herkesin net kavrayacağı ve akılında kalacağı bir açıdan bakacağız.
Örnek ve farklı bir yorum ile sizlere ufak bir gezinti sunuyoruz. Hazırsanız yolculuğumuz başlasın. Gelin birlikte ufak detaylarda kaybolalım.

Anne-Bebek Arasındaki Muhteşem Beden Dili Uyumu

Anneler yavrularını ilk dünyaya getirdikleri an ne yaparlar? Sarılırlar doğru cevap. Aralarındaki iletişim o anda başlar. Tüm insanlar için böyledir. Gözlerimizi açtığımız andan, kapatacağımız ana kadar süre gelir. Ebeveynlere bakacak olursak. Genelde annelerin çocuklar ile kurduğu iletişim daha yüksektir. Bunun nedeni ise çocuklar ile genelde daha sık temasta ve gözlemde bulunmaları.
1-2 yaşlarında daha konuşamayan çocukları göz önünde bulunduralım.

Misal bir çocuk başı ağrıdığında elini başına götürerek anlatır. Altını kirlettiği zaman bezini, düştüğünde acıyan yerini eli ile göstererek.
Beden dili konuşmadan iletişimin en etkili şekilde kullanılmasıdır. Konuşmadan kendini ifade edebilmenin özgürlüğü vardır. Sayınız mekan ve zamanda sınırsız kullanacağınız bir dildir. İnsanı çoğu kez mutlu ve ikna eder.

Konuşmadan çenen yorulmadan kendini ifade ediyorsun. Ne kadar güzel değil mi? Peki anneler ve bebekler arasındaki iletişimi. Kaçımız bir beden dili olarak algılıyor veya fark ediyorduk? Anne çocuk ilişkisi yıllardır gözümüzün önünde olmasına rağmen. Yarımız ya anne ya da çocuğuz. Aramızda kullanılan en basit ifade biçiminin ne olduğunun farkında bile değildik. Umarım bu konuya bakış açınızın farklı bir pencereden görülmesini sağladım.

Hayvanlar-İnsanlar Arasındaki Beden Dili İletişimi

Hayvanlar ile insanların arasındaki temel fark düşünme ve konuşmadır. Konuşmadan iletişim sağlayamıyor muyuz? Aslında dünya üzerindeki tüm canlılar iletişim içindedir. Büyük bir çoğunluğunuz hayır tabi ki sağlıyoruz diyorsunuz. Beden dili de sizce konuşmak sayılmaz mı? Düşünün bir köpeğin size bakışı. Bir kuşun veya kedinin, kaplumbağanın ve sayısız canlılar. Tüm bunlar ile aramızda kurduğumuz iletişim şekli beden dilidir. Örnekler verelim. Sizlerde örnekleri okurken gün içinde yaptığınız davranışları göz önünde bulundurun. Aslında bu dilin hayatımızdaki rolünü görelim. Bu davranış biçimi ile neler başardığımızı görelim.

Örnekler; Bir kedi düşünün her gün sokakta rast geldiğiniz. Başını okşadığınız, belli bir süre sonra elinizdeki poşetten mama çıkartıp beslediğiniz. Vapurda simit attığınız martılar. Üzerinize uçan kuşa elinizi kaldırmanız. Üzerinize atlayan köpeği belli bir süre sevdikten sonra eliniz ile kendinizden uzaklaştırmanız.

Daha bir çok örnekleri var ama illa bu dilin tanımını klasik ve sistematik yapan tarafta olmak gerekmez. Ben daha çok etkili ve içinde bulunmaktan keyif alan tarafım. Bu yazıyı okuduktan sonra muhtemelen bakış açınız değişecek. Zaten amaçta bu değil mi? Birlikte ufak farklı ama akılda kalıcı bir yolculuk. Vücut hareketlerimiz ile sürekli etkileşim halindeyiz. Bedeninizi kendinizi iyi tanıyın. Tüm hareketlerinizi gözden geçirin. İletişimin %10'u sözler, %30' ses tonu ile gerçekleşmekteyiz. Evren üzerinde iletişimin %60'ını beden dili oluşturuyor. Aktif ve etkili kullanımlara.

Yazar: Büşra Gizem Tur

Farklı Bir Pencereden Beden Dili beden dili beden dili nedir Anne-Bebek Arasındaki Muhteşem Beden Dili Uyumu Hayvanlar-İnsanlar Arasındaki Beden Dili İletişimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Beden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

29 Haziran 2022
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019
Beden Diliniz Sizi Ele  Verir!
Beden Dili

Beden Diliniz Sizi Ele Verir!

25 Şubat 2020
Beden Dili Hakkında Her Şey
Beden Dili

Beden Dili Hakkında Her Şey

18 Haziran 2019
Beden Dili Hareketleri (Resimli)
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri (Resimli)

05 Aralık 2019
Bedenin Dili
Beden Dili

Bedenin Dili Nasıl Kullanılır?

15 Mart 2019
Beden Dili Göze Hitap Eder
Beden Dili

Beden Dili Göze Hitap Eder

28 Haziran 2019
Beden Dili ve İnsan İlişkileri
Beden Dili

Beden Dili ve İnsan İlişkileri

01 Mart 2019