AnasayfaBlogEtkili Bir Motivasyon Yöntemi: Meditasyon
Motivasyon

Etkili Bir Motivasyon Yöntemi: Meditasyon

24 Mayıs 2019
Etkili Bir Motivasyon Yöntemi: Meditasyon

Günümüzde sosyal medyanın ve teknolojinin artmasıyla beraber insanlar dinlenmek, sakinleşmek ve motive olmak için birçok yöntem arayışına girer.

Bu arayış içerisinde en popüler olan yöntem meditasyon olarak gözüme çarpar.

Hayatımızın herhangi bir döneminde mutlaka meditasyon kelimesinin kullanıldığı ortamlarda yer almışızdır. Kelimenin anlamı fazla bilinmese de olumlu şeyleri çağrıştırdığı düşünülür.

Çoğumuz meditasyon yapmayı gördükleri üzerinden tanımlar. Algısal olarak meditasyon yapılırken kafamızda bağdaş kurup farklı sesler çıkartan kişilerin yer aldığı sahneler imgelenir.

Peki, gerçekten bu meditasyon nedir, nasıl başlanır?

Meditasyon Nedir?

En genel anlamıyla meditasyon bir şeyi gözden geçirme ile olguların ya da durumların üzerine düşünme anlamına gelir. Başka bir deyişle, anda kalıp kendi zihnimize yönelmedir. 

Aynı zamanda meditasyon;

 • İnsanın sadece kendisiyle baş başa olabilme şansını yakalayabileceği

 • Kimsenin olamayacağı kadar dürüst bir şekilde kendisine gerçekleri söyleyebileceği

 • İç sesini dinleyebileceği ve derin düşünmeye yönlendireceği 

en özel andır.

Meditasyon herhangi bir inanç ya da ibadet şekli değildir. Bu bağlamda bilimsel olarak meditasyonun insan vücuduna yararları tıbben ispatlanmıştır.

Beden, zihin ve ruhun aynı anda huzura kavuştuğu meditasyon aslında bir şifalanma tekniğidir.

Meditasyon Terimleri Nelerdir?

Meditasyon enerjinin sağlıklı bir şekilde vücudumuza akmasını sağlar. Meditasyon tanımının ardından genel bir fikir oluşması adına biraz da bu alana ait terimlerden bahsetmek gerek. 

En çok bilinen meditasyon terimleri; mantra, çakra ve aura olarak bilinir.

Mantra; meditasyon sırasında tekrarlanan kelime ya da kelime gruplarını tanımlar. Ancak kelimeler mutlaka sizi düşünmeye yönlendirecek nitelikte olmalıdır.

Mantranın sizdeki etkisi kuvvetli olacağı için seçim yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle Hintçe kökenli klasik meditasyon mantraları kullanılabilir.

Ancak kendinizi iyi hissettiren sözcük öbekleriniz varsa onları da tercih edebilirsiniz.

Mantra seçiminde; 

 • Ben” diye başlayan sözcüklerden kaçının. Çünkü ben diye başlayan her cümleyi bilinçaltınız benimser ve emir olarak algılar.

 • Sadece olmasını istediğiniz şeyleri söyleyin. Çünkü insan beyni negatifi almaz ve söyleneni direkt gerçek kabul eder. Bu nedenle kendiniz için panik yapma demek yerine sakin ol cümlesinin seçilmesi daha uygun olacaktır.

 • Her şey iyi olacak” da kullanılmamalıdır. Çünkü her şey iyi olacak demek, şu an değil ancak gelecekte iyi olabilirim anlamına gelmektedir. Bu sözcük öbeğinin yerine, “her şey için şükürler olsun” ya da “her şey en yüksek iyiliğime” çalışıyor demek daha doğru olur.

Çakra; enerjinin vücudumuzun belirli noktaları sayesinde uyumlu bir şekilde dönmesidir. Peki bu çakralar nerelerde? Tamamen öz benliğimizin derinliklerindedir. 

Aura; insanın bedenini çevreleyen enerji alanıdır. Başka bir ifadeyle evrenin enerjisini kendimize yansıttığımız yerdir.

Auranız sağlam olursa dışarıdan herhangi bir negatiflik ya da hastalığı çekmeniz söz konusu olmaz.

Meditasyon Nasıl Yapılır? 

Değişik disiplin ve metotlarda meditasyon yapabilirsiniz. Temelde nefesle birlikte derin düşünmeye yönlenmeniz gerekiyor. 

Herhangi bir meditasyon videosu izlediyseniz “nefesin farkında olun ve doğal akışını bozmadan nefesi takip edin” cümlesini sık duyasınız. Her ne kadar karmaşık gözükse de bunu daha basit ve pratik çözümü vardır.

O zaman bunları mutlaka uygulayın.

 • Sessiz, kendinizi iyi hissedeceğiniz özel alanınızı seçin.

 • Gözlerinizi kapatın.

 • Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Eğer birkaç nefes sonra başınız dönerse sakin olun çünkü ilk defa oksijen düzgün bir şekilde vücudunuza giriyor.

 • İçinizden seçtiğiniz mantranızı tekrarlayın.

 • 15-20 dakika sonra gözlerinizi açın.

 • Kollarınızı yukarı kaldırıp gülümseyerek gökyüzünü kucaklayın.

Meditasyon konusunda sıkça karşılanan New Age akımı ve motivasyon ile ilgili New Age Akımının Kişisel Gelişime Etkisi ve Motivasyon Neden Önemli? adlı yazıları okumak size mutlaka faydalı olacaktır.

Meditasyon Nedir?

En genel anlamıyla meditasyon bir şeyi gözden geçirme ile olguların ya da durumların üzerine düşünme anlamına gelir. Başka bir deyişle, anda kalıp kendi zihnimize yönelmedir. 

Meditasyon Terimleri Nelerdir?

En çok bilinen meditasyon terimleri; mantra, çakra ve aura olarak bilinir. Mantra; meditasyon sırasında tekrarlanan kelime ya da kelime gruplarını tanımlar. Ancak kelimeler mutlaka sizi düşünmeye yönlendirecek nitelikte olmalıdır.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Sessiz, kendinizi iyi hissedeceğiniz özel alanınızı seçin. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Eğer birkaç nefes sonra başınız dönerse sakin olun çünkü ilk defa oksijen düzgün bir şekilde vücudunuza giriyor.

Yazar: Seray Üstün

meditasyon motivasyon çakra mantra aura new age
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.