AnasayfaBlogEn Çok Önerilen 10 Halkla İlişkiler Kitabı
İletişim

En Çok Önerilen 10 Halkla İlişkiler Kitabı

06 Eylül 2021
Bir kadın bilgisayar ekranının ön planında gülümsüyor, yüzü ekranın ışığıyla aydınlanıyor. Ekran çeşitli unsurlarla doludur: siyah ve mor bir P harfi, mavi ve mor renkli bir sayı ve beyaz zemin üzerinde bir logo. Arka planda bir cep telefonu ekranının ekran görüntüsü görülebiliyor. Genel görüntü, net renkleri ve keskin çizgileriyle bir bilgisayar ekranının ekran görüntüsüdür. Görüntüdeki canlı renklerle vurgulanan mutluluk ifadesi, kadının neşe ve memnuniyet anını yakalıyor.

Halkla ilişkiler, son yılların en çok başvurulan ve konuşulan iş ve eğitim alanlarından biri. Disiplinlerarası bir alan olarak halkla ilişkiler hakkında pek çok kaynak bulunmaktadır. Bununla, halkla ilişkilerin geniş bir içeriğe sahip olmasından dolayı kaynaklar ve uygulamaları sınırlamak pek mümkün değil. Bu durumu iş alanlarındaki uygulamalarla beraber, halkla ilişkiler kitaplarında da görebiliyoruz. Halkla ilişkiler uygulamaları; iletişim, marka yönetimi, kriz yönetimi ve sponsorluk gibi pek çok alanı kapsamakta ve işletme için hayati öneme sahiptir.

Temel bir halkla ilişkiler kitabında dahi halkla ilişkiler uygulamaları adında birçok alt dalı görebilirsiniz. Halkla ilişkiler alanında bilgi edinmek ve uygulamalara aşina olmak için temel ve ileri düzey halkla ilişkiler, reklamcılık ve pazarlama kitapları rahatlıkla okunabilir. Ayrıca halkla ilişkiler eğitimi görmek isteyen biri, muhakkak temel düzeyden başlayarak ileri düzedeki kitap ve çalışmaları incelemelidir. Peki, halkla ilişkiler alanında hangi kitaplar önerilmeye uygundur? Yazımızda bu sorunun yanıtını bulabileceksiniz.

Okuduğunuzda Yarar Göreceğiniz 10 Halkla İlişkiler Kitabı

Halkla ilişkiler, disiplinlerarası bir sosyal bilim alanı olarak pek çok bölüm ve disiplin ile bağlantılıdır. Halkla ilişkileri kısaca şöyle tanımlayabiliriz: Belirlenen hedef kitleye yönelik iletişim çalışmalarını yürüten departman veya iletişim alanı. Söz konusu iletişim çalışmaları, oldukça genişleyebildiği için halkla ilişkiler uygulamaları da geniş içeriklere sahiptir. 

 İletişim ve halkla ilişkiler çalışmalarını halkla ilişkiler kitapları da konu edinmektedir. Tavsiye edeceğimiz halkla ilişkiler kitapları; pazarlama, müşteri ilişkileri reklamcılık, iletişim, kamu yönetimi gibi alanları da kapsıyor. Ayrıca lisans ve yüksek lisans eğitimi için de kitaplar size aşinalık kazandıracaktır. 

  • Halkla İlişkiler Nedir?/ Filiz Balta Peltekoğlu

Belki de lisans döneminde en çok önerilen halkla ilişkiler kitaplarından biri, Filiz Balta Peltekoğlu'nun yazdığı, Halkla İlişkiler Nedir kitabıdır. Çünkü kitap, halkla ilişkiler nedir sorusuna geniş yanıtlar vererek başlıyor ve halkla ilişkilerin kapsamını ayrıntılı olarak açıklıyor. Kitap içinde; kurumsal iletişim, kurumsal kimlik, halkla ilişkiler kampanyaları, sosyal sorumluluk ve yeni medya gibi konu başlıklarını bulmak mümkün. Halkla ilişkilerin, etkilendiği ve etkilediğini iletişim dallarını görmek için Halkla İlişkiler Nedir kitabı rahatlıkla tercih edilebilir. Kitap, halkla ilişkilerin tarihsel sürecinden, bugünkü uygulamalara değin geniş alan için bilgilerini konu ediniyor. Bu hâliyle de uzun yıllar halkla ilişkiler kitapları arasında ilk tavsiye edilecek kitapların başında geleceğini kanıtlıyor. 

  • Mor İnek/ Seth Godin

Özellikle reklamcılık öğrencilerine şiddetle tavsiye edilen Mor İnek, pazarlama ve marka alanında farklılaşarak öne çıkmayı konu ediniyor. Mor İnek kitabı, pazarlama stratejilerinde farklılaşmanın değerine vurgu yaparken yeni stratejilerin ne olabileceğine de kafa yoruyor. Pazarlama ve iş dünyası hakkındaki tespitleriyle adından ve kitaplarından söz ettiren Set Godin, Mor İnek kitabında da başarılı ve farklı stratejileri aktararak başarılı pazarlama yollarını fark etmemizi sağlıyor. 

  • Kamuda ve Özel Kuruluşlarda Halkla İlişkiler/ Metin Kazancı

Lisans ve yüksek lisans halkla ilişkiler eğitimi için tavsiye niteliğindeki bir diğer kitap ise Kamuda ve Özel Kuruluşlarda Halkla İlişkiler kitabıdır. Metin Kazancı'nın mesleki ve akademik deneyimlerinden beslenen kitap, halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik tavsiye ve sektör için halkla ilişkilerin ne ifade ettiğini merkeze alıyor. Ayrıca kitapta, bir halkla ilişkiler uzmanının nasıl özelliklere ve bilgilere sahip olması gerektiği gibi konular da yer alıyor. 

  • Halkla İlişkiler: Kavram, Strateji ve Uygulamaları/ Ayla Okay- Aydemir Okay

Listemizin bu bölümünde halkla ilişkiler hakkında yazılmış en iyi Türkçe kaynaklardan biri bulunuyor. Halkla ilişkiler kitabı, halkla ilişkiler alanına ve mesleğine yönelik ayrıntılı bilgileriyle, öğrenciler ve alana ilgi duyanlar için oldukça doyurucu bir kaynak. Kitapta sadece alan için bilgiler değil, halkla ilişkiler sektöründe yapılan uygulamalar da var. Yine halkla ilişkiler kampanyalarına aşina olmak ve bir kampanya sürecini anlamak için kitaptan yararlanabilirsiniz. 

  • Reklam Yazarının El Kitabı/ Joseph Sugarman

Reklam yazarlığı, halkla ilişkiler ve reklamcılık öğrencilerin en çok tercih ettiği mesleklerden biridir. Reklamcılık sektörü, deneyim ve yetkinlik isteyen bir alan olduğundan, bu sektörde yer almak isteyenler temel bilgilere kesinlikle vâkıf olmalıdırlar. Reklam yazarlığı da reklamcılık sektörünün en önemli pozisyonlarından biri olarak nitelikli reklam yazarlarına ihtiyaç duymaktadır. Reklam yazarının El Kitabı da bu ihtiyaca yanıt vermek için tercih edebilecek giriş kitaplarından biridir. Joseph Sugarman kitabında; reklam ve pazarlama metinlerinin nasıl yazılması, yazılmaması gibi konular eşliğinde, reklam yazarlarına yol gösteriyor. Kitabı, reklam ve metin yazarı olmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederiz.

  • Güçlü Markalar Yaratmak/ David Aaker

Halkla ilişkilerin bir diğer bağlantılı olduğu alan, marka yönetimidir. Marka yönetimi, bir marka yaratmaktan başlayarak o markanın devamlılığı için yapılan stratejileri kapsar. Güçlü Markalar Yaratmak kitabı da bir markanın; güçlü ve başarılı olması için geçmesi gereken yolları okuyucuyla paylaşıyor. Örnek markaların başarılarını ve uygulamaları da kitapta görmek mümkün. 

  • İknanın Psikolojisi/ Robert B. Cialdini

Psikoloji Profesörü Robert Cialdini'nin iknaya dair teorik bilgi ve pratik örneklerle dolu kitabı İknanın Psikolojisi, her çeşit iş alanı için geçerli sayılan konu başlıklarına sahip. İknanın, insan psikolojisindeki yerini vurgulayan kitap, işi hedef kitle olan halkla ilişkilere de uygulanabilen ikna olma ve ikna etmeyi içeriyor. Kitapta, teorik bilgilerden ziyade, günlük hayattaki örneklerden hareketle ikna süreci ele alınıyor. Kitabı özellikle pazarlama, satış, halkla ilişkiler ve iletişim alanında çalışacaklara öneriyoruz. Ayrıca ikna kabiliyetinizi geliştirmek ve bunun üzerine biraz kafa yormak için de gönül rahatlığıyla kitabı tercih edebilirsiniz. 

  • 10 Ölümcül Pazarlama Günahı/ Philip Kotler

Halkla ilişkilerin pazarlama ile olan bağlantısı ve her iki alanın da birbirini etkilemesi, pazarlama alanında da bilgi birikimini artırmayı gerektiriyor. Bu konu hakkında ise Philip Kotler'e rahatlıkla başvurabilirsiniz. Pazarlamanın 7P'si gibi alana pek çok pazarlama stratejisi üreten Kotler, bu sefer neyi yapmamanız gerektiğinden hareketle pazarlama dünyasına bakıyor. 10 Ölümcül Pazarlama Günahı, halkla ilişkiler ve pazarlama alanında tanıtım, satış ve üretim yapmak isteyenlerin neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğine yönelik içeriklerle dolu bir kitap. Kitabın konu başlıkları, işletme ve markaların yaptığı yanlış pazarlama stratejilerinden ve uygulamalarından oluşmaktadır. 

  • Kriz İletişimi/ İnci Çınarlı

Kriz iletişimi, en önemli halkla ilişkiler uygulamalarından biridir. Kriz dönemlerindeki halkla ilişkiler yönetimi de söz konusu marka ve kurum için hayati öneme sahiptir. Çünkü bu dönemlerde itibar ya da müşteri kaybı yaşanabilir. Kriz yönetimi, kurumların ve markaların her an tetikte olmalarını ve krizde nasıl davranmalarına yönelik bir stratejiler bütünüdür. İnci Çınarlı'nın Kriz İletişimi çalışması da sorun ve risklere karşı neler yapılabilir sorusuna yanıt veriyor. Ayrıca kitapta örnek vakalardan hareketle kriz iletişimi nasıl kurulur-kurulmalı gibi sorulara da yanıt veren içerikler vardır. 

  • İletişim Becerileri: Anlamak, Anlatmak ve Anlaşmak/ Demet Gürbüz, Ayşen Temel Eğinli

İletişim ve iletişim becerilerini kullanmak, işi insan ilişkilerine dayanan herkesin aşina olmasını gerektirmektedir. Tabii ki kişisel hayatta da iletişim becerileri; konuşma, dinleme ve anlama etkinliği için son derece önemli iletişim kaynaklarıdır. İletişim becerilerine yönelik teferruatlı bir çalışma olan İletişim Becerileri: Anlamak, Anlatmak ve Anlaşmak; iç iletişim, empati, ikna, kişilerarası iletişim çatışması ve dinleme süreci gibi iletişimin kalbinde olan konuları okuyucuya sunuyor. İletişim ve halkla ilişkiler kitapları arasında konuları ve anlatımıyla öne çıkan İletişim Becerileri kitabını sadece iletişim sektöründe çalışacaklara değil, her meslek grubundakilere öneririz. 

 halkla ilişkiler kitabı halkla ilişkiler kitapları halkla ilişkiler uygulamaları halkla ilişkiler eğitimi halkla ilişkiler nedir kitabı
Resimde uzun, siyah saçlı, gözleri kapalı ve yüzünde geniş, içten bir gülümseme olan bir kadın görülüyor. Sırtını dik tutmuş, kolları iki yanında, saçları omuzlarından ve sırtından aşağı dökülüyor. Yirmili yaşlarında görünüyor ve ten rengini tamamlayan beyaz bir bluz giyiyor. Memnun ve neşeli görünüyor, bir güven ve duruş havası yayıyor. İfadesi ve duruşu huzur ve dinginlik hissi veriyor. Uzun saçları güzelliğine ve kadınsılığına katkıda bulunarak mutlu ve kaygısız bir kadın resmini tamamlıyor.
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.