AnasayfaBlogEn İyi Haline Ulaşmanın Yolları
Kişisel Gelişim

En İyi Haline Ulaşmanın Yolları

22 Haziran 2018
En İyi Haline Ulaşmanın Yolları

Potansiyelinin çok altında olduğunu mu düşünüyorsun? Geceleri kendini eleştirmekten uykuya dalamıyor, keşke ile başlayan cümleleri ardı ardına sıralıyor musun? Daha sağlıklı, daha bakımlı, daha entelektüel ve daha mutlu olmak, kısacası en iyi haline ulaşmak istiyor ama bunun için değişime nereden başlayacağını bilmiyorsan bu maddeler işine yarayabilir.

Zaman Kontrolü 

Boş zamanlarını sosyal medyada başkalarının hayatlarına imrenerek geçirmek ya da koltuğunda saatlerce hareket etmeden dizi izlemek, günlük yaşamının bir rutini haline geldiyse değişime zaman yönetimi ile başlayabilirsin. Elbette sosyal medyadan soyutlanman ya da asla TV izlememen gerekmiyor ama bunlara kısıtlama getirmen ve iradeli olman en iyi haline ulaşmak için hedeflemen gereken bir adım. Instagram bunun için bir uyarı sistemi koymuş. Uygulamada geçirdiğin zaman belirlediğin süreye ulaştığında seni uyarıyor. İşini kolaylaştırabilir.

Kitap Oku

Kitap okumak hayatının bir parçası mı yoksa başlaman gerektiğini biliyorsun ancak bahanelere kulak asmak daha mı kolay geliyor? Ertelemeyi bırakman ve başlaman gerek. Kitap okumak sana geniş bakış açılarına ulaşma fırsatı, dolayısıyla empati yeteneğini geliştirme olanağı sağlar. Ayrıca dili daha güzel kullanıp konuşabilir ve yazabilir hatta hızlı okuma kursuna katılabilirsin.

Hızlı okuma kursu nereden alabilirim?

Enstitü’nün online eğitim modeliyle hızlı okuma kursu sizi bekliyor. Anlayarak hızlı okuma teknikleri ile ilgili eğitime kaydolabilir ve ihtiyacınız olan konuda başarı şansınızı arttırabilirsiniz. Başlamak için ilgi alanın olan birkaç konu belirle ve o konu hakkında yazılan kitapları araştır. Bu hem okuma alışkanlığının gelişmesine hem de o konu hakkında daha yetkin olmana yarayacaktır. En iyi haline ulaşmana biraz daha yaklaştıracak güzel bir aktiviteyi hayatına katmayı neden daha fazla erteleyesin?

Öğrenmeyi Bırakma

Okulunu bitirmiş olabilirsin hatta önünde hazırlanman gereken hiçbir sınav olmayabilir. Ancak bu, öğrenmenin de biteceği anlamına gelmez. Dünyada fikir edinilecek çok fazla konu var ve her geçen gün artmaya da devam ediyor. Bir kursa gitmek eğer maddiyat ve zaman açısından senin için zor olacaksa Enstitü ücretsiz online eğitim platformlarını deneyebilirsin. 

Hareketsiz Kalma

Hareketsiz bir yaşam fiziksel ve ruhsal birçok rahatsızlığa neden olabilecek zararlı bir yaşam biçimi. Bunu değiştirmek için ilk adımı atmak ise hiç de zor değil. Belirlediğin bir zaman aralığında en az 10 dakika yürümeyi günlük rutinin haline getirmek ve en iyi haline ulaşman için denemen gereken bir adım. Bu rutin, bedenine de ruh sağlığına da iyi gelecek.

İyi Beslen

Tatlıları ve benzer atıştırmalıkları tüketmenin keyifli olduğunu yadsıyamayız ancak sınırı aşmanın bize fazla kilo ve bedenimize zarar olarak döndüğünü unutmamamız gerek. Kısa süreli keyifler yerine uzun vadede bize iyi gelecek olanı seçmemiz en iyi halimize ulaşmamızı sağlayacaktır.

Kişisel Bakımını İhmal Etme 

Haftalık bir cilt bakımı ya da vücut bakımı rutini oluşturman daha iyi görünmene ve daha iyi hissetmene neden olacaktır. Güzel bir müzik eşliğinde bakımını yaparken keyifli bir zaman geçirebilirsin.

Pozitif Olmak Önemli Mi?

Hoş gör. Herkesin -kendinin de- hata yapabileceğini ve eksik olabileceğini unutma. Önemli olan neye odaklandığındır. Kusur aradığında elbette bulabilirsin çünkü kimse, hiçbir şey mükemmel değildir. Ancak güzeli aramaya başlarsan güzellikler de bulabilirsin. Karşındakileri eleştirmek yerine olumlu bulduğun özelliklerini takdir edersen onlara da kendine de pozitif etki edebilirsin. 

Aynı şekilde kendine de olumlu özelliklerin ve davranışların için teşekkür etmeyi ihmal etmemelisin. Bu hedeflerle oluşturacağın günlük rutinler en iyi haline ulaşmanda yardımcı olabilir. Ancak pozitife odaklanmak, pozitife ulaşmanda sana yardımcı olacak belki de en önemli adım.

Yazar: Şerife Özlem Deveci

en iyi haline ulaşmak enstitühızlı okuma kursukitap okumak online eğitimpozitif
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
16080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat